افزایش ۵درصدی حداقل مزد کارگران
۱۰۰۳۰۱۹
۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸
۸۳۶۱ 
نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه در نشست دیشب شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران 5 درصد و حق مسکن کارگران 200 هزار تومان اضافه شد،گفت: اجرای این مصوبه از اول تیر 99 خواهد بود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه در نشست دیشب شورای عالی کار حداقل دستمزد کارگران 5 درصد و حق مسکن کارگران 200 هزار تومان اضافه شد،گفت: اجرای این مصوبه از اول تیر 99 خواهد بود.

آیت اسدی ، در مورد نشست شورای عالی کار برای تعیین حق مسکن کارگران که شب گذشته در محل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: در این نشست حق مسکن کارگران با افزایش 200 هزار تومانی از رقم 100 هزار تومان به 300 هزار تومان افزایش یافت.

وی در مورد اینکه آیا حق مسکن به حقوق پایه کارگران اضافه می‌شود، گفت: حق مسکن جداست و به حقوق پایه اضافه نمی‌شود، بلکه حقوق پایه کارگران از 21 درصد به 26 درصد اضافه شد.

وی گفت: از نرخ پایه سنواتی کارگران که در مصوبه قبلی گفته بود، باید کارگر حداقل یک سال سابقه داشته باشد، از این نرخ پایه سنواتی 75 هزار تومان کاسته شد و روی حداقل مزد کارگران قرار گرفت. در نتیجه حداقل دستمزد کارگران از 21 درصد رشد به 26 درصد افزایش یافت و حق پایه سنوات از 175 هزار تومان مصوبه قبلی به 100 هزار تومان رسید.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در مورد سایر سطوح مزدی کارگران، گفت: برای سایر سطوح غیر از حداقل دستمزد مبلغ 2500 تومان به مزد روزانه اضافه شد. یعنی دستمزد سایر سطوح کارگران بالاتر می‌رود.

اسدی همچنین گفت: در مجموع درآمد کارگران شاغل در سال جاری 44 و نیم درصد افزایش می‌یابد که به اندازه نرخ تورم است.

وی همچنین در مورد مستمری بازنشستگان کارگری، گفت:وزیر کار در جلسه‌ای که با کانون عالی بازنشستگان داشته اعلام کرده بود که در جلسه شورای عالی کار در مورد آنها صحبت می‌شود، اما وزیر در شب گذشته اعلام کرد افزایش مستمری بازنشستگان کارگری را با کانون عالی بازنشستگان کشوری و سازمان تامین اجتماعی تعیین می‌کنیم و در نهایت مقرر شد حداقل مقرری بازنشستگان کشوری را به رقمی برساند که کمتر از 2.7 تا 2.8 میلیون تومان، نباشد.

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار وقتی در جلسه شورای عالی کار حداقل دستمزد اضافه می‌شود، برای افزایش مستمری کارگران بازنشسته در شورای عالی بازنشستگان دست‌شان بازتر می‌شود که قانون می‌گوید مستمری کارگران بازنشسته نباید کمتر از حداقل مزد کارگران باشد اما در مورد مزد سقف آن دست‌شان باز است و سقف ندارد.

اسدی در مورد اینکه چه زمانی جلسه برای تعیین مستمری بازنشستگان کشوری برگزار می‌شود، گفت: به زودی جلسه‌ وزیر با کانون عالی بازنشستگان برگزار می‌شود.

وی در مورد اینکه آیا باید حق مسکن کارگران به تصویب دولت برسد، گفت: مصوبه شورای عالی کار باید به تصویب هیأت وزیران هم برسد و با توجه به اینکه نمایندگان دولت مرکب از وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی،‌سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین رئیس سازمان ملی استاندارد در جلسه حضور داشت به نظرم در اولین جلسه هیأت دولت بحث افزایش حق مسکن کارگران به تصویب دولت می‌رسد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: در جلسه دیشب شورای عالی کار سه نماینده کارگران و سه مشاور از نمایندگان اتحادیه پیشکسوتان و همچنین 4 نماینده کارفرمایان در جلسه حضور داشتند.

اسدی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش حق مسکن و حداقل مزد کارگران طبق قانون انجام می‌شود، گفت: بیشترین مشکل ما روی حداقل مزد کارگران بود و در مورد بازنشستگان کارگری بر اساس ماده 96 و 111 قانون تامین اجتماعی که دست سازمان تامین اجتماعی را در افزایش حداقل مستمری بازنشستگان باز گذاشته است.

وی بر این نکته تاکید کرد که صورت جلسه شورای عالی کار شب گذشته به امضای همه اعضا رسید و همه نمایندگان کارگران و کارفرمایان و نمایندگان دولت آن را امضا کردند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت:‌ مسئله اصلی این بود که اولا قطار مذاکرات دستمزد کارگران به ریل اصلی برگشت، ثانیا احترام به قانون و احترام به نظر اجماع صورت گرفت و با توجه به اینکه مشکلات کرونایی ایجاد شده با رعایت قانون سعی شد از قدرت خرید کارگران به بهترین نحو حمایت شود. گرچه نمی‌گوییم مصوبه شب گذشته ایده‌آل است اما انتظار می‌رود دولت همانگونه که قبلا وعده داده بود نرخ تورم را کنترل کند تا وضع عمومی جامعه قدری بهتر شود. الان حداقل مزد کارگران 5 درصد رشد می‌کند و حق مسکن نیز 200 هزار تومان اضافه می‌شود، اما اگر قرار باشد نرخ تورم انتظاری که وزیر اقتصاد در جلسه قبلی گفته بود تورم انتظاری سال 99 در حد 16 درصد خواهد بود اما عملکرد دو ماه گذشته نرخ تورم را بالای 20 درصد نشان داد. بنابراین اگر قرار باشد با تورم افسار گسیخته رشد دستمزد از بین برود برای کارگر فایده‌ای نخواهد داشت.

اسدی گفت: دولت باید تورم را کنترل کند تا قدرت خرید بازنشستگان و کارگران قدری بهتر شود.

* افزایش حد اقل مزد از اول تیرماه اجرا می‌شود

وی در مورد اینکه آیا مصوبه شورای عالی کار عطف به دو ماه گذشته هم می‌شود یا خیر، گفت: مصوبه شورای عالی کار در مورد افزایش 26 درصدی حداقل حقوق و 200 هزار تومانی حق مسکن از اول تیر ماه 99 اجرا می‌شود و عطف به ما سبق نمی‌شود. در واقع سه ماه اول سال طبق روال قبلی انجام می‌شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار همچنین در مورد اینکه آیا مصوبه شورای عالی کار قانونی است، گفت: با توجه به اینکه در مصوبه قبلی آمده بود که طبق بند 7 و 8 آمده بود که در ماه‌های آینده مصوبه شورای عالی کار بازنگری می‌شود در واقع طبق همان مصوبه جلسه شب گذشته شورای عالی کار برگزار شد و مصوبه آن نیز قانونی است و در جلسه همه اعضای اصلی شورای کار حضور داشتند و همه صورت جلسه و مصوبه را امضا کردند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:38
Iran, Islamic Republic of
11:16 - 1399/03/18
هرچه میخوابد ازیت کنید اگه خدایی باشه ریشه شما را میخوشگونه
پاسخ ها
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
کارگران یکبار برای همیشع باید این سرمایه داران دزد رو نابود کنن...+ قانون گذار و ناظر
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1399/03/18
لعنت بهتون چه فرقی کرده سه ماه رفته و حق مسکن رو نمی دین ۷۵ هم از سنوات کم کردین کدام افزایش لعنت ۵ درصد گذاشتین رو پایه میشه چقدر مگه دقیقا میشه همون ۷۵ هزاری که از سنوات کم کردی
یعنی عملا هیچ کاری نکردین ب سلامتی
تا کی میخواین حق کارگرو بکشبن بالا و ماست مالی کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
نماینده کارگران را هم خریدند الی برکت الله
جانباز زیر 25درصد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
خدا ریشه کسانی که حق کار گر رتنمب دهند را بکند مسئولین .اداره کار دز و حق کارگر خوردن
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1399/03/18
ایا مستمربگیران تامین اجتماعی کمتر از2800 میگیرن یانه توضیح شفاف به مردم بگویید ولا اجناس ده برابر گران شده حتی 5 میلیون تومان هم کم است به فریاد حداقل بگیران واز کاراووفکار اوفتاده گان کلی وبیمار برسید اجرتان باخدا
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1399/03/18
تا کی حق خوری
بشه حناق سردلتان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
بی .وژ دانا فرق تامین اجتمائی بالشگری وکشوری جیه که حق مارو بخورید
Iran, Islamic Republic of
16:38 - 1399/03/18
از ریش برداشتن گذاشتن رو سبیل
Germany
16:42 - 1399/03/18
لطفا زانو تون و از گلوی ما کارگر و بازنشسته بردارید افزایش حقوق سه ماه اول سال چی شد
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1399/03/18
خوش به حال کارگرا افزایش دستمزد ۲۶٪کارمندان افزایش حقوق ۱۵٪ حق مسکن کارگر ۳۰۰هزار کارمندان هیچ کارگرا برن حال کنن دیگه چه میخوان
پاسخ ها
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
کارگرا کار میکنن شما چی ؟ صد تا امتیاز مفت دارید
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1399/03/18
گرانی بعداز عید بیداد کرد من قرض کردم که اضافات رو گرفتم قرضم رو ادا کنم زیر پا گذاشتن عدالت در حق کارگران تاوان الهی دارد.
Iran, Islamic Republic of
03:48 - 1399/03/19
با توجه به اجرا شدن قانون از خرداد باتغیر فعلی روزانه حدود 85000 تومان به کارگر مجرد تازه استخدام یازیر یکسال افزوده میشود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج