تحلیل عباس عبدی درباره افزایش جمعیت ایران
۱۰۰۳۳۰۹
۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۲
۷۰۸۳
عباس عبدی در روزنامه ایران نوشت: معتقدم که مسأله جمعیت و ساختار آن در ایران بسیار مهم است و طولی نخواهد کشید از مقطع پنجره جمعیتی خارج و با تعداد زیادی افراد سالمند مواجه شویم که کشور قادر به تأمین زندگی آنان نیست، با وجود این به‌دنبال مواضع اخیر مقام رهبری روزنامه «ایران» خواهان مروری دوباره و جدید درباره این موضوع شد.

عباس عبدی در روزنامه ایران نوشت: معتقدم که مسأله جمعیت و ساختار آن در ایران بسیار مهم است و طولی نخواهد کشید از مقطع پنجره جمعیتی خارج و با تعداد زیادی افراد سالمند مواجه شویم که کشور قادر به تأمین زندگی آنان نیست، با وجود این به‌دنبال مواضع اخیر مقام رهبری روزنامه «ایران» خواهان مروری دوباره و جدید درباره این موضوع شد.

نگاه ایشان درباره این مسأله روشن است:«در زمینه مسائل خانواده به معنای واقعی کلمه باید تحول ایجاد کنیم؛ امروز خبرها و گزارش‌های متقن به ما می‌گوید که کشورمان بسرعت به سمت پیری پیش می‌رود، این خیلی خبر دهشتناک و بدی است.

از جمله مواردی است که آثار آن وقتی ظاهر خواهد شد که هیچ‌گونه علاجی برای آن متصور نیست، اینها را باید با تحول انجام داد.»

بر اساس تجربه باید گفت که افزایش درصد سالمندی و سالخورده شدن تعداد بیشتری از افراد جامعه به معنای آن است که امید به زندگی در آن جامعه بالا رفته و این پدیده نشانه‌ای از بهبود وضع اقتصادی و بهداشت و سلامت بیشتر در آن جامعه است.

پس مشکل کجاست؟ مشکل در عدم توازن هرم سنی جمعیت است. در کشورهای توسعه‌ یافته، با گذشت زمان تعداد سالمندان بیشتر می‌شود و از سوی دیگر از زاد و ولد نیز کاسته می‌شود. به طوری که در نهایت رشد جمعیت در بهترین حالت نزدیک به صفر خواهد رسید و در برخی از موارد منفی می‌شود. اگر در طولانی‌مدت رشد جمعیت صفر شود، ساختار و شکل توزیع سن شهروندان به‌صورت استوانه در می‌آید، گویی که تعداد جمعیت در همه گروه‌های سنی صفر تا 65 سال به نسبت مساوی هستند و از 65 سال به بالا بسرعت کاهش پیدا می‌کند و به صفر می‌رسد. نمودارش مثل یک مداد تراشیده می‌شود.

اگر رشد جمعیت منفی شود مقطع و عرض این استوانه در گروه‌های سنی پایین، لاغرتر و کوچک‌تر می‌شود و این نه تنها از حیث تعداد جمعیت خطرناک است، بلکه سهم سالمندان را در جمعیت بالا می‌برد و فشار زیادی را بر منابع اقتصادی وارد می‌کند. عرضه نیروی کار جوان و خلاق را کم می‌کند و در نهایت برای رشد جامعه خطرناک و زیانبار است. البته رشد جمعیت بالا نیز برای جهان خطرناک و حتی غیر ممکن است. فرض کنیم که فقط با رشد متوسط یک درصد در جمعیت جهان مواجه شویم.

70 سال بعد، جمعیت جهان به 15 میلیارد نفر خواهد رسید، که عملاً مشکلات بزرگی را برای زیست‌بوم بشر ایجاد می‌کند. فراموش نکنیم، 70 سال زمان زیادی برای تمدن و تاریخ بشر نیست. از جنگ جهانی دوم تاکنون فقط 75 سال گذشته است! بنابراین کاهش زاد و ولد در جوامع و طبقات توسعه‌یافته یک اتفاق قطعی است که شواهد انکارناپذیری دارد. این جوامع توسعه‌یافته چگونه این مشکل را حل می‌کنند تا جمعیت را در حد جایگزینی حفظ کنند؟ اولین راهکار کاهش هزینه‌های فرزندآوری و افزایش مطلوبیت داشتن فرزند است.

کمک هزینه زندگی به خانواده به ازای هر کودک، ارائه رایگان خدمات درمانی و بهداشتی، خدمات زایمان، خدمات آموزشی و گذران اوقات فراغت و نیز خدمات به مادران باردار اعم از شاغل یا خانه‌دار و شوهران آنان و ارتقای جایگاه کودک و اصلاح حقوق کودک از جمله تأمین حقوق آنان و نیز ساده‌سازی پذیرش کودکان به فرزندی و... همگی کمک می‌کنند که خانواده‌ها تشویق به فرزندآوری شوند. راهکار دوم نیز مربوط به پذیرش مهاجرت و ساده کردن مقررات آن است که افراد کشورهای دیگر بویژه جوانان آنان که فرهنگ فرزندآوری را نیز دارند به‌عنوان تبعه کشور خود می‌پذیرند و در جامعه خود جذب و هضم می‌کنند.

هر دو راهکار محصول یک جامعه توسعه‌یافته است. راهکار اول نیازمند قدرت اقتصادی و توان تولیدی بالا و وجود نهادهای حمایتی و بیمه‌ای قوی است. بدون چنین امکانی نمی‌توان مردم را به فرزندآوری ترغیب و تشویق کرد. اکنون هزینه‌های فرزندآوری چنان سنگین شده است که کمتر زوجی علاقه‌مند به تولید مثل هستند. بیشترشان فرزندآوری را می‌گذارند برای سال‌های پایانی باروری خود و یک کودک محض رضای خودشان به دنیا بیاورند.

راهکار دوم هم که در ایران منتفی است کافی است نحوه برخورد با به رسمیت شناختن تابعیت برای فرزندان زنان ایرانی که از شوهر غیرایرانی بچه‌دار شده‌اند مرور کنیم تا متوجه شویم راه زیادی برای استفاده ما از ابزار اعطای تابعیت وجود دارد. وضعیت جمعیتی ایران چگونه است؟ الان بد نیست. در کوتاه مدت خطری ندارد. ولی ماجرای میان‌ و بلند مدت فرق می‌کند. به نظر من جامعه ایران خیلی سریع‌تر از آنچه برآوردها نشان داده است رشد جمعیت آن صفر خواهد شد و سپس چندان طولی نخواهد کشید که نمودار توزیع سنی جمعیت ایران با یک کله بزرگتر از تنه مواجه شود. مثل قارچ. موالید روزافزون دهه 1360 که اکنون در دهه چهارم زندگی هستند بسرعت رو به سالمندی می‌روند و نسبت جمعیت سالمند را بسیار زیاد خواهند کرد، در حالی که پایه این استوانه به‌دلیل کاهش زاد و ولد و حتی منفی شدن آن، بسیار لاغر و ضعیف خواهد بود. در آن زمان هیچ کاری هم نمی‌توانیم انجام دهیم. از این بدتر اینکه اکنون گرایش به مهاجرت از کشور در نسل جوان رخ داده که این نیز اثرات زیانباری بر ساختار جمعیتی ایران بر جای خواهد گذاشت.

برای آنکه تصویری از ماجرا به دست آورید، کافی است که بگوییم در دهه 1369-1359 حدود 23 میلیون نفر به دنیا آمده‌اند. در دو دهه بعد از این، حداقل 18میلیون نفر این افراد زنده هستند.

در حالی که تعداد افراد یک تا 10 سال در دو دهه بعد، بعید می‌دانم از 6 میلیون نفر تجاوز کند. یعنی تعداد افراد 60 تا 70 ساله در سال 1420، 3 برابر تعداد افراد یک تا 10 ساله‌ها خواهد بود. بعید است که در کل تاریخ بشر هیچ جامعه‌ای واجد چنین توزیعی از سن جمعیت شده باشد یا حتی در آینده بشود. چرا؟ به این علت که روند تحولات و توسعه در ایران از نوعی ناپایداری مفرط در رنج بوده است. نه رشد ۳.۹ درصدی دهه 1360 منطقی بود و نه کاهش رشد جمعیت کنونی کشور که به گمانم تا 10 سال بعد در بهترین حالت حداکثر تا 15 سال بعد به صفر خواهد رسید. راه‌حل چیست؟ با اطمینان می‌گویم، راه‌حل در نحوه فهم ما از مشکل است. دو اقدام باید صورت گیرد. اول، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال و بهبود وضع معیشت مردم و قدرتمند شدن جامعه و به تبع آن دولت از نظر اقتصادی برای برقراری تسهیلات جهت داشتن فرزندآوری.

اقدام دوم نیز توسعه متوازن سیاسی و اجتماعی است. این دومی در واقع شرط لازم تحقق اقدام اولی نیز هست. زیرا بدون توسعه متوازن، رشد اقتصادی پایدار سرابی بیش نیست. کشوری که طی یک دهه رشد اقتصادی آن صفر شده است، تولید اشتغال به نحو تأسف‌باری اندک بوده است، حداقل 5 تا 7 میلیون شغل بیشتر باید ایجاد می‌شد. در چنین جامعه‌ای تعداد متولدین از ۱.۵۷ میلیون نفر در سال 1394 به حدود ۱.۱۹ میلیون نفر در سال 1398 رسید، که به منزله 20 درصد کاهش طی 4 سال است!! و به‌طور قطع امسال نیز شاهد کاهش شدیدتر به همراه افزایش مرگ و میر خواهیم بود.

شاید هیچ چیز بهتر از وضعیت جمعیت، وضعیت متناقض برخی سیاست‌های جاری را نشان نمی‌دهد که همه دنبال افزایش زاد و ولد هستند که در مقابل بسرعت در حال کاهش است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1399/03/19
تنها راه آزاد شدن از دست اینها توقف زاد و ولده.لااقل منقرض میشیم و نسل اینده ای نیس ک بدبختی بکشه.
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1399/03/19
بااین زندگی جهنمی وپر استرسی که برای مردم درست کردید.اشتباه محض است بچه آوردن،وبچه ی بیچاره را در گیر دنیای بی ارزش،ان هم سر کله زدن با یک مشت راهزن کردن.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
فهم جمعیت به این آسانی نیست.
فقط اینو بگم که رشد جمعیت صفر یا منفی جهنمی به مراتب بدتر است.
Iran, Islamic Republic of
07:47 - 1399/03/19
برادر ،افزایش جعمیت بدون ایجاد بستر مناسب ،خطرات زیادی دار،هم اقتصادی وفرهنگی و زیست محیطی.درضمن منظور از افزایش جمعیت در ایران یعنی اینکه جوانها کار کن بدن به پیرهای آینده،بیشتر درموردبیمه است.کارشناس به خانم سیدی می گفت درتلویزیون.درصورتی که اگر شما کتاب نهادهای مالی را بخوانی بیمه ها با سرمایه گذاری درست این مشکل را حل کردن،در دنیا.
Iran, Islamic Republic of
07:48 - 1399/03/19
باتوجه به پیرشدن جامعه باید بفکر آسایشگاه سالمندان.و سرمایه گذاری بشه
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1399/03/19
با این وضعیت بد اقتصادی وفشار به مردم اینطور پیش بره و جمعیت کم بشه خیلی بهتره
Iran, Islamic Republic of
08:06 - 1399/03/19
کشوری مثل سوئد زیر ۱۰میلیون جمعیت داره وذخایر معدنی هم نداره،برو تحقیق کن چطوری زندگی می کنند.یا ژاپن کارخانه ها را رباتی کرده ودیگر نیاز به انسان نداره واز جمعیت جوان فقط برای ایجاد ایده وطراحی محصول استفاده می کند ومهاجر هم تعطیل،آقای عبدی ایران مشکل نداره کشور برادر ودوست افغانستان است.نیروی کار مولد وارزان
Iran, Islamic Republic of
08:06 - 1399/03/19
من خودم سه تا بچه دارم 38سالم هست الان پشیمونم کاشکی روی همون یکی میموندم، واقعا سخته، تقریبا شغل ثابت دارم ولی مسکن ندارم وبرام یک رؤیا شده، هزینه تحصیل بچه روز به روز سنگین‌تر میشه در بندر ماهشهر مدارس دولتی کیفیت آموزشی پایینی دارن، مجبورم مدرسه خصوصی ثبت نام کنم که اینجوری هزینه ها میره بالا، خوراک وپوشاک هم رو همه ميدونند روزانه قیمت‌ها میره بالا، حالا شما بگید با این وضعیت عاقلانه است فرزند آوری، والا ازدواج آدم نکنه بهتره..
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
اونهایی که به فکر افزایش جمعیت هستند...اول به فکر نان و مشکلات مردم باشند...هرروز بدتر از دیروز....وقتی قیمت مسکن و ماشین و بقیه چیزها نجومی میشه کسی دیگه به فکر افزایش جمعیت نمی افته،
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1399/03/19
با این گرانی،تورم،بیکاری،دستمزدپایین و هزینه های بالا اکثرجوانانی که ازدواج کردن قیدبچه دارشدن رو زدن .
بقیه جوانان هم که نمیتونن ازدواج کنن .پس انتظاررشدجمعیت رو نداشته باشید.
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1399/03/19
باید از چین یا افغانستان بچه وارد کنند ایرانی نمی صرفه
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1399/03/19
این عبدی معلوم نیست تحلیل گر سیاسی هست تحلیل گر تنظیم خانواده هست تحیلگر چیه؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹
برادری حوب گفت بگذار نسل ما منقرض بشه جوانا بیکار......اینه که حق جوان به کدوم کشور فرستادیم من خودم 2 سال تو جبهه بودم الان محتاج لقمه نون زندگی ما شده جنگ واخرش هم باختن نمونه عراق پول برق اب و نان ایران تو شکم اوناست اگر دیدی چ بلای سرمان بیارن
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1399/03/19
عباس اقا کدوم افزایش..... کرونا داره میتازه.......
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1399/03/19
جمعیت کم ارزش مردم ببشتر
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1399/03/19
کشوری از عدم تامین سالمند حرف میزنه که مردمش بعد از 65 70 سال بازنشست بشن نه ایران که پدربزرگ من تا 97 سالگی باید کار می‌کرد!!! تو نون شب خودمون موندیم بچه بیاریم که چی بشه
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1399/03/19
جمعیت ایران اگه دونفر هم بشه یکی فقیر میشه اون یکی دیگه پولدار
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1399/03/19
بشنویم تحلیل های آقای همه فن حریف رو.یا همون آقای وپیی کارتون تنسی تاکسیدو.
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1399/03/19
ناراحت ونگران نباشید
از کشور همسایه افغانستان نیروی کار زیاد هست
ایرانی با این همه بی عقلی مسئولین باید منقرض شود!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1399/03/19
برو بابا مردم شغل ندارن
نون ندارن
پوشاک ومسکن ندارن
اختلاس واختلاس واختلاس
حالا تو فکر جمعیتی!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1399/03/19
من سی هفت سالم هست سه تا بچه دارم مسکن دارم اما شغلم ازاد درامدم کمه اگر وضعم خوب بود دوست داشتم پنج تا بچه داشته باشم
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1399/03/19
جمعیت زیاد برای کشور ژاپن و.. که رشد تولید دارند خوبه نه کشور ایران که فقط رشد جمعیت باشه وهمه مصرف کننده باشند واین مردم نه به حقوق شهروندی وحقوق بشر خود می رسند چرا باید آیندگان هم توی این جهنمی که این حکومت درست کرده گرفتار بشوند این حکومت جوابگوی نیازهای اولیه و... 83 میلیون نفر جمعیت نیست چگونه می خواد 100 میلیون نفرفقط آب و برق گاز آنها تهیه کنه نمی تونه این حکومت به همین جمعیت فعلی ونیازهاشون رسیدگی کنه خودش هنر کرده از جمعیت زیاد گذشتیم
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1399/03/19
رو کی حساب میکنی برای افزایش جمعیت مثل این میمونه زبون طرف بریدین بهش بگی صدات قشنگه برام شعر بخون پدر جان برین دنبال زندگیتون شماها رو چه حال از دل این ملت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج