چرا غزل رفت؟ مساله عدم رویارویی با اسرائیل؟
۱۰۰۵۳۰۴
۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۲
۷۷۷۰
مهاجرت ورزشکاران ایرانی از مولایی و کیمیا علیزاده تا همین فوج شطرنج‌بازان، ایران را از استعدادهایش تهی می‌کند، به نظر راز مشترک تمام این مهاجرت‌ها یک مساله است، مساله اسرائیل، این گزارش را بخوانید.

برترین‌ها: مهاجرت ورزشکاران ایرانی از مولایی و کیمیا علیزاده تا همین فوج شطرنج‌بازان، ایران را از استعدادهایش تهی می‌کند، به نظر راز مشترک تمام این مهاجرت‌ها یک مساله است، مساله اسرائیل، این گزارش را بخوانید.

چرا غزل رفت؟ مساله عدم رویارویی با اسرائیل؟

موج مهاجرت شطرنج‌بازان ایرانی به خارج از کشور همچنان ادامه دارد. این برای چندمین بار در ماه‌های اخیر است که خبر تغییر تابعیت یا پناهنده‌شدن ورزشکاران این رشته به گوش می‌رسد. صحبت از غزل حکیمی‌فرد است؛ استادبزرگ بانوان که تابعیت خود را از ایران به سوئیس تغییر داده و ازاین‌پس می‌خواهد در بهشت اروپا در رقابت‌های بین‌المللی شطرنج مسابقه بدهد. خبر تغییر تابعیت غزل روز گذشته در حالی از طرف فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) تأیید شد که مثل مهاجرت ناگهانی بازیکنان قبلی تیم ملی، خیلی باعث غافلگیری نشد. آخرین حضور حکیمی‌فرد در تیم ملی شطرنج زنان ایران به رقابت‌های المپیاد باکو در سال ۲۰۱۶ برمی‌گردد. او بعد از این مسابقات برای ادامه‌تحصیل به سوئیس رفت و در تیم ملی دیده نشد. با توجه به این موضوع احتمالش می‌رفت که او نیز دیر یا زود به‌ویژه در مقطع حساس کنونی چنین تصمیمی بگیرد. عضو سابق تیم ملی شطرنج زنان هم‌اکنون در مؤسسه فناوری فدرال شهر زوریخ سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر مشغول به تحصیل است.

غزل سال ۱۳۸۸ در ۱۶سالگی قهرمان شطرنج زنان ایران شد که با کسب ۱۰ امتیاز از ۱۲ بازی و اختلاف ۱٫۵ امتیازی نسبت به نزدیک‌ترین رقیب خود به این عنوان رسید. او در سال ۲۰۰۷ درجه استاد فیده زنان را دریافت کرده و در سپتامبر ۲۰۱۶ با ریتینگ ۲۳۰۸ در رده سوم بین شطرنج‌بازان زن ایرانی قرار گرفت. حکیمی‌فرد در المپیاد شطرنج ۲۰۱۰ نیز عضو تیم ملی ایران در بخش زنان بود. او در سال ۲۰۱۰ مقام هفتم مسابقات قهرمانی شطرنج زیر ۱۶ سال دختران جهان را در شهر خالکیدیکی یونان کسب کرد. این شطرنج‌باز ۲۶ ساله که در‌حال‌حاضر ریتینگ ۲۲۶۵ را دارد، یکی از نفراتی بود که در زمان حضورش در تیم ملی شطرنج زنان ایران جزء شطرنج‌بازان رده‌بالای این تیم محسوب می‌شد.

سوئیسی‌ها در شرایطی مقدمات حضور غزل را در تیم ملی شطرنج کشورشان مهیا کرده‌اند که بی‌شک منتظر این هستند تا از ذهن خلاق و هوشمند او در رقابت‌های بین‌المللی بهره ببرند؛ آن‌ها در رده‌بندی فدراسیون جهانی شطرنج جایگاه سی‌وهشتم را دارند این در حالی است که شطرنج ایران با وجود تنزل قابل‌توجهی که بعد از مهاجرت علیرضا فیروزجا داشت، فاصله فاحشی با این کشور دارند و رده بیست‌وهفتم جدول جهانی را به خود اختصاص داده است.

اما پیش از غزل، رعنا حکیمی‌فرد، خواهر کوچک‌ترش که او نیز شطرنج‌باز است، تابعیت سوئیس را برگزیده بود. رعنا متولد ۱۳۷۵ است و دارای عنوان استاد فیده زنان است. او در سال ۲۰۱۰ مدال نقره قهرمانی شطرنج زیر ۱۴ سال دختران جهان را در شهر خالکیدیکی یونان با ۸٫۵ امتیاز از ۱۱ بازی کسب کرد و در اکتبر ۲۰۱۹ با ریتینگ ۲۰۵۷ در رده دوازدهم در بین شطرنج‌بازان زن فعال ایران قرار گرفت. ریتینگ رعنا درحال‌حاضر ۲۰۷۰ است. باید به این نکته اشاره کرد که در سایت فدراسیون جهانی شطرنج همچنان پرچم ایران در کنار اسم رعنا حکیمی‌فرد دیده می‌شود. این به این معنی است که او باوجود تغییر تابعیت، برای تیم ملی شطرنج سوئیس بازی نکرده است.

چرا غزل رفت؟ مساله عدم رویارویی با اسرائیل؟

مهاجرت شطرنج‌باز‌ها

ورزش ایران در حالی در یک دهه اخیر با روند روبه‌رشد مهاجرت ورزشکاران مواجه بوده که دراین‌بین شطرنج یکی از رشته‌هایی بوده که آمار بالایی از ورزشکاران مهاجر را داشته است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا این ورزشکاران تصمیم به مهاجرت بگیرند، ممنوعیت رویارویی آن‌ها با نماینده‌های اسرائیل در رقابت‌های جهانی است. موضوعی که موجب شد تا علیرضا فیروزجا، نابغه ۱۷ ساله شطرنج ایران و سوپر استاد بزرگ شطرنج دنیا در واکنش به آن، تصمیم به ترک ایران بگیرد.

مغز متفکر ایرانی اواخر سال گذشته بود که در اقدامی ناگهانی اعلام کرد دیگر برای تیم ملی شطرنج ایران مسابقه نخواهد نداد و ازاین‌پس با پرچم فرانسه در رویداد‌های مختلف به میدان خواهد رفت. فیروزجا اواخر فروردین سال جاری، با وجود تعطیلی مسابقات، در یک شگفتی بزرگ، موفق شد ماگنوس کارلسن، مرد شماره یک شطرنج جهان را در رقابت‌های آنلاین بنتربلیتس (The Banter Blitz Cup) که سایت جهانی chess۲۴ برگزار کرد، تسلیم خود کند.

هم‌زمان با خبر تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا، خبر پناهندگی میترا حجازی‌پور، دیگر استادبزرگ شطرنج زنان ایران بازتاب زیادی پیدا کرد. شطرنج‌بازی که در رقابت‌های شطرنج سریع و برق‌آسای قهرمانی جهان روسیه (سال گذشته) بدون حجاب بازی کرد و بعد از این اتفاق هم از تیم ملی اخراج شد.

البته مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس وقت فدراسیون شطرنج پس از حضور بی‌حجاب حجازی‌پور در این مسابقات اعلام کرد: «او یک‌سالی است که در هیچ مسابقه‌ای برای ایران بازی نمی‌کند و خیلی وقت است که دیگر به‌عنوان شطرنج‌باز ایران محسوب نمی‌شود. ما زمانی که متوجه بدون حجاب بودن حجازی‌پور شدیم، به‌سرعت اعتراض خود را به فدراسیون جهانی شطرنج اعلام کردیم، اما به دلیل تعطیلات کریسمس، ترتیب اثر داده نشد و به همین دلیل هم این شطرنج‌باز با پرچم ایران حضور داشت!».

چرا غزل رفت؟ مساله عدم رویارویی با اسرائیل؟

پهلوان‌زاده در حالی این صحبت‌ها را مطرح کرد که نام میترا حجازی‌پور در ترکیب تیم ملی اعزامی زنان به مسابقات جهانی روسیه وجود داشت و در رسانه‌ها هم منتشر شد. حجازی‌پور درحال‌حاضر در فرانسه به سر می‌برد و مشغول تحصیل است. البته او رسما تابعیت کشوری را نپذیرفته که بخواهد برای آن کشور بازی کند. در سایت فیده هنوز پرچم ایران کنار اسم این شطرنج‌باز حک شده است.

البته این تمام مصائب فدراسیون شطرنج در این ایام نبود. این فدراسیون در شرایطی سال ۹۸ را خیلی بحرانی پشت سر گذاشت که به خاطر انتشار عکس‌های بدون حجاب شهره بیات، داور بین‌المللی این رشته هم به‌شدت زیر سؤال رفت. این داور بین‌المللی که برای قضاوت در رقابت‌های قهرمانی جهان چین حاضر شده بود، مسابقات را بدون حجاب داوری کرد و در مصاحبه‌هایی اعلام کرد که دیگر قصد بازگشت به ایران را ندارد.

مهرشاد شریف، کامران شیرازی، داوود پیرا، جعفر محبی، الشن مرادی و درسا درخشانی نمونه‌های دیگری از شطرنج‌بازانی بوده‌اند که با وجود شایستگی‌های بسیار در سال‌های گذشته ترک دیار کرده‌اند. گفتنی است آتوسا پورکاشیان نیز از دیگر ستاره‌ها و استادبزرگ‌های شطرنج زنان ایران است که دیگر در ترکیب تیم ملی حضور ندارد و برای تحصیل به آمریکا رفته است. این احتمال وجود دارد که او هم به‌زودی با تغییر تابعیت یا حداقل به‌عنوان بازیکن آزاد در رقابت‌های بین‌المللی شرکت کند.

شطرنج ایران با اینکه در سال‌های اخیر نوابغ و استعداد‌های زیادی را توانست به دنیای این رشته معرفی کند، متأسفانه شاهد مهاجرت‌های سؤال‌برانگیزی از ملی‌پوشان بوده است. غم‌انگیز‌ترین آن مربوط به علیرضا فیروزجا بود که تیم ملی ایران را با سقوط سنگینی رو‌به‌رو کرد و از رده ۲۰ به ۲۹ رساند. البته این رده در‌حال‌حاضر ۲۷ است. این فدراسیون در شرایطی مدت‌هاست با حواشی زیادی دست‌به‌گریبان است که بدون رئیس هم اداره می‌شود. دوره چهارساله ریاست پهلوان‌زاده اسفند‌ماه گذشته به پایان رسید و وزارت ورزش هنوز هیچ حرکتی برای برگزاری انتخابات جدید انجام نداده است.

محسن سمیع‌زاده، سرپرست دبیری این فدراسیون دیروز در واکنش به مهاجرت غزل حکیمی‌فرد گفت: «ما به‌هیچ‌عنوان موافق این رفتار‌ها نیستیم و حتی زمانی که از سوی وزارت ورزش و جوانان مأمور شدیم تا زمان انتخاب رئیس این فدراسیون امور را در دست بگیریم، وزارت ورزش و جوانان به ما تأکید کرد که اولویت اصلی باید ورزشکاران باشد. در کشور ایران استعداد‌های زیادی وجود دارد و حتی اگر یک شطرنج‌باز هم از این کشور برود، جای هیچ شکی نیست که یک تا دو استعداد دیگر بروز می‌کند، اما ما باید جلوی رفتن آن‌ها را هم بگیریم.

به‌هرحال این موضوع باید کالبدشکافی شود که چرا چنین اتفاقی می‌افتد. امیدواریم هرچه سریع‌تر مجمع انتخاباتی فدراسیون شطرنج برگزار شود تا وضعیت ریاست فدراسیون مشخص شود. این مسائل هم باید کالبدشکافی شود، همه ورزشکارانی که از ایران می‌روند، استعداد‌های این کشور هستند و می‌توانند موفقیت‌های زیادی برای ما کسب کنند به همین خاطر باید بیشتر از این مراقب آن‌ها باشیم».

چرا غزل رفت؟ مساله عدم رویارویی با اسرائیل؟

منبع: روزنامه شرق

انتشار یافته: 55
در انتظار بررسی:24
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1399/03/25
چون ایران امروز جای خوبی برای زندگی و سرگرمی و کار آرامش تیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
غیرت ، شرف ، عزت ، دین و ایمان به کنار
بدون نام
Romania
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
این حرفا چیه چون اسرائیل هست بازی نمیکنه
...
یه it man خسته
United States
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
ببخشید که با غیرت ، شرف ، عزت ، دین و ایمان یه متر قبر هم نمی دن که مرده هامون رو داخلش دفن کنیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
آره آدمی که کل زندگی رو پول و زن و ماشین و کار پردرآمد ببینه، ایران اونقدرا به دردش نمیخوره.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
غربگداها همه برن زودتر
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1399/03/25
هرکی باشه میره ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
والا بمونن که چی
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
جان ما پاشین همتون برید ...
Iran, Islamic Republic of
08:40 - 1399/03/25
ایران کسی آینده خوبی نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
ایران مال تو نیست که بدونه بدرد کسی میخوره یا نمیخوره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
رفتی نامه بده
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1399/03/25
نوش جونت خارج لذت ببر اونا قدرتو میدونن اینجا یا نخبه ها زندانن یا فرارین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
افسانه های زیادی در مورد غرب بین عوام رایجه.ولی می بینیم که اکثر اونهایی که رفتند اسمی هم ازشون نموند
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1399/03/25
تو همین کامنتا میبینی حرف اون زن مجری رو تکرار میکنند که مجبور شد عذر خواهی کنه گفت هرکی تو ایران بذاره بره
پاسخ ها
ن - م
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
دوست داریم بریم اما رامون نمیدن پول نداریم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
کدوم کشور این همه انگل میخواد؟
Iran, Islamic Republic of
08:44 - 1399/03/25
ویزا بدن همه هشتاد میلیون از ایران میرن شک نکن دو درصد خودشون نمیرن
پاسخ ها
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
از طرف خودت حرف بزن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
۰۹:۰۶
گفت ایشون دو درصد نمیرن مثل تو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
والله ما که از خدامون شما ها برید ایران خلوت بشه نون برای همه باشه....
بدون نام
United States
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
ما بریم یا نریم نون واسه شماها هست مطمین باش . انشالله که حلال بخوری
جعفر بی پول
United Arab Emirates
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
حرف حساب جواب نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
از طرف ماها هم حرف میزنه... تو نرو وبچسب به مملکت... مملکتی که هیچ از اینده نداره
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
از طرف خودت حرف بزن
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1399/03/25
نسل جدید اسرائیل هم براش مثل کشورای دیگه اس مشکل شخصی ندارند اینکه یگ کشوری رو منع کنند بازی نشه کرد مشکل ایجاد میکنه تو فرعه کشی ها همیشه اسرائیل افتاده به تیم های ورزشی خب طرف آینده ورزشیش خراب میشه ...
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
اگر اینقدر راحت جنایت اسرائیل رو نادیده بگیرین فردا مثل همون رو به سر خودمون میارن
شک نکنین
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1399/03/25
خوشبخت شد ایران چیزی از توش در نمیاد
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1399/03/25
خودش و نسلهای بعدیش رو راحت کرد.الانم داره زیر لب زمزمه میکنه ازاد شدم ازاد شدم ننه ایشالله ازادی قسمت همه.
پاسخ ها
مامان شایان
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
برو بابا- نفست از جای گرم بلند میشه-من اگه پولشو داشتم همین الان شال و کلاه میکردم میرفتم - موندنم از رضایت نیست از بی پولی م هست- کی از خوشبختی و آرامش بعدش میاد؟ ولی تو انگار به ی جایی وصلی!
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1399/03/25
راه باز جاده دراز،
قهرمان ها اونایی انند که برای ناموس من و تو جونشون رو دادند یا جونشون رو به خطر انداختند.
مثل حاج قاسم و یارانش
ایران به امثال این قهرمانان انقلابی نیاز داره تا پیشرفت کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
ایران به همه نوع تفکر و گرایش نیاز داره!تک صدائی باعث بروز این همه مشکلات میشه هرکسی جای خودش قهرمان هست با بزرگ کردن یکی و کوبیدن دیگری مشکلات حل نمیشه
بدون نام
Ukraine
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
یه قانون نانوشته هست که میگه آدمایی مثه تو که شعار میدن اگه پاش بیفته و شرایط براشون جفت و جور شه زودتر از همه میرن از ایران.. کم نداشتیم آدمایی مثه تو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
زرشک
kia
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
خدایی خودتون از این همه شعار خسته نشدین؟؟؟
....
به خدا مشکلاتی که ما تو ایران داریم واسه اکثر مردم جهان خنده داره.
Ukraine
09:09 - 1399/03/25
برو خدا پشت و پناهت..با آرزوی موفقیت و پیروزی
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1399/03/25
دمت گرم ....درود به شرفت
Romania
09:59 - 1399/03/25
واقعآ‌توفکر‌مسئولین‌کشور‌چه‌می‌گذرد....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
چند وقت پیش مگه اعلام نکردن که مجلس شرط بازی نکردن با اسرائیل رو برداشته؟ فکر می کردم دیگه ورزشکارامون آزاد شده باشن !!!
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1399/03/25
هرکسی موقعیتشو داشته باشه واسه آینده خودش و خانوادش بهتره از ایران بره.
اکثریت مردم اگه کوچکترین موقعیتی پیش بیاد میرن.
حتی شده ترکیه و کشورای شمالی ایران.
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/03/25
یعنی الان مشکل ما رفتن این شطرنج باز یا اون تکواندوکاره؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1399/03/25
ایران بودن یا زندان بودن یا از گشنگی داشتن تلف میشدن فکر اجاره آخر ماهشون بودن ماشاالله کاری که خ از از هند کرد استالین با آلمان نکرد
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1399/03/25
ایران را ایرانی میسازد نه آنهای که به خاطر زرق و برق و امکانات وطن خود را ترک کرده و برای دیگر کشور افتخار بیاورند ...
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1399/03/25
من خودم چون تو ایران هستم دلم میخواد بمیرم. مگه آدم چند بار جوان میشه !
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1399/03/25
بقیه رو نمیدونم ولی اون کیمیا که نمک نشناس بود
من که ازش نمیگذرم
هرکی رفت هیچ وقت نتونست به اندازه ایران موفق باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
موفق شده باهوش جان فقط دیگه ایران موفقیتاشو نمیگه
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
بله تو لیگ درجه 3 با معلولین برنز گرفته
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1399/03/25
اینجا بمونیم چیکار کنیم ته تهش لیسانس یا ارشد بگیریم بریم دستفروشی کنیم یا پادویی یا معتاد بشیم. بریم که زندگی اونجا بمراتب بهتره البته هرکی که بتونه بره یا استعدادی داره
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1399/03/25
دمتون گرم ، برید تا رهایی یابید.
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1399/03/25
حقوق درخوری می،دادنندوارزش قائل می شدنند!حتمامی مانندن!
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1399/03/25
بهشون انگ نمیچسبه... یکم وضع کشور رو درست کنین که ملت به اینده اشوو امیدوار بشن
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1399/03/27
خیلی سخت نیست فهمیدنش


نسل های جدید دیگه وطن پرست نیستند ،خودخواه اند. دنبال این هستند که عمرشون رو خوش بگذرانند ، مسئله اسرائیل هم نیست
شما فکر می کنید اینها مثلا میان شاهنامه میخونند ؟

به نظر من حتی اگر این حکومت هم نبود اینها می رفتند ،

تو تمام کشورهای جهان از چین و هند تا حتی اروپا. هستند کسانی که منافع شخصی براشون مهمه ،وطن پرست بار نیومدن .
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1399/03/29
بزودی سطح ایکیوی مملکت به حدی میرسی که با نخستیها مقایسمون میکنن
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1399/03/29
بزودی سطح ایکیوی مملکت به حدی میرسی که با نخستیها مقایسمون میکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج