یک میلیون کاربر از اینترنت خانگی انصراف دادند
۱۰۰۷۴۰۵
۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱
۵۶۱۷
طبق آخرین گزارش رگولاتوری از وضعیت اینترنت در کشور، بیش از یک میلیون کاربر اینترنت ثابت خانگی در یکسال اخیر، از داشتن این سرویس انصراف داده و به سمت استفاده از اینترنت موبایل رفته اند.

خبرگزاری مهر: طبق آخرین گزارش رگولاتوری از وضعیت اینترنت در کشور، بیش از یک میلیون کاربر اینترنت ثابت خانگی در یکسال اخیر، از داشتن این سرویس انصراف داده و به سمت استفاده از اینترنت موبایل رفته اند.

 آخرین آمار و اطلاعات بخش ICT که مربوط به پایان سال ۹۸ است و از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده نشان می‌دهد که طی یک سال اخیر، بیش از یک میلیون کاربر اینترنت ثابت خانگی از داشتن این سرویس انصراف داده و به سمت استفاده از اینترنت موبایل رفته‌اند.

بر اساس این آمار، هم اکنون ۷۸ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۳۳ نفر در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند که از این میان ۶۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۱۵ نفر مشترک اینترنت موبایل و ۹ میلیون و ۲۴ هزار و ۳۱۸ نفر مشترک اینترنت ثابت خانگی هستند.

این در حالی است که در پایان سال ۹۷ بالغ بر ۶۴ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۱۱۲ نفر مشترک اینترنت موبایل بودند و شمار مشترکان اینترنت ثابت نیز در سال ۹۷ حدود ۱۰ میلیون و ۳۸۱ هزار و ۴۸۳ نفر اعلام شده بود.

یک میلیون کاربر از داشتن اینترنت خانگی انصراف دادند

این آمار نشان می‌دهد که تا پایان سال ۹۷ حدود ۷۴ میلیون و ۵۱۸ هزار نفر در ایران کاربر اینترنت بودند که در یک سال گذشته ۴ میلیون مشترک به این آمار افزوده شده است. با این وجود بررسی‌ها از کاهش شمار مشترکان اینترنت ثابت خانگی حکایت دارد. به نحوی که بیش از یک میلیون نفر در یک سال از مصرف اینترنت ثابت منصرف شده و به سمت اینترنت موبایل رفته‌اند.

این در حالی است که هزینه اینترنت موبایل به مراتب از اینترنت ثابت گران‌تر است اما به دلیل کیفیت نامناسب اینترنت ثابت و کندی سرعت، کاربران ترجیح می‌دهند از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده کنند.

این انتقاد از سوی کارشناسان مطرح می‌شود که به دلیل عدم تخصیص درست منابع و عدم به‌روزرسانی تجهیزات شبکه، مردم از شبکه باکیفیت و ارزان وای‌فای خانگی محروم و مجبور به خرید اینترنت گران موبایل هستند. این در حالی است که اینترنت ارزان خانگی معیار پیشرفت و توان ارتباطی یک کشور محسوب می‌شود اما به دلیل ضعف موجود در زیرساخت این سرویس، مردم مجبور به استفاده از اینترنت موبایل با هزینه گران شبکه موبایلی هستند.

پیش از این نیز وزیر ارتباطات در یک نظرسنجی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطرح کرده بود، از تمایل کاربران برای استفاده از اینترنت ثابت خانگی با خبر شد. کاربران در پاسخ به سوال آذری جهرمی در نظرسنجی که قیمت کدام اینترنت (خانگی یا ۴G) برای شما مناسب‌تر است، اعلام کردند که ۷۵ درصد تمایل به اینترنت خانگی و ۲۵ درصد تمایل به مصرف اینترنت ۴G دارند.

بر این اساس وزیر ارتباطات وعده داده که «در سال پیش رو با تمام توان شبکه اینترنت خانگی را گسترش می‌دهیم و میلیون‌ها اشتراک جدید خانگی با کمترین کاغذبازی اداری و در کمترین زمان ممکن (۴۸ ساعت از ثبت درخواست تا راه اندازی در منزل) برقرار شده و با VDSL سرعت اینترنت خانگی فعلی را چهار برابر خواهیم کرد.»

افزایش ۳ درصدی ضریب نفوذ اینترنت در یکسال

مطابق آمار رگولاتوری ضریب نفوذ اینترنت در کشور تا پایان سال ۹۸ به ۹۳.۹۱ درصد رسیده که از این میان سهم نفوذ اینترنت ثابت ۱۰.۸۶ درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل ۸۳.۰۵ درصد برآورد می‌شود.

این در حالی است که ضریب نفوذ اینترنت در پایان سال ۹۷ حدود ۹۰.۷۸ درصد بود که سهم نفوذ اینترنت ثابت ۱۲.۶۵ درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل ۷۸.۱۴ درصد اعلام شده بود.

به این ترتیب با وجود افزایش ۳ درصدی ضریب نفوذ اینترنت در یک سال، شاهد کاهش حدود ۲.۵ درصدی ضریب نفوذ اینترنت ثابت در کشور هستیم.

طبق این آمار، ۸۸.۴۳ درصد کاربران برای اتصال به اینترنت از فناوری ۳G و ۴G استفاده می‌کنند. ۹.۴۷ درصد تکنولوژی مربوط به XDSL را در اختیار دارند. ۱.۵۲ درصد کاربران از اینترنت ثابت TDLTE بهره مند هستند و کمتر از یک درصد کاربران نیز مشترک اینترنت وای‌فای و یا اینترنت فیبرنوری FTTX هستند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:8
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1399/03/31
قیمت بالای اینترنت و کم بودن سرعت و حجم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
اینترنت وای فای سرعتش خوبه.مگه قراره باهاش چی کنند که سرعتش براشون کمه؟ من هم فیلم می بینم هم فیلتر شکن استفاده میکنم به ندرت کند میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
اکثرا تا شیش هفت سال پیش نمی دونستند اینترنت چیه.حالا اینترنت وای فای براشون کنده.خخخ
بدون نام
United States
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
من الان حس عقب افتادگی کردم که اینترنت خونگی دارم.ولی واقعا مشکلی ندارم و سرعتش بد نیست.چون اینترنت زیاد استفاده میکنم این نوع برام مقرون به صرفه تره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
اینترنت کندی که هر وقت حال کنن قطعشم میکنن.اینجا ایران است
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1399/03/31
چرا سرعت اینترنت این چند روزه اینقدر پایینه و کسی چیزی نمیگه؟
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1399/03/31
یعنی هفتاد و چند میلیون نفر اینترنت گرون موبایل استفاده می کنند و بعد ادعا می کنید وضع مردم خرابه؟؟ من که مستضعفم و پول وای فای رو به زور میدم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
والا اینا فقط روضه می خونن وضعشون خیلی هم خوبه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
نکنه انتظار دارید تو سال ۲۰۲۰ مردم اینترنتم استفاده نکنن.بعدم کدوم امار اینا تا حالا راست بوده اخه
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1399/03/31
سرعت که به شدت پایینه از بیست و چهار ساعت هم هجده ساعتش قطعه‌ یعنی واقعا مزخرفه مردم رو مسخره کردن بخدا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
دقیقا
بدون نام
United States
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
من از صبح تا شب خونه ام و شاید ده پونزده ساعت روزانه از اینترنت استفاده میکنم.همیشه وصله.سرعتش کم و زیاد میشه ولی اغلب خوبه.فقط وقتی با فیلترشکن کار میکنی سرویس شش ماهه چهار ماهه تموم میشه
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1399/03/31
شایدم خاطر گرونی مودم و خراب شدن قید اینترنت خونگی رو زدن
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1399/03/31
وجدانا اگر وزیر ویا مسئولین از وای فای معمولی که اکثر مردم استفاده میکنند استفاده کنند ,بعد قضاوت خواهند کرد,اگر...............خدا را در نظر بگیرید.
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1399/03/31
هیچ فرقی نداره.......هر دوتاش پول مفت......فقط پول میگیرن.....خدمات صفر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج