تزریق چربی به صورت و هزینه آن
۱۰۱۲۳۴۶
۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
۷۳۲۷۳
عوامل متعددی می‌توانند در گذر زمان منجر به پدیدار شدن چین و چروک، شل شدگی و افتادگی پوست شوند. تزریق چربی به صورت می‌تواند یکی از موثرترین و بهترین روش‌ها برای جوانسازی پوست باشد. این روش ممکن است با عوارضی همراه باشد که در این مطلب ب آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

برترین‌ها: عوامل متعددی می‌توانند در گذر زمان منجر به پدیدار شدن چین و چروک، شل شدگی و افتادگی پوست شوند. تزریق چربی به صورت می‌تواند یکی از موثرترین و بهترین روش‌ها برای جوانسازی پوست و افزایش اعتماد به‌نفس افراد شود.

تزریق چربی به صورت راهی طبیعی و یک عمل جراحی بسیار کم تهاجمی برای برداشتن چربی از قسمتی از بدن که تجمع آن زیاد است و انتقال آن به صورت جهت بازیابی حجم از دست رفته‌ی صورت است. در این روش، با استفاده از تکنیک‌های مدرن لیپوساکشن، چربی به آرامی برداشته شده و سپس برای تزریق به صورت آماده می‌شود. تزریق به صورت، ظاهری بسیار طبیعی ایجاد می‌کند و خطر بسیار کمی از جهت عفونت یا پس زدن چربی توسط بدن وجود دارد. تزریق معمولا در قسمت‌های تاخوردگی‌های بین بینی و لب‌ها، خطوط ماریونت (خطوط غم بین لب‌ها و چانه)، صای گونه‌ها، افتادگی فک و گودی‌های پای چشم‌ها انجام می‌شود.

تزریق چربی به صورت و هزینه آن

مشاوره برای تزریق چربی به صورت

هر روشی برای جوانسازی پوست و بازیابی حجم صورت، نیاز به مشورت و مطرح کردن هدف شخصی از درمان با یک متخصص زیبایی دارد. پزشک متخصص می‌تواند ساختار صورت شما و فرایند افزایش سن‌تان را بررسی کرده و گزینه‌های درمانی را به شما پیشنهاد بدهد. این مشاوره‌ها بی‌اندازه مهم هستند، چون شما باید به چیزی که می‌خواهید برسید و قبل از انتخاب، هر سوالی دارید از پزشک‌تان بپرسید.

تزریق چربی به صورت برای چه افرادی مناسب است؟

تزریق چربی به صورت جهت بازیابی حجم از دست رفته شرایطی دارد که باید طی جلسه‌ی مشاوره توسط پزشک ارزیابی شود. فرد باید سالم باشد و توقعات واقع گرایانه داشته باشد. تزریق برای کسی انجام می‌شود که چربی کافی برای برداشتن داشته و قبل از عمل، به وزن ثابتی رسیده باشد.

عمل تزریق به صورت معمولا برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لیپوآتروفی را تجربه کرده باشند. در لیپوآتروفی، لایه‌ای از چربی‌های صورت که خطوط گونه‌ها و غبغب را تشکیل می‌دهند، از بین می‌رود. البته این جراحی می‌تواند مناطق خالی‌شده را پُر کرده و جذابیت خطوط کانتوری را به صورت بازگرداند.

کسی که اقدام به تزریق می‌کند نباید سیگاری باشد. ضمنا حتی برش‌های ریز هم می‌توانند مشکلاتی برای افرادی که بیماری‌های خاصی دارند ایجاد نماید، مثلا دیابت کنترل نشده یا اختلالات خود ایمنی. همچنین سلامت قلب و ریه و داشتن فشار خون نرمال نیز مهم است.

تزریق چربی به صورت و هزینه آن

مراحل انجام تزریق چربی به صورت چگونه است؟

تزریق چربی عملی کم تهاجمی است، اما چند مرحله دارد. اول از تکنیک‌های لیپوساکشن برای برداشتن چربی از ناحیه‌ای از بدن که از قبل مشخص شده، مثلا شکم، باسن یا ران استفاده می‌شود. این مرحله با استفاده از برش‌های بسیار ریزی انجام می‌شود که تقریبا هیچ جای زخمی به جا نمی‌گذارند. چربی برداشته شده کمی دستکاری شده و برای تزریق به صورت آماده می‌شود. سپس چربی با استفاده از لوله‌های بسیار ریز از خط برش‌های کوچک با احتیاط و دقت به خطوط و فرورفتگی‌های مد نظر تزریق می‌شود تا حجم دهی صورت بگیرد.

در تزریق چربی به صورت، ناحیه‌ای که چربی از آن گرفته شده چگونه خواهد بود؟

قسمتی از بدن‌تان که چربی از آن گرفته شده ممکن است بعد از عمل دچار تا ۲۴ ساعت دچار کبودی و تورم و حساسیت به لمس شود.

دوره نقاهت تزریق چربی به صورت چگونه است؟

طول مدت دوره نقاهت در هر بیماری می‌تواند متفاوت باشد، اما بیشتر افراد باید جوری برنامه ریزی کنند که بعد از عمل، دست کم ۷ تا ۱۰ روز از کار و سایر فعالیت‌های اجتماعی فاصله بگیرند.

بیمار باید تا ۵ الی ۷ روز بعد از عمل و همچنین دوباره سه هفته بعد، مراجعه‌ای به پزشک خود داشته باشد. تا این زمان، درصد زیادی از التهاب برطرف شده، اما ناحیه‌ی تزریق شده ممکن است هنوز متورم به نظر برسد.

التیام اولیه یکی دو هفته طول می‌کشد تا تورم کم کم برطرف شده و نتیجه‌ی نهایی مشاهده شود. هر چند دوره‌ی ریکاوری کوتاه است، اما بیمار باید زمان کافی برای التیام مناسب اختصاص بدهد. نتیجه‌ی تزریق بعد از تقریبا ۶ ماه دیده خواهد شد، اما بهبود‌های نسبی باید بعد از چند روز کم کم ظاهر شوند.

آیا نتیجه‌ی تزریق چربی به صورت دائمی است؟

پزشک جراح، طی عمل تزریق چربی معمولا صورت را با چربی بیشتری پُر می‌کند تا جای خالی سلول‌های چربی که باقی نخواهند ماند جبران شود. یعنی یک سری از سلول‌های چربی بعد از تزریق به صورت، توسط بدن جذب می‌شوند و در ناحیه‌ی مورد نظر باقی نمی‌مانند. این کار پزشک باعث می‌شود سلول‌های سالم کافی برای تامین خون در ناحیه باقی مانده و نتیجه دائمی‌تر شود.

تزریق چربی به صورت و هزینه آن

آیا عمل انتقال و تزریق چربی به صورت برای کاهش وزن نیز خوب است؟

هر چند عمل تزریق چربی شامل برداشتن چربی از قسمتی از بدن می‌شود، اما این هدف مدنظر نیست و پزشک روی این مسئله متمرکز نمی‌شود. انتقال چربی و تزریق آن به صورت، روشی برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود و چربی برداشته شده آن اندازه نیست که تفاوتی در وزن‌تان ایجاد نماید. حتی عمل جراحی ِ برداشتن چربی اضافی جهت کاهش وزن نیز برای کسانی مناسب است که به وزن ثابتی رسیده‌اند و می‌خواهند از شر چربی‌های اضافه‌ای که سرسخت شده‌اند خلاص شوند.

آیا تزریق چربی به صورت می‌تواند افتادگی پوست را رفع کند؟

هدف از این عمل، بازیابی جوانی صورت و کانتور صورتی است که در اثر افزایش سن، در حال پیر شدن است. افتادگی پوست تا حدودی به دلیل از دست رفتن حجم صورت روی می‌دهد، بنابراین بازیابی بخشی از حجم صورت می‌تواند افتادگی خفیف تا متوسط پوست را درمان نماید. اما افتادگی شدید پوست ممکن است با تزریق رفع نشده و پوست، سفت و کشیده نشود؛ بنابراین افرادی که افتادگی پوست‌شان در حد متوسط تا زیاد است، باید به دنبال روش‌های قوی‌تر و موثرتر ضد پیری پوست مانند لیفت صورت باشند.

تزریق چربی به صورت، چه عوارض جانبی احتمالی دارد؟

تزریق چربی به صورت به ندرت عارضه‌ی جانبی بخصوصی دارد، زیرا این عمل بسیار کم خطر و ایمن است. اما درست مانند هر عمل جراحی، این عمل نیز ریسک‌های خودش را دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • عفونت
  • عوراض ناشی از بیهوشی
  • کلسیفیکاسیون چربی
  • اصلاح بسیار کم یا بیش از حد

حتما طی جلسه‌ی مشاوره در مورد عوارض جانبی احتمالی با پزشک‌تان حرف بزنید. تبحر پزشک جراح و مراقبت‌های شخصی خودتان، قبل و بعد از عمل، نقش بسیار بزرگی در پیشگیری از بروز عوارض جانبی عمل دارد.

تزریق چربی به صورت و هزینه آن

چه اتفاقی می‌افتد اگر بعد از تزریق چربی به صورت، وزن کم کنید؟

سلول‌های انتقال یافته‌ی چربی در تزریق چربی به صورت در ناحیه‌ی تزریق شده به زندگی خود ادامه می‌دهند و می‌توانند به خوبی تامین خون نمایند و درست مانند هر سلول چربی دیگری رفتار خواهند کرد. این یعنی اگر مقدار قابل توجهی از وزن‌تان کم شود یا اضافه شود، این سلول‌ها می‌توانند بزرگ شده یا جمع شوند و در نتیجه بر نتیجه‌ی کلی عمل تزریق اثر بگذارند. به همین دلیل به بیمارانی که قصد تزریق چربی به صورت را دارند توصیه می‌شود قبل از عمل به یک وزن ثابت برسند و همان را حفظ کنند و همین وزن را بعد از عمل نیز حفظ نمایند تا نتیجه‌ی به دست آمده، تداوم داشته باشد.

تزریق چربی به صورت در چه سنی بهتر است انجام شود؟

این عمل در هر سنی می‌تواند خطوط عمیق اسکار را برطرف کرده و عدم تقارن صورت را اصلاح کند، لب و گونه‌ها را حجم دهی کرده و گودی‌های نامناسب صورت را پُر کند. این نتیجه‌ها معمولا برای افراد در دهه بیست زندگی و بالاتر حفظ می‌شود.

تزریق چربی به صورت چرا و چطور موثر است؟

سلول‌های چربی اغلب ذاتا بینهایت ظریف و حساس‌اند و فقط به تامین خونی که می‌شوند وابسته‌اند. وقتی سلول‌های چربی دوباره به بدن‌تان تزریق می‌شوند، به زندگی خود ادامه می‌دهند، زیرا تامین خون بدن می‌تواند رشد دوباره را به این سلول‌ها را برگرداند.

برای تزریق چربی به صورت چه اندازه چربی لازم است؟

مقدار چربی مورد نیاز برای تزریق چربی به صورت تا حدود زیادی بستگی به ناحیه‌ی مورد درمان و مقدار چربی که در حال حاضر در بدن‌تان موجود است دارد. اگر شما چربی زیادی در بدن خود داشته باشید، جراح راحت‌تر می‌تواند چربی مورد نیاز را جمع کرده و آن را برای تزریق آماده کند. اما اگر چربی بدن‌تان کم باشد، جراح احتمالا توصیه می‌کند پیش از عمل، روش‌هایی برای افزایش وزن در پیش بگیرید.

تزریق چربی به صورت و هزینه آن

چگونه باید برای عمل تزریق چربی به صورت آماده شوید؟

طی اولین جلسه مشاوره، پزشک جراح لیستی از کار‌هایی که باید چند روز یا چند هفته پیش از عمل انجام دهید به شما خواهد داد. اگر سیگاری باشید، باید دست کم شش هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید تا ریسک عوارض جانبی را کمتر کرده و زودتر التیام پیدا کنید. همچنین به شما توصیه می‌شود مصرف آسپرین و دیگر دارو‌هایی را که احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند قطع کنید.

نکات تزریق چربی به صورت

  • از آن جایی که چربی مورد استفاده در این روش از بدن فرد گرفته می‌شود و طی پروسه‌ای صحیح بر بدن فرد تزریق می‌شود، در نتیجه‌ی آن، این چربی هم به صورت فیلر عمل خواهد کرد و هم موجب حجم گرفتن پوست خواهد شد.
  • از آن جایی که چربی از بافت بدن خود فرد گرفته می‌شود، امکان انتقال هر نوع بیماری و عفونت از بین می‌رود.
  • در برخی شرایط ممکن است این چربی جذب پوست شده و نیاز باشد مجددا اقدام به تزریق چربی به صورت نمایید.
  • خطرات تکرار تزریق چربی کمتر از خطرات تکرار تزریق ژل می‌باشد.

تزریق چربی به صورت بهتر است یا فیلر؟

افرادی که قصد دارند حجم از دست رفته‌ی صورت خود را بازیابی کنند، دو انتخاب اصلی پیش رو دارند: تزریق چربی یا تزریق فیلر. دانستن مزایا و معایب هر نوع از این روش‌ها برای گرفتن بهترین نتیجه لازم است. تفاوت میان تزریق چربی و تزریق فیلر به شرح زیر است:

بیشتر فیلر‌های حجم دهنده‌ی صورت از ژل حاوی هیالورونیک اسید تشکیل شده‌اند. وقتی فیلر‌ها به زیر پوست تزریق می‌شوند، هم خطوط و گودی‌ها را پُر می‌کنند و هم با تقویت کلاژن سازی پوست، پوست را یکدست و جوان می‌کنند. برخی از بیماران این رویکرد را به عمل جراحی ترجیح می‌دهند، زیرا بی‌دردسرتر است. این تزریق‌ها را می‌توانید در مطب پزشک انجام دهید و همان روز به کار و زندگی عادی خود برگردید، چون به زمانی برای ریکاوری نیاز ندارید و ریسک عوارضی مانند خونریزی و تورم و عفونت نیز بسیار بسیار کم است.

اما فیلر‌ها هم بدون عیب نیستند. اول و مهم‌تر از همه، فیلر‌ها موقتی‌اند. فیلر‌ها بسته به نوعی که انتخاب می‌کنید، می‌توانند ۶ ماه تا تقریبا یک سال دوام داشته باشند. سپس این فیلر‌ها باید دوباره تزریق شوند. ضمنا هر چند بیشتر فیلر‌ها از مواد نسبتا طبیعی مشتق شده‌اند، اما ویژگی‌های چربی را ندارند. به همین دلیل برخی از افراد احساس می‌کنند ظاهرشان آن اندازه که باید، طبیعی نیست. به هر حال این انتخابی است که شما باید انجام دهید.

اما تزریق چربی به صورت وابسته به چربی است که از قسمت دیگری از بدن خودتان برداشته شده و به قسمت دیگری تزریق می‌شود.

هر چند تزریق چربی یک عمل جراحی است، اما کم تهاجمی است. این عمل نیاز به خط برش‌های بسیار ریزی دارد؛ بنابراین ریسک بسیار کمی از جهت اسکار و تورم و خونریزی و عفونت دارد. ضمنا در تزریق چربی، ریسک واکنش‌های آلرژیک بسیار کم است.

به طور کلی اگر تزریق چربی به صورت به درستی انجام بشود، بسیار موثر و بی‌خطر است و برخلاف فیلرها، می‌تواند نتایج دائمی داشته باشد. بیماران نیز گزارش می‌کنند که با این عمل، ظاهری طبیعی‌تر و بهتر دارند. نکته‌ی بسیار مهم این است که این عمل باید توسط جراحی بسیار متبحر انجام شود.

منابع: emoryhealthcare ، rsingermd

بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج