توصیه‌هایی به کشتی‌گیران در ایام کرونا
۱۰۱۲۵۰۹
۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۶
۱۱۶۷
رئیس کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کشتی از کشتی گیران خواست به صورت روزانه ضربان قلب، دمای بدن و ظرفیت تنفسی خود را اندازه گیری و یادداشت کنند.

خبرگزاری تسنیم: دکتر بابک شادگان در گفت‌وگو با برنامه دایره طلایی درباره تاثیر ابتلا به بیماری کرونا در بین قهرمانان ورزشی اظهار داشت: ما می‌توانیم رفتار ویروس کرونا در زمان ورود به بدن، اینطور ارزیابی کنیم که این ویروس از طریق ورود به ریه و تخریب بافت آن، به بدن آسیب می‌رساند. تحقیقات علمی تا اینجای کار نشان می‌دهد که بافت آسیب دیده از کرونا، قابل ترمیم نیست و فضای تنفسی را کاهش می‌دهد. شاید این موضوع در زندگی روزمره و فعالیت معمولی خودش را نشان ندهد، ولی در مورد ورزشکار نخبه که در بالاترین سطح هوازی فعالیت می‌کند، قطعا می‌شود حدس زد که توانایی هوازی این افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بهترین شرایط برای ورزشکاران این است که نسبت به این ویروس واکسینه شوند تا مطمئن شویم این ویروس آنها را تهدید نمی‌کند.

وی در مورد شرایط روحی و روانی کشتی‌گیران در دوره کرونا، خاطرنشان کرد: همه با توجه به شرایط موجود، دچار آشفتگی در برنامه روزانه‌شان می‌شوند و اینها در قوای جسمی و ذهنی آنها تاثیر می‌گذارد. ورزشکارهای حرفه‌ای از جمله کشتی‌گیران نیز قطعا تحت تاثیر این مسئله قرار می‌گیرند، به ویژه با حساسیت رشته‌ای چون کشتی که نسبت به این بیماری دارد. کرونا وقفه‌ای در برگزاری مسابقات ایجاد کرده و کاملا مشخص هست که چنین موضوعی آشفتگی روانی برای کشتی‌گیران نخبه ایجاد می‌کند. حالا بحث این است که چه باید کرد. در این دوره باید از مشورت روانشناسی ورزشی استفاده کرد. این علم بسیار جدی است و واقعا می‌تواند دغدغه‌ها را برطرف کرد. ضمن اینکه در کنارش باید به ورزشکار اطلاعات درست داد و کشتی‌گیران را متوجه کنیم که این بیماری چه تاثیری روی آینده آنها می‌گذارد.

دکتر شادگان همچنین توصیه‌ای برای کشتی‌گیران داشت و گفت: براساس اطلاعاتی که در این خصوص از محققین به دست آمده، افرادی که زودتر متوجه شدند درگیر بیماری شده‌اند و زودتر به پزشک مراجعه کرده‌اند، با عوارض کمتری مواجه شده‌اند. پس تشخیص سریع خیلی خوب خواهد بود. ورزشکاران به صورت روزانه و پیش از خارج شدن از رختخواب و آغاز فعالیت ضربان قلب و دمای بدن‌شان را اندازه گیری کنند و آن را یادداشت کرده و با روز قبلی مقایسه کنند. ضمن اینکه یک دم عمیق داشته و ظرفیت تنفسی خود را امتحان کنند، اگر تغییری در این وضعیت احساس کردند خیلی سریع به پزشک مراجعه کنند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج