اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
سمپاشی امحا_1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
سمپاشی امحا_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
سمپاشی امحا_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۰۱۴۹۳۹
۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
۱۱۷۹۸
اگر بخواهیم برای سال ۲۰۲۰ در زمینه‌ی تکنولوژی فقط یک کلیدواژه انتخاب کنیم، اینترنت ۵G کلیدواژه موردنظر خواهد بود.

برترین‌ها: اگر بخواهیم برای سال ۲۰۲۰ در زمینه‌ی تکنولوژی فقط یک کلیدواژه انتخاب کنیم، اینترنت ۵ G کلیدواژه موردنظر خواهد بود. طی چند سال گذشته این تکنولوژی توجهات زیادی را جلب کرده، ولی طی ماه‌های گذشته به دلیل عملیاتی شدن زیرساخت‌های این فناوری در کشور‌های مختلف، حجم خبر‌ها و گزارش‌های مربوط به آن افزایش یافته است.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

به صورت بسیار خلاصه، اینترنت ۵ G نسل بعدی شبکه‌های سلولی است که در ادامه فناوری‌های ۴ G و ۳ G ارائه می‌شود. در این مطلب به جای اینکه به ویژگی‌هایی مانند فرکانس‌ها و طول موج‌های مربوط به این شبکه بپردازیم، قصد داریم بگوییم که این فناوری چگونه می‌تواند جهان اطراف ما را تغییر دهد.

شهر‌های هوشمند

این عبارت ممکن است مبهم به نظر برسد، ولی احتمالا در فیلم‌های علمی تخیلی نمونه‌هایی از آن را دیده‌اید. اینترنت ۵ G اتصال بین انواع و اقسام گجت‌های ریز و درشت موجود در خانه و شهر را راحت‌تر و ساده‌تر می‌کند. به‌عنوان مثال، هنگامی که با اتومبیل خود با سرعت به چراغ قرمز نزدیک می‌شوید، این چراغ‌ها می‌توانند به اتومبیل‌های موردنظر هشدار دهند. در زمینه‌ی گجت‌های خانگی هم می‌توان صد‌ها مثال ارائه کرد که تا حالا هم بسیاری از آن‌ها عملی شده‌اند، ولی با اینترنت ۵ G همه‌گیرتر می‌شوند.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

اینترنت ۵ G در مقایسه با نسل قبلی خود، می‌تواند میلیون‌ها ابزار را متصل به یکدیگر نگه دارد و دچار مشکل نشود. به طور مشخص، در یک محدوده ۱ کیلومتر مربعی اینترنت ۴ G از پس کنترل حدود ۲۰۰۰ گجت برمی‌آید، ولی برای ۵ G این رقم یک میلیون خواهد بود. در ادامه شهر‌های هوشمند، ما باید به انقلاب حمل و نقل یعنی اتومبیل‌های خودران اشاره کنیم.

اتومبیل‌های خودران

اتومبیل‌های خودران یکی دیگر از مواردی است که در فیلم‌های علمی-تخیلی به وفور دیده می‌شوند، ولی در آینده نزدیک در دنیای واقعی همه‌گیر خواهند شد. با این حال، چنین اتومبیل‌هایی برای اینکه به‌صورت کاملا خودکار روانه‌ی خیابان‌ها شوند، به اینترنت ۵ G نیاز دارند. این اتومبیل‌ها نیازمند واکنش‌های بسیار سریع و تاخیر پایین هستند و اینجاست که ۵ G وارد عمل می‌شود.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

هنگام حرکت با سرعت بالا، این اتومبیل‌ها باید در لحظه تصمیم بگیرند، با فضای ابری ارتباط برقرار کنند و با بخش‌های مختلف شهر هماهنگ شوند. در حال حاضر شرکت‌های بزرگی مانند تسلا، گوگل و اوبر میلیارد‌ها دلار برای این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. با همه‌گیر شدن ۵ G، این اتومبیل‌ها هم در آینده نزدیک به طور گسترده روانه‌ی خیابان‌ها می‌شوند.

واقعیت مجازی و افزوده

واقعیت مجازی چند سال قبل بسیار سروصدا راه می‌انداخت، اما در ادامه با چالش‌های سختی مواجه شد. هدست‌های واقعیت مجازی و افزوده فعلی علاوه اگرچه بزرگ و حجیم هستند، اما مشکل واقعی این است که باید به سخت‌افزار قدرتمندی وصل شوند. اپلیکیشن‌های موردنظر به پهنای باند و رزولوشن بالا نیاز دارند تا بتوانند دنیای مجازی را به صورت طبیعی نشان دهند.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

اینترنت ۵ G می‌تواند سیم‌های این هدست‌ها را حذف کند و بدون نیاز به سخت‌افزار قدرتمند، کاربران قادر به وصل شدن به شبکه‌های ابری همه‌فن‌حریف برای انجام کار‌های مختلف با این هدست‌ها خواهند شد.

سرویس‌های استریمینگ

اگرچه این روز‌ها به دلیل بحران کووید ۱۹ سرویس‌های استریمینگ محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، ولی حتی قبل از این جریان هم این سرویس‌ها روزبه روز محبوب‌تر می‌شدند. با وجود اینکه در کشور‌های پیشرفته کاربران به‌راحتی با بهره‌گیری از اینترنت خانگی می‌توانند محتوای ۴ K استریم کنند، اما در دیگر مکان‌ها به راحتی نمی‌توان چنین کاری را انجام داد.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

باید خاطرنشان کنیم رزولوشن انواع محتوا رو به افزایش است و حالا که محتوای ۴ K در حال عادی شدن است، در آینده نزدیک شاهد ارائه‌ی انواع محتوای ۸ K خواهیم بود. اینترنت ۵ G به کاربران این امکان را می‌دهد که در انواع و اقسام مکان‌ها و با گجت‌های مختلف بتوانند به راحتی محتوا‌های مبتنی بر رزولوشن‌های بسیار بالا را استریم کنند.

موبایل گیمینگ

در حال حاضر در زمینه‌ی موبایل گیمینگ می‌توان به مشکلات زیادی اشاره کرد، ولی اینترنت ۵ G می‌تواند این حوزه را هم متحول کند. تقریبا تمام بازی‌های موبایل به اینترنت نیاز دارند و تاخیر زمانی موجود در شبکه ۴ G باعث می‌شود در برخی ژانر‌ها رقابت جذاب امکان‌پذیر نشود. متوسط تاخیر در ۴ G حدود ۷۰ میلی‌ثانیه است، ولی ۵ G از لحاظ تئوری می‌تواند این تاخیر را به ۱ میلی‌ثانیه برساند.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

این یعنی مثلا رقابت‌های آنلاین موبایل گیمینگ برای بازی‌های مبتنی بر ریتم سریع جذاب‌تر می‌شوند و لگ (Lag) در بازی تقریبا به صفر می‌رسد. در این زمینه باید به پلتفرم‌های گیمینگ ابری مانند گوگل استدیا و مایکروسافت xCloud اشاره کنیم که اینترنت ۵ G به‌خصوص برای آن‌ها مزایای زیادی به ارمغان می‌آورد. تاخیر پایین شبکه‌های ۵ G به کاربران اجازه می‌دهد که از طریق گوشی و تبلت خود به سرور‌های بازی وصل شوند و بدون هیچ مشکلی، بازی‌های سنگین را اجرا و تجربه کنند.

افزایش سرعت دانلود

بدون شک وقتی افراد کلمه اینترنت ۵ G را می‌شنوند، اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد سرعت دانلود بیشتر است. حداکثر سرعت دانلود ۴ G حدود ۱ گیگابیت در ثانیه است و این عدد برای ۵ G به ۲۰ گیگابیت در ثانیه می‌رسد. اما در دنیای واقعی و به صورت میانگین، اینترنت ۴ G سرعت حدودا ۱۰ مگابیت در ثانیه را ارائه می‌کند و برای ۵ G می‌توانیم انتظار سرعت میانگین ۱۰۰ مگابیت در ثانیه را داشته باشیم.

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

در هر صورت اینترنت ۵ G جذابیت اینترنت موبایل را برای انواع کاربران دوچندان می‌کند و افراد بدون نیاز به شبکه‌های وای‌فای می‌توانند از سرعت بسیار بالا بهره ببرند.

خدمات درمانی

اینترنت ۵G چگونه جهان را تغییر می‌دهد؟

در نهایت باید به تاثیر اینترنت ۵ G بر روی خدمات درمانی بپردازیم. این فناوری به بیمارستان‌ها اجازه می‌دهد سیستم‌های ارتباطی داخلی خود را بهتر و موثرتر کنند. علاوه بر این، دستگاه‌های پزشکی مختلف می‌توانند از شبکه‌های سریع و پایدار ۵ G بهره‌مند شوند. به‌لطف ویژگی‌های این فناوری، جراحی از دور با بازو‌های رباتیک امکان‌پذیر خواهد شد.

 

 

منبع: دیجی‌کالا مگ

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:9
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1399/04/22
اگه منظور از استریمینگ پخش زنده ست من تو یوتوب با اینترنت خانگی و فیلترشکن پخش زنده ها رو می بینم و مشکلی ندارم.کیفیت تصویر هم خوبه عمدتا.ولی سرعت دانلودم پایینه
Iran, Islamic Republic of
03:14 - 1399/04/23
پیشرفت زیادی هم خوب نیست کار دست بشر میده !!! هر چه زندگی ساده تر بهتر مثل زمان قدیم !
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
کالابرد_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
چوب و هنر _فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر