کدام وراث سهام عدالت از مالیات معاف می‌شوند؟
۱۰۲۹۶۲۱
۰۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
۱۲۴۹
سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفت: مشمولان سهام عدالت که تا تاریخ یکم مردادماه ۹۹ اطلاعات خود را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی داده‌اند، چنانچه فوت کرده باشند، وراث آن‌ها از مالیات بر ارث معاف هستند.

خبرگزاری ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حالی از برنامه‌ریزی برای ارائه بسته‌های اینترنت رایگان برای معلمان و دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید خبر داد که ۸۹ درصد از کاربران اینستاگرامی اعلام کردند آموزش مجازی هزینه اینترنتشان را افزایش داده است و تنها ۲۷ درصد کاربران از اپلیکیشن شاد استفاده می‌کنند.

مدارس و دانشگاه‌ها از هفته ابتدایی اسفند یعنی از همان زمان ورود ویروس کرونا به ایران تعطیل شدند و با تعطیلی کلاس‌ها، موضوع آموزش مجازی مطرح شد. اما یکی از مهم‌ترین چالش‌های آموزش آنلاین، دسترسی دانش‌آموزان و دانشجویان به اینترنت عنوان شد و اینکه شرکت در کلاس‌های آنلاین دانشگاهی نیازمند حجم بالایی از اینترنت است و برای دانشجویان هزینه‌ بالایی خواهد داشت.

به همین دلیل در حالی که دانشجویان خواستار رایگان شدن حجم اینترنت مصرفی کلاس‌های مجازی شدند، وزارت ارتباطات از رایگان شدن اینترنت آموزش مجازی تا پایان خرداد خبر داد. از طرفی پیش از این گفته شده بود سناریوهای موجود برای بازگشایی مدارس این است که اگر وضعیت شهرستان‌ها و کشور سفید باشد، آموزش حضوری خواهد بود. اگر وضعیت زرد باشد، آموزش ترکیبی حضوری و مجازی پیش بینی شده است و اگر وضعیت قرمز باشد آموزش مجازی در شبکه شاد ادامه پیدا می‌کند.

در این راستا محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در صفحه خود در اینستاگرام، با بیان اینکه برای تحقق عدالت آموزشی و ارائه بسته‌های اینترنت رایگان برای معلمان و دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید برنامه‌ریزی‌ می‌کنیم، سوالاتی را به‌صورت نظرسنجی از کاربران مطرح کرده که نتایج این نظرسنجی با گذشت یک روز، در ادامه آمده است.

کاربران در پاسخ این سوال که برای آموزش مجازی از اینترنت خانگی (وای‌فای) استفاده می‌کنند یا اینترنت همراه؟ پاسخی ۵۳ درصدی به اینترنت همراه و ۴۷ درصد به اینترنت خانگی داشتند.

سوال دوم وزیر ارتباطات این بود که آیا برای آموزش مجازی از سامانه «شاد» استفاده می‌کنند یا از سایر پیام‌رسان‌ها و ابزارها؟ که در پاسخ به این سوال، کاربران ۲۷ درصد به شاد رای داده و ۷۳ درصد گزینه سایر ابزارها را انتخاب کردند.

در پاسخ به این سوال آیا هزینه اینترنت شما با استفاده از آموزش مجازی افزایش یافته است؟ ۸۹ درصد پاسخ مثبت داده و تنها ۱۱ درصد اعلام کردند که افزایش هزینه نداشتند.

در سوال پایانی نیز عنوان که در سال تحصیلی گذشته، موضوع هزینه شبکه یا کیفیت خدمات «شاد» برای کاربران چالش بزرگ‌تری محسوب شده است که در این خصوص ۵۹ درصد کاربران چالش هزینه و ۴۱ درصد چالش کیفیت این خدمت آموزشی را مطرح کردند.سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفت: مشمولان سهام عدالت که تا تاریخ یکم مردادماه ۹۹ اطلاعات خود را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی داده‌اند، چنانچه فوت کرده باشند، وراث آنها از مالیات بر ارث معاف هستند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، حسین فهیمی با اشاره به تصمیمات روز گذشته شورای عالی بورس تصریح کرد: این شورا در ارتباط با سهام عدالت به عنوان یک بازیگر مهم در بازارسرمایه تصمیماتی گرفته است؛ همچنین تسهیلاتی هم برای بانک‌ها و کارگزاری‌ها در نظر گرفته شده تا از به این وسیله به ماندگاری سرمایه‌گذاران بطور بلندمدت در این بازار کمک شود.

وی درباره تعداد افرادی که تاکنون سهام عدالت را به فروش رسانده‌اند، گفت: حدود ۱۱ درصد از افرادی که مشمول سهام عدالت بوده‌اند، تصمیم گرفتند تا بخشی از سهام خود را بفروشند؛ براین اساس، اکثریت قریب به اتفاق سهامداران سهام عدالت، به ارزندگی سهم خود پی برده و ترجیح داده‌اند که از آن نگهداری کنند.

فهیمی افزود: امسال از ۱۰ خردادماه تاکنون که آزادسازی سهام عدالت و امکان فروش آن فراهم شده است، بیش از هفت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان دارایی سهام عدالت در بازار فروخته شده است و وجوه آن در سطح مشمولان سهام عدالت با کدملی و شماره شبایی که در اختیار ما قرار داده‌اند، تسویه و پول آن واریز شده است.

معامله سهام عدالت به شکل بلوکی

فهیمی فروش و واریز وجوه حاصل از آن را تدریجی عنوان کرد و گفت: شورای عالی بورس تصمیم بسیار مهمی را در ارتباط با مشمولان سهام عدالت و در چارچوب حفاظت از دارایی‌های و فروش بهینه آنها اتخاذ کرد، در واقع این امکان به سازمان بورس داده شده تا با توجه به شرایط بازار بتواند، بخش از سهامی را که مشمولان سهام عدالت قصد فروش آن را دارند در کل کارگزاری‌ها به شکل تجمیعی و یک جا (بلوکی) بفروش برساند.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت توضیح داد: پیش از این چنین امکانی به لحاظ مقرراتی در سطح یک کارگزار وجود داشت، اما اکنون این امکان فراهم شده که کل فروش سهام عدالت یکجا در بازار، بازاریابی شود و عمده یا بلوک به روش‌های مختلف فروخته شود. طبیعی است که در این روش تعداد مشتریان حرفه ای بیشتر خواهد شد.

مزیت معامله بلوکی

وی در رابطه با مزیت این روش گفت: براساس معامله بلوکی افراد حرفه‌ای‌تری دخالت پیدا می کنند، در این روش ممکن است قیمت‌های بالاتر از تابلو فروخته شود که به نفع سهامداران است. همچنین یک دارایی در یک نمادامکان دارد بین ۵۰ کارگزاری توزیع ‌شود، دیگر امکان تجمیع آن وجود نداشت، بلکه سفارش‌ها در یک کارگزاری تکمیل می‌شد؛ اما اکنون این امکان فراهم شده که مجموع فروش‌ها در یک نماد در تمامی کارگزاری‌ها یکجا تجمیع و به شکل بلوکی یا عمده فروخته شود.

اعتباردهی به مشمولان سهام عدالت

فهیمی پیرامون اعطای اعتبار برای دریافت وام به مشمولان سهام عدالت تصریح کرد: بانک ملی دریافت تقاضا در این زمینه را آغاز کرده و قصد دارد بر اساس وضعیت منابعی که دارد بین ۵۰ تا ۸۰ درصد به مشمولان سهام عدالت و با توجه به سهام آنها وام بدهد؛ البته بقیه بانک‌ها نیز درصدد انجام این کار هستند که زیرساخت‌های فنی برایشان در نظر گرفته شده است.

شرایط تسویه وام مشمولان

وی در زمینه تسویه این وام گفت: چنانچه دریافت‌کنندگان وام تا یک ماه آن را تسویه کنند، هیچ هزینه مالی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد (مانند وام قرض الحسنه) اما چنانچه تسویه آن بیشتر از یک ماه طول بکشد، تبدیل به یک وام سه ساله ۱۸ درصدی می‌شود. علاقمندان می‌تواند از این وام و تسهیلات، بدون اینکه تضمین خاصی ارائه کنند و صرفا با پشتوانه سهام عدالت از آن استفاده کنند.

ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بازار

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان‌های ایلام و قم را نیز به جز استان خراسان جنوبی آماده بورسی شدن و انجام معاملاتشان در بازار سرمایه معرفی کرد و افزود: اکنون این موضوع در اختیار شرکت بورس است که براساس شرایط بازار، یکی یکی نمادهای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را مورد گشایش قرار می‌دهد تا امکان انجام معامله برایشان فراهم شود. اکنون هیچ مشکل فنی در این زمینه وجود ندارد، فقط تعدادی از آن‌ها صورت‌های مالی خود را ارائه نداده‌اند که به محض ارائه، گشایش نماد هم انجام خواهد شد.

حذف مراجعه حضوری، مهمترین استراتژی

وی افزود: همه اقدام هایی که راجع به سهام عدالت است، به ویژه بحث امور شرکتی، فوت شده‌ها، افرادی که نیاز به اصلاح مشخصات دارند و آن‌هایی که قصد توسعه سهام خود را دارند، در نظر داریم که هیچ کار دستی و هیچ مراجعه حضوری در این فرآیند ها وجود نداشته باشد. این مهم‌ترین تصمیم و استراتژی در مورد سهام عدالت است.

کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می‌شوند؟

فهیمی گفت: پیرامون فوت شدگان هم باید یک ارتباط مکانیزه‌ای بین قوه قضائیه و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایجاد شود که بخش عمده کارهای آن انجام شده و اکنون حدود ۲.۵ میلیون نفر که از مشمولان سهام عدالت فوت کرده‌اند که نزدیک به ۱۰ میلیون نفر وارث دارند و این سهام باید به آنها منتقل شود.

وی توضیح داد: به محض اینکه امکان مکانیزه بین شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و قوه قضائیه انجام شود، اعلام عمومی خواهد شد. توصیه می شود تا آن زمان و دراین فاصله، وراث به دادگاه صالحه مراجعه و گواهی کسب وراثت اخذ کنند.

کارگزاری محل فروش، بهترین محل پاسخگویی مشکلات

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در ارتباط با شماره تلفن‌های موجود برای اعلام مشکلات سهامداران سهام عدالت توضیح داد: مشمولان سهام عدالت مطلع باشند، نخستین، مهم‌ترین و قابل اتکاترین محل برای پاسخگویی به پرسش‌های مشتریان همان کارگزاری (دفتر کارگزاری، سایت‌ و مرکز پیام کارگزاری) است که به آن مراجعه کرده و سفارش فروش داده‌اند.

وی اضافه کرد: چنانچه مشمولان به هر دلیل جواب نگیرند، تنها مرکز پیامی که به سامانه‌های مختلف دسترسی دارد و می تواند پاسخگو باشد، تلفن ۱۵۶۹ است که روزانه حدود ۶۰ هزار نفر با آن تماس می گیرند. از این میزان بیش از ۴۰ هزار نفر ماشینی پاسخ داده شده و بقیه آنها هم توسط همکاران در مرکز تماس پاسخگویی می شوند.

فهیمی بیان کرد: این مرکز ۲۴ ساعته و بدون پیش شماره است که می توان از تمام نقاط کشور با آن تماس گرفت. چنانچه با این مرکز تماس می‌گیرید، حتما اطلاعات اولیه مربوط به سفارش فروش خود را باید داشته باشید که به کدام کارگزاری مراجعه کرده و برای پیگیری چه جوابی از آن جا شنیده‌اید تا بعد از اطلاعات تکمیلی، مابقی گزارش را از این مرکز دریافت کنید.

چرا با وجود برگه سهم، نامِ‌مان در سامانه نیست

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به اینکه چرا برخی مشمولان سهام عدالت با وجود داشتن برگه سهم اسمشان در سامانه نیست، گفت: حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برگه سهام در اختیار دارند ولی سهام به آن ها تعلق نگرفته است؛ به این دلیل که مراحل مشمول شدن آنها کامل طی نشده و این عده باید منتظر نهایی شدن تصمیم مجلس در این زمینه باشند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج