با چقدر پول در تهران می‌توان خانه خرید؟
۱۰۳۴۷۲
۳۰ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۱
۹۶۲۸
افزایش میزان وام مسکن به 35 و 50 میلیون تومان هم کمک چندانی به خانه‌دار شدن مردم و زوج‌های جوان نکرده و همچنان دغدغه خانه‌دار شدن برای مستاجران باقی مانده.
خبرگزاری ایسنا: افزایش میزان وام مسکن به 35 و 50 میلیون تومان هم کمک چندانی به خانه‌دار شدن مردم و زوج‌های جوان نکرده و همچنان دغدغه خانه‌دار شدن برای مستاجران باقی مانده چراکه با احتساب دریافت وام مسکن، حداقل آورده برای خرید کوچکترین واحد آپارتمانی در پایین شهر تهران 100 میلیون تومان است.

با توجه به افزایش میزان سقف تسهیلات مسکن از 20 به 35 میلیون تومان، با بررسی قیمت خانه از شمال، جنوب و مرکز شهر تهران می‌توان نتیجه گرفت که این میزان وام مسکن درصد ناچیزی از مبلغ تمام شده یک آپارتمان کوچک در تهران را تامین می‌کند.

بررسی میدانی از میزان قیمت مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد که قیمت یک واحد آپارتمان 50 متری در شمال تهران حدود 350 میلیون تومان، در مرکز شهر حدود 200 میلیون تومان و در جنوب تهران حدود 130 میلیون تومان است.

حال می‌توان محاسبه کرد با احتساب دریافت وام 35 میلیون تومانی، متقاضیان باید برای خرید یک واحد آپارتمان 50 متری در شمال تهران حداقل 315 میلیون تومان آورده داشته باشند و زوج‌های جوان هم که برای اولین بار می‌توانند از وام‌های 50 میلیون تومانی استفاده کنند باید 300 میلیون تومان آورده داشته باشند.

همچنین برای خرید یک واحد آپارتمان 50 متری در مرکز شهر تهران نیز باید حداقل 165 میلیون تومان آورده از سوی متقاضی باشد و زوج‌های جوان هم با احتساب دریافت وام 50 میلیون تومانی باید 150 میلیون تومان نقد داشته باشند.

بر این اساس متقاضیان خرید یک واحد آپارتمان 50 متری در جنوب شهر تهران نیز با احتساب دریافت وام 35 میلیونی حداقل باید 95 میلیون تومان آورده داشته باشند و زوج‌های جوان هم به غیر از دریافت وام 50 میلیون تومانی باید 80 میلیون تومان سهم آورده شخصی داشته باشند.

البته متقاضیان برای دریافت هر یک از این وام‌ها باید برای خرید اوراق مشارکت بانک مسکن از طریق فرابورس حدود پنج و هشت میلیون تومان به عنوان کارمزد بپردازند که سهم قابل توجهی از این وام را دربر می‌گیرد؛ در واقع باید به سهم آورده متقاضیان این مبلغ را هم اضافه کرد؛ بنابراین کمترین میزان آورده برای خرید کوچکترین خانه در جنوب تهران 100 میلیون تومان است.

این مسئله در حالی است که افزایش میزان تسهیلات بانکی یکی از راه حل‌های مهمی است که کارشناسان به آن توجه ویژه‌ای دارند اما با توجه به قیمت‌های بالا در بازار مسکن قدرت خرید متقاضیان همچنان کم است و مبلغ وام فعلی برای خانه‌دار شدن در کلان‌شهرها کافی نیست که اغلب کارشناسان و دست‌اندرکاران بازار مسکن نیز به آن اذعان دارند.

در این باره مجتبی بیگدلی - رییس انجمن انبوه‌سازان تهران می‌گوید افزایش مبلغ وام مسکن به 35 و 50 میلیون تومان تاثیری در افزایش قیمت خانه یا روند خانه‌دار شدن ندارد چراکه این مبلغ حدود 10 درصد از هزینه‌ یک واحد مسکونی در تهران را تامین می‌کند و برای کمک خرید یک واحد مسکونی در تهران حداقل 100 میلیون تومان نیاز است. همچنین عطاءالله آیت‌الهی یکی از کارشناسان مسکن نیز تاکید دارد که خرید خانه در شهرهای بزرگ با 50 میلیون تومان غیر ممکن است و باید متقاضیان پس‌انداز و آورده زیادی داشته باشند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز معتقد است: وام 35 میلیون تومانی خرید خانه 12 درصد هزینه مسکن را در شهرهای بزرگ همچون تهران را تامین می‌کند و این مبلغ وام 10 سال پیش مردم را صاحبخانه می‌کرد.

حال با گذشت چهار ماه از زمان تصویب افزایش سقف تسهیلات بانکی، آمارهای خرید و فروش خانه نیز حاکی از آن است که افزایش سطح تسهیلات بنا به پیش‌بینی‌ها نتوانسته کمک چندانی به خانه‌دار شدن مستاجران کند؛ به این ترتیب همچنان معضل تامین سقف بالای سر، یک دغدغه بزرگ برای افراد جامعه به حساب می‌آید.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:41 - 1393/02/02
خب شما بگوييد آيا يك كارمند (حتي عالي رتبه) ميتواند 150 ميليون تومان نقد دست و پا كند و برود دنبال خريد خانه ؟؟؟؟
نتيجه ميگيريم كه همه قيمتها ، مخصوصا قيمت ملك بسيار كاذبه - درآمد عموما (آنهم از نوع حلالش) بسيار پايين و معمولا حتي كمتر از ميزان زيرخط فقر ميباشد .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج