ایروان: شاید استقلال قره‌باغ را به رسمیت بشناسیم
۱۰۴۱۱۲۹
۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
۱۶۰۷
نخست وزیر ارمنستان گفت ممکن است ایروان استقلال قره‌باغ را که بیشتر ساکنین آن را ارامنه تشکیل میدهد، به رسمیت بشناسد.

خبرگزاری تسنیم: نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان اعلام کرد، در حالی که کشورش درگیری با همسایه خود را از سر گرفته شد، ممکن است ایروان استقلال قره‌باغ را که منطقه‌ای مستقل با بیشترین تعداد ساکنین ارمنی در داخل جمهوری آذربایجان دارد، به رسمیت بشناسد.

پاشینیان هنگام سخنرانی در پارلمان خاطرنشان کرد: «ما تمام سناریوهای تحولات احتمالی را ارزیابی می کنیم. چشم انداز استقلال قره‌باغ باید بطور بسیار جدی در نظر گرفته شود و کاملاً مورد بحث و بررسی قرار گیرد.»

ایروان و باکو یکدیگر را مقصر بروز تقابل خشونت بار روز یکشنبه میداند. ارمنستان با اعلام وضعیت حکومت نظامی، گفت که در واکنش به بمباران قره‎باغ کوهستانی توسط ارتش آذربایجان اقدام نظامی کرده است.

در مقابل اما جمهوری آذربایجان اصرار دارد که از طرف ارمنستان به این کشور شلیک شده و اقدام نظامی آنها اقدامی تلافی جویانه است. باکو بعداً در همان روز حکومت نظامی اعلام کرد.

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت: «اتحادیه اروپا خواستار توقف فوری خصومت ها، تنش زدایی و رعایت دقیق آتش بس است.»

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز یکشنبه بعد از ظهر در خصوص دور تازه درگیری‌ها بین دو کشور همسایه ارمنستان و آذربایجان موضع گیری کرد و گفت که ارمنستان و آذربایجان باید به فوریت خصومت علیه همدیگر را متوقف کنند. ناتو اعلام کرده که این کشمکش تنها از طریق مجاری دیپلماتیک قابل رفع شدن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان سعید خطیب‌زاده نیز خواستار خویشتنداری ارمنستان و آذربایجان شد و بر آمادگی تهران برای استفاده از همه ظرفیت‌های خود به منظور برقراری آتش بس و آغاز گفتگوها میان طرفین تاکید کرد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج