دخل و تصرف در کتاب‌های درسی، چرا و چگونه؟
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
استخدام_3
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۵۵۵۹۷
۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
۴۷۷۵
حذفیات کتاب‌های درسی موضوعی است که در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
برترین‌ها: این روز‌ها تصویری از دو صفحه متفاوت از کتاب درسی فارسی پایه هفتم، دوره اول متوسطه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که در متن اصلی داستانی از «نادر ابراهیمی»، نویسنده سرشناس معاصر ایرانی، دست برده شده است.
 
سانسور کتاب درسی  
این اتفاق در حالی افتاده است که چند ماه پیش انتقاد به حذف تصویر دختران از جلد کتاب سوم ابتدایی با واکنش گسترده همراه بود.
 
در کتاب فارسی پایه هفتم داستانی با عنوان «قلب کوچکم را به چه کسی هدیه بدهم؟» از نادر ابراهیمی وجود دارد.آموزش‌وپرورش در متن داستان نادر ابراهیمی، دست‌برده و در چاپ امسال این کتاب، «به‌خاطر اسلام» را به متن ابراهیمی افزوده‌اند!
 
ابراهیمی نوشته‌: « قلبم را می‌بخشم به همه آن‌هایی که جنگیدند و دشمن را از خاک ما، از سرزمین ما و از خانه ما بیرون انداختند...»، اما در متن کنونی دست برده شده و می‌خوانیم: قبلم را می‌بخشم به همه آن‌هایی که به‌خاطر اسلام جنگیدند و...» این در حالی است که در جلد‌های پیشین این کتاب درسی چنین عبارتی وجود ندارد.  
 
سانسور کتاب درسی
 
همسر نادر ابراهیمی با گلایه از اتفاق رخ داده گفت: «این «دخالت در اثر نویسنده» را علاقمندان به آثار نادر ابراهیمی خبر دادند. قضیه را پی گرفتم و متوجه شدم جمله‌یی به اثر اضافه شده که نه تنها آن‌را موثر و زیباتر نکرده، بلکه مفهوم وسیع و گسترده‌ی آن‌را هم محدود کرده است.
 
این کتاب قریب به سی سال است که در خانواده‌ها می‌چرخد و به صورت پویانمایی هم ساخته شده است.پدر و مادر‌های امروز، در کودکی آن‌را خوانده‌اند و حال برای فرزندشان می‌خوانند و تغییرات آن‌را می‌فهمند. در دنیای امروز، که هر اتفاق کوچکی در هر گوشه‌ی دنیا، بی‌درنگ، به چشم و گوش همه می‌رسد، چطور فکر کرده‌اند که «این نیز بگذرد و کسی نخواهد فهمید بدون اجازه‌ی صاحب اثر دستی در آن برده‌ییم»؟!
 
بار‌ها متوجه شده‌ام که بدون اطلاع و مجوز از ما، آثار نوشتاری و سرود‌های ملی میهنی همسرم، نادر ابراهیمی را در کتاب‌های درسی گذاشته‌اند، و با تصاویر نامربوط و نازیبایی تزیینش کرده‌اند که نسبتی با پیام و مفهوم اثر ندارد. تذکر داده‌ام، امید که نتیجه بخش باشد. قبل از آنکه اقامه‌ی دعوی کنم.»
 
این اولین بار نیست که در نظام آموزشی چنین اتفاقی رخ داده است؛ کتاب­‌های درسی ادبیات دبیرستان که تا همین دو سه سال پیش تدریس می‌­شد، قدمتی حدوداً بیست ­ساله داشت. ذهن و زبان و اندیشه و مسألۀ دانش‌­آموزان در طول این بیست سال آن قدر تغییر کرده ­بود که برخی از بخش‌­های کتاب درسی با نیاز دانش‌­آموزان در چند سال اخیر سنخیتی نداشت. در ادامه به موارد مهم و متن­‌هایی که بیشترین حذف را دارند، می­‌پردازیم.  
 
کتاب ادبیات دهم در درس «رستم و اشکبوس» بیت «به شهر تو شیر و نهنگ و پلنگ / سوار اندرآیند هر سه به جنگ» حذف شده­‌است.بیت «بر او راست خم کرد و چپ کرد راست/خروش از خم چرخ چاچی بخواست» نیز حذف شده‌­­است. 
 
کتاب ادبیات یازدهم در درس «ذوق لطیف» که بخشی از کتاب «روزها»‌ی دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن است و در کلاس ادبیات پیش­‌دانشگاهی قدیم با نام «روزها» آمده‌­بود، دو مورد مهم دیده­ می‌­شود.
 
در آغاز درس، در کتاب قدیم، چنین آمده‌­است: «خاله‌ام چند سالی از مادرم بزرگ­تر بود. از شوهرش بی‌آنکه طلاق گرفته­‌باشد، جدا شده‌­بود (زیرا طلاق به هر عنوان صورت خوشی نداشت).» در کتاب جدید این بخش کوچک شده و چنین آمده‌­است: «خاله‌­ام چند سالی از مادرم بزرگ­تر بود. از شوهرش جدا شده­ بود.» مؤلّفان آشنایی دانش‌­آموز با مفهوم «متارکه» را صلاح ندانسته‌­اند.
 
عبارت «با خود می‌­گفتند این بچّۀ ارباب از بس زیاد می‌­خورد، مست شده؛ در حالی که از خوردن نبود، از شنیدن بود» از متن کتاب جدید حذف شده­‌است. مؤلّفان اشاره به واژۀ «مستی» را که البته در اینجا در معنای مجازی و به معنای سرگشتگی و ازخودبیخودی است و از طرفی حاصل تخیّل رهگذران است، صلاح ندانسته­‌اند.
 
سانسور کتاب درسی
 
در درس «قاضی بست» (تاریخ بیهقی)، عبارت «شراب بردند» حذف شده‌­است. توضیح اینکه در این درس غزنویان و اعمال آن‌ها از سوی شخصیت مثبت ماجرا یعنی قاضی بوبکر بولانی، از منظر شرعی به دیدۀ شکّ و تردید نگریسته­ می‌­شود.
 
در درس «قصّۀ عینکم» (از کتاب شلوار‌های وصله­‌دار، اثر رسول پرویزی) که در کتاب ادبیات پیش‌دانشگاهی قدیم آمده‌­بود، چند مورد تفاوت دیده­‌می‌­شود:
 
 عبارت «گاهی تصنیف می­‌خواند و همه در خانه کف می­‌زدند» در توصیف پیرزنی که مهمان خانه بوده‌­است، از کتاب جدید حذف شده‌­است.
 
 عبارت «هرگز آن دقیقه و آن لذّت تکرار نشد. هیچ چیز جای آن دقایق را برای من نگرفت. آن قدر خوشحال شدم که بی­خودی چندین بار خودم را چلاندم» در توصیف خوشحالی ناشی از زدن اتّفاقی عینک و توانایی دیدن اشیا با کیفیتی دیگر و بهتر، حذف شده­‌است
 
کتاب فارسی دوازدهم در درس «بوی جوی مولیان» نیز که در کتاب ادبیات ۳ ریاضی و تجربی آمده‌­بود، دو مورد از حذف دیده­‌می­‌شود:
 
 عبارت «من از کسانم پشم و کشک می­‌گرفتم و دلی از عزا در می‌­آوردم» حذف شده‌­است. با حذف این جمله و رفع احتمال خندۀ شیطنت‌­آمیز برخی دانش­‌آموزان یا انحطاط اخلاقی آنان، جملۀ «پول نقد کم بود» بی­‌معنا در وسط متن رها شده‌­است.
 
 عبارت «از وظایف دادیار خبر داشتم: رسیدگی به خلاف و خیانت، پی­گیری جنحه و جنایت، تعقیب بزهکار، مجازات آدم­کش و جانی» از کتاب جدید حذف شده‌­است و دانش‌­آموز دلیل دل­‌گرفتگی راوی را متوجّه نمی‌­شود و ممکن است حمل بر بدی آب­ و هوای یکی از شهر‌های پیشنهادشده کند.
 
همچنین نام برخی از نویسندگان مطرح ایرانی مانند «صادق هدایت» به طور کلی از کتاب‌های درسی حذف شده‌اند.
 
در درس «کباب غاز» که در کتاب ادبیات ۲ قدیم آمده‌­بود، موارد متعدّدی از حذف دیده‌­می­‌شود. از عبارت «به تفریح تمام مشغول خواندن حکایت بی­نظیر صادق هدایت بودم»، «مشغول خواندن بودم» باقی مانده‌­است.
 
همان طور که در مثال­‌های حذف متن­‌ها دیده­‌شد، عبارات و اصطلاحاتی که بیانگر سطحی از توهین هستند و یاد دستمایۀ شوخی­‌های کلامی عامیانه قرار می­‌گیرند،حذف شده‌­است
 
داستان‌های «غلامحسین ساعدی»، «بزرگ علوی»، «سیاحت‌نامه» اثر «ابراهیم بیگ»، داستان «موسی و شبان» مولانا، «رباعیات خیام»، داستان حلاج «تذکره الاولیا»، از جمله دیگر حذفیات سال‌های اخیر بوده است.
 
منابع: انصاف نیوز، ایبنا
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:5
Germany
12:05 - 1399/08/17
آموزش و پرورش رو یک مشت بیسواد به لجن کشیدند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
اینا از طالبان هم بدترن
یه نفر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
دقیقاً
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1399/08/17
شما تصور کنید چقدر میشه محتوای جالب توی کتابهای درسی گنجوند که بچه ها آداب معاشرت یاد بگیرن طبیعت دوستی رو یاد بگیرن آگاه باشن ولی ببین به جاش چیا یاد میدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
دقیقا اون روز دروس ابتدایی مدرسه های ژاپن رو میدیدم کیف کردم عجب چیزایی میخونن
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1399/08/17
اینا عمدا میخوان بچه ها بی فکر و بیسواد بار بیان چون راحتتر گول میخورن .
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1399/08/17
چی داره به سرمون میاد
حیف این اسامی نیست که کودکانمون قراره دیگه هیچ آشنایی باهاشون نداشته باشن
حیف
به بچه هاتون رحم کنید حالا ک آموزش و پرورش کارشو درست انجام نمیده خودتون کتاب بدین دستشون
حیف ادبیات زیبامون که قرار نیس بشناسنش
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1399/08/17
آموزش و پرورش هر چقدر هم سعی کنه مخ بچه ها را شسته شو بده موفق نمیشه.گذشت اون زمان ها،پدر مادرها مثل دهه ۵۰، ۶۰ کور و کر نیستن
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1399/08/17
کور خوندید دیگه گذشت اون زمانها ،پدر مادرهای امروز مثل نسل ۵۰ و۶۰ نیستن که شما هر چی دروغ و خرافاته بتونید به خورد بچه ها بدین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
واقعا بچه ها و خانواده ها آگاه شدن
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1399/08/17
ما ترکها حتی یک بند این کتابها رو قبول نداریم...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
به عنوان یک ترک میگم که درسته که بایستی آموزش زبان ترکی رو هم در مدرسه یاد بگیریم. یعنی همانطورکه دستور زبان فارسی رو یاد میگیریم دستور زبان ترکی رو هم یاد بگیریم و با آثار زیبای ترکی آشنا بشیم ولی این دلیل نمیشه که کلا فارسی رو‌ با اینهمه آثار زیبا از یاد
ببریم و هیچی در موردش ندونیم. هر کدوم در جای خود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
میتونی بری ترکیه کسی مجبورت نکرده ایران باسی
زانیار
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
اگر ترکی توی مدرسه یاد بدن باید کردی عربی را هم در کتاب های درسی جای بدهند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۹
حالا کی از تو نظر خواست که قبول داشته باشی یا نه، اصلا کسی مگه شماها رو قبول هم داره
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1399/08/17
اینکه جامعه ما اینقدر از نظر فرهنگی و اجتماعی عقب مانده بی دلیل نیست چون از کودکی درست آموزش ندیدن متاسفم که مسئولین آموزش ما اینقدر کوته بین هستن
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1399/08/17
برای اساتید دانشگاه توصیه میشه با دقت مطالعه کنند . ،
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1399/08/17
من خودم معلمم. واقعا متاسفم که یه مشت بی سواد دارن کتاب مینویسن... خدا به خیر بگذرونه...
Iran, Islamic Republic of
17:20 - 1399/08/17
یاد کتاب شاهکار مزرعه حیوانات (جورج اورول ) افتادم و تابلوی اعلاناتی که هر روز یه کلمه یا یه متن ازش کم یا به نظر خودشون تصحیح می شد .....
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1399/08/17
کار فوق العاده ای کردن عکس دختر رو حذف کردن
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1399/08/17
بد تر از همه تغییر دو کاجه
تو زمان ما اخرش درخت بده باعث می شد خوبه هم نابود بشه
حالا دقیقا برعکسه
Iran, Islamic Republic of
23:18 - 1399/08/17
برای تصویر از دست صدا سیما بکشیم حالا برای درس نوشتنمونم از دست آموزش پرورش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
انجمن پرستاری ایران_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_3
انجمن پرستاری ایران_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
انجمن پرستاری ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
انجمن پرستاری ایران_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو