فاصله قیمتی تخم‌مرغ، مردم را رنج می‌دهد
۱۰۶۷۱۳۴
۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
۱۳۹۸
با وجود همه فشارهای موجود در کشور، ‏‏نهاده‌های مورد نیاز همه زنجیره‌های مرغداری‌های گوشتی و تخمگذار کشور تامین شده است و هیچ محدودیتی از لحاظ ارایه و تحویل نهاده‌ها به تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ نداریم.

خبرگزاری ایرنا: با وجود همه فشارهای موجود در کشور، ‏‏نهاده‌های مورد نیاز همه زنجیره‌های مرغداری‌های گوشتی و تخمگذار کشور تامین شده است و هیچ محدودیتی از لحاظ ارایه و تحویل نهاده‌ها به تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ نداریم.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی دیروز در مراسم روز جهانی خاک که در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، در جمع خبرنگاران درباره بازار نهاده ها و تلاطم بازار پروتئینی کشور افزود: در دو هفته گذشته تولیدکنندگان ما نشان دادند که پای کار بوده و نگران مردم و افزایش قیمت‌ها هستند. بنابراین در این زمینه ورود پیدا کردند و بسیاری از مرغدارهای ما کالاهایی همچون مرغ سبز را می توانستند گران تر بفروشند، اما با بسته بندی های عادی دراختیار مردم قرار دادند تا قیمت ها کاهش پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه در تولید مرغ و تخم مرغ مشکل نداریم، گفت: میزان تولید تخم مرغ بیش از نیاز داخلی است و اکنون محدودیتی در عرضه در میادین میوه و تره بارنداریم و من به طور روزانه از میادین بازدید انجام می دهم. اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در میادین بین ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزارو ۵۰۰ تومان و هر شانه دو کیلوگرمی ۲۹ هزار تومان است.

خاوازی با بیان اینکه تخم مرغ از لحاظ تولید مشکلی ندارد و به طور حتم وزارت صنعت در خرده فروشی ورود کرده و قیمت آن را کنترل می کند، افزود: اکنون صادرات تخم مرغ ممنوع است و اجازه انجام آن را نمی دهیم، چون بار روانی برای افزایش قیمت ایجاد می کند.

وی با اظهار اینکه در زمینه نهاده های دامی مشکلی برای تولیدکنندگان نداریم و این موضوع از طریق وزارت جهاد کشاورزی،‏ وزارت صنعت و بانک مرکزی در حال پیگیری است، افزود: تولید کنندگان آسوده باشند که نهاده های طیور به طور کامل در اختیارشان قرار می گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: پیش از این قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار به ۳۵ هزار و ۳۶ هزارتومان بود که اکنون در کشور به طور میانگین روی نرخ ۲۳ هزار تا ۲۴ هزار تومان تثبیت شده است، البته ما راضی نیستیم و تلاش می کنیم تا قیمت به نرخ مصوب برسد.

وی با اشاره به اینکه اکنون زنجیره های تولید و فروشگاه‌های زنجیره ای اتکا و رفاه را وارد طرح عرضه کرده و مرغ در اختیارشان گذاشتیم تا صف خرید ایجاد نشود، تصریح کرد: آنچه امروز ما و همه مردم را رنج می دهد فاصله قیمتی بین واحدهای عمده فروشی تا خرده فروشی است.البته همکاران ما در وزارت صنعت تلاش ویژه ای می کنند، اما گستردگی زیادی در این بازار وجود دارد هر چند تعزیرات هم به صورت جدی به این موضوع ورود پیدا کرده است.

خاوازی همچنین درمراسم روزجهانی خاک گفت: ۲۵ درصد از تنوع زیستی جهان در خاک وجود دارد و خاک یکی از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌های جهان است.

وی با اشاره به این اینکه در آموزه‌های دینی ما هم به موضوع خاک اهمیت بسزایی داده شده است، افزود: مقام معظم رهبری هم فرمودند قضیه خاک از آب بسیار مهمتر است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در یک مشت خاک حدود ۵۰ کیلومتر ریسه قارچ، بیش از ۱۰۰ میلیارد باکتری و همچنین بیش از ۵۰۰ متر ریشه گیاهی وجود دارد، اظهارداشت: میزان فرسایش خاک در کشور قابل قبول نیست و باید تلاش کنیم آن را کاهش دهیم. نقش سازمان جنگل و مراتع برای کاهش فرسایش خاک بسیار موثر است و در این زمینه برنامه‌های خوبی در دست اجرا دارد.

وی با اشاره به این که طرح‌های آبخیزداری تاثیر زیادی بر کاهش فرسایش خاک دارد، گفت: هر هکتار آبخیزداری می‌تواند ۹ تن در هکتار در کاهش فرسایش و رسوبات پشت سد‌ها تاثیر داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه موضوع تغییر کاربری اراضی به شدت ما را رنج می‌دهد و از سازمان امور اراضی خواست هر چه زودتر برنامه جامع کنترل تغییر کاربری اراضی را آماده کنند، چون تغییر کاربری می‌تواند همه برنامه‌های حفاظتی ما را در زمینه خاک تحت تاثیر قرار دهد.وی ادامه داد: موضوع استقرار حکمرانی خاک در برنامه ماست و امسال به دفتر خاک در وزارتخانه رسمیت دادیم و با مجوزی که در اختیار معاونت آب و خاک قرار گرفته، این دفتر می‌تواند کارکرد‌های خود را ادامه دهد که پایش اراضی از مهمترین برنامه‌هایی است که آن را پیگیری می‌کنیم. در بودجه ۱۴۰۰ هم توجه خاصی به خاک شده و اعتباراتی برای به روزرسانی نقشه‌های خاک در نظر گرفته شده است .

خاوازی گفت: کار ساخت واکسن از خاک شروع شده و ادامه دارد و بسیاری از ژن‌هایی که دانشمندان به دست می‌آوردند، از خاک است.

نماینده فائو درایران هم دراین مراسم بر موضع این نهاد سازمان ملل در زمینه حمایت از کشورهای عضو برای توسعه و اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های ترویج‌کننده نظام‌های کشاورزی پایدار و غنابخشی تنوع‌زیستی خاک تأکید کرد.

به گزارش فارس، گرولد بودِکِر افزود: کیفیت و سلامت خاک تا حد زیادی تعیین‌کننده تولید و پایداری کشاورزی و کیفیت زیست‌محیطی بوده و به‌واسطه آن بر سلامت گیاهان، حیوانات و انسان اثر می‌گذارد.

وی با اشاره به این که بهبود تنوع زیستی خاک اهمیتی حیاتی در اطمینان حاصل کردن از سلامت خاک و همچنین آینده امنیت غذایی و تغذیه دارد، اظهارداشت: خاک‌های سالم و دارای تنوع زیستی، به ‌عنوان بزرگترین منبع ذخیره خاکزی کربن، از طریق ذخیره (ترسیب)‌ کربن و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در جو زمین می‌توانند نقش مهمی را در کاهش تأثیرات تغییرات اقلیمی ایفا ‌کنند.

نماینده فائو درایران با اشاره به شعار امسال روز جهانی خاک مبنی بر اینکه خاک را زنده نگه داریم و از تنوع زیستی خاک حفاظت کنیم، گفت: ارگانیسم‌های موجود در خاک نه‌تنها انواع خاصی از آلودگی‌ها را تجزیه یا پاک می‌کنند، بلکه تنوع زیستی موجود در خاک منبعی ضروری از مواد و عناصر شیمیایی و ژنتیکی مورد نیاز برای توسعه داروهای جدید است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج