تنش اقتصادی ایران با عراق تشدید می‌شود؟
۱۰۷۵۰۰۹
۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۶
۳۵۱۹
روابط ایران و عراق چندی است که دچار تنش‌های سیاسی و اقتصادی شده است. حالا تنش‌ها از بازگشت محموله‎های کالایی ایران و معدوم‌سازی آنها و انتشار گسترده فیلم‌ها در فضای مجازی فراتر رفته است.

روزنامه توسعه ایرانی: روابط ایران و عراق چندی است که دچار تنش‌های سیاسی و اقتصادی شده است. حالا تنش‌ها از بازگشت محموله‎های کالایی ایران و معدوم‌سازی آنها و انتشار گسترده فیلم‌ها در فضای مجازی فراتر رفته است.

به نظر می‌رسد اصرار ایران بر دریافت منابع بلوکه‌شده‌ا‌ش قراردادهای بلندمدت را نیز در معرض خطر قرار داده است.

تنش اقتصادی ایران با عراق تشدید می‌شود؟

ایران چقدر پول در عراق دارد؟

شرکت ملی گاز ایران میزان طلبش از عراق را 6 میلیارد دلار اعلام می‌کند. ایران در سال‌های اخیر نسبت به صادرات برق به این کشور نیز اقدام کرده است. بر این اساس میزان مطالبات ایران بیش از 6 میلیارد دلار است. در عین حال وزیر نیرو نیز عازم عراق است و این خبر نشان می‌دهد رایزنی‌ها برای دستیابی به توافق جدید ادامه دارد.

در هفته‌های گذشته نیز انتشار خبر واردات جو در ازای بدهی‌های قبلی عراق به ایران سرو صدای زیادی را به پا کرد. حالا اما تازه‌ترین خبرها حکایت از کاهش صادرات گاز ایران به عراق دارد آن هم به دلیل بدهی‌های معوق در کنار اخطارهای مکرری که پاسخی از سوی طرف عراقی به آنها داده نشده است.

وزرات برق عراق چندی پیش در مورد کاهش صادرات گاز صحبت کرده بود و حالا شرکت ملی گاز در اطلاعیه‌ای که بیشتر جوابیه به وزارت برق عراق است اعلام کرده است که «کاهش صادرات گاز به عراق پس از اخطارهای چندباره قراردادی انجام شد.»

در این اطلاعیه آمده است: «وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل ۵ میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ ۳ میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیرقابل استفاده مانده و بیش از ۲ میلیارد دلار از بدهی سررسیدشده وزارت برق نیز هنوز از اساس از طرف وزارت برق عراق پرداخت نشده است.

افزون بر اینها، طرف عراقی، طبق قرارداد فی‌مابین، بیش از یک میلیارد دلار نیز به شرکت ملی گاز ایران بابت جرایم قراردادی بدهکاری دارد. صادرات گاز توسط شرکت ملی گاز ایران به عراق، موضوعی اقتصادی و تجاری است، در حالی که طرف ایرانی با بستانکاری بیش از ۶ میلیارد دلاری از طرف عراقی، از هیچ منفعتی برخوردار نشده است. هدف از صادرات درآمد است و این پول برای غذا و دارو مصرف می‌شود، از این رو شرکت ملی گاز ایران پس از اخطارهای مکرر قراردادی که متأسفانه با بی‌توجهی طرف عراقی روبه‌رو شده، طبق مفاد قرارداد، نسبت به کاهش مقدار گاز صادراتی اقدام کرده است. »

حمید حسینی: با کاهش ارزش پول ملی عراق تجار عراقی در خرید کالاهای صادراتی ایرانی خواستار اعمال تخفیفات هستند، در حالی که چنین امکانی برای تجار ایرانی وجود ندارد

تنش اقتصادی ایران با عراق تشدید می‌شود؟

بدعهدی همسایه غربی

هر چند که صادرات گاز یکی از برنامه‌های مهم و قدیمی ایران است اما به نظر می‌رسد بدعهدی‌های قدیمی همسایه جنوب غربی ایران کار را به جایی رسانده است که دیگر تعامل یک سویه کارساز نیست و مطالبات معوق با توجه به مسایل اقتصادی ناشی از تحریم‌ها اجازه نمی‌دهد فرصت بیشتری برای دریافت منابع بلوکه شده در نظر گرفت.

بلاتکلیفی ادامه‌دار

همتی امسال دو سفر رسمی برای دریافت مطالبات ایران به عراق داشته است و هر بار با لبخندهای دیپلماتیک مقامات این کشور روبرو شده است.

همتی بعد از دیدار با همتای عراقی‌اش ابراز امیدواری کرد که دیدارش منجر به آزادسازی مقداری ارز و تزریق آن به بازار ایران شود. اما بعد از آن دیدار گفت: «از منابعی که در کشور عراق داریم برای خرید کالاهای غیرتحریمی و اساسی استفاده کنیم.» در همان زمان هم حمید حسینی، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق باز هم در توییتر نوشت: «سفر آقای همتی به عراق و قول مساعد مقامات عراق جهت استفاده ایران از پول گاز و برق خود که در حساب بانک تجارت عراق فریز شده است می‌تواند به تعادل در بازار ارز کمک کند و تامین ارز کالاهای اساسی را ممکن سازد، آیا عراقی‌ها به قول و وعده خود عمل می‌کنند؟»

یحیی آل‌اسحاق هم بعد از آن دیدار از گشایشی صحبت کرد که با این ارزهای مانده در عراق ایجاد می‌شود و خرسند از این دیدار از رفع بخش زیادی از مشکلات اقتصادی سخن گفت.

اما آنچه از همان زمان مورد تردید بود وفای به عهد عراقی‎ها بود. علی شریعتی از فعالان اتاق بازرگانی اما نیمه خالی لیوان روابط با عراق را دید و در گفت‌و‌گویی بدهی عراق به ایران را نه 4-6 میلیارد دلار که 32 میلیارد دلار خواند و گفت که «متاسفانه به دلیل تغییر و تحولات دولت در عراق پمپاژ ارزی و استفاده از منابع محدود شده است. به طور کلی منابع ارزی زیادی در عراق داریم. در این شرایط ایران به دنبال رایزنی و مذاکره با کشورهای صادرکننده است تا بتواند ارز حاصل از صادرات کالاها را به کشور بازگرداند. در سفر اخیر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی به عراق پیشنهادی از سوی عراقی‌ها به ایران مبنی بر »ارائه کالاهای اساسی به جای پرداخت دلار«، مطرح شده اما با توجه به کاهش بودجه عراق با توجه به ارزان شدن قیمت نفت بعید است که عراقی‌ها به سرعت طلب ایران را پرداخت کنند. »

وی ادامه داده بود:« ما با عراق فعالیت‌های تجاری زیادی داریم و رقم ۳۲ میلیارد دلار حاصل کل ارزهای صادراتی طی سال‌های اخیر است. به هر حال در شرایط تحریم برای اخذ کالاهای اساسی و نهاده‌ها تحریم‌شکنی کردیم، همین موضوع باعث شده که پرداخت بدهی عراق به ایران با کُندی مواجه شود.»

تنش اقتصادی ایران با عراق تشدید می‌شود؟

روالی که هفت ماه طول کشید و زمانی که به نتیجه نرسید و حرف و حدیث‌ها به سمتی رفت که به جای دلار جو وارد شود. به یکباره شرکت ملی گاز خبر از کاهش صادرات گاز به عراق داد تا نشان دهد قرار نیست در مورد بدهی‌ها رویه کج دار و مریز همچنان ادامه یابد و بهتر است همسایه جنوبی کشور سریع‌تر در مورد بدهی‌هایش تصمیم بگیرد.

هر چند که در این مورد گشایشی در پرداخت بدهی‌ها روی نداد؛ اما در این مدت باز هم تنش‌ها در میان عراق و ایران در حوزه صادرات ادامه داشت و کم نبود کامیون‌های صادراتی که محکوم به ماندگاری در مرزهای عراق و فاسد شدن بارهایشان شدند و ثمره‌ای جز زیان بازرگانان به همراه نداشت و در نهایت در آمارهای بازرگانی کاهش صادرات به عراق ثبت شد تا در کنار کرونایی که همه امور بازرگانی را تحت‌تاثیر قرارداده سایر تصمیم‌گیری‌ها هم در این ثبت آمار جدید موثر افتد.

رقبا در حال سهم‌گیری از بازار همسایه غربی هستند، درست در شرایطی که مقامات عراقی با استناد به تحریم، قرارگیری در لیست سیاه اف‌ای تی‌اف و مشکلات داخلی‌شان از ایران تقاضای تحمل بیشتر دارند، مذاکراتشان با دیگر کشورها پرقدرت در حال انجام است. این به معنای تغییر شرایط اقتصادی دو کشور است؟

دینار و گرفتاری مسئولان داخلی

در عین حال کاهش ارزش پول ملی عراق هم مزید بر علت کاهش درآمد ارزی ایران از عراق شده و حالا که ارزش پول ملی عراق 23 درصد کاهش یافته ایران از محل صادراتش به این علت هم زیان دیده است. موضوعی که حسینی به آن اشاره می‌کند:«با کاهش ارزش پول ملی عراق به دلیل سیاست‌های این کشور؛ تجار عراقی در خرید کالاهای صادراتی ایرانی خواستار اعمال تخفیفات هستند، در حالی که چنین امکانی برای تجار ایرانی وجود ندارد و لذا با این شرایط ممکن است در بازارهای رقابتی شرایط برای صادرات محصولات کشاورزی ما سخت شود.»

این بازرگان قدیمی اما به نکته‌ای اشاره می‌کند که حائز اهمیت است :«در کنار تمام موضوعات عنوان شده اما کمیسیون مشترک بازرگانی ایران و عراق تشکیل نشده 6 سال است که برگزار نشده و حال این که مسئولان و مقامات کشورهای رقیب صادراتی ما به عراق دائما در حال برگزاری نشست‌های بازرگانی و تجاری مشترک با مسئولان و مقامات عراقی هستند، اما مسئولان ما بیشتر درگیر مسائل داخلی‌اند.»

همه این‌ها نشان می‌دهد رقبا در حال سهم‌گیری از بازار همسایه غربی هستند، درست در شرایطی که مقامات عراقی با استناد به تحریم، قرارگیری در لیست سیاه اف‌ای تی‌اف و مشکلات داخلی‌شان از ایران تقاضای تحمل بیشتر دارند، مذاکراتشان با دیگر کشورها پرقدرت در حال انجام است. این به معنای تغییر شرایط اقتصادی دو کشور است؟

تنش اقتصادی ایران با عراق تشدید می‌شود؟

فروکش کردن ناپلئونیِ اختلاف اقتصادی تهران - بغداد؟

بدهی برقی عراق به ایران تهاتر می‌شود

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در خصوص بدهی این کشور بابت خرید برق، گفت: پرداخت آن به صورت تهاتر انجام شده است و به زودی وارد کشور می‌شود.

«سید حمید حسینی» به «ایرنا» گفت: ایران، بخشی از بدهی عراق بابت خرید برق را کالا خریداری کرده که تا چند روز آینده این محموله وارد خاک کشور خواهد شد.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان اینکه صادرات غیرنفتی در سال جاری به عراق کاهش داشته است، اظهار داشت: برق به این کشور همچنان فروخته می شود و سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور درآمد دارد.

وی با اشاره به اینکه فقط سه سال از قرارداد ۶ ساله گازی ایران با عراق باقی مانده است، خاطرنشان کرد: در این مدت اگر دولت عراق نتواند از اقلیم کردستان گاز خریداری یا به تکنولوژی استخراج از میادین گازی دست پیدا کند، قرارداد خرید گاز از ایران بار دیگر تمدید خواهد شد.

صادرات گاز ایران به عراق ازسرگرفته می‌شود

سخنگوی وزارت برق عراق اعلام کرد ایران پس از این که در خصوص بدهیهای معوق با بغداد به توافق رسید، جریان معمول صادرات گاز به عراق را ازسرمی گیرد.

سخنگوی شرکت گاز ایران اعلام کرده بود عرضه گاز به عراق را در پی عدم پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار بدهی، کاهش داده است. وزارت برق عراق اعلام کرده بود که این کاهش بغداد و سایر شهرهای عراق را در معرض خطر کمبود برق و خاموشی قرار می دهد. وزارت برق عراق اعلام کرد ایران پس از این که روز سه شنبه در خصوص بدهیهای معوق با بغداد به توافق رسید، جریان معمول صادرات گاز به عراق را از روز چهارشنبه ازسرمی گیرد.

تحریمهای آمریکا مانع از دسترسی ایران به داراییهایش در چندین کشور شده است. آمریکا با صدور معافیتهای کوتاه مدت، عراق را برای کاهش وابستگی به واردات انرژی از ایران تحت فشار قرار داده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:14
United Arab Emirates
08:48 - 1399/10/10
حالا نه با بقیه کشورهای جهان خیای رابطه مون خوبه...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
نه ما با عراق هیچ مشکلی نداریم بترک از حسودی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
ان شا الله مال مردم ایران روزی از حلقوم عراقی ها بیرون خواهد آمد. سانسور نکن.
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1399/10/10
وقتی به این عراقیهای پررو رو میدید همینه به جای اون خرجهای هنگفت توی عراق به کشور خودتون می رسیدید ایران گلستان شده بود
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/10/10
کشور دوست و برادر عراق بود که
United Kingdom
09:08 - 1399/10/10
شما‌هم‌که‌با‌هر‌دو‌عالم‌تنش‌دارید.به‌خودتون
بیا‌ید‌‌با‌دنیا‌اشتی‌کنید‌دوره‌قلدری‌دیگه‌تمام‌شده
هیچ‌چیزی‌بالاتر‌ازیک‌رنگی‌نیست.تا‌دیر‌نشده
بجنبید.
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1399/10/10
۸ سال جنگیدیم که آخرش این بشه واقعا حیف از جوانهایی که شهید شدن حیف
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1399/10/10
از بس عراقیها خوب هستند باید گاز و برق مجانی بهشون بدیم ایکاش دولت یکم تو سیاستهای خارجی بیشتر فشار بیاورد که کشوری مثل عراق اینقدر بدهکار به ایران نباشه و در دادنش ککش هم نگزد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
مجبوریم مجبور
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1399/10/10
قابل توجه اونهایی که میلیاردها دلار صرف عراق کردن شک نکنید این دولت عراق از صدام حسین هم بیشتر جسارت به ایران میکنه این خط و این هم نشون.
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1399/10/10
وقتی یکی میخواد بره ولی بزور میخوای نگهش داری
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
ما باید اول قوی شویم در تمام زمینه ها فرهنگی اقتصادی و نظامی بعد با دنیا دشمنی کنیم ...
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1399/10/10
در قران هم افراط و تفریط نهی شده وقتی غرامت جنگ را مطالبه نمیکنیم و وام هم بانهآ میدهیم و از پول ایران انجا هزینه و جانفشانی میکنیم طرف خود بخود پر رو و طلبکار میشه
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1399/10/10
چرندیات چیه؟ همین دیروز صادرات گاز به عراق استارت خورد
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1399/10/10
اگر داعش به مرز های ما رسیده بود و از عراق حمایت نمیکردیم والا وضعمون 100برابر بهتر بود
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1399/10/10
روزی از بین رفتن اموال ملت ایران در سوریه و عراق و یمن و لبنان و فلسطین در دادگاه رسیدگی خواهد شد ‌.
پاسخ ها
ق ج
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
ما با عراق بخاطر سوریه لبنان نزدیک ب اسرائیل دوست هستیم
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/10/10
جالب اینجاست که میکند برای جوانان عراقی مسکن درست کنیم ای وای من ....
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1399/10/10
عراق جان تازه بگیره از صدام بدتر در مورد ایران عمل خواهد کرد ...
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1399/10/10
عراق مثل افغانستان نیست، خوب دقت کنید؟!
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1399/10/10
جنگ دوباره ایران با عراق اجتناب ناپذير است
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1399/10/10
مشارکت خوبه ولی دخالت خوب نیست
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1399/10/10
غرامت جنگ چی شد؟
خوب پول نمیدهند گاز هم کم داریم زمستان و نیروگاه و کارخانه داخلی مجبوره مازوت سه برابر قیمت بخره جای گاز و آلودگی همین هم مردم را بیمار کند؟
حاکم کدام کشور هستید شماها؟
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1399/10/10
تنها عراق نیست..تا پول داری رفیقتم..قربون بند کبفتم..حالا مردم ایران برای بک لقمه نون جون بدن..جانان من اندوه سواحل لبنان کشت مارا...برید تو فضای مجازی سواحل لبنان رو بببنید.
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1399/10/10
اره کشور دوست وبرادرعراق....میدونی زمان جنگ چندها هزار نفرو ازین مردم وجوانان مملکت دو شهیدکردن ...اره کشور دوست وبرادر عراق ...کم شهیدندادیم
Iran, Islamic Republic of
23:20 - 1399/10/10
لعنت برعراق وعراقی...که جوانان بیگناهمون رو شهید کردن...۸سال جنگیدیم شهیددادیم...که الان ایجوری پرروشدن...واسه چی خسارت جنگ تحمیلی رو نمیگیرن ...عرضه ندارن این مملکت که شده نوکر عرب ها...پولش واسه اوناست بدبختیش واسه مردمه ایرانه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج