مالیات خانه‌های خالی چقدر است؟
۱۰۷۵۱۸۵
۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۷
۱۶۷۷
اگر یک واحد مسکونی با ودیعه ۵۰ میلیون تومان و اجاره ماهیانه ۲ میلیون تومان بیش از چهار ماه خالی بماند در سال اول مشمول ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود؛ طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی تا کنون ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.

اگر یک واحد مسکونی با ودیعه ۵۰ میلیون تومان و اجاره ماهیانه ۲ میلیون تومان بیش از چهار ماه خالی بماند در سال اول مشمول ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود؛ طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی تا کنون ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.

به دنبال اجرایی شدن سامانه املاک و اسکان از ۲۸ مردادماه امسال ۱.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی و برای مالکان آنها پیامک ارسال شد. صاحب خانه ها باید با توجه به لینکی که در پیامک قرار داشت نسبت به اعلام وضعیت سکونت خانه خود اقدام می کردند و بنا به گفته محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، عدم اصلاح و تغییر وضعیت سکونتی به معنای خالی بودن خانه تلقی می شود.

بر اساس جدیدترین اعلام محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ از ۱.۵ میلیون واحد خالی که تا کنون شناسایی شده حدود ۳۰۰ هزار مسکن به سازمان امور مالیاتی معرفی و به موجب قانون، این سازمان می تواند برای اخذ مالیات اقدام کند. البته طبق آمار سال ۱۳۹۵ در کل کشور حدود ۲.۶ میلیون و در شهر تهران حدود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد.

اما مالیات خانه های خالی چقدر است؟ بر اساس قانونی که مجلس نوشته و چند روز قبل به تایید شورای نگهبان رسیده است، اگر خانه ای بیش از چهار ماه خالی ساکن نداشته باشد، پس از آن به ازای هر ماه در سال اول شش برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر مشمول مالیات متعلق به اجاره خواهد شد.

طبق ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌گردد عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدی و غیر نقدی، پس از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره. البته این نوع مالیات به واحدهای کمتر از ۱۵۰ متر در تهران و واحدهای کمتر از ۲۰۰ متر در شهرستانها تعلق نمی گیرد اما در مالیات خانه خالی این معافیت برداشته شده و همه خانه های خالی از سکنه را شامل می شود.

مالیات اجاره چیست؟ فرض کنید خانه‌ای با نرخ ۵۰ میلیون تومان پول پیش و ۲ میلیون تومان اجاره ماهیانه، اجاره داده می شود. ابتدا باید اجاره سالیانه را حساب کنید. یعنی ۲ میلیون تومان را در ۱۲ ماه ضرب کنید که معادل ۲۴ میلیون تومان می‌شود. سپس ۱۸ درصد مبلغ رهن را به اجاره سالیانه اضافه کنید.

مالیات یک خانه با ودیعه ۵۰ میلیونی و اجاره ۲ میلیونی چقدر است؟

با توجه به ودیعه ۵۰ میلیون تومانی، ۱۸ درصد آن ۹ میلیون تومان خواهد شد. یعنی درآمد سالیانه شما مجموع دو عدد ۲۴ میلیون به علاوه ۹ میلیون تومان است که می شود ۳۳ میلیون تومان. ۲۵ درصد از این درآمد که به نگهداری ساختمان مربوط می شود معاف از مالیات است. بنابراین عدد ۳۳ میلیون تومان را در ۰.۷۵ ضرب می کنیم تا درآمد مشمول مالیات محاسبه شود. اگر عدد ۳۳ میلیون را در ۷۵ صدم ضرب کنیم رقم ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به دست می آید.

بر اساس ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم تا ۳ میلیون تومان درآمد اجاره مشمول ۱۵ درصد، بین ۳ تا ۱۰ میلیون مشمول ۲۰ درصد، بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون شامل ۲۵ درصد، بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان مشمول ۳۰ درصد و بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان شامل ۳۵ درصد مالیات خواهد شد.

بنابراین از رقم به دست آمده مثال فوق یعنی ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، تا ۳ میلیون شامل ۱۵ درصد مالیات، بین ۳ تا ۱۰ میلیون شامل ۲۰ درصد و بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون شامل ۲۵ درصد مالیات می شود. یعنی مالک باید ۴۵۰ هزار تومان به اضافه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، به اضافه سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مالیات بپردازد که رقم کل مالیات بر اجاره سالیانه آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می شود.

حال اگر واحد مذکور خالی بماند در سال اول مشمول شش برابر رقم مذکور یعنی ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. مالک باید سال دوم ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان جریمه پرداخت کند. این مبلغ در سال سوم به ۱۰۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد.

اقامتگاه دوم معاف از مالیات است

قانون جدید استثنائاتی را برای مالیات خانه های خالی در نظر گرفته است. به طور مثال هر سرپرست خانوار می تواند علاوه بر خانه ای که اقامت اصلی اوست یک مسکن در شهر دیگر در ملکیت خود داشته باشد که حتی اگر خالی باشد از آنجا که اقامت فرعی خانواده محسوب می شود معاف از مالیات بر خانه های خالی خواهد بود. خانه های خالی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها نیز از تور مالیاتی مذکور خارج است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1399/10/10
دلم خنک شد این صاحب خونها خدا رو نمیشناسن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
اخش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
دلت خنک شد!
مالکان همین مالیات رو هم می‌کشند روی اجاره خونه و از خود مستأجر میگیرن
مطمئن باش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
مستاجرها هم خدانشناسن میزنن
خونه روداغون میکنندآخرسرهم
طلبکارندبی دین وایمونا!
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1399/10/10
این مبلغ برای سوداگران و محتکران مسکن که به افزایش قیمت بیش از ده برابری دست یافتن، بهیچ عنوان کافی و باز دارنده نیست و نمایشی و فرمالیته است، مبلغ مالیات بایستی مانند کشورهای دیگر بر اساس قیمت روز اپارتمان و تاثیر گذار باشد تا بر کاهش قیمتها تاثیر بگذارد، زیرا در ایران قیمت مسکن در مقایسه با توان خرید مستاجران، بیش از ۹۰ در صد حباب دارد که قیمت مسکن با لوازم ساختمانی باید بیش از ۹۰ در صد کاهش یابد، در غیر اینصورت این مالیات فایده ندارد و ............................
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
اره والا طبق ارزش خونه باید مالیات بزنن
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1399/10/10
باعث گرانی میشهههه
پاسخ ها
بشیر
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۰
باعث گرونی شد ‌۲۰درصد قیمت کل مساحت ساختمان
اگرمتری ۵۰ میلیون تیمن باشد ۲۰۰ متر ۱۰۰ میلیارد تومن ۲۰درصد درسال مالیاتش میشود ۲۰ میلیارد تومان مالیات میدهد.گرونی بررره حیوانهای وحشی
ودهاتی سرمایه دار چاره دارد.سرمایه باید ۹۰ درصد
ثروتش گرانی تورم ونپرداختن مالیات است .درداخل
است.و۹۰درصد ثروت غارت رفته درخارج باید برگرد
تااز کشور خارج شود.معاملات کالا به کالا به نرخ روز
بین المللی ‌.مردم خاورمیانه به جای خام فروشی تولید
کارکنند.تاخداوند رحمت آسمان بارش به ۱۰۰۰ میلی متر
افزایش دهد.وتا ۳۳ درصد مساحت خاورمیانه آبهای
سطحی وزیر زمینی قرار دهد یا زهرا ص
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1399/10/10
مالیات بر خانه های خالی را سال اول ۶ برابر مبلغ اجاره یکسال، اعلام کرده بودند، این که حتی یک برابر هم نیست، نمیتواند باز دارنده باشد و سوداگران و محتکران مسکن بدتر جری خواهند شد که باز هم به قیمتهای نجومی و فرسایشی خود ادامه دهند، مالیاتی تاثیر گذار خواهد بود که فقط بر حسب قبمت رور مسکن و به مبلغ تاثیر گذار معیبن گردد که سوداگران و محتکران مسکن اصلا جرات سوداگری و افزایش قیمت نداشته باشند تا موفق شوند جوانان و مملکت را نابود کنند و حداقلش اینه که از تجربیات موفق کشورهای دیگر استفاده کنند تا بلکه بتواند مستاجران را از نابودی نجات دهند و ..........................................
Iran, Islamic Republic of
17:43 - 1399/10/10
این بساز بندازاها میخوان راه صد ساله رو یه شبه برن
الان که یه کم قیمت خانه پایین اومده انگار عزرائیل میخواد جونشون رو بگیره
خدا رو شکر داره میاد پایین
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1399/10/10
این هم مالیات، مالیات میکردند این بود و این هم سال دنبالش بودند، واقعا خوش به حال سوداگران و محتکران مسکن در ایران که زندگی در ایران را فقط به خود اختصاص دادند و دیگران هیچ و هیچ و .....
Iran, Islamic Republic of
17:57 - 1399/10/10
آقای نیکزاد نماینده محترم مجلس فرموده بودند مالکان خانه خالی را با مالیات سنگین نقره داغ میشوند با این مبالغ پایین هیچ تاثیری در خالی بودن خانه ها ندارد فقط شعار دادن است
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1399/10/10
امیدوارم مبلغ مالیات به قیمت نهایی ملک اضافه نشود!
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1399/10/10
کاری نداره که چراغ خونه رو روشن میزارن برق مصرف میشه کنتور کار کنه دیگه نمیشه اسمشو گذاشت خونه خالی
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1399/10/10
نرخ ماده 131 اصلاح شده بصورتیکه درآمد مشمول مالیات تا 50 میلیون تومان 15درصد مابه التفاوت تا 100 میلیون تومان 20 درصد و بیش از 100 میلیون تومان مابه التفاوت 25 درصد میباشد.نرخی را که شما محاسبه فرمودین قدیمی است.اگه بهتون بر نمیخوره این پیام رو قبول بفرمایید.با تشکر.کارشناس مالیاتی
Iran, Islamic Republic of
18:46 - 1399/10/10
قوانین الکی و بی ارزش که ضمانت اجرایی هم ندارند.
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1399/10/10
کدام کار این دولت و مجلس درست بوده که این دومییش باشه .
Iran, Islamic Republic of
21:49 - 1399/10/10
نظر کارشناسی منو نذاشتین.انتقاد پذیر باشین لطفا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج