با چقدر می‌توان از بورس خانه خرید؟
۱۰۷۶۰۳۵
۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
۲۴۴۱
زمزمه‌های انتشار اوراق سلف مسکن در بورس کالا قوت گرفته و طبق آنچه تاکنون اعلام شده، سازوکار این طرح به این صورت است که هر فرد می تواند به میزان سرمایه‌ای که دارد از یک متر تا یک واحد کامل از طریق اوراق سلف خانه پیش‌خرید کند و اگر در زمان سررسید اوراق به اندازه متراژ یک واحد اوراق در اختیار داشته باشد، می‌تواند آن واحد را تحویل بگیرد، در غیر این صورت به ارزش روز می‌تواند اوراق خود را بفروشد و نقدی تسویه کند.

ایسنا: زمزمه‌های انتشار اوراق سلف مسکن در بورس کالا قوت گرفته و طبق آنچه تاکنون اعلام شده، سازوکار این طرح به این صورت است که هر فرد می تواند به میزان سرمایه‌ای که دارد از یک متر تا یک واحد کامل از طریق اوراق سلف خانه پیش‌خرید کند و اگر در زمان سررسید اوراق به اندازه متراژ یک واحد اوراق در اختیار داشته باشد، می‌تواند آن واحد را تحویل بگیرد، در غیر این صورت به ارزش روز می‌تواند اوراق خود را بفروشد و نقدی تسویه کند.

به گفته مسئولان قرار است در بازار سرمایه بستری فراهم شود تا متقاضیان بتوانند به راحتی مسکن پیش خرید کنند. در واقع قرار است این امکان فراهم شود که افراد بتوانند حتی به اندازه یک متر مربع و به میزان نقدینگی خود پیش خرید خانه انجام دهند تا از این طریق قدرت خرید پس‌انداز خود را نگه دارند؛ بنابراین مسکن به قطعات کوچک تبدیل شده و امکان فروش آن و نیز امکان انجام معاملات ثانویه فراهم می‌شود.

به عبارت دیگر، بورس کالا به دنبال آن است که بتواند مسکن را به شکل متری و در قالب اوراق سلف استاندارد مسکن پیش فروش کند و این کار را در بستری که تضامین لازم از سازنده گرفته شود و خریدار با خیال راحت اقدام به خرید کند، انجام دهد.

همچنین اگر در سررسید، سازنده تعهدات خود را ایفا نکرد بتواند از سازنده خسارت بگیرد و ضرر احتمالی خریدار جبران شود.

این طرح در حال حاضر با نظر موافق کمیته فقهی سازمان بورس همراه بوده و در مرحله‌ تدوین مقررات قرار دارد.

در بازار اوراق سلف موازی مسکن، بازار ثانویه وجود دارد؛ یعنی امکان خرید یا فروش مجدد برای افراد محیا است. بنابراین اگر افراد بتوانند در زمان سررسید اوراق به اندازه متراژ یک واحد اوراق در اختیار داشته باشند می‌توانند آن واحد را تحویل بگیرند و اگر تمایل به تحویل نداشتند اقدام به تسویه نقدی کنند.

برای مثال فردی که سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی در اختیار دارد و امکان خرید یک واحد آپارتمان را نداشته باشد با استفاده از طرح فروش متری در بورس و تعیین قیمتی واحد برای هر آپارتمان توسط انبوه‌سازان (به عنوان مثال هر متر آپارتمان ۱۰ میلیون تومان) این امکان فراهم می‌شود که ۱۰ متر آپارتمان پیش خرید کند و ریسک نوسانات قیمت را به این اندازه برای خودش پوشش دهد و در آینده با پس‌اندازهایی که ایجاد می‌کند می‌تواند مجددا اوراق سلف خریداری کرده و یک واحد را خریداری کند.

گفتنی است؛ جزئیات کامل این طرح هنوز اعلام نشده و قرار است به زودی شرایطش مشخص و اعلام شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:26
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1399/10/13
مرده شور این کلمه بورس رو ببرن
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
اینم یه حقی دیگرپولتان بیاردتوی بورس
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1399/10/13
فقط مردم گول میزنید
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1399/10/13
رو سر پناه مردم سرمایه گذاری کنید دولت موضف است برای مردم مسکن درست کند باید انقدر مالیات خانه های خالی زیاد کنید که کسی جرعت نکند بیشتر از یک خانه داشته باشد اگر خودتان خانه های زیاد ندارید
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1399/10/13
دزدی .نزول.نرخ سود.نرخ زیان و ایران مسلمان
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1399/10/13
کسی در بورس نمی تونه خانه دار شه!
فروش مسکن در بورس مثل مزایده است. بهتره اسمشو میذاشتن مزایده مسکن در بورس!
Sweden
13:11 - 1399/10/13
یکی به این دانشمندها بگه مسکن باید تولید بشه تا مشکل حل بشه.
پول و مصالح و کارگر و زمین هم هست.
فقط یکی اینهارو بهم ربط بده
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1399/10/13
کلاهبرداری جدید دولت امیدوارم مردم فریب دولت را نخورن
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1399/10/13
بورس خودش نشون داد.
United Arab Emirates
14:00 - 1399/10/13
تحریک مان کردید که وارد بورس شویم این چه بورسی است که هر روز ما ضرر می کنیم حتی سهم پاللیش 5 میلیونی امد سه هیصد یا داریکم شد هیچ در هیچ وقتی کم دارید تبلیغ می کنید وارد بورس شوید الان کیه جوابگو این همه ضرر ماست
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1399/10/13
حقه جدید دولت براپرکردن کیسه خودشون ک مردمو بکشونن دوباره ب بورس مسکن.خدا ازتون نگذره ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۳
بورس یا قمار خونه مجوز دار خخخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج