این رویای شما خیلی خفنه، جناب ماسک
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۸۹۱۹۷
۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸
۵۴۰۹
چهارشنبه هفته پیش بود که برای دومین‌بار در هفته‌های اخیر، ویدئوی پرتاب و انفجار پیش از فرود فضاپیمای استارشیپ اس‌ان۹ (SN ۹) روی سکو در قالب هزاران پست‌های اینستاگرامی و همین‌طور در دیگر شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد.

روزنامه جام‌جم: چهارشنبه هفته پیش بود که برای دومین‌بار در هفته‌های اخیر، ویدئوی پرتاب و انفجار پیش از فرود فضاپیمای استارشیپ اس‌ان۹ (SN ۹) روی سکو در قالب هزاران پست‌های اینستاگرامی و همین‌طور در دیگر شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد.

شکست‌هایی که پل پیروزی می‌شود

ویدئویی که پس از پخش زنده این رویداد در صفحه‌های مختلف میلیون‌ها لایک و هزاران کامنت گرفت که بیشتر آن‌ها عمدتا به تاسف کاربران از اتفاق رخ داده معطوف بود و از امید آن‌ها به این‌که مهندسان اسپیس‌ایکس با این شکست به پیروزی در فرود آوردن این فضاپیمای غول‌پیکر نزدیک‌تر شده‌اند خبر می‌داد. مهندسان آقای ماسک پیش از دستیابی به فناوری فرود آوردن عمودی موشک‌های فالکون۹ نیز همین مسیر را رفته و بار‌ها شکست خورده بودند. اما آن‌ها نشان داده‌اند استاد ساختن پل پیروزی از شکست‌های خود هستند.

سه‌شنبه ۱۴ بهمن ۹۹، ساعت ۲۳ و ۵۵ دقیقه به وقت تهران. اینجا تأسیسات پایگاه شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس در بوکا چیکا واقع در ایالت تگزاس ایالات متحده است. عقربه‌های ساعت به وقت محلی روی ۳ و ۲۵ دقیقه عصر قرار دارد. باد آرامی می‌وزد و همه‌چیز برای پرتابگر فوق‌سنگین نهمین نسخه آزمایشی فضاپیمای استارشیپ مهیاست. با صدور مجوز این پرتاب، پس از شمارش معکوس، با غرش سه موتور پرقدرت رپتور، فضاپیمای ۵۰ متری با طمأنینه از سکوی پرتاب برمی‌خیزد و کم‌کم ارتفاع می‌گیرد. این فضاپیمای بدون‌سرنشین پیش از رسیدن به ارتفاع ۱۰ کیلومتری، کم‌کم نیروی پیش‌رانش موتور‌ها را کاهش داد تا سرانجام توانست حدود ۳۰ ثانیه در اوج پرواز خود در شرایط تعلیق باقی بماند. اما وقتی موتور خاموش شد، استارشیپ رو به شکم چرخید تا عملکرد بال‌های کوچک فرود آن نیز آزمایش شود. با این حال هنگام نزدیک شدن فضاپیما به زمین برای فرود عمودی، امکان چرخش کامل فضاپیما فراهم نشد و سرانجام با برخورد فضاپیما به سکوی فرود، آزمایش ۶ دقیقه و ۲۶ ثانیه‌ای استارشیپ با انفجار روی سکو پایان یافت.

ماموریت استارشیپ چیست؟

استارشیپ در حقیقت شامل فضاپیما و پرتابگری است که مهندسان ماجراجوی اسپیس‌ایکس برای اعزام انسان و محموله‌های بسیار سنگین آن را توسعه می‌دهند؛ محموله‌هایی که تا بیش از ۱۰۰ تن جرم دارند و قرار است رویا‌های ایلان ماسک، بنیانگذار این مجموعه فضایی را برای اعزام انسان و وسایل لازم برای مسکونی‌سازی مریخ محقق کند.

شکست‌هایی که پل پیروزی می‌شود

جدا از توانایی و ظرفیت بالای این فضاپیما برای پرتاب محموله‌های بسیار سنگین، آنچه دنبال کردن قصه توسعه فناوری فضاپیمای استارشیپ را خواستنی و داستان توسعه‌اش را به قصه‌های علمی- تخیلی نزدیک می‌کند این است که مهندسان قرار است فناوری فرود عمودی پرتابگر‌ها را که پیشتر در مورد پرتابگر‌های فالکون ۹ و فالکون‌هوی توسعه یافته بود، در مورد این نسل از فضاپیما‌ها نیز پیاده‌سازی کنند.

آن‌ها اکنون با چالش‌های بسیار پیچیده‌تری دست و پنجه نرم می‌کنند، اما وقتی به‌زودی موفق به تثبیت این فناوری شوند، دیگر کسی جلودارشان نیست. ناسا، اِسا، جاکسا، روسکاسموس و بسیاری از سازمان‌های فضایی دولتی و خصوصی جهان، مشتری پرتابگر‌های فضایی غول‌پیکری خواهند شد که با هزینه پایین‌تر و در حجم بسیار بالاتر می‌توانند محموله‌های بزرگ فضایی را به مدار زمین برسانند و از آنجا راهی ماه، مریخ و... شوند.


علت انفجار اخیر چه بود؟

این پرتاب با توجه به این‌که برایش اخذ مجوز اداره هوانوردی فدرال (FAA) نیاز بوده و شرایط آب‌وهوایی نیز موجب به‌تعویق افتادن پرتاب آن شده بود، پس از دریافت مجوز این پرتاب انجام شد. اتفاقی که در واپسین دقایق سه‌شنبه ۱۴بهمن ۹۹ به‌وقت ایران افتاد، اولین سانحه فضاپیمای استارشیپ نبود. اسپیس‌ایکس پیشتر نیز اعلام کرده بود احتمال بروز انفجار جزئی از فرآیند توسعه نمونه‌های اولیه پرتابگر‌هایی در رده فالکون و استارشیپ است.

شکست‌هایی که پل پیروزی می‌شود

جان اینسپراکر (John Insprucker) مهندس هوانوردی اسپیس‌ایکس، پس از رخ دادن این انفجار بدون خم‌آوردن به ابرو گفت: «ما باز هم پروازی عالی تا ۱۰ کیلومتری سطح زمین داشتیم، اما به نظر می‌رسد کماکان باید روی فرود فضاپیما کار کنیم.» او گفته است حالا داده‌های خوبی در اختیار دارند که رسیدن به هدف اصلی این آزمایش‌ها را میسر می‌کند. آن‌ها می‌خواهند کنترل پرتابگر را هنگام ورود دوباره به محدوده سرعت زیرصوت در اختیار بگیرند و آن را عمودی فرود بیاورند تا به این ترتیب قابلیت بازیابی و استفاده مجدد داشته باشد.


آماده برای پرتاب بعدی

این انفجار در شرایطی صورت گرفت که دهمین همتای آن نیز در همان پایگاه و در فاصله‌ای نزدیک به صحنه قرار داشت. قرائن حاکی از این است که به‌زودی شاهد پرتاب نسخه بعدی و آزمایش دهمین نسخه از استارشیپ خواهیم بود؛ ماموریتی که دیر یا زود مهندسانش به فناوری فرود عمودی این فضاپیمای غول‌پیکر دست خواهند یافت.

شکست‌هایی که پل پیروزی می‌شود

نکته مهم این است که بخش خصوصی حامی این پرتاب‌ها با زیرنظر گرفتن پیشرفت‌های مهندسان خود در توسعه فناوری فضاپیمایی که مرز‌های دانش فضایی را گسترش می‌دهد، تحمل پذیرفتن هزینه‌های شکست‌های این‌چنینی را در خود ایجاد کرده و پذیرفته است دستیابی به موفقیت بدون پل‌زدن از روی شکست‌ها ممکن نیست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:3
Iran (Islamic Republic of)
10:34 - 1399/11/21
زنده باد علم مرده باد خرافات و بی عقلی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
داداچ اگر بگی مرده با ادم بی عقل بهتره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
زمین و ول کرده فکرش گیر کرده تو فضا.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
احسنت
سعید
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
احسنت
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
زنده باد جامعه آزاد نه جامعه بسته و رانتی
Iran (Islamic Republic of)
11:03 - 1399/11/21
همین عزیزان وقتی فضاپیمای ایرانی دوچار صانحه شد داد و بیداد کردند که ای وای چه گناه بزرگی کردید و شما رو چه به فضاپیما الان وقتی پروژه خودشون شکست خورد میگن ما درس یاد گرفتیم و از اینجور حرفها لطفا علم رو سیاسی نکنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
یارو داره میره مریخ
تو تو صف تخم مرغت گیر کردی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
اگرعلم درثریاباشد مردانی ازفارس به آن دست مییابند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۱
اولا که ایشون بخش خصوصی هستن نه دولتی یعنی خودش بر پایه هزینه و سرمایه گزاری خودش داره این کار و هدف رو دنبال میکنه پس در نتیجه اگه شکست بخوره از جیب ملت نرفته از جیب خودش رفته . دوما تمام این پروژه صلح آکیزه نه نظامی سوما وقتی تو نون نداری بدی مردمت بخورن اجازه نداری پول های مردم فلک زده رو خرج چیزی بکنی که نمیدونی درست از آب در یماد یا نه
Iran (Islamic Republic of)
13:36 - 1399/11/21
شکست پل پیروزی ست. آزمایش می کنند تا ایرادات رو رفع کنند
Iran (Islamic Republic of)
18:14 - 1399/11/21
زنده باد ایلان ماسک
United States of America
05:18 - 1399/11/22
خیلی خوبه و جای تحسین داره. اما ایکاش کمی از سرمایش رو هم برای کروناییهای آمریکا هزینه میکرد. آخه روزی پنج‌هزار آمریکایی داره تلفات میده اونجا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
عارفی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی