جنجال‌ های حضور ليلا حاتمی در جشنواره کن
۱۱۰۳۴۰
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۸
۱۴۹۳۴ 
حضور ليلا حاتمي در هيئت داوري جشنواره معتبر کن بدون ترديد يک اتفاق مهم براي سينماي ايران است.اما اين حضور تحت تاثير برخي از حاشيه ها رنگ ديگري به خود گرفته است.
روزنامه ابتکار: حضور ليلا حاتمي در هيئت داوري جشنواره معتبر کن بدون ترديد يک اتفاق مهم براي سينماي ايران است.اما اين حضور تحت تاثير برخي از حاشيه ها رنگ ديگري به خود گرفته است.

 موضوعي که بخشي از آن معلول رفتار اين بازيگر مطرح در افتتاحيه جشنواره بود و بخشي ديگر نيز نوع نگاه برخي از افراد به حوادث و اتفاقات و البته لزوم ايجاد جنجال هايي بر فضاي فرهنگي و هنري. مصافحه ليلا حاتمي با رئيس 84 ساله اين جشواره نقطه کانوني اين حاشيه ها بوده است.

 در کنار برخي از جنجال هاي رسانه اي نخستين واکنش را يک مقام دولتي ابراز کرد. حسين نوش‌آبادي معاون پارلماني وزير فرهنگ و ارشاد در واکنش به اين خبر گفت: حضور شخصيت‌هاي هنري و هنرمندان ايراني در خارج از کشور اگر با رعايت شئونات اسلامي و احترام به فرهنگ ملت و اعتقادات ايران باشد امري پسنديده است اما اگر اين حضور با بي توجهي به ارزش‌هاي جامعه و معيار‌هاي اخلاقي ما باشد ملت ايران اين رفتار را نمي‌پذيرند.

وي با بيان اينکه هنرمندان زن ايراني سمبل زنان ايراني در خارج از ايران هستند، افزود: حضور نامناسب زنان ايراني در خارج از کشور مخصوصاً هنرمندان که مورد احترام مردم ما هستند از طرف ايراني وطن‌پرست و علاقمند به ايران مورد قبول نيست. زنان ايراني چه هنرمند و چه غير هنرمند هميشه مظهر عفت و پاکي بوده‌اند، بنابراين اينگونه حضور‌هاي نامناسب که اخيراً در جشنواره کن اتفاق افتاده همسو با اعتقادات ديني ما نيست.

 اميدوارم کساني که به عنوان ايراني در مجامع بين‌المللي شرکت مي کنند به اعتبار و منزلت ايرانيان توجه داشته باشند تا چهره زن ايراني در دنيا بد و خدشه‌دار نشان داده نشود. احترام گذاشتن به مردم توسط هنرمندان يعني قبول داشتن باور‌ها و خواسته‌هاي آنها، بنابراين هنرمندان بايد به خواسته‌ها و معنويت مردم خود احترام بگذارند.»

لاله افتخاري، عضو هيات رييسه کميسيون فرهنگي مجلس اصولگراي نهم، نيز در واکنش به اين اتفاق ميگويد: ما انتظار داريم وزارت ارشاد با جديت با اين مساله و با کساني که به اين نحو رفتار مي کنند برخورد کند. نبايد بازيگران و هنرمنداني که بخواهند از خطوط قرمز عبور کنند، جايگاهي در سينماي ما داشته باشند؛ ما انتظار داريم وزارت ارشاد با جديت با اين مساله و با کساني که به اين نحو رفتار مي کنند برخورد کند. نبايد زناني که در بستر نظام جمهوري اسلامي امکاناتي برايشان فراهم شده تا به هنري دست پيدا کنند از اين بستر سوء استفاده کنند و به آبروي نظام اسلامي ضربه بزنند.

اين موضوع و برخي از مطالب منتشره از سوي برخي رسانه هاي غربي درباره بازتاب حضور ليلا حاتمي در جشنواره کن، دررسانه هاي داخلي، سبب شد تا خود ژيل ژاکوب نيز به اين اتفاقات واکنش نشان دهد.رئيس معروف جشنواره فيلم کن در توئيترش نوشت: «اين من بودم که براي جلو رفتم. در آن لحظه او براي من تجسمي از همه سينماي ايران بود... اين اتفاقات براي يک رسم معمول غربي ايجاد شده است.»

اگرچه رفتار ليلا حاتمي با هنجارهاي ملي و مذهبي مردم ايران مطابقت ندارد، امابه نظر مي رسد که برخي از واکنش ها بيش از آن که به خود موضوع بپردازد در راستاي تزريق جنجال هاي جديد به فضاي سياسي و فرهنگي کشور است. چرا که بسياري از اين افراد در موارد مشابه چند سال گذشته سکوت کرده بودند.

سيد ابولحسن مختاباد در يادداشتي که خبرآنلان منتشر کرده،آورده است: در فرهنگ غربي کسي براي التذاذ جنسي با طرف مقابل مصافحه نمي‌کند و اين را تنها آنهايي در خواهند يافت که نه به عنوان توريست که مدتي را در اين فرهنگ زيسته باشند. به ياد داشته باشيم که ليلا حاتمي نماينده دولت ايران يا ارگاني از قواي سه‌گانه و يا وزارت ارشاد و معاونت سينمايي در اين جشنواره نيست که حتما بخواهد پروتکل‌هاي آن را در کشوري خارج از ايران رعايت کند، اما فارغ از اين جمله معترضه نکته مهمتر شرايط اضطراري است که افراد در چنين مواقعي با آن روبرو مي‌شوند.

وي افزود: حتما خوانندگان اين نوشته به ياد دارند که دکتر محمود احمدي نژاد در مواجهه با مادر هوگو چاوز در مراسم تدفين با چه شرايطي روبرو شد و به رغم آنهمه حشم و خدمي که همراهشان بودند و بارها و بارها پروتکل‌هاي اين چنيني را چک و خنثي(!) مي‌کنند، اما در اين حادثه وضعيت به گونه‌اي شد که هيچ کاري از دست کسي برنمي‌آمد و خود آقاي احمدي‌نژاد هم در شرايط اضطراري قرار گرفت که مجبور به چنين عکس‌العملي شد و منتقدان داخلي هم متاسفانه به جاي درک اين شرايط مدام بر آتش اين انتقاد نفت افشاندند و يک حادثه کوچک و بي اهميت را اين همه بزرگ کردند.

اين فعال فرهنگي ادامه داد: حال با چنين مسائلي و با توجه به اينکه خانم حاتمي تمام تلاشش را صورت داد و در رعايت پوشش هم سعي کرد حرمت‌ها را نگاه دارد،لذا مصافحه ايشان با پيرمردي 84 ساله را نبايد اين قدر با مته به خشخاش گذاشتن بزرگ کرد. نکته جالب اين که در آراي برخي از فقها از جمله آيت‌الله سيستاني استثنائاتي براي مصافحه زن و مرد در شرايط اضطرار آمده است که حرمت شرعي اين گونه حوادث را هم توجيه مي‌کند.

واقعا آدمي به شگفت درمي‌آيد که کشور با اين همه مشکلات و مسائل اصلي در حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي و سياسي روبروست و يک عده به جاي ديدن نقطه مثبت خانم حاتمي (نخستين بانوي ايراني که توفيق داوري در مهمترين جشنواره سينمايي دنيا را به دست آورد) فقط دنبال اينند که بهانه‌هايي اين چنيني پيدا کنند و آن را دستمايه کوبيدن افراد قرار دهند.

وي با اشاره به حضور سال هاي گذشته اين بازيگر در جشنواره هاي بين المللي نوشته است:بايد توجه داشت که ليلا حاتمي از آن دست بازي گراني است که مشخصا علاقه مند به فعاليت در داخل کشور است، و هر بار نيز در جشنواره ها و فستيوال هاي گوناگون حضور داشته، سعي کرده پوشش و رفتارش طوري باشد که مغايرتي با ارزش ها و هنجارهاي رسمي نداشته باشد. او نه به دنبال جنجال سازي است و نه تمايلي به هنجارشکني دارد.

 اين را مي توان از طريق شکل حضورش در مراسم داخل و خارج کشور مشاهده کرد. آيا در اين مورد خاص، به جا اوردن احترام براي يک پيرمرد 84 ساله که يک چهره سينمايي تاثير گذار و علاقه مند به سينماي ايران است، و مي تواند در نقش پدر يا پدربزرگ حاتمي باشد، چيزي آن چنان ناهنجار وجود دارد؟ آيا خود مردم احساس مي کنند که باورهايشان مورد بي احترامي قرار گرفته است؟

اگرچه دغدغه هاي برخي از متدينان در اين باره قابل احترام است، اما استفاده هاي سياسي از اين قبيل موضوعات و سکوت دربرابر موارد مشابه انگيزه ابراز کنندگان را با ترديدهاي جدي مواجه مي سازد.
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
08:41 - 1393/02/31
خوب بود موهاشو کامل باااز می زاشت یه شال الکی هم می انداخت رو سرش (مثل خیلی ها تو ایران)یه عالمه هم آرایش می کرد و با هیچ پیرمردی دس نمی داد!!
پاسخ ها
نیلوفر
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۴
بله درسته
اما به عنوان نماینده ی یک کشور اسلامی رفته بود نباید این کار را نمی کرد ولی زندگی خصوصیش به هیچ کس ربطی نداره
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:20 - 1393/02/31
مردم ایران از این کار لیلا حاتمی اصلا ناراحت نیستند جز عده ای کم که خود را همیشه قیوم مردم ایران میدانند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:51 - 1393/02/31
ای بابااااااااااااااااا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:55 - 1393/02/31
جناب مختاباد، سخن از زبان ما گفتي برادرجان
اما .... كو گوش شنوا
مدتهاست كه هر كسي كه دستش به جايي و منصبي و مقامي بند شده يه تلسكوب هابل دستش گرفته و مشغول رصد زندگي ديگران علي الخصوص افراد مشهور و معروف شده !
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:52 - 1393/02/31
آقای عبدالحسین مختاباد عزیز! بسیار سپاسگزارم از جوابیه ی قانع کننده و قشنگتون! دست مریزاد! مخصوصا اون قسمتی که فرمودید: واقعا آدمي به شگفت درمي‌آيد که کشور با اين همه مشکلات و مسائل اصلي ... عالی بود!
UNITED STATES
12:00 - 1393/02/31
لیلا حاتمی نه با هزینه جمهوری اسلامی رفته و میره نه دعوتنامه هاش به نهادای دولتی ارسال میشه پس چرا تو بوق و کرنا میکنن که این خانم نماینده ایرانه؟
هر کاری میکنه به خودش مربوطه +اعتقاداتش
با تام کروز که روبوسی نکرده
نیکی کریمی و احمدی نژاد هم اینکارو کرده بودن
این خانم خودش شوهر داره لازم نیست بعضیامون رگ غیرتمون بزنه بالا
پاسخ ها
kerza
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
تن تن جون!! چه بخواهی چه نخواهی این خانم به عنوان یه ایرانی نام برده می شه!!! پس تو برای چی رگ غیرتت خوابیده!!!!!!!!!!!!!!!
هما
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۳۱
جناب Kerza
اونيكه شما ميگي رگ نيس نميدونمم چيه كه هرجا دلمون بخواد بيدار شه هرجا نخواد بگيره بخوابه. يه بوم و دو هوا كه نميشه عزيز من.
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
kerza شما ساکت قبلا با نظرات گوهر بارتون طرز تفکر و برخوردتون با مسایل !!! برای همه کاربران نمایان شده...!!!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:33 - 1393/02/31
فی قلبهم مرض . فزادهم ا...
این عیب و ایراد ها را کسانی مطرح میکنند که واقعا مشکل درونی دارند و الا طبیعی ترین واکنشی است که یک فرد محترم در مقابل رفتار فرد متقابل صورت میدهد, است. خانم لیلا حاتمی هم مستثناء نیست . هیچ لطمه ای هم به اعتقاد های ما ملت ( بطور عام ) صورت نگرفته .
پاسخ ها
امیررضا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۶
خواهش می کنم برای برداشتهای دلبخواهیتون از قرآن مایه نذارید بابا دیگه هر مسلمونی میدونه که اینکار از نظر دین ما گناه است حالا از کی شما مفسر شدی الله و اعلم!!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:43 - 1393/02/31
لطفا خیلی زود به این مسئله رسیدگی بشه کار مملکت روهواست لیلا نره جشنواره دیگه ایران گلستان میشه ها!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
18:50 - 1393/02/31
ما چه قدر بدبخت شدیم که باید درباره یه چیز پیش پا افتاده بحث کنیم.هرکس هر جور دوست داشته باشه رفتار میکنه.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:30 - 1393/03/01
درسته که لیلا حاتمی یک ایرانی هست ولی اعتقاداتش به خودش ربط داره و کسی قرار نیست به جای ایشون اون دنیا جواب بده پس خونسردی خودتون را حفظ کنید و هرکی فقط مسئول رفتار خودش باشه و از فضولی در کار بقیه اجتناب کنید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:52 - 1393/03/01
طرف شوهرش هيچي بهش نگفته حالا همه شدن كاسه داغتر از آش
پاسخ ها
حمید رضا
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
متاسفانه این روز ها شوهرهای خوش غیرت خیلی زیاد شدن یه نگاه به کوچه و خیابونها بندازین......
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:03 - 1393/03/02
ایکاش بازیگر توانایی مثل خانم حاتمی با زیرکی واحترام با ایشان دست نمیداد و روبوسی نمیکرد ایکاش هنرمندان ما آدمهای جامعی بودند ودر همه زمینه ها بطور همزمان پیشرفت میکردن متاسف شدم و از محبوبیت این بازیگر توانا در قلبم قدری کاسته شد
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۲
تو کار خودت رو بچسب
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۳
خوشحالم از اینکه خانوم حاتمی عزیز و بزرگوار در نظر آدم کوته فکری مثل شما فاقد محبوبیت شدند!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:07 - 1393/03/04
یاد آهنگ جدید شاهکار بینش پژوه افتادم با نام "به تو چه"
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:08 - 1393/03/05
ما به تو افتخار می کنیم لیلا جان. بگذار هر چه دوست دارند بگویند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج