رمز‌ارزها؛ مقصد جدید سرمایه‌های خرد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۰۷۶۰۱
۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۵
۴۶۳۲
این روز‌ها یکی از اصلی‌ترین بحث‌ها در میان خانواده‌های ایرانی، موضوع ارز‌های دیجیتال است و به‌نظر می‌رسد که بازار این ارز‌ها به ترند نخست و نقل محافل بسیاری از خانواده‌های ایرانی تبدیل شده باشد.

روزنامه همشهری در گفت‌و‌گو با تعدادی از افرادی که در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری کرده‌‌اند، تجربه و انگیزه‌هایشان را بررسی کرده‌ است.

این روزها یکی از اصلی‌ترین بحث‌ها در میان خانواده‌های ایرانی، موضوع ارزهای دیجیتال است و به‌نظر می‌رسد که بازار این ارزها به ترند نخست و نقل محافل بسیاری از خانواده‌های ایرانی تبدیل شده باشد.

رمز‌ارزها، مقصد جدید سرمایه‌های خرد

پس از فروکش کردن تب بورس، حالا بسیاری به‌دنبال آن هستند تا سرمایه‌های خرد و گاه حتی کلان خود را وارد بازار رمزارزها بکنند، چرا که به‌نظر می‌رسد این بازار در مقطع فعلی سودهای بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده است. اگر زمانی در هر خانواده‌ای صحبت از خرید و فروش فملی و خودرو و پالایشی و بانکی بود حالا بحث‌ها سراغ دوج، اتریوم، تتر و وینک رفته است.

با این حال بازهم یک نکته مهم مغفول مانده و آن، علمی بودن این بازار است که می‌طلبد، کسانی که می‌خواهند در این حوزه فعالیت کنند، دانش کافی را داشته باشند. در این خصوص به میان مردم رفتیم و نظر چند نفر را درخصوص رمزارزها پرسیدیم و اینکه آیا آنها قدم در این راه گذاشته‌اند یا خیر و به‌دنبال چه چیزی در این بازار می‌گردند.

رایج شدن رمزارز در ایران

برخی امیدوار هستند که روزی نوبت به فروشگاه‌های ایرانی برسد که ارزهای دیجیتال را برای معاملات‌شان بپذیرند. رضا از جمله کسانی است که فعالیت نسبتا بالایی در بازار رمزارزها دارد. او گفت: «خدا را شکر توانسته‌ام سود خوبی از این راه به‌دست آورم.

رمز‌ارزها، مقصد جدید سرمایه‌های خرد

ارزهای دیجیتال، آینده دنیا هستند و به‌زودی شاهد آن خواهیم بود که بسیاری از فروشگاه‌ها حتی در ایران از این پول دیجیتال در معاملات خود استفاده خواهند کرد و ما می‌توانیم با آنها خرید کنیم.» رضا در این کار حتی به یکی از دوستانش نیز کمک می‌کند: «یکی از دوستانم قصد داشت که در بازار ارزهای دیجیتالی فعالیت کند اما نه وقت آن را داشت و نه دانش کافی. برای همین او سرمایه‌ای را که برای این کار درنظر گرفته بود، در اختیار من قرار داد تا با آن کار کنم. هر دو از اینکه وارد این راه شده‌ایم راضی هستیم. آینده از آن رمزارزها خواهد بود.»

استخراج

موضوع ارزهای دیجیتال خصوصا بیت‌کوین چند سالی می‌شود که در ایران داغ شده است. در ابتدا بسیاری به‌دنبال استخراج بیت‌کوین بودند. بعضی‌ها با خرید دستگاه‌های ویژه این کار و برخی هم با ساخت آن با استفاده از قدرت پردازنده‌ها. به‌همین دلیل بازار خرید کارت‌های گرافیکی نیز در این سال‌ها رونق گرفت که این امر با افزایش نامتعارف قیمت آنها در بازار رایانه روبه‌رو بود. محمد که کارمند یک شرکت خصوصی است می‌گوید: «سال‌ها پیش به موضوع ماینینگ (استخراج رمزارزها) فکر می‌کردم. اکنون نیز شاید به‌زودی وارد بازار خرید و فروش آن بشوم. باید این کار را با حساب و کتاب و احتیاط لازم انجام داد.»

رمز‌ارزها، مقصد جدید سرمایه‌های خرد

حسین برنامه‌ای برای حضور در بازار رمزارزها ندارد، اما به نکته بسیار جالبی اشاره دارد. او به همشهری گفت: «مدتی پیش به برادر بزرگ‌ترم که در کامپیوتر سررشته‌ای دارد، پیشنهاد دادم تا به‌کار استخراج رمزارز بپردازیم. او ابتدا این کار را پردردسر و پرهزینه توصیف کرد، اما وقتی تجربیات برخی دوستان را برای او بازگو کردم، نظرش تا حدودی تغییر کرد. تصور ما این بود که می‌توانیم با تهیه یک کارت گرافیک به ارزش حداکثر 7میلیون تومان به‌کار استخراج بپردازیم، اما وقتی برای خرید به سایت‌های اینترنتی مراجعه کردیم با تعجب دیدیم که کارت گرافیکی که هفته پیش، حوالی 6، 7میلیون تومان بود، در آن روز به بالای 10میلیون تومان رسیده است!»

یک بازار تخصصی

برخی با وجود اینکه در این راه با شکست روبه‌رو شده‌اند، اما عملکرد بد خود را دلیل اصلی ضررشان می‌دانند و امیدوارند با دقت بیشتر و صبر به موفقیت دست پیدا کنند. محمود، مهندس عمران است و در یک شرکت ساختمانی فعالیت می‌کند. او ازجمله کسانی است که در بورس ضرر کرده، اما بر این باور است که سرمایه‌گذاری در بورس در درازمدت جوابگو خواهد بود و نباید از این بابت ناامید شد.

رمز‌ارزها، مقصد جدید سرمایه‌های خرد

محمود با اشاره به کاهش ارزش ریال طی سال گذشته و منفی بودن طولانی بورس درباره بازار ارزهای دیجیتال می‌گوید:«چندی پیش با توصیه یکی از دوستان و به‌صورت آزمایشی خرید و فروش رمز ارزی را انجام دادم که البته با ضرر توأم بود، زیرا نتوانستم پولم را زیاد در این کار نگه‌دارم و چون به آن احتیاج داشتم، ارزهای دیجیتالم را با ضرر فروختم، اما عقیده دارم که این بازار مستعد بوده و می‌تواند سوددهی داشته باشد.

من قصد دارم تا چند روز دیگر به‌صورت جدی وارد معاملات این بازار شوم.» محمود در ادامه به نکات مهمی اشاره کرد که هر فردی پیش از ورود به بازارهایی این‌چنینی باید آن را بداند: «بازار رمزارزها نیز همانند بورس یک بازار تخصصی است. نباید چشم‌بسته وارد آن شد. باید با مطالعه مقالاتی در این خصوص که در فضای مجازی به وفور یافت می‌شود، اطلاعات مفیدی را به‌دست آورد. اینگونه می‌توان روند بازار را پیش‌بینی کرده و به‌درستی برای خرید یا فروش اقدام کرد.»

یک بیم همیشگی

برخی اعتقادی به حضور و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال ندارند. نگرانی بسیاری از آنها، موضوع قانونی بودن این کار و همچنین نوسان‌های عجیب و غریب آن است. ارزهای دیجیتال مثل پول کشورها پشتوانه‌ای مثل طلا ندارند و این مسئله خیلی‌ها را نگران می‌کند. فرامرز که سال‌ها به‌عنوان مدیرعامل و مدیر اجرایی در چندین شرکت خصوصی کار کرده نیز می‌گوید: «هرگز وارد بازار ارزهای دیجیتال نخواهم شد. اگرچه این روزها دیده و شنیده‌ام که برخی توانسته‌اند از این راه سرمایه‌های خود را دو برابر کنند، اما باید بگویم که این بازار نیز روزی دچار افت شدید می‌شود و بسیاری از این بابت متضرر خواهند شد.»

رمز‌ارزها، مقصد جدید سرمایه‌های خرد

نگرانی از تحریم

زمانی که شما رمزارز خود را از یک صرافی دیجیتال خریداری می‌کنید، آن را در کیف پول (Wallet) خود ذخیره می‌کنید. ثبت‌نام در این کیف پول‌ها آسان است، اما ورود و خروج پول در آن پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. ضمن اینکه باید توجه داشت که درصدی از پول دیجیتال شما بابت کارمزد کسر می‌شود که در برخی رمزارزها خصوصا بیت‌کوین رقم قابل ملاحظه‌ای خواهد شد. اما مهم‌ترین نکته برای ایرانی‌ها موضوع تحریم‌هاست. بدین‌ترتیب که هر لحظه این امکان وجود دارد که با شناسایی آی‌پی شما، کیف پول‌تان به‌دلیل تحریم‌‌ها مسدود شود؛ موضوعی که مسبوق به سابقه نیز بوده است. 2سال پیش صرافی دیجیتال بایننس به تمامی کاربران ایرانی مهلت داده بود تا دارایی‌های خود را هرچه سریع‌تر از این صرافی خارج کنند وگرنه به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، همه پول‌های دیجیتال ایرانی‌ها را بلوکه خواهد کرد.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:1
Iran (Islamic Republic of)
09:13 - 1400/01/24
احتمال سقوط سه ماه بعددارد!
پاسخ ها
داناوان
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
همینقدر که مسئولین بی لیاقت کنترلی رو سرمایه مردم ندارند کافیه
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
09:26 - 1400/01/24
باید سرمایه ها بیاریم به بورس داخلی تا شرکت های داخلی رونق بگیرد.
پاسخ ها
رفیق بی کلک
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
میلیارد میلیارد وارد بورس کردن دیگه که همش قرمز شد.شما واقعا عقبی دوست عزیز
Iran (Islamic Republic of)
09:36 - 1400/01/24
با نابودی سرمایه های مردم در بورس و رکود طولانی مدت این بازار، حتی با وجود ریسک بالای بازار رمز ارزها مهاجرت سرمایه های خرد قابل پیش بینی بود.
حالا باید دید سیاستگزاران بی خرد بورس که با سوء مدیریت منجر به رکود بازار بورس شدند با این سیل جدید خروج ارز چه کار خواهند کرد.
Iran (Islamic Republic of)
09:41 - 1400/01/24
اصلا همچین کاری نمیکنن این خبر فریب دولت هست ، ارز دیجیتال محدود به هیچ شخص و یا مکانی نیست
Iran (Islamic Republic of)
10:40 - 1400/01/24
رمز ارز و فارکس خوبیش این دزدی توش نیست دستوری دستکاری نیست مثل بورس ایران
Iran (Islamic Republic of)
12:16 - 1400/01/24
وقتی بورس اوضاعش اینه معلومه همه دارن میرن سمت ارز دیجیتال
Iran (Islamic Republic of)
12:56 - 1400/01/24
باز بایننس مهلت برداشت داد بعضی از سهام بورس که امکان فروشش هم نیست
Iran (Islamic Republic of)
13:41 - 1400/01/24
همه رو گفتی تا مردم پولهاشو ازبورس بیرون نیارن به خداقسم 210 میلیون گذاشتم تو بورس الان شده 46 تومن
Iran (Islamic Republic of)
13:56 - 1400/01/24
ارز های دیجیتال هم دیگه نفس های آخرشه.
پاسخ ها
امید
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
تازه شروع شده عمو
Iran (Islamic Republic of)
14:56 - 1400/01/24
از وقتی توی بورس ۸۰درصد سرمایه من از بین رفت یه حسی بهم دست داده که ترجیح میدم اونور پولم از بین بره تا اینکه یه مشت حقوقی بیان پولای منو بالا بکشن.من مبلغ کمی گذاشتم ولی توی یه هفته ۵۰درصد سود بردم.
Iran (Islamic Republic of)
18:45 - 1400/01/24
اینم نتیجه دروغ مسولین و بی اعتماد کردن به مردم نسبت به بورس.....
پولی که داخل کشور باید سرمایه گذاری می شد داره به خارج کشور انتقال پیدا می کنه
ننگ بر شما ....
Iran (Islamic Republic of)
05:00 - 1400/01/25
ما بدلیل ریزش بورس به سمت ارز دجیتال رفتیم و سرمایه گذاری کردیم
Iran (Islamic Republic of)
07:40 - 1400/01/25
نزدیک به 4ساله توی بازار فارکس مشغولم و بنظرم باید گفت معامله کردن توی بازار فارکس و رمزارز با همه سختی ها و ریسک هایی که داره خیلی خیلی عالی و بهتر از بورس فرمایشی ایرانه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر