احمد و محمود خیامی؛ خالقان یک «پیکانِ» ابدی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۱۴۴۷۸
۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۲
۶۶۷۱
درباره کارگران مکانیکی که اولین خودروساز ایران شدند.
روزنامه شرق - ریحانه یاسینی: «تولد، تولد، تولدت مبارک...» احتمالا این جمله را با آهنگ خوانده‌اید، اما شاید ندانید که این آهنگ را انوشیروان روحانی در سال ۱۳۴۷ برای جشن تولد یک‌سالگی «پیکان» به سفارش محمود خیامی از کارخانه «ایران‌ناسیونال» ساخت.
 
احمد خیامی
 
در شب جشن، کارگران ایران‌ناسیونال با خانواده‌هایشان در هتل ونک، این آهنگ را با هم خواندند، رادیو و تلویزیون ملی ایران هم این همخوانی را به‌طور مستقیم پخش می‌کرد. احمد خیامی، اولین سازنده خودرو در ایران و بنیان‌گذار کارخانه ایران‌ناسیونال می‌گوید: «فردای آن روز عده زیادی به ما گفتند آهنگ تولدت مبارک را همان شب پس از اتمام جشن تولد پیکان، از خانه‌های مردم شنیده‌اند».
 
آنچه احمد خیامی و محمود خیامی در صنعت ایران انجام دادند، شبیه همین قطعه موسیقی، به خانه‌ها و خیابان‌های ایران راه یافت و ماندگار شد.
 
شروع قصه، کارگری در مشهد
 
اوایل سال ۱۳۰۰، خانواده‌ای در مشهد زندگی می‌کرد که کار اصلی آن‌ها تجارت سنگ‌های فیروزه و کاروان‌داری بود. اما بعد از آنکه در شهر‌ها خیابان کشیدند و جاده ساختند، پدر این خانواده کاروانسرایش را به گاراژ و کارواش و تعمیرگاه اتومبیل تبدیل کرد. حاج سیدعلی‌اکبر خیامی، بنگاه باربری هم داشت و صاحب چند کامیون بود.
 
احمد خیامی
 
در این شرایط، در روزگاری که بیشتر مردم ایران وسیله نقلیه‌شان درشکه بود، بچه‌های خیامی، از معدود بچه‌هایی بودند که با خودرو سر و کار داشتند و در گاراژ پدرشان کارگری می‌کردند.
 
احمد، متولد ۱۳۰۳، برادر بزرگ‌تر بود و نبوغ عجیبی در مذاکره و بازاریابی داشت. او در کتاب خاطرات خود، از اولین کار تجاری‌اش چنین روایت می‌کند: «من در اواخر سال ۱۳۲۰، در نقش دلال، کامیون پدرم را به جواد فولادی فروخته بودم و، چون نمی‌توانستم از پدرم حق‌العمل بگیرم، فولادی چادر برزنتیِ کامیون را که روی کالا می‌کشیدند به من دستخوش داد. چادر را فروختم و سرمایه اولیه زندگی‌ام کردم».
 
احمد پس از این، به کار‌های خرد تجارت و خرید و فروش کالا ادامه داد. زمانی که ۲۵ ساله بود و کمی زبان انگلیسی می‌دانست، به او شغلی در شرکت نفت پیشنهاد دادند؛ شغلی که هر جوانی در آن دوره زمانی، نمی‌توانست از آن چشم بپوشد. اما احمد خیامی می‌گوید: «حاضر بودند مرا با ماهانه ۴۰۰ تومان حقوق اولیه استخدام کنند، ولی، چون از کار دولتی خوشم نمی‌آمد و نقشه‌های بزرگی در سر داشتم، به کار در کارواش ادامه دادم». نقشه‌های بزرگ او، از خرید زمینی برای کارواش شخصی و توسعه کارواش‌داری با برادرش شروع شد. مدتی بعد هم زمین کارواش را از پدر و عمویش خرید. بسیاری از کار‌های سختی را که کارگر‌ها حاضر به انجامش نبودند، خود و برادرش انجام می‌دادند.
 
احمد خیامی
 
نقشه‌های احمد جوان، برای سیاست هم بزرگ بود. انجمن «سادات‌حسینی» را پدربزرگ او که از سرشناسان مشروطه‌خواه در مشهد بود، به راه انداخته بود. او هم انجمن «جوانان سادات‌حسینی» را تشکیل داد و از ملی‌شدن صنعت نفت حمایت می‌کرد. در همین نقطه سیاسی هم پیکانِ سرنوشت او به سمت نام‌دار شدن در تاریخ صنعت ایران چرخید.
 
پشت شیشه بنز فروشی، از صدقه سر مصدق
 
احمد خیامی، در مهر ۱۳۳۱، از طرف مردم مشهد مأمور دیدار با محمد مصدق شد. دیداری که البته باعث شد او عطای سیاست را به لقای کار اقتصادی ببخشد. او می‌گوید: «در آن دیدار، من مصدق را مردی بسیار محتاط و محافظه‌کار دیدم که با نظرات و پیشنهاد‌های ما موافق نبود. این ملاقات باعث دلسردی و ناامیدی من از مصدق شد. انحلال مجلس شورای ملی و رفراندوم مصدق، باعث شد کلوپ مصدق را تعطیل کنیم و به کار‌های کارواش بیشتر رسیدگی کنیم».
 
خیامی اگرچه بی‌خیال سیاست شده بود، اما سرنوشت با تعقیب و گریز سیاسی، برای او خیال دیگری در سر داشت. بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، به دلیل شهرت به طرفداری در مصدق، عده‌ای در مشهد قصد جان او را کردند و خیامی مجبور به فرار و مخفی‌شدن در تهران شد.در همین دوره فرار،
 
احمد خیامی
 
در یکی از روز‌هایی که در خیابان سعدی تهران گشت می‌زد، پشت ویترین یک نمایشگاه بزرگ خودرو میخکوبِ تماشای یک بنزِ ۱۸۰ بنزینی شد.شرکت مریخ، نمایندگی کارخانجات مرسد‌س‌بنز را در ایران داشت. احمد خیامی، با بلندپروازی و جسارتی عجیب، به تماشای بنز این شرکت بسنده نکرد.او وارد آن نمایشگاه شد و با گفتن جمله «شما تمام بازار اتومبیل ایران را خواهید گرفت» توانست قاپ مدیر این فروشگاه را بدزدد و با سرمایه‌ای بسیار اندک، از او حواله خرید دو خودروی بنز را برای فروش در مشهد بگیرد.
 
«ایران‌ناسیونال»، صنعت ایران را متحول می‌کند
 
با همین ذکاوت و تسلط به فنون مذاکره بود که در سال ۱۳۳۷، با برادرش محمود برای دیدار با مدیران مرسدس‌بنز به اروپا رفت، برای آن‌ها خاویار و فرش ایرانی برد، هر آنچه در خطوط تولید بنز دید، به دقت به خاطر سپرد و از آن‌ها برای تولید اتوبوس و مینی‌بوس در ایران، مجوز و نمایندگی گرفت.
 
احمد و محمود خیامی؛ خالقان یک «پیکانِ» ابدی
 
کار‌های احمد چنان با سرعت و با برکت پیش رفتند که در سال ۱۳۴۳، زمینی به مساحت ۸۵ هزار متر مربع در کیلومتر ۱۸ جاده کرج از «حبیب‌الله القانیان» -بنیان‌گذار و سازنده پلاسکو- با قیمت متری شش تومان به نسیه خرید و کارخانه «ایران‌ناسیونال» را راه انداخت. ۵۰ درصد از سهم کارخانه را به نام خودش زد، ۵۰ منهای یک را به نام محمود و یک‌درصد هم به نام پدرش. او ۲۵ سرکارگر را هم برای آموزش سه‌ماهه به کارخانه «مانهایم» در آلمان فرستاد.
 
تولید اتوبوس‌های ۱۷۰ هزار تومانی با قطعاتی از مرسدس‌بنز توسط ۲۵۰۰ کارگر هم او را راضی نمی‌کرد. او سودای تولید خودروی ایرانی برای مردم طبقه متوسط ایران را در سر داشت. در سفری به آلمان، با کارخانه «روتس» برای تولید خودروی پیکان قرارداد بست و در سال ۱۳۴۶، کارخانه‌ای جدید در جاده‌قدیم با افتتاح محمدرضا پهلوی و فرح، راه انداخت و پیکان جوانان را روانه بازار کرد.
 
احمد خیامی
 
تلخیِ بی‌پایانِ یک پایانِ تلخ
 
روز‌های شکوهمند بسیاری از کارخانه‌داران و سرمایه‌داران قدیمی ایران، با طوفان انقلاب دگرگون شد، اما درباره خیامی‌ها اوضاع به شکل دیگری پیش رفت.
 
سعید، پسر احمد، پس از اتمام تحصیلاتش در خارج از کشور، به ایران بازمی‌گردد. احمد می‌خواهد مدیریت یکی از بخش‌های ایران‌ناسیونال را به او بسپارد، اما محمود مخالفت می‌کند. گسست میان دو برادر تا جایی پیش می‌رود که محمود به احمد می‌گوید: «برادر دیگر نمی‌توانم با تو کار کنم؛ یا کارخانه را به من بفروش یا آن را از من بخر». احمد در خاطراتش می‌گوید: «محمود را نزدیکان و اطرافیانش چنان پر کرده بودند که نمی‌توانستم باور کنم این همان محمود و همان برادر مهربانی است که روزگاری حاضر بود همه چیز خود را فدای من کند».
 
احمد خیامی
 
احمد از تراژدی جدایی در کتاب خاطرات خود به نام «پیکان سرنوشت ما» روایت کاملی داشته است. هرچه بود، آن‌ها از هم جدا می‌شوند. محمود، تمام ایران‌ناسیونال و خط تولید پیکان را صاحب می‌شود و احمد می‌ماند با بخش‌های مربوط به اتوبوس و مرسدس‌بنز.
 
چند سال بعد، طومار خیامی‌ها در ایران، کارخانه و تمام اموال‌شان با اولین طوماری که از کارخانه‌های مصادره‌شده از رادیو پخش شد، برای ابد در هم پیچید. در سال ۱۳۶۱ هم طی یک فراخوان عمومی، یکی از مردم معمولی نام «ایران‌خودرو» را برای تغییر نام ایران‌ناسیونال پیشنهاد داد و یک پیکان رایگان، هدیه گرفت.
 
احمد، بر اثر سرطان، خرداد سال ۱۳۷۹ در غربتی سخت در تورنتوی کانادا جان سپرد. محمود خیامی هم اسفند سال ۱۳۹۸، در ۹۰ سالگی در لندن از دنیا رفت و همان‌جا به خاک سپرده شد.
انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:7
Iran (Islamic Republic of)
07:12 - 1400/02/14
اما ده سال بعدش همه چی نابود شد.خودروسازی نساجی و صنایع الکترونیک و ....
پاسخ ها
نامnaser
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
نظرات روکه بخونیدمتوجه میشیدخداروشکرمردم اگاه شدن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
اره خداروشکر واقعا
هم ولایتی
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
نابود شدیم اگه الان بودند یکبار کشورهای اقتصادی دنیا ایران بود اگه دزدم بودن توایران خرج کردن صنعت به ایران آوردن الان اکثر کارخونه هارو یا تعطیل کردن یا نیمه تعطیل وفرسوده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
خدا خیرشون بده برادران خیامی را
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
روحشان شاد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
بعدش ایرانخودرو و سایپا گند زد به صنعت خودروی ایران
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
در همان زمان که ما پیکان داشتیم کره جنوبی وجود نداشت الان مقایسه بکنید
Iran (Islamic Republic of)
07:47 - 1400/02/14
روحشان یاد و شادشان گرامی
Iran (Islamic Republic of)
08:28 - 1400/02/14
پیکان جوانان رو دیگه مسخره نمی کنم. نمی دونستم تاریخچه پشتش چیه :((
پاسخ ها
man
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
٥٤ سال پیش , پیکان جوانان مثل یک جنسیس کوپه الان ارزش داشت. حیف ...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
پیکانی بادوکاربراتورکه بعداز
سرعت 80کیلومترکاربراتوردوم
بکارمیافتاد داشبورتی زیباکه
دل هرجوانی رامیبرد لاستیک
پهن و چراغههای جلو جفت جفت
Iran (Islamic Republic of)
08:43 - 1400/02/14
روحشون شاد،همین پیکان روبه روسیه هم صادرکردن وشخص هویدابخاطرتشویق مردم به خریدپیکان همیشه پیکان سوارمیشد،ایاالان مسئولین پرایدسوارمیشن؟
Iran (Islamic Republic of)
08:51 - 1400/02/14
اینا نون اون موقع رو خورده بودن اخلاق شرف غیرت داشتن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
دقیقا نون به نرخ روز خور و پلید نبودن
Iran (Islamic Republic of)
08:52 - 1400/02/14
تو فروش الان خودرو مسکن ارز کالا ها تو بورس تو همه چی جیب مردم رو میزنن
Iran (Islamic Republic of)
09:13 - 1400/02/14
کتاب پیکان سرنوشت ما گردآوری شده توسط مهدی خیامی رو بخونید خیلی جالبه. ضمنا اصل کار آقای احمد خیامی بوده، محمود حق برادرش و خورد آخر سر. ماجراهای جالبی از راه اندازی ایران ناسیونال و فروشگاههای زنجیره ای کورورش در این کتاب هست.
United States of America
09:41 - 1400/02/14
خدا نابود کنه قوم ظالمین رو
پاسخ ها
احمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
آمین
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
یعنی واقعا خدا حق این ادمارو که به ایران ایرانی خدمت کردن از این مردمی که درحقشون ظلم کردن میگیره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
الهی آمین
Iran (Islamic Republic of)
10:18 - 1400/02/14
خدا رحمتشون کنه. حالا اگر بودند. بهشون میگفتن. عاملان ام آی 6
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
آفریین
Iran (Islamic Republic of)
11:20 - 1400/02/14
پیشگامانی که اگر اجازه ادامه کار پیدا میکردند الان ما از کره جنوبی جلوتر بودیم. روحشان شاد!!!
Iran (Islamic Republic of)
11:50 - 1400/02/14
خدارحمتشان کند.روحشان شاد.
پاسخ ها
محسن
France
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
به چه حقی وبا چه منطقی اموال این انسان های شریف رو مصادره کردن عاقبتش میشه این هایی که مال مردم رواختلاس میکنن
United States of America
12:24 - 1400/02/14
پیشرفت کردن چون کسی زیرشونو خالی نکرد
عزیزی که اینو نوشتی من الا بخوام یه تولیدی ساده بزنم اونقدر باید بدوم دنبال مجوزا مختلف از ارگانا مختلف و هزینه ها بیخودی که کلا میگم بیخیال تو اروپا بزنم یه کارخونه با حمایت دولتش دردسرش کمتره .
Iran (Islamic Republic of)
12:34 - 1400/02/14
روحشان شاد ...وطن پرست واقعی .

پیکان آلبوم خاطرات زیبا .

پراید ارابه مرگ .
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
سلام
خوبی
کم پیدایی؟
Iran (Islamic Republic of)
12:59 - 1400/02/14
جاوید باد یاد و نام و اندیشه هایتان
Iran (Islamic Republic of)
13:39 - 1400/02/14
هر چه انسانهای باسواد و پر تلاش ساخته بودن به دست بی کفایتها و بی وجدانهای بی سواد و خودفروخته با مدیریت بیخودشون از بین رفت و اکثر کارخانه ها و تولیدی ها ورشکسته شدن. و کشور و مردم رو بدبخت کردند.
Iran (Islamic Republic of)
14:49 - 1400/02/14
روحشان شاد به وطن و ایرانیان خدمت کردند .
Iran (Islamic Republic of)
14:51 - 1400/02/14
وحشان شاد و نامشا ن پاینده. هرچند که اینچنین هم هست.
Iran (Islamic Republic of)
15:13 - 1400/02/14
امثال خیامی همه را فراری داد دولت خدا رحمتش کنه
Iran (Islamic Republic of)
16:59 - 1400/02/14
یه زمانی امثال اینا پولدار بودن که آدم کیف میکرد
Iran (Islamic Republic of)
17:50 - 1400/02/14
روحشان شاد. روحشان شاد. روحشان شاد.
خدا بیامرزدشان. خدا بیامرزدشان. خدا بیامرزدشان.
Iran (Islamic Republic of)
21:31 - 1400/02/14
ما هنوز پیکان سوار میشیم
نظرتون چیه ؟
انتقادات و پیشنهادات شما را پذیراییم ...
Iran (Islamic Republic of)
01:50 - 1400/02/15
روحشان شادو قرین رحمت الهی. چه بودیم چه شدیم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر