اشرف غنی؛ خائن بالفطره یا فداکارِ بالقوه؟
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
استخدام_1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
استخدام_4
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
استخدام_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۴۵۴۲۲
۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۲
۶۴۷۹
اشرف غنی رو پله‌های هواپیما دست تکان داد و رفت، فراز ماندگاری از تاریخ افغانستان که البته بحث‌برانگیز شده، گروهی اشرف را فداکار و گروهی او را خائن می‌دانند

برترین‌ها: اشرف غنی رو پله‌های هواپیما دست تکان داد و رفت، فراز ماندگاری از تاریخ افغانستان که البته بحث‌برانگیز شده، گروهی اشرف را فداکار و گروهی او را خائن می‌دانند، در این مطلب نگاه‌های مختلف به اشرف غنی را مرور کرده‌ایم.

اشرف غنی؛ خائن بالفطره یا فداکارِ بالقوه؟

اکبر منتجبی نوشت: «چه کسی قهرمان است؟ از وقتی شنیدم که غنی، جان خود را برداشت و کشور را رها کرد، مدام به این جمله‌ی او می‌اندیشم که رفتم تا کشتاری صورت نگیرد و خون بیشتری ریخته نشود. طبعا بسیاری از ما علاقه‌مند بودیم که او بماند. اسلحه در دست بگیرد و همچون یک چریک کارکشته، جان خود و جمعی از مردمان افغانستان را بر کف دست بگذارد و با طالبان بجنگد. تا چه‌وقت؟ مهم نیست. فقط بجنگد. خون بریزد و خون بدهد. چنانکه دیگران و حتی احمد شاه مسعود کردند و اگر اشرف غنی نیز چنین می‌کرد حتما عده‌ای برایش افسانه می‌ساختند و مدال جاودانگی را برگردنش می‌آویختند. متاسفم که بگویم ما ناخواسته عاشق بوی خون شده‌ایم. ما عاشق کشتار شده‌ایم؛ و از خونریزی لذت می‌بریم. از خون یزی‌ها فیلم‌برداری می‌کنیم و آن‌ها را با شعف به اشتراک می‌گذاریم. ما همیشه کسی را می‌خواهیم که قبای قهرمانی را برایش بدوزیم و بر تنش کنیم. تا خون ما و دیگران را ذیل شعار‌های دهان‌پرکن و ایدئولوژی مختلف بریزد؛ و اصلا برای ما خونی که ریخته می‌شود، و خانواده‌ای که نابود می‌شود، و کشوری که منهدم می‌شود مهم نیست.

اشرف غنی؛ خائن بالفطره یا فداکارِ بالقوه؟

چرا عاشق خون بازی شدیم؟ از چه زمانی و چرا؟ بی‌شک اشرف غنی، رییس جمهور ناکارآمد و بی‌تدبیری برای افغانستان بود که نه همسایه از او دفاع کرد و نه اهل خانه. من مدافع او نیستم. چنانکه مدافع متعفنی به نام طالبان نیز نیستم. افغانستان متاسفانه گوشت قربانی کشور‌های بزرگ و کوچکی شده‌است که همه سهمی از این خراب آباد می‌خواهند و چشمی به طمع به آن دارند. پس در خصوص اینکه غنی خیانت‌کار بود یا نبود، قضاوتی ندارم، اما فکر می‌کنم همین که کشتار راه نینداخت، کار مهمی کرد. ولو آنکه یک نفر را به کشتن نداده باشد مهم است؛ و اگر طالبانِ جاهل جان کسی را هم از این پس نگیرند در قساوتشان تردیدی نیست. اشرف غنی ترسو بود؟ چه بهتر. گاه ترس مانع از جنایت‌های بیشتر می‌شود. او خائن بود؟ حتما بود به مردمی که به او رای دادند و بعد به طالب روی آوردند.

او دست‌نشانده بود؟ ممکن است. اما چه کسی در افغانستان دست‌نشانده نیست؟ و طالبان از آستین چه کسانی بیرون آمده و چه کسانی از این‌ها دفاع می‌کنند؟ راه نجات افغانستان، نه خونریزی و قهرمان سازی که در قدم اول صلح و آرامش با تشکیل دولت‌ملی است؛ و سپس حرکت به سوی توسعه در تمام ابعاد. مادامی که جامعه دچار فقرفرهنگی باشد و توسعه نیابد، همچنان درگیر خشونت‌هایی داخلی و بیرونی است و از دل آن یا احمد شاه مسعود بیرون می‌آید یا غنی؛ که البته هیچ‌کدام به پایداری، صلح و توسعه کمک نمی‌کنند.»

اشرف غنی؛ خائن بالفطره یا فداکارِ بالقوه؟

احمد ابوالفتحی دراین باره نوشت: «نامت اشرف بود؛ شاید به یادِ آن اشرفی که از فاتحان محسوب می‌شد؛ ولی تو برای افغانستان شاه سلطان حسین بودی. نامت برای همیشه ماندگار است‌ای عصاره‌ی رذالت و بزدلی. با کابل آن کردی که شاه سلطان حسین با اصفهان کرد. حماقت تو، حماقت #زلمای_خلیل_زاد و حماقت بسیاری دیگر در تاریخ افغانستان ثبت خواهد شد. اگر افغانستانی باقی بماند.»

دیگری نوشت: شاید اگر سلیمه مزاری به جای اشرف غنی نشسته بود، امروز تاریخ افغانستان به شکل دیگری نوشته می‌شد.
«تا زنده باشم می‌جنگم، اگر دیدید به دست طالبان افتادم تیربارانم کنید» سلیمه مزاری فرماندار زن شهرستان کنت بود، و از معدود مقامات دولتی بود که تا آخرین لحظات زیر بار تجاوز طالبان نرفت و خود برای دفاع از کشورش سلاح به دست گرفت. سلیمه سال ۵۹ در تهران متولد شده و فارغ التحصیل جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی است.

اما در افغانستان چه اتفاقی افتاد؟

جمال الدین موسوی در رشته توئیتی در این باره نوشت: «این روز‌ها بسیاری می‌پرسند، چطور ارتش افغانستان به این آسانی مغلوب طالبان شد؟ مغلوب یک نیروی واپس گرا و متهم به کشتار؟ ارتشی که با هزینه‌ای زیاد تشکیل شد، تجهیزاتی پیشرفته در اختیار داشت و سال‌ها توسط آمریکا و ناتو آموزش دید! همینطور می‌پرسند که چطور دولت تا این اندازه آسیب پذیر است؟ من سعی کردم در یک توییت کوتاه از منظر خود، علت العلل سقوط زنجیروار ولایت‌ها و شهر‌های بزرگ را توضیح بدهم، ولی دریافتم که باید توضیح بیشتری داده شود. از اینجا شروع می‌کنم، از مشاهدات شخصی تمام این سال‌های خودم. در سطح اکثر رهبران، مقام‌های ارشد دولتی و سران، مسابقه‌ای از تجمل جریان داشت، خانه‌های اعیانی، کاروان ماشین‌های گرانقیمتِ ضد گلوله و سفر‌های خارجی خانوادگی.

اشرف غنی؛ خائن بالفطره یا فداکارِ بالقوه؟

همینطور سرمایه گذاری در بازار ملک در دوبی و ترکیه آنهم رهبران کشوری که حتی در مرکز تجاری پایتخت آن، صد‌ها معلول، یتیم، کودکِ کار و بیوه زن برای گدایی پرسه می‌زدند و فقر از سر و روی مردم می‌بارید. من از نوجوانی با دقت و از نزدیک تحولات افغانستان را دنبال کرده ام و بیشتر از بیست سال است که با طرف‌های مختلف در دولت و مخالفان در تماس بوده ام. اشکالات زیادی در دولت وجود داشته، ولی از نظر من، مهمترین آن همین فساد مالی و اداری بوده و هست. این فساد باعث شد تا بسیاری از مردم افغانستان خود را در برابر نیرویی خشن مثل طالبان، تنها و بی دفاع ببینند. گروهی که متهم ردیف اول کشتار کور و بی رحمانه غیر نظامیان و نقض گسترده حقوق زنان است و از حکومت آن، تحت عنوان سال‌هایی سیاه یاد می‌شود.

اشرف غنی؛ خائن بالفطره یا فداکارِ بالقوه؟

‏همین فساد، سیستم تصمیم گیری، خصوصا تصمیم گیری در حلقه‌های امنیتی را فلج کرد و در سطحی ملی و بین المللی باعث دلسردی از دولت شد. محمد اشرف غنی بیست سال پیش به عنوان وزیر مالیه و بعد به عنوان رییس جمهور یکی از طراحان اصلی سیستم‌های مالی در افغانستان بوده است. البته آقای غنی معتقد است که کوشش کرده تا شفاف‌ترین سیستم مالی ممکن را ایجاد کند، ولی پرونده‌های بزرگ فساد مالی در دولت او خلاف این را نشان می‌دهد. اسناد متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد او به عنوان یک مقام ارشد، مسئولیت مستقیم و غیر مستقیم داشته و دارد. ضمن این، بر اساس تحقیقات نهاد‌های متعدد از جمله موسسه آمریکایی SIGAR خیلی از موارد فساد - علی رغم شواهد بسیار - پیگیری نشده و حتی به مرحله ایجاد پرونده نرسیده است.

اشرف غنی؛ خائن بالفطره یا فداکارِ بالقوه؟

کارشناسان بین المللی متعددی می‌گویند که دلیل آن نبود اراده سیاسی برای مبارزه با فساد بوده است. هر کسی که با دولتی‌ها در افغانستان مراوده داشته، در همان نگاه اول در می‌یافت که عمده بحث‌ها بر سر چگونگی تصاحب کرسی‌های اصطلاحا «پولساز» برای جذب امکانات مالی است. بررسی اوضاع خیلی از مقام‌هایی که به این کرسی‌ها رسیدند، نشان می‌دهد که آن‌ها بعدا به ثروت‌های عظیمی دست یافتند. من در این چند سال با مقام‌های امنیتی متعددی درباره روحیه سربازان افغان برای دفاع از دولت صحبت کرده ام. تمام آن‌ها از تاثیر فساد مالی مقامات ارشد حکومت بر روحیه سربازان شکایت داشتند. حتی یکی از آن‌ها اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد، همین روز‌ها دعوایی اساسی میان تعدادی از مقام‌ها بر سر پول جریان دارد. جایی گابریل گارسیا مارکز نویسنده کلمبیایی از یک متن مذهبی نقل می‌کند و می‌گوید: پول مدفوع شیطان است!»

انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:9
Iran (Islamic Republic of)
07:12 - 1400/05/25
اکبر منتجبی و جمال الدین موسوی منطقی و واقعگرایانه نوشتند. احمد ابوالفتحی احساسی نوشته
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
ایکاش ما هم یه اشرف غنی داشتیم که به جای 8 سال جنگ با صدام ،ترسو بود و خوزستان رو دو دستی تقدیم میکرد که یه قطره خون ریخته نشه و این همه کشته ندیم. ببین چطور ارزشها دارن عوض میشن
بدون نام
France
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
اینروزها..همه در یک زمانه ای هستیم که همه ش از وضعیت کشور و خاورمانه ناراحت و عصبانی هستیم، اما کاش همه ما نظری که میدهیم حدالامکان مفید و منطقی باشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
10:06 ای کاش اندکی وطن دوستی و غیرت داشتی.این ها به کنار،ای کاش حداقل اموال خودت رو برای خودت میخواستی نه این که هدیه به بیگانه کنی
بدون نام
France
۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
12:55 یعنی واقعا متوجه کنایه جمله نشدی؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
بنازم به اون منطقتون که طرف با 4 ماشین پول فرار کرد.. واقعا کی میخوان حقیقت رو متوجه بشی و سرپوش نزارید؟!
Iran (Islamic Republic of)
07:20 - 1400/05/25
بیچاره مردم قریانی .....
Iran (Islamic Republic of)
07:38 - 1400/05/25
اسم جناب احمد شاه مسعود رو خراب نکن
پاسخ ها
ع صدیق
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
احمدشاه مسعود مردی واقع گرا ، ظلم وفسادوبیگانه ستیز ، جنگنده ای بی ادعا ،مردم دارمجاهد بود نه خونریز مقام جوی منفک از انسانیت.
Iran (Islamic Republic of)
08:13 - 1400/05/25
خونی ریخته نشه ولی عمری همون آدمایی که خونشون ریخته شندتو ذلت و بدبختی و قوانین عصر حجری زندیگ کنن . والا به خدا خون آدم ریخته بشه بهتر از همچین زندگیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
اینایی که میگن هیچ خونی ریخته نشه حتی اگر طالبان بیاد نمیفهمن چی میگن. روز اولی که طالبان بیاد همه ی خون هایی که ریخته نشده رو خواهد ریخت.شاعر مسلکن و در مورد سیاست نظر میدن
Iran (Islamic Republic of)
09:04 - 1400/05/25
باید میجنگید میزد لهشون میکرد
Iran (Islamic Republic of)
09:05 - 1400/05/25
نمیخواسته خونی ریخته بشه اما بخاطر طالبان کلی خون ریخته میشه مردم رو برده گروگان اونا کرد حالا
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
جان خودش براش مهم بود و قدرت که تا لحظه ی آخر واگذار نکرد ، اگر نگران خون ریختن بود میتونست زودتر قدرت رو واگذار کنه چون معلوم بود که جلوی طالبان نمی جنگنه.عبد الله عبد الله فرار نکرد ولی غنی فرار کرد
Iran (Islamic Republic of)
09:05 - 1400/05/25
ارتش افغانستان یه فحش هم نداد به طالبان قاتل و جنایتکار
Iran (Islamic Republic of)
09:06 - 1400/05/25
دنیا سکوت کرد تاسف
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
همونطور که برای ما سکوت کردن
بدون نام
France
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
وقتی خود ملت و منتخبان ملت یک کار جدی نکنند، مردم یا سیاستمداران دنیا هم کاری نمی کنند دیگه....
Iran (Islamic Republic of)
09:07 - 1400/05/25
ایران نباید حمایشون میکرد اومدن مذاکره
Iran (Islamic Republic of)
09:11 - 1400/05/25
احتمالا او از همان حرف هایی استفاده کرد که پهلوی دوم موقع فرار گفت، اما این کجا و آن کجا
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
وباز کلی خون ریخته شد ومیشه الانم فرقی نداره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
فرقی بینشون نیست.هر دو بی کفایت ولی برای هر دو یک عده دست به کار میشن که قدیسش کنن مثل نویسنده که سعی کرد غنی رو درستکار معرفی کنه
Iran (Islamic Republic of)
09:17 - 1400/05/25
چین ترکیه روسیه ایران گفتند به رسمیت میشناسند طالبان رو بعد جالبه دوست ندارند کسی دخالت کنند تو امورشون
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
خخخخخخ واقعا
Iran (Islamic Republic of)
09:36 - 1400/05/25
با امریکا کاملا این نقشه هماهنگ شده بود جنگ چندانی هم نشد و انتقال قدرت صورت گرفت تمام این حرفهایی که شنیدید هم فیلم بود دمکراتها اوستای این نوع کارها هستند بارها این کارها را انجام داده اند ولیطوری انجامش میدهند که گویی طرف خودش این کارها را کرده اینکه ایران حمایت کنه یا نکنه هم اثری ر این کار نداشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
این قسمت را خیلی خوب گفتی:
طوری انجامش میدهند که گویی طرف خودش این کارها را کرده
نمونه آشناش را داریم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
بله دقیقا خودمون تجربه کردیم
Iran (Islamic Republic of)
09:46 - 1400/05/25
هردولت وحکومتی که پشتوانه مردمی نداشته باشه ودشمنانش ازطرف چندتاهمسایه هم پشتیبانی مالی وتسلیحاتی بشه سقوط
میکنه
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
دقیقا همینطوره ..
Iran (Islamic Republic of)
10:17 - 1400/05/25
خائن بود شک نکنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
ok
خدایی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
طالبان گفته بود حاضرم مذاکره کنم پس چرا اشرف غنی مذاکره نکرد و فرار کرد؟
بدون نام
Netherlands
۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
خدایی راست میگی !؟!
طالبان در حرف می گفت که طرفدار مذاکره است،ولی از. فرداش با اون ریشوهای کلاش بدست همش بمب گذاری و حمله میکردند!!!!.
Iran (Islamic Republic of)
13:22 - 1400/05/25
چقد رفتار مسئولینشون اشناست !
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
دقیقا دقیقا دقیقا
Iran (Islamic Republic of)
13:52 - 1400/05/25
اشرف غنی واقعا خاین بالفطره است لطفا نظر من را بذارید
Iran (Islamic Republic of)
16:34 - 1400/05/25
افغانستان را دو دستی تقدیم کرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
انجمن پرستاری ایران_1
انجمن پرستاری ایران_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
انجمن پرستاری ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
انجمن پرستاری ایران_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر