جنجال نمایش یک «مادر متفاوت» در تلویزیون
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
استخدام_4
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۴۹۹۲۸
۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۸
۵۳۴۸
پخش مستند «گزارش آشوب» در شبکه سه سیما آشوب به پا کرد.

برترین‌ها: «گزارش آشوب» روایتی مستند از اتفاقات سال ۱۳۶۰ را به تصویر می‌کشد و طی آن برخی تصاویر آرشیوی مربوط به رخداد‌های آن زمان، از جمله تشییع پیکر شهیدان رجایی و باهنر و همین‌طور مصاحبه شهید لاجوردی پس از ترور موسی خیابانی برای نخستین بار در این مستند پخش شد. این مستند به کارگردانی محمدرضا گیوه‌چیان و تهیه‌کنندگی رضا کریمی تولید شده است.

جنجال نمایش یک «مادر متفاوت» در تلویزیون

اما پخش این مستند به مناسبت هفته دولت از شبکه سه سیما واکنش‌های متعددی را در شبکه‌های مجازی در پی داشته است. در صحنه‌ای جنجالی، مادری که فرزند خود را به انقلابیون لو داده است، گویی از سرنوشت پسرش یعنی اعدام، آسوده خاطر است.

کاربری در این باره نوشت: رویداد‌ها را باید در متن زمان ومکان خودشان تحلیل کرد. قضاوت در ورای تاریخ با قضاوت دربطن وقایع و روز‌های سیاه ترور و بمب گذاری و اسید پاشی‌های گروهک‌ها تفاوت دارد.

دیگری نوشت: وقتی منافقین مردم رو زنده پوستشون رو میکندن و زن باردار رو میکشتن و سر بچه داخل شکمش شرط میبستن وقتی ۱۷ هزار نفر رو ترور کردن شما کجا بودید؟ این مادر داره از جونش میکنه و بخاطر نجات مردم، منافقین رو حتی اگر بچه ش باشه لو میده

جنجال نمایش یک «مادر متفاوت» در تلویزیون

کاربر دیگر نوشت: این وحشتناکترین چیزی بود که این چند وقته دیدم! مگه میشه؟! پسر داره رو‌به روی مادر ضجه میزنه و التماس میکنه و مادر با آرامش میگه «شما بلاخره قصاص میشی»؟ ایدئولوژی چه بلای عمیقی سر عواطف و احساسات انسان‌ها میاره!

مستند «گزارش آشوب» که در دوره‌ی چهاردهم جشنواره «سینما حقیقت» که به صورت آنلاین برگزار شد، حضور داشت به فعالیت‌ها و ترور‌های منافقین و عاملان نفوذ می‌پردازد. گیوه چیان، کارگردان فیلم می‌گوید که درباره‌ی سازمان منافقین فیلم‌های زیادی ساخته شده، اما به خاطر عملکرد عجیب و غریب این گروه ترور، همچنان سوژه‌های بسیاری می‌توان برای فیلم ساختن راجع به آن‌ها به دست آورد.

گیوه چیان در مورد این که آیا توانسته بی طرفانه مستندش را بسازد یا نه می گوید: «به نظرم بی طرفی اساساً برای مستندساز ممکن نیست. به هر حال هر کس عقاید و دیدگاهی دارد که نمی‌ تواند بر خلافش عمل کند اما منصف بودن برای من مهم است و انصاف با بی طرفی در مستندسازی فرق دارد. انصاف به این معنا است که حوادث را بدون تغییر روایت کنیم و به همین دلیل در مستند به بخش‌ هایی که تاریخ هم درباره‌اش سکوت کرده است، اشاره کردیم.»

جنجال نمایش یک «مادر متفاوت» در تلویزیون

در این مستند ۴۵ دقیقه‌ای رخداد‌های متوالی و سرنوشت‌ساز ۶ ماهه اول سال ۱۳۶۰ به شکلی اجمالی بیان می‌شود. شاید همین موجز وموثر بودن و پرهیز از اطناب را بتوان نقطه مثبت این مستند دانست شاید اگر مخاطب یا پژوهشگری بخواهداز این مستند به عنوان پرونده‌ای جزئی‌نگر درباره عملکرد سازمان مجاهدین استفاده کند، بهره چندانی از آن نبرد، اما بیننده‌ای که به دنبال دریافت اطلاعاتی فشرده و مفید از روند تحولات ابتدای دهه شصت است، تماشای این مستند برایش مفید خواهد بود.

«گزارش آشوب» همان‌گونه که از اسمش پیداست، روایت و گزارش را محور خود قرار داده و از ارائه تحلیل و واکاوی وقایع پرهیز می‌کند. به همین دلیل است که از قالب گفتگو و یا بررسی آثار پژوهشی در آن خبری نیست. در عوض، وقایع و پیوند آن‌ها با یکدیگر با ریتم مناسب بیان شده است.

جنجال نمایش یک «مادر متفاوت» در تلویزیون

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
انجمن پرستاری ایران_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
انجمن پرستاری ایران_3
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
انجمن پرستاری ایران_4
انجمن پرستاری ایران_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر