آزادی واردات خودرو پشت چراغ مجمع
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۵۶۷۳۲
۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
۱۷۲۱
امینی با تاکید بر اینکه شرکت‌های خودروسازی تبدیل به حیاط خلوت مجلس و دولت‌های مختلف شده‌اند، بیان کرد: در دهه هفتاد اوج بالندگی صنعت قطعه‌سازی بود، به طوری که ما قطعات ساخته شده توسط صنعتگران داخلی را صادر می‌کردیم، اما امروز به جایی رسیده‌ایم که قطعه سازان داخلی برای کسب سود بیشتر قطعات خود را از چین وارد کرده و به اسم خود جا می‌زنند، امروز صنعت خودرو و قطعه‌سازی با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند و تا زمانی که دولت عزمی برای حل مشکلات این صنایع نداشته باشد وضع فعلی ادامه پیدا خواهد کرد و مردم نباید منتظر کاهش قیمت خودرو‌های داخلی باشد.

فرارو: سخنگوی شورای نگهبان از ایراد مجمع تشخیص به مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو خبر داده و گفته است که این مصوبه بار دیگر به مجلس بازگردانده شد. به گفته هادی طحان نظیف، ساماندهی صنعت خودرو چند بار بین مجلس و شورای نگهبان رد بدل شده است که آخرین ایرادی که شورای نگهبان به آن داشت درباره ماده ۴ این طرح بود.

 طحان نظیف افزود: البته هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع تشخیص مصلحت نظام مستقر است طی نامه‌ای مواردی از این مصوبه را به عنوان مغایر با سیاست‌ها اعلام کرده بود که ما در شورای نگهبان بر اساس مقررات موظف هستیم آن‌ها به مجلس منعکس کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام این ماده را مغایر با سیاست‌های حمایت از تولید ایرانی و کار و سرمایه ایرانی، مغایر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مغایر سیاست‌های اداری دانسته بود. حتی ماده ۱۰ مصوبه که قبلا ایرادی به آن وارد نشده بود را مغایر با سیاست‌ها دانستند.

واردات خودرو تنها به نفع عده‌ای خاص است

امرالله امینی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با ما با اشاره به اینکه در تاریخ صنعت خودرو به هیچ عنوان سابقه نداشته که واردات خودرو بتواند این صنعت را رقابت‌پذیر کند، اظهار داشت: اصولا این فرضیه که با وجود رقبای خارجی صنعت خودرو ایران رقابت‌پذیر می‌شود به هیچ عنوان با توجه به خودرو‌هایی که تاکنون به کشور وارد شده، درست نیست، در این راستا در حالیکه خودرو‌های پرتیراژ داخلی که عموم مردم توانایی خرید آن‌ها را داشته باشند، زیر ۳۰۰ میلیون تومان است، قیمت خودرو‌های وارداتی در حال حاضر میلیاردی بوده، بنابراین هیچ سنخیتی بین این دو مقوله وجود ندارد.

وی افزود: طی چند ماه اخیر نمایندگان کمیسیون صنعت مجلس به دنبال آزادسازی واردات خودرو با شیوه‌های مختلف بوده‌اند، اما با توجه به شرایط کشور، نهاد‌های بالادستی فعلاً جلوی این قضیه را گرفته‌اند و آن را متناقض با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی آن هم در شرایط تحریمی امروز می‌دانند، در هر صورت واردات خودرو دردی از مردم دوا نخواهد کرد اینکه گفته می‌شود با واردات خودرو، قیمت‌ها شکسته می‌شود به نوعی عوام‌فریبی است.

امینی گفت: در صورت واردات، خودرو‌های خارجی با افت محسوسی روبه‌رو می‌شود، اما این موضوع ارتباطی به خودرو‌های ساخت داخل و شرکت‌های خودروسازی بزرگ ندارد، بر اساس آمار‌های رسمی تا قبل از ممنوعیت واردات، تنها ۵ درصد از بازار خودرو منحصر به واردات بود، در حالی که ۹۵ درصد بازار در اختیار شرکت‌های داخلی بوده است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: حال بر چه اساس و منطقی می‌توان قبول کرد که به طور مثال ۳۰ هزار خودرو در سال قیمت وارد شود و بعد از آن خودرو‌های داخلی با افت محسوس قیمت و حداقل ۲۰ درصدی روبرو شوند، این بازار گرمی که برخی‌ها با استفاده از این تبلیغات فراوان به راه انداخته‌اند که با آزادی واردات، خودرو نیز افت بسیاری خواهد کرد، سرابی بیش نیست و اکثریت قریب به اتفاق مردم از این موضوع منتفع نخواهند شد. بلکه تنها یک قشر مرفه اقلیت از این واردات نفع می‌برند و می‌توانند خودور‌های میلیاردی را با قیمت بسیار کمتری خریداری کنند.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: در همین طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات را منوط به صادرات قطعه و خودرو کرد‌ه‌اند، در حال حاضر کدام خودروساز و قطعه‌ساز آنقدر توانایی دارد که صادرات کند، که در مقابل آن بخواهد خودرویی به کشور بیاورد، بنابراین به نظر می‌رسد اساس این طرح اشتباه بوده و نمی‌تواند این صنعت را سر و سامان دهد، بزرگترین مشکل صنعت خودرو خود دولت و دخالت‌های دولت و مجلس در صنعت خودرو است، تا زمانی که مدیران شرکت‌های خودروسازی توسط دولت تعیین شوند، صنعت خودروسازی به هیچ عنوان اصلاح نخواهد شد.

امینی با تاکید بر اینکه شرکت‌های خودروسازی تبدیل به حیاط خلوت مجلس و دولت‌های مختلف شده‌اند، بیان کرد: در دهه هفتاد اوج بالندگی صنعت قطعه‌سازی بود، به طوری که ما قطعات ساخته شده توسط صنعتگران داخلی را صادر می‌کردیم، اما امروز به جایی رسیده‌ایم که قطعه سازان داخلی برای کسب سود بیشتر قطعات خود را از چین وارد کرده و به اسم خود جا می‌زنند، امروز صنعت خودرو و قطعه‌سازی با مشکلات بسیار زیادی روبرو هستند و تا زمانی که دولت عزمی برای حل مشکلات این صنایع نداشته باشد وضع فعلی ادامه پیدا خواهد کرد و مردم نباید منتظر کاهش قیمت خودرو‌های داخلی باشد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه که برای کاهش قیمت خودرو باید اقدامات اصلاحی و زیرساختی زیادی انجام شود، تصریح کرد: درحال حاضر هزینه تولید بسیار زیاد است و خودروسازان با تولید هر خودرویی زیان بیشتری برای خود کنار می‌گذارند، همچنین بهره‌وری در این صنعت پایین بوده و از تکنولوژی روز نیز خبری نیست، آقایان اگر واقعاً قصد بهتر شدن اوضاع این صنعت را دارند، بهتر است زمینه لازم را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و حضور خودروسازان خارجی، حتی به صورت مونتاژ در داخل را فراهم کنند، به جای اینکه بخواهیم خودرو را به صورت کامل وارد کنند.

وی افرود: باید فضا را طوری فراهم آورند که خودرو در داخل و با مشارکت خارجی‌ها تولید شود، اما فضا برای این کار فراهم نیست، اما آقایان تنها می‌خواهند برای خود و کسب سود‌های میلیاردی چندین هزار خودرو وارد کرده، اما در این بین منافع مردم را پیش می‌کشند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر اصلی
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر