با باستان شناس فضایی ناسا آشنا شوید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_3
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۱۶۴۳۰۷
۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
۷۶۶
ماموریت لوسی جدیدترین ماموریت آژانس فضایی ناسا است که طی آن قرار است اطلاعاتی جدید از نحوه شکل گیری منظومه شمسی کشف شود.

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان: ماموریت لوسی جدیدترین ماموریت آژانس فضایی ناسا است که با هدفی مهم به فضا ارسال شده است. فضاپیمای لوسی در روز شانزدهم اکتبر (۲۴ مهر) مرکز فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شد و تا اکنون بیش از ۹ روز از آغاز ماموریت ۱۲ ساله آن گذشته است. باید بدانید که فضاپیمای لوسی در واقع بخش مهمی از ماموریت‌های ناسا تلقی می‌شود که ۹۸۱ میلیون دلار برای آن هزینه شده است.

این فضاپیمای ۱۳ متری از حدود ۴۳۰ قطعه تشکیل شده و بیش از دو مایل سیم در آن استفاده شده است. دو آرایه خورشیدی برای این فضاپیما در نظر گرفته شده که هر کدام از آن‌ها به قطر ۷.۳ متر هستند. برای درک بهتر اندازه این فضاپیما باید بگوییم که وقتی به طور کامل باز می‌شود می‌تواند یک ساختمان چهار طبقه را به طور کامل پوشش دهد.

یک طراحی حرارتی قوی برای لوسی در نظر گرفته شده که از این فضاپیما در برابر دمای شدید فضا از منفی ۲۵۰ درجه فارنهایت تا مثبت ۳۰۰ درجه فارنهایت محافظت می‌کند. مجهز شدن به یک نرم افزار مستقل نیز به لوسی این امکان را می‌دهد سیارک‌ها مورد هدف خود را با سرعت متوسط ۱۵ هزار مایل در ساعت ردیابی کند.

با باستان شناس فضایی ناسا آشنا شوید

طبق برنامه ریزی ناسا ماموریت سفینه لوسی ۱۲ ساله است و ۴ میلیارد مایل در فضا سفر خواهد کرد. طی این ماموریت قرار است فضاپیمای لوسی به سیارک‌های تروجان در نزدیکی مشتری برود و به بررسی این اجرام که قدمت آن‌ها به بیش از ۴.۵ میلیارد سال پیش و زمان ایجاد منظومه شمسی باز می‌گردد بپردازد. در واقع ناسا با این ماموریت قصد دارد فسیل‌های تشکیل سیاره را کشف و مطالعه کند تا به اطلاعاتی از شکل گرفتن سیاره‌ها و منظومه شمسی برسد. نام این فضاپیما نیز لوسی گذاشته شده تا به فسیل لوسی (استرالوپیتکوس) اشاره شود. فسیلی که اطلاعات بی‌نظیری از تکامل انسان در اختیارمان قرار داد و ناسا انتظار دارد فضاپیمایش با بررسی تروجان‌های مشتری این اتفاق تاریخی را اینبار در مورد منظومه شمسی تکرار کند.

تروجان چیست؟

اما شاید برایتان سوال شده باشد تروجان‌ها چه اهمیتی دارند و چه چیزی هستند؟ تروجان‌ها در دو گروه به همراه مشتری در مدار این سیاره به دور خورشید می‌گردند. هر دوی آن‌ها در دو نقطه لاگرانژی پایدار در فواصل مساوی از خورشید و مشتری قرار دارند و در تعادل گرانشی این دو جرم بزرگ به سر می‌برند. نام این سیارک‌ها از افسانه‌های یونانی برداشته شده است. مطالعه این تروجان‌ها به دانشمندان کمک می‌کند اطلاعاتی از شکل‌گیری منظومه شمسی به دست بیاورند و بفهمند که سیاره‌ها چگونه به شکل امروزی خود رسیده اند.

با باستان شناس فضایی ناسا آشنا شوید

با استفاده از دوربین‌های سیاه و سفید لوسی که امکان شمارش چاله‌ها و دهانه‌ها روی سطح سیارک‌ها را فراهم می‌کند، به دانشمندان اجازه می‌دهد با محیطی که میلیارد‌ها سال پیش سیارک‌ها در آن قرار داشتند آشنا شوند.

مشکل آرایه‌های خورشیدی فضاپیمای لوسی

مدتی پس از پرتاب این فضاپیما، ناسا اعلام کرد که یکی از آرایه‌های خورشیدی لوسی که نقش حیاتی را در تامین انرژی آن ایفا می‌کنند دچار مشکل شده است. البته این آژانس فضایی در ادامه تایید کرد که آرایه خورشیدی دارای نقص فنی هم در حال دریافت انرژی است و این ایراد فنی برای لوسی مشکل ساز نشده و این فضاپیما هنوز در حال ادامه دادن فعالیت خود است.

با باستان شناس فضایی ناسا آشنا شوید

همانطور که ذکر کردیم فضاپیمای لوسی ماموریتی طولانی را در پیش دارد و در حقیقت دورتر و طولانی‌تر از هر فضاپیمای خورشیدی دیگری که تاکنون به فضا فرستاده شده فعالیت خواهد داشت. به همین دلیل احتمال می‌رود این مشکل در آینده برای لوسی دردسرساز شود.

برنامه‌های زمانی سفینه لوسی

در سال‌های ۲۰۲۷ و ۲۰۲۸ میلادی، لوسی به ملاقات سیارک یورای‌بیتس (Eurybates) و قمر آن به نا پلیمل (Polymele) می‌رود. علاوه بر این دو، در این مدت سیارک‌های لئوکس (Leucus) و اورس (Orus) را هم بررسی خواهد کرد. لوسی در سال ۲۰۲۵ میلادی به سیارک دونالدجانسون (Donaldjohnson) می‌رسد. در طی این ماموریت لوسی دوبار از نزدیکی زمین عبور می‌کند و از گرانش برای افزایش سرعتش به سمت تروجان‌ها کمک می‌گیرد. در سال ۲۰۳۳ میلادی لوسی سیارک دوتایی پتروکلس-منوتیوس را بررسی می‌کند و سپس به ماموریت خود پایان می‌دهد.

با باستان شناس فضایی ناسا آشنا شوید

پس از اتمام ماموریت چه بر سر لوسی خواهد آمد؟

تاکنون هیچ ماموریت فضایی دیگری در تاریخ به این تعداد مقاصد مختلف در اطراف خورشید فرستاده نشده است و لوسی اولین آن‌ها خواهد بود. لوسی برای اولین بار تنوعی از اجرام ابتدایی منظومه شمسی را به ما نشان خواهد داد که سیارات منظومه شمسی را تشکیل دادند. انتظار می‌رود اگر ماموریت این فضاپیما طبق برنامه پیش برود و مشکلی مانند اشکالات آرایه‌های خورشید برای آن دردسرساز نشود، پس از بررسی آخرین سیارک در سال ۲۰۳۳، دو سرنوشت مختلف در انتظار لوسی خواهد بود، یا این فضاپیما به عنوان یک وسیله ساخت دست انسان به زمین باز می‌گردد و یا توسط مشتری به داخل خورشید یا بیرون از منظومه شمسی پرتاب می‌شود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
زمردی_فوتر اصلی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر