متوسط هزینه نذری‌ های ماه محرم
۱۴۷۹۰۸
۰۳ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۲
۹۲۶۳
محرم آغاز شد، شیعیان سیاه پوش شدند، از امشب مردم ایران به مساجد، هیات‌ها و تکایا می‌روند تا از غم و اندوه سالار شهیدان و هفتاد و دو تن از یاران باوفایش عزاداری کنند، مردم ایران رسم دارند تا در این ایام نذری دهند و هیات‌ها نیز برای عزاداران غذا تهیه و و طبخ می‌کنند. غذایی که در ایران با نام امام حسین شناخته شده است.
خبرگزاری ایلنا: محرم آغاز شد، شیعیان سیاه پوش شدند، از امشب مردم ایران به مساجد، هیات‌ها و تکایا می‌روند تا از غم و اندوه سالار شهیدان و هفتاد و دو تن از یاران باوفایش عزاداری کنند، مردم ایران رسم دارند تا در این ایام نذری دهند و هیات‌ها نیز برای عزاداران غذا تهیه و و طبخ می‌کنند. غذایی که در ایران با نام امام حسین شناخته شده است.

مسئولان هم برای همراهی مردم و فراهم کردن مایحتاج این ماه برنامه‌هایی دارند تا مردم را در این ماه همراهی کنند. براساس گفته معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، همه ساله در این ایام، شرکت بازرگانی دولتی اقدام به توزیع کالاهای اساسی بین تکایا و هیات‌های مذهبی می‌کند که امسال نیز براساس ابلاغیه ستاد تنظیم بازار، اقلام برنج و شکر مورد نیاز در قالب طرح نذورات توسط این شرکت توزیع می‌شود. طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار بابت نذورات محرم امسال ۳۵ هزار تن برنج از نوع هندی ۱۱۲۱ و ۳۰ هزار تن شکر سفید توزیع خواهد شد که قیمت اقلام توزیعی هر کیلوگرم برنج ۳ هزار و ۶۵۰ تومان و شکر سفید ۱۹۰۰ تومان است.

همچنین اصناف نیز برای ارائه خدمات در این ایام برنامه‌های گسترده‌ای در دستور کار خود دارد چرا که علی فاضلی نیز در این خصوص می‌گوید: وفور کالا را آن‌قدر زیاد می‌دانم که اصلا روی بحث تغییر قیمت‌ها فکر نکرده‌ام. حتی ما در تهیه برخی از اقلام مورد نیاز هیات‌ها و مراسم‌های مذهبی در سال‌های گذشته شاهد بودیم که اصناف خیلی با اشتیاق به سمت این‌گونه مراسم می‌رفتند و من باز هم می‌گویم که مردم براساس اعتقاداتشان برای ایام محرم کارهای خاص انجام می‌دهند که کم‌نظیر است و مطمئن باشیم در رابطه با بازار ایام محرم مشکلی نخواهیم داشت.

این گفته‌های مسئولان می‌تواند موجب دلگرمی عموم مردم باشد چرا که بسیاری با حداقل‌های توان مالی خود تلاش دارند تا برای سید و سالار شهیدان نذری دهند و برای بیماران خود با دادن خرج، از سقای دشت کربلا و دیگر همراهانشان طلب شفا کنند.

تدارکات یک شب غذای نذری


محمد آقا طاهر، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی هم در این خصوص به ایلنا می گوید: در سال‌های گذشته پارک ولایت در جنوب تهران، مرکز توزیع اقلام خوراکی برای هیات‌های عزاداری در ماه محرم بود که بیشتر این اقلام شامل برنج خارجی، لپه، روغن مایع، عکس و پوس‌تر و پرچم بودند و در این محل اجناس ۲۰ درصد ارزان‌تر از بازار عرضه می‌شد. البته خیلی‌ها این برنج‌ها را با برنج ایرانی که پخت بهتری هم دارد عوض می‌کردند و هیات ما در منطقه بازار شاهپور هم همین کار را می‌کند، در هیات ما حدود ۲۰۰ نفر حضور دارند و هر ۱۰ شب ۱۰ دیگ بر روی اجاق‌ها گذاشته می‌شود که ۲ دیگ آن معمولا خورشت قیمه یا قرمه سبزی و ۸ دیگ دیگر آن برنج است که حجم هر دیگ حدود ۳۵ کیلوگرم است.

رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی می افزاید: هیات ما هر شب حدود ۲ هزار نفر را غذا می‌دهد و به فاصله ۱۵۰ تا ۲۰۰ قدم هیات‌های دیگری هم هستند اما با افزایش هزینه اقلام خوراکی میزان پخت‌ها نیز اطراف ما کمتر شده و برخی از هیات‌ها تنها دو شب غذا می‌دهند اما برخی دیگر هر ده شب را پخت و پز می‌کنند و به نظر می‌رسد هیات‌های بالای شهر بیشتر اقدام به تهیه غذا می‌کنند.

این فعال صنفی بیان می دارد: در صورتی که در دیگ‌های خورشت ۱۰۰ کیلوگرم گوشت قرمزبه قیمت هر کیلو ۲۵ هزار تومان یا بیشتر استفاده شود قیمت آن حدود 2.5 میلیون تومان می‌شود و اگر ۱۰۰ کیلوگرم سیب‌زمینی با بهای ۱۰۰ هزار تومان، ۱۰۰ کیلو پیاز به به قیمت ۶۵ هزار تومان و ۵۰ هزار تومان رب و ۱۰۰ کیلو لپه هر کیلو به قیمت ۴ هزار تومان و ۲ هزارتا ظرف یک بار مصرف که حدود ۵۰۰ هزار تومان خواهد شد و چند بطری روغن به قیمت ۳۰۰ هزار تومان برای تهیه خورشت قیمه استفاده شود و برای ۸ دیگ ۲۸۰ کیلوگرم برنج به قیمت هر کیلو ۷ هزار تومان استفاده شود (۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان) برای تهیه غذای نذری یک شب در ایام محرم نیاز داریم.

هزینه احسان عاشقان


همچنین ابراهیم غلام رضایی، رئیس اداره هیئات و تکایای مذهبی در اداره تشکل‌های دینی کل کشور نیز معتقد است: در حال حاضر ۱۸ هزار هیات به صورت رسمی در استان تهران و ۹۰ هزار هیات در کل کشور به ثبت رسیده است اما تعداد هیات‌ها بسیار بالا‌تر از این ارقام است به گونه‌ای که تنها هیات‌های به ثبت نرسیده و خانگی در تهران به بیش از ۲۲ تا ۲۳ هزار هیات می‌رسد. امسال نیز همانند سال‌های گذشته شهرداری با ارائه بن کارت‌های ۴۰۰ هزار تومانی البته با مجوز سازمان تبلیغات اسلامی به حسینیه‌ها مردم را در برگزاری هیات‌های مذهبی کمک می‌کند.

وی می گوید: امسال دولت همانند سنوات گذشته و طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، بابت نذورات محرم ۳۵ هزار تن برنج به قیمت ۳ هزار و ۶۵۰ تومان و ۳۰ هزار تن شکر سفید با بهای ۱۹۰۰ تومان بین هیات‌ها توزیع می كند. البته به اعتقاد بنده همه هیات‌ها در کل کشور باید به صورت مردمی اداره شوند و هیچ ارگانی نباید آن‌ها را یاری دهد و مردم نیز نباید از سازمان و یا ارگانی دولتی تقاضای حمایت داشته باشند و کلیه هیات‌ها در کل کشور باید ۵ رکن را رعایت کنند. اولین رکن این است که مسئول هیات از سوی هیات امنا انتخاب شود و رکن دوم حضور روحانی در هیات و مربی قرآن و مداح است و امسال رکن دیگری به ارکان قبلی اضافه شده و آن رابط فرهنگی است.

با این همه با توجه به این قیمت‌ها رقم تقریبی هر یک پرس قیمه ۴۵۰۰ تومان است و با احتساب آمار رسمی و هیئت‌های به ثبت رسیده در کل کشور و با فرض اینکه در هر هیئت ۲۰۰ نفر غذا داده می‌شود در یک شب هزینه احسان عاشقان امام حسین (ع) در کل کشور ۸۱۰ میلیارد رالف (۸۱ میلیارد تومان) و تنها در شهر تهران حدود ۲۰میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان می‌شود. مالی که نه از بیت المال است و نه کمک نهاد یا سازمانی پولی که نه از سر اجبار و نه از سر جمع کردن طرفدار و یا آرا برای انتخابات؛ این پول پاک هست رقم ۸۱ میلیارد تومان هزینه عاشقی است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج