حاتمی کیا و ده نمکی چه شباهت هایی دارند؟
۱۶۰۶۱۰
۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۴
۱۰۳۷۹
اصغر نقی زاده بازیگری که هم سابقه همکاری با مسعود ده نمکی و هم سابقه همکاری با ابراهیم حاتمی کیا را در کارنامه دارد درباره شباهتهای سبک کاری این دو کارگردان گفت: هر دو فیلمسازند و هر دو ایده های خاص خود را برای ساخت فیلم دارند. طبیعی است که هر یک نیز سبک خاصی را برای بیان ایده های خویش به کار می گیرند.
خبرگزاری میزان: اصغر نقی زاده بازیگری که هم سابقه همکاری با مسعود ده نمکی و هم سابقه همکاری با ابراهیم حاتمی کیا را در کارنامه دارد درباره شباهتهای سبک کاری این دو کارگردان گفت: هر دو فیلمسازند و هر دو ایده های خاص خود را برای ساخت فیلم دارند. طبیعی است که هر یک نیز سبک خاصی را برای بیان ایده های خویش به کار می گیرند.

اصغر نقی زاده درباره اینکه کدامیک از این دو کارگردان یعنی ده نمکی و حاتمی کیا ایده آلیست تر هستند گفت: هر کدام از این کارگردانان هدف و خط مشی خود را در فیلمسازی دارند و برای همین هر یک از روشی خاص برای بیان مقاصد خود استفاده می کند. طبیعی است که همه کارگردانان نیز سعی می کنند ایده آلهای ذهنی خود را به تصویر درآورند و این دو نفر نیز به همین ترتیب.

این بازیگر که در "معراجیها" با ده نمکی همکاری کرده و در آثاری چون "آژانس شیشه ای" ، "از کرخه تا راین" و "مهاجر" با حاتمی کیا همکاری داشته ادامه داد: بلحاظ بازیگری که پابه سن گذاشته است می گویم که همه کارگردانان شباهتهایی دارند و تقریبا همه شان مثل هم هستند. به نظرم فیلمسازی مثل انشاء نویسی است؛ هر کس آنچه در ذهنش می گذرد را به صورت متن درمی آورد و میشود انشای شخصی اش.

او گفت: شما انشاء می نویسی، من هم انشاء می نویسم. یکی از ما بهتر می نویسد و یکی بدتر. درباره مقایسه میان ده نمکی و حاتمی کیا نیز هر کدام فیلم خود را می سازند و هر کدام از آنها مخاطب خاص خود را هم دارند.

نقی زاده که یک فیلم اکران نشده به نام "گزارش یک جشن" را هم به عنوان بازیگر برای حاتمی کیا کار کرده درباره وضعیت نهایی این فیلم گفت: در مورد حاتمی کیا این مسبوق به سابقه است که فیلمهایش اول توقیف می شوند بعد پخش می شوند و بعد جایزه هم می گیرند. "به رنگ ارغوان" هم چنین وضعیتی داشت.

این بازیگر که در "آژانس شیشه ای" نقش یک رزمنده سابق و دوآتشه را بازی می کرد به میزان گفت: یادم می آید به هنگام ساخت "آژانس شیشه ای" هم حاتمی کیا کلی دوید تا توانست مجوز ساخت بگیرد چون در ابتدا اجازه ساخت نمی دادند اما در نهایت توانست این کار را بسازد و البته که جزو کارهای ماندگارش هم شد. فکر میکنم "گزارش یک جشن" هم روزی که بالاخره دیر نخواهد بود دیده خواهد شد.

نقی زاده در "گزارش یک جشن" ایفاگر شخصیتی است که مسئول پلمب و فتح پلمب است. او درباره اینکه آیا این کاراکتر امتداد کاراکتری است که در "آژانس شیشه ای" ایفا کرده بود گفت: تقریبا همین طور است و حاتمی کیا هم می خواست بگوید که دوره آدمهای "آژانس..." تمام شده و دوران آنها سر آمده است. اصغر "آژانس" در "گزارش..." پیر شده است و به کاری اداری بسنده کرده است و این یعنی تغییر آدمها در گذر زمان.

اصغر نقی زاده با بیان اینکه این تغییر و دگرگونی در "معراجیها" نیز مورد مطایبه قرار گرفته است گفت: در یکی از قسمتهای "معراجیها" نیز کاراکتری که امیر نوری نقش اش را ایفا میکند به من رو کرده و می گوید "حالا که پیر شده ای می خواهی مذاکره کنی؟!". این خود گواه دیگری است بر تحول و دگردیسی آدمیان.

نقی زاده در پایان گفتگویش با لحنی طنازانه گفت: من بازیگری را ماننده مرده شویی می دانم؛ همان طور که یک مرده شوی نباید برایش فرق کند که چه کسی را می شوید منِ بازیگر هم وقتی پیشنهاد بازی در نقشی را پذیرفتم دیگر نباید به این فکر کنم که همبازیم چه کسی است، کارگردان چه کسی است و چقدر به من دستمزد می دهند. وقتی پذیرفتم باید همه توانم را بر روی نقش بگذارم. این یک اصل بدیهی است که برخی بازیها دیده می شود و برخی هم نه. آنتونی کوئین هم کلی کار کرد تا یکی اش شد "حمزه".
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:04 - 1393/09/23
و هر دو آذربایجانی هستند یاشاسین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج