راهکارهایی جهانی برای لاغر شدن (1)
۱۶۶۷۵۲
۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۵
۳۱۳۷۴
در همه فرهنگ ها راهکارهایی برای کاهش وزن و لاغر ماندن وجود دارد. ما در این مطلب چند راز و راهکار از چهار گوشه جهان آورده ایم که به شما کمک می کنند وزن تان را کم کنید.

مجله اینترنتی برترین ها
مجله دنیای سلامت - ترجمه اعظم گنجشکی: در همه فرهنگ ها راهکارهایی برای کاهش وزن و لاغر ماندن وجود دارد. ما در این مطلب چند راز و راهکار از چهار گوشه جهان آورده ایم که به شما کمک می کنند وزن تان را کم کنید. به عنوان مثال رستوران های اروپایی بدون اینکه شما سفارش بدهید برایتان همراه غذا آب معدنی سرو می کنند.


هند: ورزش یوگا انجام دهید.

عموما یوگا پادزهری برای استرس و ورزشی برای انعطاف پذیری بیشتر است و به ندرت از آن به عنوان ورزشی برای کاهش وزن یاد می کنند. اما مطالعه ای که اخیرا انجام شده، نشان می دهد شاخص توده بدنی در افرادی که ورزش یوگا را انجام می دهند معمولا نسبت به ورزشکاران رشته های دیگر پایین تر است. کارشناسان علت این کاهش وزن بیشتر را این طور توضیح می دهند که ورزشکاران به طور کلی یوگا را انجام می دهند معمولا نسبت به ورزشکاران رشته های دیگر پایین تر است. کارشناسان علت این کاهش وزن را این طور توضیح می دهند که ورزشکاران به طور کلی یوگا را با معده خالی انجام می دهند و این امر –با توجه به وضعیت بدنی- باعث می شود حجم ماهیچه ها افزایش یافته و به سوخت و ساز بدن کمک کند.

راهکارهایی جهانی برای لاغر شدن (1)


امریکا: با حواس خود بازی کنید!

بسیاری از مطالعات انجام شده در آمریکا نشان می دهند که بوها، صداها و رنگ ها می توانند در تنظیم اشتها به ما کمک کنند.

بینایی

اگر در اتاقی با دیوارهای آبی رنگ غذا بخورید، اشتهایتان کاهش می یابد. رنگ آبی با میل به غذا خوردن تناقض دارد چرا که این رنگ معمولا با مواد غذایی متناسب نیست. لزومی ندارد رنگ اتاق یا آشپزخانه خود را تغییر دهید. کافیست از وسایل جانبی مثل بشقاب، دستمال یا نورهای متمایل به آبی بهره بگیرند.

نورهای مصنوعی به شدت بر اشتها تاثیر دارند. پیش از این ثابت شده که بسیاری از رستوران ها از نورهای ملایم برای تحریک اشتهای مشتریان خود بهره می گیرند. برعکس، نور زیاد و درخشان باعث می شود متعادل غذا بخوریم.

شنوایی

گوش دادن به موسیقی آرامش بخش در هنگام صرف غذا، دو فایده کلی دارد: در وهله اول باعث آهسته تر شدن سرعت جویدن لقمه ها و در نتیجه ارسال به موقع پیام سیری به مغز و هضم بهتر غذا می شود. اما همچنین با آرامش کلی که ایجاد می کند، وسوسه غذا خوردن احساسی را کاهش می دهد.

بویایی

شیرینی هرچقدر هم خوشمزه باشد، عطر وانیل، میل خوردن آن را کاهش می دهد. طبق مطالعه ای که بر روی 160 نفر انجام شده است، نوشیدنی همراه با وانیل، میل خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین را تا حد زیادی کم می کند.


تایلند: غذاهای تند و پرادویه بخورید!

غذاهای تایلندی یکی از تندترین غذاهای جهان هستند. ثابت شده فلفل قرمز سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد اما مزیت اصلی غذاهای تند این است که سرعت غذا خوردن را کم می کند. وقتی ما سریع غذا می خوریم- مانند آنچه در امریکای شمالی رایج است- معده دیرتر سیگنال سیری را به مغز می فرستد؛ در نتیجه از آنچه نیاز داریم بیشتر غذا می خوریم.

به علاوه برخی از مواد غذایی که در آشپزی آسیایی رواج دارند –مخصوصاً زنجبیل- سرشار از خواص درمانی برای سلامتی هستند.

زنجبیل اثرات مثبتی در ترشح دوپامین دارد که هورمون شادی آور است و مسئول اصلی عشق، احساسات و انگیزه در انسان.

در میان ادویه ها، دارچین هم دارای اثر مثبت انگیزشی و شادی آور است.

نکته مثبت دیگر این است که این ادویه ها و چاشنی ها در عین اینکه غنی از عطر و طعم هستند، هیچ کالری ندارند.

راهکارهایی جهانی برای لاغر شدن (1)


سوئیس: موسلی بخورید!

بیش از صد سال قبل، اولین بار پزشکی سوییسی، موسلی را برای تغذیه بیمارن بستری شده در بیمارستان درست کرد. موسلی، ترکیبی از غلات، میوه های خشک و مغزهای روغنی همراه با شیر، ماست یا شیرسویا است که معمولا به عنوان صبحانه در سوییس مصرف می شود اما امروزه سوییسی ها موسلی را به عنوان میان وعده و گاهی همراه نهار مصرف می کنند.

غلات، میوه ها و مغزهایی که در این ترکیب وجود دارد همگی به ما کمک می کنند که سلامت بهتر و وزنی نرمال داشته باشیم. مقدار قابل توجه فیبر قابل هضم این ترکیب، تا 10 درصد میزان کلسترول بدن را کاهش می دهد. این فیبرها به آرامی هضم می شوند؛ در نتیجه به مدت طولانی تری احساس سیری می کنیم. این ترکیب غذایی عالی امروزه در فروشگاه ها به راحتی در دسترس می باشد اما در هنگام خرید، محتویات داخل بسته را به دقت بخوانید چرا که میزان شکر موجود در انواع مختلف آن بین 2 الی 14 گرم در هر واحد متغیر است.


نروژ: برای تفریح و ورزش از خانه بیرون بروید.

فرقی نمی کند صبح باشد، ظهر یا شب، تحرک داشتن راهی بسیار خوب برای کاهش وزن است و همچنین باعث افزایش سطح انرژی می شود که در نتیجه آن خلق و خوی بهتری پیدا می کنیم. تحرک بیرون از خانه عادتی است که عمیقا در میان خانواده های نروژی ریشه دوانده است که می تواند شامل تفریحی خانوادگی و پیاده روی یا اینکه اسکی باشد و پدر بزرگ، مادربزرگ، پدر، مادر و بچه ها همگی در آن شرکت می کنند. این وظیفه را شما بر عهده بگیرید و برای همین تعطیلات آخر هفته برنامه ای بچینید: خواه قدم زدنی ساده در پارک محله باشد خواه پیاده روی در جنگل!


انگلستان: واحدهای غذایی خود را کوچک کنید!

خواه در رستوران، خواه در خانه، فرقی نمی کند، انگلیسی ها ترجیح می دهند که واحدهای غذایی کوچک بخورند، عادتی که می تواند اثری به جا مانده از جیره بندی باشد که از جنگ جهانی دوم باقی مانده است. متخصصان تغذیه هشدار می دهند که وعده های غذایی پرحجم بدون شک به چاقی منجر می شوند.

راهکارهایی جهانی برای لاغر شدن (1)


لهستان: در خانه غذا بخورید!

وقتی شما در خانه غذا می خورید راحت تر می توانید برنامه غذایی خود را انتخاب کنید. همچنین امکان بیشتری دارد که مواد غذایی سالم و مفید برای سلامتیتان (از جمله مواد لبنی کم چرب یا پروتئین بدون چربی) را مصرف کنید. لهستانی ها تها 5 درصد از بودجه خود را برای غذا حوردن در رستوران یا فست فود صرف می کنند این در حالی است که این رفتم برای کانادایی ها از 30 درصد نیز تجاوز می کند. کارشناسان اظهار می دارند که رابطه ای مستقیم بین کاهش پخت و پز در خانه (به علت شاغل شدن زنان) و افزایش آمار چاقی در 30 سال گذشته وجود دارد.

در نتیجه برای کاهش وزن و صرفه جویی اقتصادی دقت داشته باشید که به تدریج از تعداد دفعاتی که به رستوران رفته و به تبع آن پولی را که صرف این کار می کنید، بکاهید.


برزیل: برنج و لوبیا بخورید!

اگر برزیلی ها عمدتا لاغر هستند به این دلیل است که تقریبا در تمام وعده های غذایی خود برنج و لوبیا مصرف می کنند. نتایج مطالعه ای که در مجله تحقیقات چاقی به چاپ رسیده نشان می دهد که در مقایسه با غرب، مصرف توام این دو ماده غذایی تا 14 درصد خطر اضافه وزن را کاهش می دهد. برنج و لوبیا روغنی از فیبر و تقریبا فاقد چربی هستند که باعث می شود سطح قند خون به ثبات برسد.

مزیت دیگر لوبیا: پروتئین موجود در آن است که اثر مثبتی در خلق و خو دارد.

راهکارهایی جهانی برای لاغر شدن (1)


فرانسه: وقت کافی برای غذا خوردن اختصاص دهید!

فرانسوی ها دوست دارند در آرامش کامل غذا بخورند. به طور متوسط، 96 درصد خانواده های فرانسوی، شام را همراه کل اعضای خانواده میل می کنند و در ایام هفته به طور میانگین 33 دقیقه و در آخر هفته ها 43 دقیقه را به شام خوردن اختصاص می دهند. نکته شگفت آور این است که وقتی غذای خود را در زمان طولانی تری می خوریم، مقدار غذای کمتری مصرف می کنیم. کارشناسان بر این باورند که مدت زمان ایده آل برای صرف غذا حداقل 20 دقیقه است چرا که طی این زمان، معده فرصت کافی برای ارسال پیام سیری به مغز را دارد. درنتیجه، هرچه آهسته تر غذا بخوریم، غذای کمتری مصرف خواهیم کرد.

ادامه دارد...
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج