انواع بیمه‌ها را در ایران بهتر بشناسید
۱۷۱۴۷۶
۰۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۲
۱۴۷۵۱۹
شما هر ماه مبلغ نسبتا کمی را به شرکت‌های بیمه می‌پردازید و در عوض آن‌ها قول می‌دهند در روز‌های سخت آینده کنارتان باشند و دستتان را بگیرند. اما اینکه دقیقا در کدام یکی از روز‌های سخت کنارتان می‌مانند و چه جوری دستتان را می‌گیرند، بستگی به انتخاب خودتان، انصاف شرکت بیمه و تعداد صفر‌های حساب بانکی تان دارد.
هفته‌نامه همشهری جوان: قرار است چنان تضمینی برای آینده به تان بدهند که هی زیر لب با خودتان زمزمه کنید «همه چی آرومه، من چقدر خوشبختم» به خاطر همین هم به تمام زوایای پیدا و پنهان زندگی تان فکر کرده اند و برای آن نقشه کشیده اند. ظاهر قضیه هم خیلی ساده است.

شما هر ماه مبلغ نسبتا کمی را به شرکت های بیمه می پردازید و در عوض آنها قول می دهند در روزهای سخت آینده کنارتان باشند و دستتان را بگیرند. اما اینکه دقیقا در کدام یکی از روزهای سخت کنارتان می مانند و چه جوری دستتان را می گیرند، بستگی به انتخاب خودتان، انصاف شرکت بیمه و تعداد صفرهای حساب بانکی تان دارد.

انواع بیمه ها را در ایران بهتر بشناسید
بیمه مسافرتی

حادثه ایران و غیرایران سرش نمی شود. خدای نکرده، چند روز برای هواخوری ترک وطن می کنید اما آنجا مریض می شوید یا مثلا یک دندان درد شدید خواب را برایتان حرام می کند. اصلا شاید کیف شما چشم یک دزد خارجی را گرفت و او هم در کمال نامردی زد دار و ندارتان را برد. ممکن است تصادف کنید و کارتان به دادگاه بیفتد. شاید هم موقع برگشت، هواپیما چند ساعتی تاخیر داشته باشد و شما مجبور شوید یک وعده غذایی دیگر را آنجا بخورید یا یک شب اضافه تر در هتل بمانید. اینها همه اتفاقاتی است که خیلی دور از ذهن نیست و می تواند سفری که با هزار خون دل پولش را جمع کرده اید زهرمارتان کند.

به خاطر جلوگیری از پدیده زهرمار شدن خوشی و زایل شدن شادی در سفر، بیمه های مسافرتی به وجود آمدند. خوبی این بیمه ها این است که علاوه بر بقیه پوشش ها، در بخش درمان هم بسیار فعال هستند و حتی فکر انتقال به کشور یا فوت او در دیار غربت را هم کرده اند. موقع خرید این بیمه نامه می توانید مشخصات اعضای خانواده تان را هم بدهید تا زمان وقوع حادثه، بیمه بیشتر به کمکتان بیاید. مثلا در صورتی که بیشتر از چند روز در بیمارستان بستری شوید، بیمه هزینه رفت و برگشت و اقامت یکی از اعضای خانواده تان را برای رسیدگی به شما تقبل می کند.

انواع بیمه ها را در ایران بهتر بشناسید
بیمه تکمیلی

بیمه های پایه درمانی مثل تامین اجتماعی و خدمات درمانی بیشتر به درد سرماخوردگی می خورند و پوشش هایشان با این وضعیت و هزینه های درمانی جامعه شوخی به نظر می رسد. بنابراین وجود یک بیمه تکمیل درمان در کنار بیمه های پایه کاملا ضروری است. بیمه تکمیلی پوشش هایی برای بستری، جراحی، شیمی درمانی، رایمان، سونو و ماموگرافی، دندانپزشکی، عینک، سمعک و... را دارند. این بیمه ها معمولا به صورت گروهی و از طرف محل کار انتخاب می شوند. بنابراین شرکت بیمه ای که با آن طرف قرارداد هستید و پوشش هایی که برایتان انتخاب می شود، بستگی به کارفرمایتان دارد.

خیلی از ما بیخ بر از همه جا برای خودمان خوشحالیم که بیمه تکمیلی داریم، اما بعد از اینکه درچاه ویل هزینه های بیمارستانی افتادیم، تازه می فهمیم کارفرمای محترم حداقل پوشش را انتخاب کرده. برای اینکه این شرایط برای شما پیش نیاید در اولین فرصت به اداره بیمه مراجع کنید و با پرداخت حق بیمه بیشتر در حد توانتان حداکثر پوشش ها را انتخاب کنید. اگر هم دنبال بیمه انفرادی هستید، باید هزینه بیشتری نسبت به حالت گروهی بپردازید. ضمن اینکه تعداد محدودی از شرکت ها این خدمات را ارائه می دهند.

انواع بیمه ها را در ایران بهتر بشناسید

نکته: جدیدا بعضی شرکت ها بیمه ای راه انداخته اند که مخصوص جبران هزینه های سرطان است. شرایطش هم به این صورت است که تمام افراد زیر ۶۰ سال که سرطان نداشته باشند، می توانند خودشان را تحت پوشش این بیمه قرار بدهند و با توجه به سنشان یک بار برای همیشه حق بیمه بپردازند.

خدماتی هم که ارائه می دهند بعد از یک سال از شروع بیمه قابل استفاده است. شبیه همین بیمه نامه برای درمان نازایی و ناباروری هم هست که تمام افراد مجرد و زوجینی که کمتر از چهار ماه از تاریخ رسمی ازدواج اولشان گذشته باشد، می توانند از آن استفاده کنند.

بیمه آتش سوزی

از اسمش معلوم است که چه کاری انجام می دهد. با داشتن این بیمه نامه می توانید واحد مسکونی، صنعتی یا تجاری خودتان را در برابر حوادثی مثل حریق انفجار و صاعقه بیمه کنید. بیمه نامه عمومی آتش سوزی معمولا همه چیز به جز انسان را در بر می گیرد؛ تا حدی که حتی گوسفند و دام هم تحت پوشش این بیمه هستند اما آدمیزاد نه. البته طرح هایی هم وجوددارد که حواسش به انسان بوده. به جز حوادثی که گفته شد و در دسته خطرات تبعی می گویند و شامل مواردی مثل سرقت اموال، زلزله، سیل، ترکیدگی لوله آب، سقوط هواپیما، ضایعات ناشی از برف و باران و... می شوند.

انواع بیمه ها را در ایران بهتر بشناسید

اگر شرایط ساختمانتان به گونه ای است که خطرات تبعی را احساس می کنید، مثال خانه تان نزدیک فرودگاه است، روی گسل بنا شده یا به خاطر ویلای بودن خوراک دزدهاست بهتر است پوشش مورد نظر را هم ضمیمه کنید.

نکته: بیمه ای ها کلاه سرشان نمی رود پس به خاطر پرداختن حق بیمه کمتر ارزش مالتان را پایین نیاورید. چون بعدا اگر حادثه اتفاق بیفتد، شرکت بیمه فقط به تناسب مبلغی که بیمه کرده نسبت به ارزش واقعی مال خسارت می پردازد. برای مثال ارزش واقعی مال شما یک میلیون تومان است اما شما آن را ۴۰۰ هزار تومان بیمه می کنید. حالا در صورتی که خسارت ببینید، شرکت بیمه بین این دو عدد تناسب می بندد. هرچقدر که شما ضرر کنید، شرکت فقط ۴۰ درصد آن را پرداخت می کند.

بیمه حوادث

این بیمه هایی که مدرسه برایمان زحمتش را می کشید و ما هیچ وقت نمی فهمیدیم دقیقا به چه کاری می آید، همین بیمه حوادث بود که وظیفه داشت  دانش آموز را در برابر خطراتی که او را تهدید می کند، بیمه کند. علاوه بر این بیمه که اسمش حوادث تحصیلی است، بیمه های دیگری هم مثل حوادث ورزشی، توریستی و مسافرتی، کار و  ۲۴ ساعته هم وجوددارد. درواقع با داشتن این بیمه نامه می توانید خودتان را در برابر هرچیزی که بتواند به شما صدمه بزند، هزینه درمانی بتراشد و یا نهایتا بکشد، بیمه کنید.

انواع بیمه ها را در ایران بهتر بشناسید

خوبی این بیمه نامه ها این است که لازم نیست حتما قرارداد یک ساله ببندید بلکه بسته به کاری که انجام می دهید می توانید چند روزی را تحت پوشش این بیمه باشید. بیمه حوادث را می توانید انفرادی یا گروهی (بالای ۱۰ نفر) تهیه کنید و خسارت خطراتی مثل غرق شدن، مسمومیت، گزیدگی، کزاز، تاثیر گاز بخار یا مواد خورنده مثل اسید، برق گرفتگی ... را به گردن شرکت بیمه بیندازید. همچنین با پرداخت حق بیمه اضافی می توانید خسارت ناشی از جنگ، زلزله، ورزش های رزمی و... را هم به موارد بالا اضافه کنید.

نکته: اگر قصد تهیه بیمه حوادث را دارید، خانواده تان را از قلم نیندازید و به جای طرح انفرادی که هزینه بیشتری هم دارد، از بیمه حوادث خانواده استفاده کنید. با استفاده از این طرح می توانید خودتان، همسر و فرزندان، پدر و مادر خود و همسرتان را در تمام ساعات شبانه روز بیمه کنید.

بیمه اتومبیل

اگر خدا خواست و ماشین دار شدید، باید قبل از هرکاری دو نوع بیمه نامه برای ماشینتان تهیه کنید. اولی بیمه بدنه اتومبیل است که به وسیله آن ماشینتان را در برابر حوادثی که اتفاق می فاتد بیمه می کنید. این حوادث می تواند آتش سوزی، سرقت کلی اتومبیل و انواع تصادفات مثل برخورد با اجسام ثابت و متحرک و واژگونی و سقوط اتومبیل باشد. بیمه بدنه معمولا یک پوشش تکمیلی هم دارد که ماشین را در برابر بقیه اتفاقات بیمه می کند. مثل سرقت لوازم صوتی و رینگ و آینه بغل، خط افتادن یا اسید ریختن روی بدنه ماشین، خسارت ناشی از آتشفشان و سیل و...

انواع بیمه ها را در ایران بهتر بشناسید

نوع دوم بیمه که اجباری هم هست بیمه شخص ثالث نام دارد. با داشتن این بیمه نامه اگر تصادف کنید و مقصر شناخته شوید، می توانید طرف مقابلتان را به اداره بیمه حواله دهید تا با استفاده از بیمه شخص ثالث شما خسارتش را بگیرد. منظور از شخص ثالث هم همه کسانی هستند که به نوعی در این تصادف زیان مالی یا جانی دیده اند، به جز خود شما. البته این روزها خیلی از شرکت ها، بیمه حوادث راننده را هم ضمیمه بیمه شخص ثالث می کنند. با این کار راننده خاطی هم می تواند از شرکت بیمه خسارت بگیرد.

نکته: سعی کنید برای خسارت های خیلی جزئی سراغ بیمه بدنه نروید، چون در خیلی از موارد پولی دستتان را نمی گیرد، اگر هم بگیرد به سوزاندن کوپن بیمه نمی ارزد. فقط با این کار تخفیف هایی را در سال های آینده از دست می دهید که ارزشش بیشتر از اینهاست. معمولا شرکت های بیمه برای تمدید بیمه نامه هایی که خسارتی نداشته اند، تخفیف های خوبی می دهند. این تخفیف ها با تعداد سال هایی که خرج روی دستشان نگذاشته اید، نسبت مستقیم دارد؛ مثلا یک شرکت بیمه برای تمدید بیمه بدنه در صورت یکسال عدم خسارت ۲۵ درصد تخفیف می دهد. با همین شرایط بعد از سال چهارم به ۶۰ درصد می رسد.

کارگزاری رسمی بیمه چه کاری انجام می دهد؟

بر سر دوراهی

طبق آمار سایت مرکزی بیشتر از ۲۰ تا شرکت بیمه ای در کشور فعالیت می کنند. حالا حساب کنید با این وضع قصد داشته باشید از میان انبوه اسم ها، یکی را که بیشتر به دردتان می خورد پیدا کنید. اگر بخواهید خودتان شخصا وارد میدان شوید، باید رسما چندروزی از کار و زندگیتان بزنید.
 
این را هم باید اضافه کنید که هرکدام از شرکت ها مدعی ارائه بهترین خدمات هستند و با استفاده از ناآگاهی شما سعی می کنند به تان تلفن کنند که دیگر مورد به این اکازیونی گیرتان نمی آید. در این صورت احتمال سرسام گرفتن و گیج شدن بین این همه حق انتخابی که دارید خیلی زیاد است. این وسط جاهای هستند به اسم کارگزاری رسمی بیمه که شما را از این چندراهی که در آن گیر کرده اید نجات می دهند.

این کارگزاری ها رابطی بین شرکت های بیمه و مشتریان هستند و کارشان به نوعی مشاوره دادن به مردم است؛ یعنی شما می روید به سراغ یکی از این کارگزاری ها و مشخصات بیمه ای را که می خواهید می گویید. کارگزار هم با توجه به توقعتان و هزینه ای که می توانید به عنوان حق بیمه بپردازید، می گردد و مناسب ترین بیمه را برای شما پیدا می کند. نکته مثبت قضیه این است که این مشاوره رایگان است و لازم نیست برای آن هزینه ای بپردازید. نگران ضرر کردن کارگزار هم نباشید؛ چرا که بعدا کارمزدش را از شرکت های بیمه می گیرد.

به جز این‌ها چه نوع بیمه های دیگری وجود دارد؟


دیگه چی داری؟

انواع بیمه ها را در ایران بهتر بشناسید

بیمه مسئولیت: اگر مسئولیت کاری را بر عهده دارید و به خاطر آن با افراد دیگر در تعامل هستید، میتوانید سراغ این بیمه بروید و با استفاده از آن اشخاص ثالث را نسبت به اتفاقاتی که به واسطه کار شما ممکن است برایشان بیفتد بیمه می کنید. این بیمه موارد زیادی را در بر می گیرد که یک نمونه اش می شود همین بیمه نامه ایی که برای انجام عملیات ساختمانی وجوددارد و با استفاده از آنها می توان خسارت ناشی از عملیات گودبرداری و پی کنی که به ساختمان های مجاور آسیب رسانده را پرداخت کرد.

بیمه طرح مخصوص: بیشتر برای بیمه کردن مواردی است که تقاضای زیادی در جامعه برای آن وجود ندارد. در کشور ما معمولا هواپیما، کشتی، پول و انرژی را از این طریق بیمه می کنند. بعضی وقت ها هم بیمه گذار خواسته هایی دارد که به خاطر خاص بودنش، بیمه از قبل برایش فرقی نکرده و با تقاضای شخص به شکل اختصاصی بیمه نامه طراحی می شود.

بیمه مهندسی: خیلی از پروژه های کوچک بزرگ عمرانی یا مهندسی که در اطرافتان می بینید، با این بیمه کار می کنند. با استفاده از این بیمه نامه می توان به نوعی به سرانجام رسیدن پروژه را تضمین کرد.معمولا این بیمه نامه ها تمام خطراتی که پروژه را تهدید می کند پوشش می دهند و با این کارشان خیال صاحبکار را از این بابت راحت می کنند. چون در صورت وقوع هر نوع حادثه ای شرکت بیمه مثل شیر ژیان پشت سر پروژه ایستاده و خسارت ها را پرداخت می کند.

بیمه باربری: 
این بیمه زمانی به کار می رود که قرار باشد کالایی از جایی به جای دیگری حمل شود. با داشتن این بیمه نامه شرکت بیمه متعهد می شود در صورت وقوع حادثه و آسیب رسیدن به محموله، طبق قرارداد خسارت صاحب کالا را جبران کند. با توجه به مبدا و مقصد کالا، داخل یا خارج از ایران بودن آن، وسیله حمل و نقل و... انواع مختلفی برای آن تعریف کرده اند.
انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1393/11/11
من کارمند یکی از شرکتهای بیمه هستم که آرمش هم اون بالا نیست.راستش من منظور شما رو از اینکه پرداخت خسارت بستگی به موجودی حساب بانکیتون داره نفهمیدم.اصلاً چه ربطی داره؟
پاسخ ها
رز
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۷
در جواب شما دوست گرامی به عنوان کاربر سایت:اگر حق بیمه بیشتری بپردازید مطمعنا از حداکثر شرایط پووششی بیمه میتوانید استفاده کنید.و موجودی حساب همان مبلغی است که پرداخت می کنید.
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1394/08/03
متشکرم از سایت تان
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1394/08/15
ازتون به خاطر سایت بدرد بخور تون ممنونم .
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1394/11/08
بهترین بیمه برای خانواده های بی بضاعت کدام است لطفا
پاسخ ها
م.م
France
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
من نماینده بیمه هستم اگه خواستین راهنماییتون کنم
آراد مرادی
United Arab Emirates
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
سلام عزیز دل
اگه راهنمایی به ما هم میخوره یه سوال داشتم
همسرم ۱۴سال پرستار بیمارستان بنده هم در صنعت
پول بیمه ماهیانه کم شد از حقوقمان .متاسفانه پسرم بعد از تولد و در ۶ ماهگی نیاز به جلسات کاردرمانی پیدا کرد که در الان ۳ سالشه و ادامه داره ماهی ۴ تومن میدیم منم بیکار شدم. بیمه دانا همین سالی یک تومن که تو قرارداد بود هم نمیده همش میگه لیست رفته تهران ولی پولی نیومده .داستان این چطور یه؟ ممنون میشم جواب بدید .البته اگر مقدور بود . مرسی
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1395/01/16
سلام من به خاطروظع بدنی برام مشکل پیش امده نمیتوانم کارکنم
به نظرشماچه بیمه ای بدردم میخوره
توانایی بیمه ازادراندارم
پاسخ ها
rahsa
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
شما میتونید از بیمه های عمر استفاده کنید و براساس شرایطتون و مزایای دلخواه بهره ببرید
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1395/08/08
خیلی ممنون عااااااالی بود
Iran, Islamic Republic of
06:25 - 1395/08/27
باعرض سلام وخسته نباشيدمن ميخواستم ازبيمه تكميلى ايران براى خودم درست بكنم
پاسخ ها
rahsa
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
شما میتونید از بیمه تکمیلی خانواده بهره ببرید
Iran, Islamic Republic of
21:45 - 1395/09/10
سلام.بسیارمطلب مفیدی بود و بازبانی ساده و قابل فهم تویح داده بودین ممنونم خیلی زیاد
Iran, Islamic Republic of
18:28 - 1396/01/12
ایا کارت بیمه الزامی است؟
پاسخ ها
rahsa
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
برای کجا وچه بیمه ای؟
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1396/08/11
با سلام
من میخام از مطالبتون در پایان نامم استفاده کنم اما کطالب باید منبع معتبر داشته باشه . از طرفی از مطالب شما خوشم امده خواستم خواهش کنم منبع اون رو به من بگید یا منبع و کتابی معرفی کنید که بتونم این مطالب رو توش پیدا کنم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
شما میتونید به همین سایت رفرنس بدین و منع علمی نداره. فقط استایل دانشگاه رو برای رفرنس به این سایت رو رعایت کنید
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1397/01/27
باسلام ...
ممنون از مطالب مفیدتان ...علی الخصوص که با زبانی سلیس ،بیان شد ..سپاسگزارم.
Germany
12:53 - 1397/02/28
ممنون از توضیحات خوبتون. خیلی ساده و قابل فهم بود.
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1397/07/09
من مستمری بگیر تآمین اجتماعی هستم .خواستم بدونم جزو بیمه کشوری هستم یانه
پاسخ ها
rahsa
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
بله
Iran, Islamic Republic of
18:06 - 1397/08/20
سلام اطلاعات خوب بودولی اگرعکس های مؤسسات مختلف رو بزارید خیلی بهتره ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
18:06 - 1397/08/20
سلام اطلاعات خوب بودولی اگرعکس های مؤسسات مختلف رو بزارید خیلی بهتره ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1397/09/07
با سلام ، لطفا بفرماييد چند نوع بيمه نامه در كل دنيا وجود دارد؟ و چند نوع در ايران انجام ميشود؟؟
پاسخ ها
rahsa
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
بیمه مسوولیت بیمه اشخاص واموال ک هرکدوم ازین ها گروه های زیادی رو شامل میشن
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1397/09/11
انواع بیمه مسءولیت را ندیدیم
لطفا به ترتیب
Iran, Islamic Republic of
23:25 - 1397/12/24
سلام
اولا با تشکر از سایت فوق العادتون
میخاستم یک مشورت از شما کنم
من یک جوان 24 ساله هستم یک سالی میشه ازدواج کردم
حالا میخام خودم و همسرم رو بیمه کنم تا هم یه پشتوانه برای خودم و خانوادم بشه تا در اینده پشتم باشه هم یه کمکی باشه برا خرج های درمان و دوران بارداری و زایمان
وضع مالی خوبی هم ندارم و پول زیادی نمیتونم صرف بیمه کنم
ب نظر شما از کدام یک بیمه ها میتونم استفاده کنم نسبت ب شرایطم
لطفا کمکم کنید
با تشکر از همه دوستان
پاسخ ها
rahsa
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
باتوجه ب شرایط شما و انتظاراتتون ازبیمه بیمه تامین اجتماعی وتکمیلی هرموسسه درالویت اول ودوم هستند
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1398/08/06
این مطلب رو خیلی دوست داشتم چون ادبیاتش خیلی باحال بود
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1398/08/08
باسلام و تشکر
جهت اطلاع خدمتتان عرض شود که بیمه توسعه چندسال میباشد که فعالیت بیمه ای انجام نمیدهند و بیش از این موارد اعلام شده در ایران شرکت بیمه ای وجود دارد .
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1398/12/01
سایت از کی AZKI.com مزخرف و بدترین و بی مدیریت ترین سایت صدور بیمه نامه میباشد لطفا موقع خرید بیمه نامه به اینطور شرکتها اعتماد نکنید و کمی در موردشون تحقیق فرمایید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج