عنکبوتی که شمارش بلد است +عکس
۱۷۶۵۷۲
۱۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۲
۹۹۲۷
تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، عنکبوت‌های طلایی گردباف احتمالا قادر به شمارش هستند.
ایسنا: تحقیقات صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد، عنکبوت‌های طلایی گردباف احتمالا قادر به شمارش هستند.

عنکبوت طلایی گردباف (Nephila clavipes) با استفاده از طعمه هایی که در تارها به دام می افتند، ذخیره گاه های غذایی برای خود ایجاد می کند.

عنکبوتی که شمارش بلد است/عکس

محققان دانشگاه ویسکانسین در تحقیقات خود دریافتند، این گروه از عنکبوت ها به دنبال طعمه های گم شده ای هستند که از شبکه تارهایشان ربوده شده بود؛ حشرات مرده در برخی موارد توسط عنکبوت های دیگر از تارهای چسبناک ربوده می شوند.

تعداد طعمه های موجود در ذخیره گاه های غذایی با قرار دادن لارو نوعی کرم و سپس ربودن آن ، مورد بررسی قرار گرفتند؛ محققان رفتار عنکبوت ها را در جستجوی طعمه ربوده شده ارزیابی کردند.

نتایج بدست آمده نشان می دهد، عنکبوت هایی که ذخیره گاه های غذایی بزرگ تری را از دست داده بودند، مدت طولانی تری دنبال آنها می گشتند و چنین موضوعی نشان می دهد، این موجودات وضعیت ذخیره گاه های خودرا به خاطر می سپارند؛ آنها از این خاطرات برای بازیابی طعمه استفاده می کنند.

دکتر رافائل رودیرگز، رهبر ارشد این تحقیق معتقد است، می توان از این مشاهدات چنین نتیجه گرفت که عنکبوت ها دارای حس شمارش هستند. درصورتیکه لاروی بسیار بزرگ تر از ذخیره گاه ربوده شود، عنکبوت جستجوهای خود را افزایش می دهد که این موضوع حاکی از توانایی محاسبه اندازه طعمه است.

جزئیات این پژوهش در مجله «Animal Cognition قابل مشاهده است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج