آداب خفن بودن در مهمانی!
۱۸۸۱۲۱
۰۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۷
۱۸۲۶۲ 
از دو حالت خارج نيست. بعد از خارج شدن از خانه ميزبان، باعث شده‌ايد نفس عميقي بكشد و خدا را به‌خاطر رفتن‌تان شكر كند، يا اينكه فكرش را براي ديدن تدارك يك ‌مهماني ديگر و دوباره بودن در كنارتان درگير كرده‌ايد.

برترین مجله اینترنتی ایران

سیب سبز:
از دو حالت خارج نيست. بعد از خارج شدن از خانه ميزبان، باعث شده‌ايد نفس عميقي بكشد و خدا را به‌خاطر رفتن‌تان شكر كند، يا اينكه فكرش را براي ديدن تدارك يك ‌مهماني ديگر و دوباره بودن در كنارتان درگير كرده‌ايد. شايد ندانيد كه برخي از عادت‌هاي كليشه‌اي شما مي‌تواند احساس اول را در ميزبان ايجاد كند و با كمي دست كاري اين عادت‌ها و رعايت چند ريزه‌كاري، مي‌توانيد انگيزه ديدار دوباره را در او تقويت كنيد. در ادامه اين مطلب، ما به شما مي‌گوييم كه به خاطر چه رفتارهايي ديگران آرزوي خارج شدن‌تان از در خانه را به ذهن مي‌آورند و رازورمزهاي تبديل شدن به بچه باحال جمع را با شما در ميان مي‌گذاريم.

آداب خفن بودن در مهمانی

بي‌خيال جوك‌هاي وايبر شويد

پيامك‌هاي وايبري، همانطور كه به گوشي شما مي‌رسد به دست ديگران هم مي‌رسد؛ پس تصور نكنيد وظيفه داريد با خواندن‌شان جمع را بخندانيد. حتي پيام‌هاي داغ و دست اول هم وقتي مدام پشت سر هم خوانده مي‌شوند، مي‌توانند ديگران را كسل كنند و شما را به‌عنوان شخصي آزار‌دهنده و كسالت‌آور جلوه دهند.

روي نقاط حساس دست نگذاريد

فهميدنش سخت نيست. شرايطي كه آدم‌ها در آن قرار گرفته‌اند، مي‌تواند نقاط حساس را براي شما روشن كند. اگر دخترخاله‌تان در 40سالگي هنوز ازدواج نكرده، با پرسيدن «امسال شيريني مي‌خوريم؟» لبخندي كج را نصيب خود خواهيد كرد و اگر شوهر عمه‌تان در سال گذشته ورشكسته شده، با صحبت كردن از موفقيت‌هاي اقتصادي و شغلي‌تان مي‌توانيد او را كلافه كنيد. پس اصرار نداشته باشيد كه در همه جمع‌ها حرف‌هاي يكساني را تحويل مخاطبان دهيد و باتوجه به شرايط حاضران، شيوه‌هاي مختلفي را براي باز كردن سر صحبت امتحان كنيد. شايد تصور كنيد حرف‌هاي بي‌منظور شما بايد با حسن نيت پذيرفته شوند؛ اما باور كنيد در ترافيك ديد و بازديدهاي نوروزي اولين چيزي كه جا مي‌ماند و گم مي‌شود، همين حسن نيت است.

گوشي‌بازي نكنيد

گفتيم كه بهتر است در بازديدهاي كوتاه نوروزي بي‌خيال جوك‌هاي وايبري‌تان شويد اما اين تنها كاري نيست كه نبايد انجام دهيد. توصيه‌مان تكراري است اما برخي توصيه‌ها را هرچقدر هم كه تكرار مي‌كنيم، اثري روي خوانندگان نمي‌گذارد، پس براي چندمين بار از شما مي‌خواهيم كه در ‌مهماني تلفن همراه‌تان را كنار بگذاريد و نه به‌خاطر رد كردن يك مرحله از «كندي كراش» و نه براي ارتباط برقرار كردن با دوستان يا ديگر اعضاي فاميل سراغش نرويد. فقط چند دقيقه به اين ابزار كه به جاي نزديك‌تر كردن شما به ديگران، ميان شما و آنها فاصله مي‌اندازد دست نزنيد و از فرصتي كه تنها يك بار در سال براي ديدن رودرروي آدم‌ها و شنيدن صداي‌شان دست مي‌دهد، بيشترين استفاده را بكنيد.

درست است كه وايبر و تلگرام باعث شده‌اند كه در هر لحظه از حال آدم‌هاي اطراف‌تان با خبر شويد. اما اين ابزارها فرصت شنيدن صداي كساني كه دوست‌شان داريد يا در آغوش گرفتن‌شان را از شما گرفته‌اند، پس حالا كه روي يك مبل نشسته‌ايد، ارتباط حقيقي را جايگزين روابط مجازي كنيد.

ديگران را تربيت نكنيد

حتي اگر تصور مي‌كنيد به اندازه كافي بزرگ شده‌ايد، حتي اگر با ديدگاه‌هاي صاحب‌خانه مخالفيد و حتي اگر به نظرتان حرف‌هايش پوچ و بي‌معنا به نظر مي‌رسد، در ‌مهماني فكر تربيت صاحب‌خانه يا تغيير دادن نظرهايش را در این فرصت کوتاه به ذهن‌تان راه ندهيد.  مهم نيست كه چقدر به موضوع صحبت صاحب‌خانه علاقه‌منديد و فراموش نكنيد كه اين ملاقات قرار نيست زياد هم طول بكشد. يادتان نرود كه قرار نيست در يك دورهمي يك ساعته، ديگران را متوجه اشتباه‌هاي‌شان بكنيد و از در نصيحت در بياييد. پس اگر با حرف‌ها و عقايد صاحب‌خانه مخالفيد، انتقاد كردن را به فرصتي ديگر موكول كنيد و در بازديد نوروزي، دست از تربيت كردن ديگران‌ برداريد. باور كنيد اشكالي ندارد كه آدم‌هاي اطراف‌تان يك روز ديگر از زندگي‌شان را هم مثل روزهاي قبل از حضور شما در خانه‌شان بگذرانند و براي يكبار هم كه شده، از افكار منطقي و درستي كه مي‌خواهيد آنها را براي‌شان گوشزد كنيد محروم شوند. مي‌دانيم؛ سخت است! اما سعي كنيد خودتان را كنترل كنيد و اين چند دقيقه را تنها به خوش گذراندن فكر كنيد. شايد بد نباشد كه اصلا در اين ملاقات‌ها پاي عقايد پيچيده‌اي كه مي‌تواند موافقان يا مخالفاني داشته باشد را به ميان نياوريد تا كار به جاهاي باريك نكشد.

هیس! آرام باشید!

همیشه حرف زدن و مشارکت در بحث‌ها نیست که شما را به آدم جذاب مهمانی ‌ها تبدیل می‌کند؛ گاهی باید سکوت کنید تا بیشتر دیده شوید.

كمي سكوت كنيد

در روزهاي عيد ديدني، مدام به خودتان گوشزد كنيد كه تنها متكلم جمع نيستيد و ديگران هم حرف‌هايي براي گفتن دارند. پس بيشتر از ملاقات‌هاي قبلي كه در طول سال با اطرافيان‌تان داشتيد سكوت كنيد و به آنها هم فرصت ابراز وجود دهيد. مراقب صداي‌تان هم باشيد. اغلب ما به‌طور ناخودآگاه براي بهتر شنيده شدن و بيشتر درك شدن، هنگام صحبت در جمع صداي‌مان را بالا مي‌بريم اما تنها كسي كه اين اشتباه رفتاري را درك نمي‌كند، خود ما هستيم. پس براي جلب‌توجه ديگران، سررشته كلام را به دست نگيريد، پس از شنيدن هر جمله از آنها، خاطره‌اي مرتبط را تعريف نكنيد و نگذاريد هيجان‌زدگي‌تان،گوش‌هاي حاضران را كر كند.

افتخارات‌تان را فراموش كنيد

اگر به يك شغل تازه وارد شده‌ايد يا در كار قبلي‌تان ترفيع گرفته‌ايد، در ديدارهاي نوروزي اين موضوعات را با حاضران در ميان نگذاريد و صحبت كردن در مورد املاك و مستقلاتي كه تازه خريده‌ايد يا سفرهايي كه به تازگي رفته‌ايد را هم براي وقت ديگري بگذاريد. براي شنيدن افتخارات شما هميشه وقت هست و تلاش‌تان براي اينكه ديگران را در خوشحالي خود سهيم كنيد، مي‌تواند از شما چهره‌اي مغرور بسازد كه با موفقيت‌هايش قصد تحقير كردن ديگران را دارد. اين ماجرا وقتي پاي فاميل‌هاي هم سن و سال شما به ميان مي‌آيد، آزار‌دهنده‌تر جلوه مي‌كند و شما را به رقابت بي‌معنايي وارد مي‌كند كه مي‌تواند يك ملاقات چنددقيقه‌اي را به يك ماراتن طاقت‌فرسا شبيه كند، پس طوري از دستاوردها و داشته‌هاي‌تان حرف نزنيد كه ديگران به شما به چشم يك عنصر فخرفروش و تازه به دوران رسيده نگاه كنند.

همرنگ جماعت شوید

مهم نيست چقدر در كارتان موفق هستيد، مهم نيست كه تا چه مقطعي تحصيل كرده‌ايد و مهم نيست كساني كه در كنارشان مي‌نشينيد چقدر با شما فاصله دارند؛ براي چند دقيقه هم كه شده، سعي كنيد اين معيارها را فراموش كنيد و با ديگران به زبان خودشان حرف بزنيد.

شايد در تمام سال، به‌خاطر اختلاف سطح‌تان با بسياري از آدم‌ها از آنها فاصله بگيريد اما در اين ديدارهاي نوروزي، سعي كنيد از دريچه ديد آنها دنيا را ببينيد و در مورد چيزهايي كه ميان‌تان مشترك است حرف بزنيد. اشكالي ندارد؛ اگر شما كتاب‌خوان هستيد و خانم‌هاي ‌مهماني در مورد مدل‌هاي جديد النگو حرف مي‌زنند، براي چند دقيقه خوانده‌هاي‌تان را در بايگاني مغزتان بگذاريد و وارد ميدان آنها شويد.  باور کنید گاهی همرنگ جماعت شدن، نشانه هوشمندی و موقعیت‌شناسی است.

همه را با هم دعوت نكنيد

اگر در روزهاي تعطيل تصميم گرفته‌ايد برخي از آشناها را با هم دعوت كنيد و گذشته از طولاني‌تر ديدن‌شان، فرصت پذيرايي از جمع بزرگي را در يك زمان فراهم كنيد، با دقت بيشتري ليست دعوت شده‌ها را تنظيم كنيد. مي‌دانيم كه با اين كار هم مي‌خواهيد ‌مهماني مفصل‌تر و جذاب‌تري داشته باشيد و هم با يك تير چند نشان بزنيد و در روزهاي بعد كمي استراحت كنيد، اما با اين بهانه‌ها، كساني كه يكديگر را نمي‌شناسند و از بودن در كنار هم لذتي نمي‌برند را در يك اتاق ننشانيد.

زن عموي پير شما لذتي از گفت‌وگو با هم‌دانشگاهي‌تان نخواهد برد و احتمالا خواهرشوهرتان هم در چنين جمع آشفته‌اي احساس خوبي پيدا نخواهد كرد، پس سعي كنيد ‌مهمان‌ها را يك‌دست و يك‌سنخ انتخاب كنيد تا هم به خودتان خوش بگذرد و هم به ديگران.

مراقب خجالتی‌ها باشید

گوشه‌گيرها هميشه دنبال راهي براي معاف شدن از گفت‌وگو مي‌گردند و حتي در ‌مهماني‌هاي عيد هم حاضر نيستند از خودشان مايه بگذارند. اگر در معاشرت‌هاي‌تان با چنين آدم‌هايي روبه‌رو مي‌شويد، بد نيست به جاي متكلم وحده شدن، انرژي‌تان را براي حرف كشيدن از آنها خرج كنيد.

البته مراقب باشيد تلاش شما براي به حرف آوردن آنها براي‌تان حاشيه‌ساز نشود. براي مثال به‌خاطر گرم كردن محفل از آنها سوال‌هاي خصوصي نپرسيد، به روابط‌شان سرك نكشيد و در مورد ميزان دارايي‌هاي‌شان سوال نكنيد. نگران نباشيد! در همان ‌مهماني به اندازه كافي سوژه براي گپ زدن پيدا خواهيد كرد. يك برنامه تلويزيوني، اكران‌هاي نوروزي سينما و حتي رنگ لباس مهمان مي‌تواند به شما براي يك مكالمه چند دقيقه‌اي و شكستن سكوت فرصت دهد.

آداب خفن بودن در مهمانی

پسورد وای‌فای را نپرسید

عصر عصر ارتباطات است؛ اما زیاده از حد غرق شدن در دنیای ارتباطات می‌تواند شما را در نظر دیگران کسالت‌آور و آزار دهنده جلوه دهد. قرار نیست در نیم ساعتی که مشغول دید و بازدید هستید، سرتان را در گوشی تلفن همراه یا تبلت‌تان فرو ببرید و غرق در دنیای بی‌مرز ارتباطات شوید. پرسیدن پسورد اینترنت به محض وارد شدن به خانه صاحب‌خانه، باعث می‌شود که دیگران از همان لحظه ورود در مورد شما قضاوت ناخوشایندی بکنند. پس برای چند دقیقه که شده،   از دنیای ارتباطات مجازی فاصله بگیرید و  با آدم‌های واقعی در جهان واقعی ارتباط برقرار کنید.

چقدر بخوریم؟ چقدربخورانیم؟

مهمانی‌های روزهای تعطیل همیشه با خوراکی‌های خوشمزه همراه است و اگر کسی بگوید وعده خوردن این خوراکی‌ها را به خود نداده، بعید است که با شما صادق باشد. اما برای خوردن و پذیرایی کردن در این روزها هم قاعده‌هایی وجود دارد که باید رعایت‌شان کنید.

خوردن بس است!

درست است كه خوراكي‌هاي عيد، در همه ماه‌هاي سال روي يك ميز قرار نمي‌گيرند، اما نبايد به چنين بهانه‌اي، ميز صاحبخانه را خالي كنيد. شما تنها ‌مهمان آن خانه نيستيد و قرار هم نيست كه صاحبخانه بعد از رفتن‌تان هم ميز را دوباره از خوراكي پر كند و هم براي جمع كردن ريخت‌وپاش‌هاي‌تان ساعت‌ها وقت بگذارد. به معاشرت‌هاي نوروزي، تنها به چشم ديد و بازديد نگاه كنيد و خوراكي‌هاي دلفريب را نه به‌عنوان موضوع اصلي دور همي، بلكه به عنوان دورچين ماجرا ببينيد. اشكالي ندارد! كمي شيريني بخوريد و سراغ آجيل‌ها هم برويد. اما نگذاريد بعد از رفتن شما، خانه صاحبخانه از پوست تخمه فرش شود و ظرف همه نوبرانه‌هايي كه براي‌تان روي ميز گذاشته خالي شود.

پذیرایی کافی‌است!

گفتن اينكه هيچ‌كس براي خوردن به ‌مهماني نمي‌آيد، بي‌معناست. غذاها و خوراكي‌هاي اشتهابرانگيز، يكي از جذابيت‌هاي ‌مهماني هستند اما قرار نيست به‌خاطر اين واقعيت، ‌مهمان‌داري شما تنها به پذيرايي بگذرد. بهتر است سبك ‌مهمان‌داري‌تان را با توانايي‌هاي‌تان هماهنگ كنيد. اگر در انجام كارهاي خانه و پذيرايي كند هستيد يا به‌خاطر وقت گذاشتن براي بچه‌هاي‌تان، نمي‌توانيد همه چيز را آنطور كه دوست داريد عالي انجام دهيد، ‌مهماني را ساده‌تر برگزار كنيد. نگذاريد كساني كه براي ديدن شما وقت گذاشته‌اند و به خانه‌تان آمده‌اند، شما را تنها در آشپزخانه ببينند و به‌خاطر حضورشان موذب شوند. سعي كنيد پيش از آمدن ‌مهمان‌ها ظرف‌هاي پذيرايي را پر كنيد و همه چيز را روي ميز بگذاريد و اگر برنامه با هم ناهار يا شام خوردن چيده‌ايد، از روزهاي قبل پيش‌زمينه غذاهايي كه قرار است درست كنيد را فراهم كنيد تا كارتان سبك‌تر شود. يك ميزبان خسته مي‌تواند اشتياق ديگران براي دوباره آمدن به خانه‌تان را کم کند.

بازي‌گردان شويد

اگر مي‌خواهيد به ديگران با شما خوش بگذرد، هميشه ايده انجام بازي‌هاي جمعي را در ذهن داشته باشيد. البته در يك ملاقات چند دقيقه‌اي فرصتي براي بازي نمي‌ماند اما اگر در تعطيلات به ‌مهماني‌هاي شام و ناهار دعوت شده‌ايد، پيش از رفتن باتوجه به سن و سال و روحيه كساني كه به ملاقات‌شان مي‌رويد، تجهيزات بازي‌هاي گروهي را با خودتان ببريد. احتمالا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها دوست دارند به ياد گذشته با نوه‌هاي‌شان «دبرنا» بازي كنند و لذتي از مسابقه‌هاي هيجان‌انگيز نمي‌برند اما در جمع دوستان، بازي‌هاي پيچيده‌تر و ديجيتالي مي‌تواند هيجان‌انگيزتر به نظر برسد. پس پيش از ايده دادن، جمعي كه به آن وارد مي‌شويد را مورد توجه قرار دهيد.

اما مراقب باشید که در جریان این خوش گذرانی، گروه‌بندی‌ها و برد و باخت‌ها را جدی نگیرید؛ این فقط یک بازی و فقط راهی برای سرگرم شدن‌تان است؛ پس مثل بچه‌ها به‌خاطر باختن یا بردن داستان درست نکنید!
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1394/01/01
خوب بود ولی کو گوش شنوا
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1394/01/01
عالی بود ولی شوهر من رعایت نمیکنه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج