چهره‌تان را نونوار كنيد!
۱۹۰۵۶۸
۱۱ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۴
۴۴۳۰۹
حالا که سال نو آمده شايد به‌جز رخت و لباس و وسايل جديد خانه بخواهيد سري به متخصصان زيبايي بزنيد تا با برخي جراحي‌هاي كمتر تهاجمي، برطرف كردن مشكلات كوچكي كه در پوست و صورت‌تان احساس مي‌كنيد و با احساس بهتر سال نو را آغاز کنید.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز - نسرین خسروشاهی : حالا که سال نو آمده شايد به‌جز رخت و لباس و وسايل جديد خانه بخواهيد سري به متخصصان زيبايي بزنيد تا با برخي جراحي‌هاي كمتر تهاجمي، برطرف كردن مشكلات كوچكي كه در پوست و صورت‌تان احساس مي‌كنيد و با احساس بهتر سال نو را آغاز کنید، البته براي زيباسازي و جوان‌سازي صورت بايد واقع‌گرا بود و انتظار اين را نداشته باشيد كه ناگهان شبيه بازیگران معروف شويد يا با وجود سن بالا بخواهيد دوباره صورت 20 ساله‌تان را داشته باشيد اما راه‌هاي تاييدشده علمي وجود دارد كه اگر با آگاهي انجام شود مي‌تواند اثرات رضايت‌بخشي به دنبال داشته باشد. دكتر روزبه مباشر مقدم، متخصص پوست و زيبايي درباره برخي از اين جراحي‌ها و نكاتي كه بايد براي انجام آنها در نظر داشته باشيد توضيح مي‌دهد.

لايه‌برداري

از میان لایه برداری فیزیکی یا شیمیایی و لیزری کدام یک را انتخاب می‌کنید؟

چهره را نونوار كنيد! (نوروز)

هزینه:

درم ابريژن:  300 تا 700 هزار تومان

ميكرودرم: 60 تا 300 هزار تومان

پيلينگ: 100 تا 600 هزار تومان

با افزايش سن و تابش آفتاب به پوست، رنگ سفيد و صورتي جواني به رنگ زرد همراه با لك تبديل خواهد شد و قوام پوست از حالت نرم به حالت سفت تغيير مي‌كند. يكي از روش‌هاي مقابله با اين تغييرات لايه‌برداري است كه شامل چند روش مي‌شود.

لايه‌برداري شيميايي:

در اين روش با اسيدهاي گوناگون ازجمله اسيدهاي ميوه كه براساس غلظت و زمان خاصي تنظيم شده، به صورت سطحي لايه‌اي از پوست برداشته مي‌شود. نكته مهم در اين نوع لايه‌برداري اين است كه فرد بايد پوست روشني داشته باشد و بعد از انجام اين كار از آفتاب پرهيز كند.

چه اتفاقي مي‌افتد؟

اسيدها و آنزيم‌هاي خاص باعث از بين رفتن سلول‌هاي مرده مي‌شوند و درحقيقت يك سوختگي شيميايي خفيف و كنترل‌شده در پوست به وجود مي‌آيد و سلول‌هاي مرده بعد از جدا شدن جاي‌شان را به سلول‌هاي سالم و جوان مي‌دهند.

مزايا:

- دستگاه خاصي لازم ندارند.

- زخم و خونريزي نداشته و عوارض بسيار كمي دارد.

- بهبود محل لايه‌برداري يك هفته بيشتر طول نمي‌كشد.

معايب:

- در پوست سبزه ممكن است تغييرات پيگمانتاسيون بعد از لايه‌برداري ايجاد شود.

لايه‌برداري مكانيكي:

در لايه‌بردارهاي مكانيكي مواد ساينده‌اي وجود دارد كه مثل سمباده روي سطح پوست كشيده مي‌شوند و سلول‌هاي مرده را از روي آن سطح پوست برمي‌دارند كه به‌دنبال استفاده از آن تاثير و نفوذ‌ داروهاي پوست، چند برابر مي‌شود.

چه اتفاقی مي‌افتد؟

در روش ميكرودرم ابريژن، پودر كلريد آلومينيوم با فشار به پوست پاشيده شده و بعد ساكشن مي‌شود و لايه رويي پوست برداشته مي‌شود. اين روش به صورت تجربي در بهبود جوش‌هاي زيرپوستي و کک و مك و لك‌هاي حاملگي موثر است. با كمك اين روش زمينه پوست روشن شده و لوازم آرايش راحت‌تر روي پوست مي‌نشينند. در روش درم‌ابريژن نيز از دستگاه‌هاي خاص يا سمباده استفاده مي‌شود تا قسمت مياني درم تراشيده شود. اين روش عمقي‌ترين روش لايه‌برداري به حساب مي‌آيد.

مزايا:

- در ميكرودرم ابريژن تغييرات پيگمانتاسيون ايجاد نمي‌كند.

- درم‌ابريژن چين و چروك‌هاي درشت را صاف مي‌كند.

- درم ابريژن رنگ پوست را به رنگ دوران جواني بازمي‌گرداند و قوام پوست را نرم مي‌كند.

معايب:

- ميكرودرم اثرات قابل مشاهده كم و تدريجي دارد.

- درم‌ابريژن مراقبت سخت مي‌خواهد چون يك هفته صورت پانسمان است و هر روز بايد پانسمان و شست‌و‌شو شود.

- براي درم‌ابريژن فرد بايد پوست روشن داشته باشد چون احتمال تغييرات رنگدانه‌اي زياد است.

ليزر: مي‌توان از برخي انواع ليزر براي تخريب كنترل‌شده لايه سطحي پوست استفاده كرد. ليزر دي‌اكسيدكربن باعث می‌شود اسكارها و جاي جوش و چين و چروك‌هاي پوست بهتر شوند.

ليزر فركشنال:

در ليزر فركشنال كه جديدتر است به جاي تخريب لايه سطحي پوست استوانه‌هاي كوچكي در تمام ضخامت پوست تخريب مي‌شود، بنابراين بهبود سطح پوست تسريع مي‌شود و ريسك تغييرات پيگمانتاسيون و اسكار كاهش مي‌يابد.

مزايا:

- عارضه كمتري دارد و لك كمتري ايجاد مي‌كند.

معايب:

- پوست صورت قرمز است و تقريبا دو هفته بهبود طول مي‌كشد.


ليفت ابرو

چشم ها زیباتر می‌شود.

هزینه: قيمت دقيق و مشخصي ندارد

چهره را نونوار كنيد! (نوروز)

دليل افتادگي چشم در بسياري از افراد افتادگي ابروست به همين دليل گاهي انجام ليفت ابرو مي‌تواند مشكل را به كلي حل كند. گاهي هم خانم‌ها علاقه دارند گوشه ابروي‌شان بالا برود يا ابروي‌شان حالت كماني پيدا كند، البته اين كار تا حدي با تزريق بوتاكس قابل انجام است. ذكر اين نكته مهم است افرادي كه مي‌خواهند گوشه ابروي‌شان بالا برود هم گاهي با تزريق ژل در گوشه ابرو مي‌توانند اين كار را بكنند و اندكي گوشه ابرو را بالا آورند، اما بعد از اين اعمال اگر نتيجه به اندازه كافي رضايت‌بخش نباشد، مي‌توان به جراحي ليفت ابرو فكر كرد.

مزايا:

- چين و چروك پيشاني و پل بيني را هم كاهش مي‌دهد.

معايب:

- اگر توسط متخصص انجام نشود آسيب به اعصاب حركت‌دهنده صورت را به همراه دارد.


جراحي پلك

با افتادگی پلک خداحافظی می‌کنید.

هزینه: يك و نيم تا 10 ميليون تومان

جراحي زيبايي پلك سه نوع جراحي اصلي را شامل مي‌شود. در جراحي پلك فوقاني كه گاهي همراه با افتادگي پلك است، پوست اضافي روي پلك بالايي و كيسه‌هاي چربي برداشته مي‌شود. اگر افتادگي به خاطر تجمع چربي باشد، مي‌توان با جراحي بلفاروپلاستي آن را برطرف كرد. اين جراحي ظاهري جوان‌تر به فرد مي‌بخشد. گاهي با اين جراحي ابروها هم بالا كشيده مي‌شوند.

جراحي پلك فوقاني:

در اين روش پوست اضافه و كيسه‌هاي چربي پلك فوقاني كه حالت پف‌كردگي ايجاد مي‌كند برداشته مي‌شود و جاي آنها با بخيه ترميم مي‌شود.

جراحي از طريق ملتحمه (پلك تحتاني):

در اين روش بدون آنكه پوست دستكاري شود از طريق برشي در پشت پلك پاييني كيسه‌هاي چربي زير پلك برداشته مي‌شود. در اين روش نيازي به برش روي پوست نيست.

جراحي عملكردي پلك:

درصورتي‌كه پلك دچار افتادگي باشد با جراحي عضلات و بافت همبند امكان باز شدن مسير ديد براي بيمار فراهم مي‌شود.

مزايا:

- ميدان ديد بهبود پيدا مي‌كند.

- نتيجه عمل تا سال‌هاي متمادي و گاهي تا پايان عمر باقي مي‌ماند.

معايب:

- احتمال عدم قرينگي وجود دارد.

- اگر توسط پزشك متخصص انجام نشود خطر كوري به دنبال دارد.

- محل برش معمولا تا چند هفته كبود است و تا شش ماه ته‌رنگ صورتي دارد و پس از اين مدت كم‌كم به صورت يك خط ظريف سفيد در مي‌آيد و تقريبا محو مي‌شود.

- پلك مدتي متورم مي‌شود.


برداشتن خال

نتیجه به نوع، اندازه و رنگ خال بستگي دارد.

هزینه: باتوجه به گستردگي انواع و اندازه خال نمي‌توان هزينه دقيقي براي اين جراحي ارائه كرد.

چهره را نونوار كنيد! (نوروز)

خال‌ها در بيان عموم مردم شامل دسته‌هاي بسيار زيادي از زوائد پوستي هستند كه درمان‌هاي متفاوتي را ايجاب مي‌كنند. آنچه در درماتولوژي به‌عنوان خال شناخته مي‌شود در اغلب موارد تنها مشكل ظاهري و زيبايي است و برداشتن و تخريب آنها فقط با درخواست بيمار انجام مي‌شود و از نظر علمي لازم نيست. در اصل درصد كمي از خال‌ها هستند كه حتما بايد همراه با مقداري از بافت اطراف آن برداشته شوند.

خال‌هايي كه به‌طور ناگهاني دچار تغييراتي مثل پيدا كردن حاشيه نامنظم، نامنظم شدن رنگ خال، پيدا كردن حاشيه غير قرينه، خارش، التهاب، ‌خونريزي و … شوند، ‌بايد تحت نظر پزشك برداشته شوند. متداول‌ترين روش‌هاي برداشتن خال؛ برش، راديوفركوئنسي و ليزر هستند.

راديوفركوئنسي:

در اين روش جريان الكتريكي در سطح پوست گرماي كنترل شده توليد کرده و ضايعات پوستي را تخريب مي‌كند. از اين روش در برطرف كردن خال‌هاي سطحي استفاده مي‌شود. اگر خال‌ها درشت و عميق باشند فرورفتگي ناشي از تخريب آنها ممكن است به صورت دائمي باقي بماند بنابراين راديوفركوئنسي روش مناسبي براي برداشتن خال‌هاي سطحي است.

ليزر:

از ليزر دي‌اكسيدكربن براي تخريب خال‌هاي سطحي مي‌توان استفاده كرد. در اين روش به‌جاي جريان برق از امواج ليزر براي تخريب يا تراش خال استفاده مي‌شود، البته همه خال‌ها كانديد مناسبي براي ليزر نيستند.

جراحي:

اين روش پركاربردترين روش براي برداشتن خال در ميان پزشكان است. در اين روش با ايجاد بي‌حسي موضعي در محدوده خال، ‌با تيغ جراحي يك برش ساده روي پوست ايجاد و خال از عمق پوست خارج مي‌شود، ‌سپس جاي آن با نخ ظريف بخيه زده مي‌شود.

شفاف‌سازي كنيد:

اگر از روش جراحي براي برداشتن خال استفاده مي‌كنيد، بايد بدانيد كه ممكن است جاي زخم آن روي صورت‌تان بماند و حتي گاهي بدتر از خال شود، اما از آنجا كه قدرت ترميم صورت بالاست مي‌توان بعد از اين عمل آن را با ليزر ترميم كرد.

معایب:

- بعد از جراحي يا ليزر قرمزي در محل برداشت ايجاد مي‌شود كه تا مدت‌ها باقي مانده و حتي ممكن است اسكار آن دائمي شود، بنابراين احتمال باقي ماندن جاي زخم و اسكار در روش جراحي وجود دارد.

- در پوست‌هاي سبزه امكان دارد جاي خال كمي تيره‌تر شود كه طي چند هفته تا چند ماه از بين مي‌رود.


بوتاكس

خط اخم و خنده را مي‌توانيد با اين روش محو كنيد.

هزینه: درصورت استفاده از آمپول‌هاي استاندارد 350 تا 600 هزار تومان

وقتي از عضلات به‌طور مكرر استفاده مي‌شود، پوستي كه روي عضلات قرار دارد شروع به چين خوردن مي‌كند. در آغاز اين چين‌ها ديناميك هستند ولي بعد از مدتي استاتيك يا به‌اصطلاح پايدار مي‌شود. بهترين زمان استفاده از بوتاكس وقتي است كه اين چين‌ها هنوز به حالت استاتيك درنيامده‌اند. به اين ترتيب كارآيي عملي كه انجام مي‌دهيد و نتيجه آن بهتر است. تزريق بوتاكس را مي‌توان در تمام عضلات انجام داد اما مطمئن‌ترين و بي‌عارضه‌ترين قسمت، عضلات بالاي صورت، عضلات پيشاني و دور چشم است. درواقع موثرترين كاربرد بوتاكس فلج كردن اين دسته از عضلات است.

چه اتفاقي مي‌افتد؟ تزريق بوتاكس توسط متخصص و با سوزن‌هاي بسيار ظريف انجام مي‌شود كه چندان دردناك نيست و حتي نيازي به بي‌حسي ‌ندارد. براي اين‌كار پزشك بعد از ضدعفوني‌ كردن پوست، با استفاده از سرنگ مقادير كمي از بوتاكس را در محل‌هاي مورد نظر تزريق مي‌كند.

از چه دارويي بايد استفاده كرد؟ مهم‌ترين نكته در انجام اين كار استفاده از داروهايي است كه استاندارد وزارت بهداشت را دارند. در حال حاضر متاسفانه آمپول‌هايي از كشورهاي نامعلوم با قيمت ارزان وارد كشور شده كه تزريق آن ممكن است شوك آنافيلاكسي ايجاد كند. اگر خواستيد بوتاكس انجام دهيد بهتر است بدانيد كه تنها سه آمپول مورد تاييد وزارت بهداشت است؛ آمپول ديسپورت كه انگليسي است، آمپول نوروناكس كه محصول كشور كره جنوبي است و زئومين.

چهره را نونوار كنيد! (نوروز)

افراد مجاز و غيرمجاز براي بوتاكس: افرادي كه به تركيبات دارويي آلرژي دارند، خانم‌هاي باردار و افرادي كه مشكلات اسكلتي و عضلاني دارند، نبايد بوتاكس تزريق كنند اما به‌طور كلي افرادي كه بالاي 20 سال دارند و سلامت كامل دارند، مي‌توانند اين تزريق را انجام دهند.

تاثير بوتاكس بر ابروها: با بوتاكس مي‌توان ابروها را بالا برد. با تزريق بوتاكس در ناحيه مياني پيشاني و عدم تزريق در قسمت‌هاي طرفي ابرو مي‌توان حالتي ايجاد كرد كه انتهاي خارجي ابروها بالا بروند ولي با تزريق بوتاكس نمي‌توان كل طول ابرو يا انتهاي داخلي آن را بالا برد.

خط خنده را با بوتاكس از بين نبريد: به علت تاثير بوتاكس در فلج كردن عضلات لبخند و غيرطبيعي شدن صورت نمي‌توان از بوتاكس براي برطرف كردن آن استفاده كرد، اما با تزريق مقدار بسيار كم بوتاكس مي‌توان خطوط عمودي كه بر اثر غنچه كردن دهان ايجاد مي‌شود را كاهش داد.

مزايا:

- وقتي در زمان تاثير دارو شما از اين عضلات استفاده نكنيد؛ عادت چروك انداختن از سرتان مي‌افتد.

معايب:

- مي‌تواند باعث ايجاد حالت انجماد در چهره افراد شود.

- به‌ندرت بعد از تزريق سردرد ايجاد مي‌شود.

- بعد از چهار تا شش ماه دوباره بايد تزريق شود.


ژل‌ها و فيلرها متنوع هستند

براي هركدام از اعضاي صورت بايد فيلر خاص استفاده شود.

از فيلر يا پركننده كه با نام ژل شناخته شده براي حجم دادن و تغيير شكل دادن قسمت‌هاي مختلف صورت استفاده مي‌شود. هر چه سن بالاتر مي‌رود صورت حالت افتادگي پيدا مي‌كند و سطح چربي پوست كاهش يافته و در جاهاي ناخوشایندی مثل غبغب ظاهر مي‌شود. در مواردي مانند خط خنده و لب كه حجم كمي لازم است، ژل انتخاب بهتري است چون فقط يك تا دو سي‌سي حجم‌دهنده لازم دارد، ولي درمورد گونه چون ژل‌هاي استاندارد هزينه بالايي دارند مقرون‌به‌صرفه نيست و بهتر است از چربي بدن استفاده شود.

عملكرد ژل‌ چيست؟ ژل يا فيلري كه امروزه استفاده مي‌شود اغلب از جنس هيالورونيك اسيد بوده و با گذشت زمان جذب مي‌شود و عوارض ژل‌هاي قديمي كه دائمي بوده و از مواد مصنوعي تهيه شده و بعد از مدتي از جاي خود حركت كرده يا گلوله‌گلوله مي‌شد را ندارد.

مزايا:

آماده‌تر و سرپايي‌تر از چربي است.

معايب:

- در افراد باردار نمي‌توان استفاده كرد.

احتمال دارد در چند روز اول كبودي و تورم داشته باشد.

- اگر ژل غيرهيالورونيك اسيد باشد ممكن است جا‌به‌جا شود.

عملكرد چربي چيست؟ در اين روش چربي از شكم يا نواحي ديگر بدن گرفته مي‌شود.

مزايا:

- تزريق چربي دوام زيادي دارد.

- براي حجم‌هاي زياد مثل گونه هزينه كمتري دارد.

- احتمال واكنش ندارد.

معايب:

- هزينه زيادي دارد.

هزینه: براي چربي يك و نيم تا چند ميليون بسته به نقاط مختلف بدن

ژل براي لب و خط خنده: 350 تا يك ميليون تومان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج