حداقل دریافتی کارگران در سال 94
۱۹۴۸۷۳
۲۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۳
۲۲۹۸۱
نمایندگان کارگران می‌گویند افزایش قیمت کالاها در فروردین ماه باعث می‌شود تا قدرت خرید متوسط دریافتی ۱.۲ میلیون تومانی آنها در سال ۹۴ تضعیف شود.
خبرگزاری مهر: نمایندگان کارگران می‌گویند افزایش قیمت کالاها در فروردین ماه باعث می‌شود تا قدرت خرید متوسط دریافتی ۱.۲ میلیون تومانی آنها در سال ۹۴ تضعیف شود.

حداقل دریافتی افراد مجرد در سال گذشته با سابقه کار پایین ۷۲۹۳۰۰ تومان بود، افراد متاهل با یک فرزند ۷۸۴۷۸۸ تومان و افراد متاهل با دو فرزند نیز ۸۴۵۶۷۶ تومان بوده است. در عین حال؛ علی ربیعی وزیر کار اعلام کرده بود متوسط دریافتی هر نیروی کار در سال گذشته یک میلیون تومان بوده است.

برای سال جاری مصوبه جدید شورای عالی کار، افزایش هایی را در نظر گرفته به نحوی که حداقل دریافتی یک نیروی تازه کار مجرد ۸۹۲۴۳۰ تومان، شاغلان متاهل با یک فرزند ۹۶۳۶۷۱ تومان و افراد شاغل با دو فرزند نیز ۱۰۳۴۹۱۲ تومان شده است.

طبق آنچه که به مجموع دریافتی های نیروی کار در سال جاری افزوده شده، می توان انتظار داشت که متوسط دریافتی کارگران در سال جاری از یک میلیون تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان افزایش یابد که طبق روال موجود از هفته آینده اولین پرداختی آن نیز انجام خواهد شد.

افزایش متوسط دریافتی کارگران در سال ۹۴


یکی از مهم ترین دغدغه ها و مسائلی که نمایندگان کارگران از آن به عنوان چالش دائمی زندگی کارگران یاد می کنند، تامین معیشت و کسری درآمدی است به نحوی که این موضوع باعث کشانده شدن بسیاری از کارگران به انجام مشاغل دوم و سوم شده و طبق آمارهای رسمی مرکز آمار ایران نیز هم اکنون چیزی نزدیک به ۵۰ درصد کل شاغلان کشور در ماه بیش از ۴۹ ساعت کار می کنند که همان انجام اضافه کاری است.

کارگران همچنین عنوان می کنند به دلیل ناتوانی دولت ها در حمایت موثر از نیروی کار کشور و تصمیمات مصلحتی متعدد شورای عالی کار در طول سالیان متمادی، امروز درآمد کارگران با کسری بسیار زیادی مواجه است و نمایندگان کارگران معتقدند به صورت متوسط این کسری ۷۲ درصد است و از دولت می خواهند تا ترتیبی اتخاذ شود که این عقب افتادگی های مزدی در طول یک دوره ۵ ساله جبران شود.

از سویی، دغدغه دیگر که در طول سال های اخیر با شدت بیشتری خود را نشان داده، افزایش مستمر قیمت ها، بالا رفتن نرخ تورم و از دست رفتن اندک قدرت خرید جدید ایجاد شده به واسطه افزایش دستمزدها در همان روزهای ابتدایی هر سال بوده که این مسئله باعث شده نمایندگان کارگران بگویند دریافتی نیروی کار تنها تامین کننده هزینه های حداکثر ۱۰ روز اول ماه خانوار کارگری است و آنها برای گذراندن دو سوم ماه خود با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

کسری میلیونی درآمد نسبت به هزینه

بررسی گزارش های سال گذشته نمایندگان کارگران نشان می دهد که تنها در فروردین ماه سال ۹۳ هزینه خانوارهای کارگری کشور تا ۵۰۰ هزارتومان به یکباره افزایش داشته در حالی که میزان افزایش دستمزد سالیانه به مراتب بسیار کمتر از این میزان بوده است.

بنابراین با استناد به اظهارات وزیر کار که متوسط دریافتی سال گذشته کارگران را ماهیانه یک میلیون تومان اعلام کرده بود و همچنین با توجه به آمارهای ارائه شده از سوی کارگران مبنی بر افزایش هزینه خانوار کارگری به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان در بهار سال گذشته، کارگران در سال گذشته دستکم یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان در هر ماه کسری درآمدی داشته اند.

این ادعا نمی تواند نادرست باشد چرا که مرکز آمار ایران به عنوان مرجع رسمی اعلام و انتشار آمارهای کشور نیز در سال گذشته متوسط هزینه یک خانوار شهری کشور را یک میلیون و ۸۲۲ هزارتومان دانسته بود که با فرض استناد به این آمار و نپذیرفتن آمارهای کارگران نیز، معیشت خانوار کارگری در هر ماه ۸۲۲ هزارتومان کسری داشته است.

در دی ماه سال گذشته اعلام شد هزینه خوراک کارگران ماهیانه ۵۷۵ هزارتومان شده و محاسبات نشان می دهد در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۲، هزینه خوراک کارگران به میزان ۴۹۰ درصد افزایش داشته است. البته در مقاطع زمانی مختلف سال گذشته، نمایندگان کارگران آمارهای دیگری نیز از محاسبه میزان هزینه خانوار ارائه کردند که عموما بین یک میلیون و ۷۶۰ هزارتومان تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان بوده است.

رحمت الله پورموسی در گفتگو با مهر با بیان اینکه با توجه به اینکه تازه سال آغاز شده است هنوز محاسبات جدیدی درباره وضعیت هزینه ها و معیشت کارگران انجام نشده است گفت: البته افزایش هایی قطعا در زندگی کارگران به دلیل اعمال برخی افزایش ها در کالا و خدمات مورد نیاز خانوار اتفاق افتاده، ولی به لحاظ عدد و رقم هنوز بررسی ای صورت نگرفته است.

سهم مزد در قیمت تمام شده تا ۷ درصد


دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهارداشت: یک مسئله این است که در سال جاری شیب افزایش قیمت ها نسبت به سال های گذشته کُندتر شده که این مسئله به معنای حفظ بهتر قدرت خرید کارگران خواهد بود.

پورموسی ادامه داد: افزایش ۱۷ درصدی مزد سایر سطوح مزدی در سال جاری یک موضوع مهم در مصوبه شورای عالی کار است که برای اولین سال اتفاق افتاده و می تواند باعث تقویت مجموع دریافتی نیروی کار کشور شود.

این مقام مسئول کارگری کشور تاکید کرد: ممکن است نهایتا میزان دریافتی بخشی از کارگران در سال جاری یک میلیون و ۴۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان باشد که متوسط آن همان یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان برای بیشتر آنها است.

وی همچنین درباره سهم مزد در قیمت تمام شده تولید گفت: محاسبات نشان می دهد که این سهم در ایران بین ۵ تا ۷ درصد است ولی در برخی کشورهای پیشرفته سهم مزد کارگران از قیمت تمام شده تا ۶۸ درصد نیز است.

به گفته پورموسی، مزد ارتباط مستقیمی با میزان بهره وری نیروی کار و تاثیرگذاری افراد در جریان تولید دارد و یکی از دلایل پایین بودن بهره وری نیروی کار در ایران، دستمزدهای پایین است؛ بنابراین باید به سمتی برویم که قدرت خرید جامعه کارگری مورد تقویت قرار گیرد.
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:35 - 1394/01/25
آقای ربیعی من با سابقه 13 سال کار متوسط ماهیانه حقوقم یک میلیون نمی شود .
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:15 - 1394/01/25
اتفاقی که سال اول دهه 90 در اقتصادی کشور افتاد با شرط اینکه تورم کشور بایک ثبات متعادل پیش رود در اواخر دهه 90 هجری کم کم قشر متوسط و کم درآمد جامعه قدرت هضم فاجعه اقتصادی فعلی حاکم بر جامعه را خواهند داشت
ROMANIA
20:08 - 1394/01/25
اقای ربیعی مثل اینکه شما بیخبرین ما کارگرهای اداره گاز خراسان شمالی با اینکه 24ساعته باید در خدمت باشیم ولی پایه حقوق ثابت ماهانه260000تومان هست حالا شما واقعان در جریان همه امور هتیین یا این که ما اماری نداریم.در هر صورت اگه واقعان دل سوز هستین اماری از ما بگیرین که دارن با ما چکار میکنن
پاسخ ها
رز
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۶
آقای محمد چطورمیگین پایه 260 تومن اصلا امکان نداره من خودم کارگرم شمامیتونی شکایت کنی اگه بیمه باشی پایه 712تومنه
ROMANIA
20:34 - 1394/01/25
سلام . البته در کم بودن حقوق کارگران عزیزمان شک نیست اما بهتر است به کارفرما هایی که واقع دارند کار می کنند شرایطی بدهند که بتوانند حقوق کارگران را هم بدهند و توانایی ان را داشته باشند وگرنه حقوق کارگر بشه ده میلیون دولت که نمی دهد کارفرمایی که کارخونش نمی چرخه از کجا بدهد به نظرتون
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
07:26 - 1394/01/26
انشاءالله با تدبر و برررسي خوب و منصفانه دريافتي هاي كارگران به موقع پرداخت شود و اينكه كارگراني را كه متاهل شده اند را به خوبي از مزاياي خوبي برخوردار نمايند تا اينكه مشكلات عيديده برايشان پيش نيايد.
و بتوانند زندگي خوبي داشته باشند و از حداقل معيشت زندگي برخوردار شوند و مشكلات اقتصادي دامن گير انها نشود.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:32 - 1394/01/26
خیلی‌ها از احوال محرومین و بالاخص کاگران بیخبرند. خیلی‌ها موقع رای جمع کردن خود را جزئی از محرمین نشان می دهند و به متمولین گرایش پیدا می‌کنند.
برای افزایش تعرفه پزشکی آنچنان رای می‌دهند و برای افزایش حقوق کارگر این چنین!!!
پاسخ ها
محمد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۰
واقعان موافقم .بااین تزویر مسئولین
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:27 - 1394/01/26
با تورمی که پیش رو داریم بنظرتون 17% کم نیست حقوق من 89000000 میشه از این 500000 برا بیمه بعد از این بیا پول اب و برق و گاز و کرایه خونه رو هم کنار بذار دیگه چند موند
اینجا برا من سوال هست که چه جور زندگی کنیم بهتره
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
08:39 - 1394/01/29
تو رو خدا از دولت محترم میخوایم خط فقرو درامد زیر 50000 تومان اعلام کنن تا مام یه روز ثروتمند بشیم.
من نمیدونم چرا بعضی ها رسمی میشن؟ ولی ما همچنان نا امیدانه پارو میزنیم؟
راستی اگه ی روز جنگ بشه مثل جنگ ایران و عراق بازم پیمانکاری و رسمی توش رسمه یا نه ما اونجا رسمی میشیم؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج