هواپیماهای جدید ماهان قابل مصادره هستند!
۲۰۶۹۷۷
۰۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۳
۲۱۳۰۶ 
بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر کرده، نشان می‌دهد تحریم‌های تازه‌ای که علیه ۲ شرکت عراقی و اماراتی وضع شده، به بهانه نقض تحریم‌های «ضدتروریسم» ایران و نه تحریم‌های هسته‌ای بوده که قرار است پس از توافق هسته‌ای برداشته شوند.
خبرگزاری فارس: وزارت خزانه‌داری امریکا روز پنج‌شنبه دو شرکت عربی و مالک یکی از این شرکت‌ها را به اتهام کمک در خرید هواپیمای مسافربری دست دوم توسط ایران، تحریم کرد.

این دو شرکت که در عراق و امارات مستقرند، بر اساس ادعای وزارت آمریکایی، در خرید این هواپیمای دست دوم به شرکت ایرانی ماهان کمک کرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همزمان بیانیه‌ای صادر کرده و جزئیات بیشتری در خصوص افراد تحریم‌شده و همچنین دلیل این اقدام واشنگتن منتشر کرده است.

در این بیانیه به نقل از «آدام زوبین» معاون اطلاعات مالی و تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است: «ما به مقابله فعالانه با نقض تحریم‌های ایران ادامه می‌دهیم، چه در حمایت از مجموعه‌های تروریستی باشد یا دیگر بخش‌های تحریم‌شده.»

موضع واشنگتن همچنین نشان می‌دهد تحریم دو شرکت «النصر» عراق، «اسکای بلو برد» امارات متحده عربی و «عصام شموت» مالک سوری این شرکت، به دلیل تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای که قرار است پس از توافق برداشته شوند، نبوده بلکه به واسطه تحریم‌های موسوم به «ضدتروریسم» یا همان حمایت ایران از گروه‌های مقاومت است که گروه موسوم به 1+5 می‌گوید بعد از توافق نیز پابرجا می‌ماند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «این مجموعه‌ها و این شخص بر اساس دستور اجرایی 13224، ذیل اختیار ضدتروریسم، وارد (لیست سیاه) شده‌اند. خطوط هوایی ماهان در اکتبر سال 2011 بر اساس دستور اجرایی 13224 به دلیل کمک‌های مالی، مادی و تکنولوژیکی به نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وارد لیست شد. نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هم در سال 2007 بر اساس دستور اجرایی 13224 برای حمایت از سازمان‌های متعدد تروریستی، وارد لیست شده بود.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین نوشته است که این کشور از انتقال یک فروند هواپیمای مسافربری دیگر که قرار بوده به واسطه شرکت النصر به ایران منتقل شود، جلوگیری کرده است.

در بخشی دیگر از این بیانیه، واشنگتن تهدید کرده است که 9 فروند هواپیمای خریداری شده توسط ماهان، بر اساس تحریم‌های آمریکا قابل مصادره هستند، که این امر به نوشته روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، فعالیت این هواپیماها در خطوط بین‌المللی را با ریسک مواجه می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این مورد نوشته است: «با توجه به آنکه اموال و مالکیت ماهان ایر بر اماکن در حوزه قضایی ایالات متحده، مسدود شده، وزارت خزانه‌داری، 9 فروند هواپیمایی را هم که اخیرا از خطوط هوایی «النصر» به ماهان ایر منتقل شده، جزو اموال تحت مالکیت ماهان می‌داند. ماهان ایران برای انتقال نیروها، تسلیحات و منابع نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برای حمایت از رژیم اسد در پروازها به سوریه کمک کرده و ضمنا خدمات حمل و نقل به حزب‌الله لبنان که پیش از این به صورت جداگانه جزو گروه‌های تروریستی قرار گرفته، ارائه می‌دهد.»

این بیانیه می‌افزاید: «در نتیجه اقدام امروز (پنج‌شنبه)، تمام اموال خطوط هوایی النصر، اسکای بلو برد یا عصام شموت در حوزه قضایی ایالات متحده، مسدود شده و اتباع ایالات متحده از معامله با آن‌ها منع می‌شوند. شناسایی این 9 فروند هواپیما که ماهان‌ایر در آن‌ها مالکیت قابل مصادره دارد. ردیابی این اموال مصادره‌شده توسط طرف‌های مربوطه را تسهیل کرده و همچنین استفاده ایران از اعمال فریب‌آمیز برای دور زدن تحریم‌ها را دشوارتر می‌کند.»
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج