این طرح ها و رنگ ها را به خانه تان بیاورید
۲۱۶۶۸۸
۰۷ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۱
۴۴۳۲۲ 
خيلي از ما در زندگي روزمره از رنگ‌ها ترس داريم اما فقط كافي است كمي جسور باشيم و رنگ و طرح‌هاي عجيب را به خانه‌مان بياوريم.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله منزل - لیدا هادی:  نقاشي بچه‌ها ساده است و بي‌پيرايه؛ دنيايي از خط‌ها و منحني‌هاي رنگي. كوه، دشت، صحرا، گل، سبزه و خورشيد به ساده‌ترين شكل ممكن با رنگ‌هايي بي‌شباهت به دنياي واقعي؛ خورشيدي كه سبز است، گل‌هايي آبي و آسماني زرد طلايي. بچه‌ها در استفاده از رنگ‌ها جسورند. آنها گاهي هوشمندانه رنگ‌ها را جابه‌جا مي‌كنند برخلاف ما آدم‌بزرگ‌ها که هميشه خورشيدمان زرد است و كوه‌مان قهوه‌اي. براي ما آدم‌بزرگ‌ها رنگ‌ها جاي خاص خودشان را دارند.

در نگاه ما رنگ سالن پذيرايي سفيد استخواني است و اتاق‌ها اگر آبي يا در نهايت صورتي باشند بهتر است. ما جسارت استفاده از رنگ‌ها را در همان بچگي جاگذاشته و بزرگ شده‌ايم. ما از رنگ‌ها گاهي مي‌ترسيم. از قابليت رنگ‌ها بي‌خبريم و زيبايي ذاتي شان را نمي‌شناسيم. فقط كافي است از امروز نگاه‌مان به رنگ‌ها را كمي تغيير دهيم. كافي است جسور باشيم و از رنگ‌ها نترسيم.

به قرمز ايمان بياوريد

شايد در استفاده از رنگ قرمز براي اتاق پذيرايي يك پزشك عمومي بیشتر بتواند نظرتان را جلب كند تا يك طراح دكوراسيون داخلي. اگر از يك پزشك درباره رنگ قرمز اتاق بپرسيد حتما براي‌تان توضيح مي‌دهد كه چطور در و ديوار قرمزرنگ باعث بالارفتن سطح انرژي افراد و زياد شدن متابوليسم‌شان مي‌شود.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

مي‌گويند آدم‌هايي كه در فضاي قرمزرنگ قرار مي‌گيرند بيشتر و تندتر از زمان‌هاي ديگر حرف مي‌زنند. آدم‌هايي كه در فضاي قرمزرنگ دور هم قرار می گیرند بيشتر از آنهايي كه دور و برشان كمرنگ‌تر است غذا مي‌خورند و البته اين آدم‌ها كالري بيشتري هم در روز از دست مي‌دهند چراكه رنگ قرمز ديوارها آنها را به تكاپو و صرف انرژي بيشتري وامی‌دارد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

از طرفي آدم‌هايي كه ديوار اتاق‌شان قرمز است براي از دست دادن وزن استعداد بيشتري دارند هر چند كه در خوابيدن هم دچار مشكل مي‌شوند چراكه آنقدر سرحال هستند كه هيچ خوابي سراغ‌شان نمي‌آيد. به نظر مي‌رسد همين‌ها دلايل خوبي براي پاشيدن رنگ قرمز روي يكي از ديوارهاي خانه‌تان باشد. البته اگر به هيچ‌كدام از اين بهانه‌هاي فيزيكي اهميت نمي‌دهيد بهتر است پاي حرف‌هاي يك دكوراتور حرفه‌اي بنشينيد. آن وقت او براي‌تان توضيح مي‌دهد رنگ قرمز ديوارهاي اتاق پذيرايي و اتاق خواب در عين اينكه خانه‌تان را پر از حس زندگي و شادابي مي‌كند تا چه اندازه مايه آرامش‌تان هم می‌شود به شرطي كه در استفاده از آن اغراق نكنيدچون  استفاده زياد از رنگ قرمز در دكوراسيون خانه محيط را كوچك‌تر از معمول نشان می‌دهد.


به قرون وسطي سفر كنيد

طراحان دكوراسيون داخلي اسمش را گذاشته‌اند پرواز به ايتالياي قرون وسطي؛ ديوارهايي با نماهايي نمدار و آب كشيده. انگار يك سطل آب را روي رنگ غالب ديوار خالي كرده‌اید و بعد گوشه‌اي نشسته و منتظر كار هستید. نتيجه مي‌شود يك ديوار شسته شده؛ نمايي عجيب كه اين روزها در ديوارهاي خاص خانه‌هاي مدرن استفاده مي‌شود. درست كردن آن هم كاري ندارد. فقط كافي است اول رنگ پايه ديوار را بزنيد و يك شبانه‌روز صبر كنيد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

بعد بايد رنگ‌هايي را انتخاب كنيد كه براي نماي شسته شده مناسب باشند. معمولا در طرح‌هاي نم‌خورده رنگ‌هاي خاكي مناسب‌تر هستند. فقط بايد دقت داشته باشید رنگ‌هايي كه انتخاب مي‌كنيد دو تا چهار درجه از رنگ اصلي پس‌زمينه‌تان تيره‌تر باشند. اسنفج بزرگي را نمدار كنيد و در رنگ پايه آب بزنيد. آن را روي ديوار بكشيد و بعد دوباره با اسفنج نمدار روي سطح آن بكشید. هر جا رنگ‌ها تيره‌تر از معمول شدند مي‌توانيد با يك برس بزرگ نرم رنگ‌ها را به سمت هم محو كنيد. به اين ترتيب ديواري با حالتي نمدار داريد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

طراحان دكوراسيون داخلي معتقدند اين ديوارها براي افرادي كه دنبال آرامش خاص و سكون در خانه هستند، طرح مناسبي است. بازگشت به خانه‌هاي گذشته‌هاي دور و فضاهاي قديمي و حس نوستالژي عجيب اين ديوارها آرامش خاصي به محیط مي‌دهد. اين وسط هرچه رنگ‌ها خاكي‌تر و گرم‌تر حس نوستالژي هم قوي‌تر!

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون


سياه را عشق است

خيلي‌ها از رنگ سياه ترس دارند. براي آنها رنگ سياه نشانه تاريكي، سردي، دوري و خستگي است. براي دسته‌ای ديگر هم سياه نشانه ترس است و سوگواري. اما اين رنگ عجيب آنقدرها هم كه مي‌گويند ترسناك نيست. درواقع مي‌توان مدعي شد كه مشكي سلطان رنگ‌ها در دكوراسيون خانه است. اگر مشكي به دليل خنثي‌ بودن با هر رنگي استفاده شود، تاثير فوق‌العاده‌اي خواهد داشت.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

ژاپني‌ها از مشكي زياد استفاده مي‌كنند به‌خصوص زماني كه بخواهند در فضا ظرافت خاصي را  نشان دهند. اين روزها با الهام از معماري مدرن استفاده از تركيب رنگ‌هاي مشكي و سفيد در فضاي آشپزخانه يا دكورهاي داخلي طرفداران زيادي پيدا كرده اما داستان اينجاست كه براي داشتن يك خانه مدرن بايد بيشتر از اينها جسور بود. كسي كه جسارت استفاده از سياه خالص را داشته باشد بايد قهرمان فضاسازي ناميده شود. رنگ مشكي در معماري نشانه قدرت، شأن و مقام، برجسته بودن، قطعيت و محصور بودن است بنابراين اگر دنبال هر كدام از اين صفات هستيد بايد تا جايي كه دوست داريد روي سياه‌سازي فضا اغراق كنيد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

جسورانه‌ترين كار اين است كه تمامي فضاي آشپزخانه را مشكي كرد. سياه مات و رنگ پريده در طيف‌هاي مختلف مي‌تواند به فضاي آشپزخانه   زيبايي خاص دهد؛  سياهي كه هيچ رگه‌اي از روشني در آن نيست حتي خبري از دستگيره‌هاي استيل . سياه سياه فقط همين!


با رنگ‌هاي متضاد بازي كنيد

هاي‌لايت بعضي قسمت‌هاي ديوارهاي خانه با رنگ‌هايي كه تضاد خاصي با هم دارند، اين روزها بين طراحان دكوراسيون داخلي طرفداران زيادي پيدا كرده است. آنها از خطاي ديد آدم‌ها استفاده مي‌كنند و با استفاده از دو رنگ متفاوت در مساحت تعيين شده‌اي از ديواري كه مي‌خواهند تقريبا يك‌جور تصور خاص در نگاه بيننده به وجود مي‌آورند؛ تصور عمق يا بعد بخشيدن به ديوار.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

در اين روش ساده‌ترين راه اين است كه نيمه پايين ديوار را به رنگ تيره‌اي درآورد؛ مثلا اگر نيمي از ديوار سياه و نيم ديگرش سفيد باشد آن وقت در نگاه ناظر ديوار عمق پيدا مي‌كند؛ يعني با قرار دادن يك ميز در حد فاصل رنگ‌ها مي‌شود فضاي زير ميز را عميق‌تر از معمول به نظر آورد.

روش كار هم ساده است. فقط كافي است اول ديوار را به رنگ اصلي دلخواه‌تان درآوريد و منتظر بمانید تا كاملا خشك شود. بعد با خط‌كش روي ديوار محدوده رنگي كه قرار است برجسته شود را تعيين كنيد. مي‌توانيد با نوارچسب‌هاي كاغذي حد فاصل را از هم جدا كنيد تا رنگ‌ها با هم قاطي نشوند. رنگ را بايد دو تا سه بار تكرار كنيد تا ديگر اثري از رنگ اصلي زيري باقي نماند. هاي‌لايت كردن ديوارها فقط مخصوص رنگ‌هاي سفيد و سياه نيست.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

شما براي هر فضايي در خانه و با هر طيف رنگي مي‌توانيد اين كار را انجام دهيد. تنها بايد در انتخاب صحيح رنگ‌ها و هارموني‌شان دقت كنيد. در هاي‌لايت كردن ديوارها فقط تركيب رنگ‌هاست كه اهميت دارد. معمولا از های‌لايت كردن در اتاق‌هاي كودكان زياد استفاده مي‌‌شود به‌خصوص زماني كه بچه‌ها دختر و پسر هستند و مجبورند يك اتاق داشته باشند. آن وقت نوار آبي يا سبز پاييني مال پسر خانواده است و نوار صورتي يا قرمز بالايي مال دختر خانه!


معرفي مي‌كنيم: امبره

محو شدن يك رنگ اصلي در رنگ‌هاي ديگر را در اصطلاح اهالي طراحي خانه و دكور امبره مي‌گويند. حالا فكرش را كنيد كه اين حركت عجيب را روي يكي از ديوارهاي خانه بخواهيد اعمال كنيد. اين روشي است كه اين روزها طراحان دكوراسيون در خانه‌هاي مدرن استفاده مي‌كنند.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

البته اين كار بيشتر به درد خانه‌هايي با سقف‌هاي بلند مي‌خورد اما در حجم پايين‌تري در خانه‌هاي معمولي هم استفاده مي‌شود. براي امبره كردن ديوار هم كافي است روشن‌ترين رنگ زمينه كار را دو بار روي ديوار بزنيد؛ مثلا اگر رنگ سياه قرار است در سفيد بالاي ديوار محو شود اول بايد رنگ ديوار را سفيد ساده كنيد و بعد با يك برس نرم بزرگ از پايين‌ترين قسمت ديوار شروع به زدن رنگ تيره‌تر كنيد. اين كار را ادامه دهيد تا به جايي برسیدكه قرار است رنگ ديوار در ديگري محو شود.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

كمي رنگ تيره ديوار را با رنگ روشن زيرلايه قاطي كنيد تا درجه روشن‌تري از رنگ تيره داشته باشيد. به آرامي با برس بزرگ رنگ را بين دو لايه بزنيد. هرقدر كه بالاتر مي‌رويد مي‌توانيد رنگ‌هاي لايت ديگري درست كنيد و با برس روي ديوار بكشيد تا جايي كه ديگر رنگ تيره با رنگ روشن بالايي فقط يك درجه تفاوت داشته باشد. ميزان عوض شدن رنگ‌ها هرقدر بيشتر باشد، محو شدن رنگ‌ها در هم به آرامي انجام مي‌شود و ظاهر معقول‌تري به ديوار مي‌‌بخشد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

اگر اهل اغراق هستيد يا دنبال يك اثر هنري خاص، مي‌توانيد بين دو رنگي كه بايد در هم محو شوند تفاوت رنگ زياد‌تري بگذاريد و به جاي يك درجه تغيير به دو تا سه درجه تغيير فكر كنيد. ديوارهاي امبره براي خانه‌هايي با ديوارهاي خالي بزرگ مناسب است؛ ديوارهايي كه همه جلوه بخشيدن به خانه را برعهده دارند.


با طلايي سلطان خانه باشيد

در نگاه طراحان داخلي طلايي رنگ رفاه، وفور، شجاعت و زرق و برق است و جسارت، گرمي و لوكس بودن را مي‌رساند. اين رنگ قدمتي طولاني و شاهانه دارد و شكوه و عظمت را  القا می کند. براي همين در هر خانه‌اي به‌راحتي و دست باز نمي‌توان از آن استفاده كرد. رنگ طلايي بيشتر در خانه‌هايي استفاده مي‌شود كه حداقل‌هاي لوكس بودن را دارند. تا پيش از اين طراحان از رنگ طلايي بيشتر در فضاي اتاق‌هاي پذيرايي استفاده مي‌كردند.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

رنگ پرده‌ها يا ديواركوب‌ها و دستگيره‌ها با دقت از رنگ طلايي انتخاب مي‌شدند اما حالا زمان آوردن شكوه تجمل در آشپزخانه‌هاست. اين روزها اگر به بازار فروش شيرآلات و وسايل جانبي آشپزخانه سر بزنيد بين همه محصولات يكسان به رنگ خاصي مي‌رسيد. يك سينك ظرفشويي طلايي‌رنگ يا يك شير آب خاص با طراحي و رنگ ويژه؛ رنگ زرد طلايي. بايد گفت از اين وسايل اصلي نبايد صرف‌نظر كرد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

آنها آمده‌اند كه فضاي خانه‌تان را مجلل كنند به‌خصوص اگر در فضاي آشپزخانه به تنهايي و به صورت تك‌عنصر استفاده شوند. اگر زماني هيجان در خون‌تان بالا زد و دنبال نهايت تجمل در آشپزخانه بوديد، كافي است روكش درهاي كابينت‌ها را هم طلايي كنيد. آن وقت مي‌توانيد چشم‌هاي‌تان را ببنديد و خودتان را به جاي پادشاه قصه‌هاي دور بگذاريد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون


بوم نقاشي را روي ديوار بياوريد

ساده‌ترين راه براي مدرن كردن ديوارهاي خانه. طراحان داخلي براي طراحي ديوارهاي خانه بازیگران سينما يا اهالي هنر بيشتر از اين طرح استفاده مي‌كنند. ديوارهايي كه كاغذ نشده‌اند اما طرح و نقشي عجيب روي خود دارند؛ طرح‌هايي مانند آبرنگ.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

اين روزها ديوارهاي آبرنگي فقط در خانه‌هايي ديده مي‌شود كه صاحبخانه زيادي اهل هنر باشد. نقش‌هاي آبرنگي روي ديوار در عين اينكه خانه‌اي شيك و مدرن درست مي‌كند فضاي خانه را هم بسيار هنري جلوه مي‌دهد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

پس اگر دنبال خانه‌اي با يك اثر هنري خاص هستيد اصلا به فکر كاغذديواري‌هاي گران‌قيمت نباشيد. كافي است روي ديوار سفيدرنگي در خانه دست به كار شويد و با رنگ‌هاي پايه آب نقش بزنيد. برای این کار در يك سطل نيمي آب بريزيد و نيمي رنگ دلخواه‌تان را.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

بعد پارچه‌اي را در آن فروببريد و روي ديوار مورد نظرتان به صورت دايره‌اي حركت دهيد. پس از آن يك شبانه‌روز بايد منتظر باشيد تا رنگ آرام خشك و نتيجه كار معلوم شود. بعد از اين شايد دل‌تان خواست به جاي طرح پيچيده‌اي از رنگ‌هاي آبي يك طرح واقعي روي ديوار با آنها داشته باشيد.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون

اينجاست كه ديگر كار سخت‌تر از يك نقاشي ساده می‌شود و شايد لازم باشد از يك هنرمند واقعي براي طرح زدن به ديوارتان كمك بگيريد. مطمئن باشيد هرقدر هم هزينه كنيد باز هم به پاي هزينه‌اي كه براي كاغذديواري مي‌دهيد نمی رسد ضمن اينكه با آبرنگ يك خانه خاص داريد و با كاغذديواري خانه‌اي معمولي بدون هيچ هيجان خاصي.

رنگ ديوار خبر مي‌دهد از سر درون
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج