انكار نمي‌كنم برخي پايشان خيس شد!
۲۱۸۲۵
۲۹ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۱
۳۴۰۰
سخنگوي شهرداري تهران در واكنش به بارندگي روز يكشنبه:
درست در راستاي اين اظهارنظر مسوولان شهرداري كه اعلام كردند بارش باران اخير در تهران بي‌سابقه بود، مردم شاهد اتفاقات بي‌سابقه‌اي در شهر بودند. چطور 500 هزار مترمكعب آب كه به ارتفاع 18 متر رسيد، وارد تونل‌ها و ايستگاه‌هاي مترو شد؟
 درست در راستاي اين اظهارنظر مسوولان شهرداري كه اعلام كردند بارش باران اخير در تهران بي‌سابقه بود، مردم شاهد اتفاقات بي‌سابقه‌اي در شهر بودند.

 *چطور 500 هزار مترمكعب آب كه به ارتفاع 18 متر رسيد، وارد تونل‌ها و ايستگاه‌هاي مترو شد؟

بارندگي اخير بنابه اظهارت مسوولان هواشناسي در 50 سال اخير بي‌سابقه بود و شدت بارش در مقايسه با زمان آن كه در عرض چند ساعت باريد، بسيار زياد بود. ما 400 كانال جمع‌آوري آب‌هاي سطحي در شهر داريم كه بايد در زمان بارندگي پوشش لازم را براي خروج آب انجام دهند، در حالي‌كه با حجم آبي مواجه بوديم بيش از ظرفيت پوشش‌دهي اين كانال‌ها كه از ميزان پيش‌بيني‌هاي ما براي آبگيري بيشتر بود. مردم خودشان متوجه اين حجم از بارندگي و شاهد بودند كه كانال‌ها توان جذب اين همه آب را نداشتند.

*‌‌ اما مسوولان هواشناسي اعلام كردند كه چهار روز پيش از بارندگي، گزارش مكتوبي از وقوع بارندگي‌هاي شديد در تهران را به شهرداري اعلام كرده بودند تا تمهيدات لازم را براي آمادگي بيشتر و كمك به مردم مهيا كنيد؟

ما كه نمي‌توانستيم كانال اضافه كنيم، حجم بارندگي و آب‌گرفتگي از ميزان كانال‌ها بيشتر بود.

من فكر نمي‌كنم مردم چندان دچار مشكل شده باشند، هرچند كه نمي‌توان انكار كرد برخي از مردم در آب‌ها پايشان خيس شد و در برخي از خيابان‌ها آب‌گرفتگي به وجود آمد.

بيشترين آسيب را از مسيرهاي رودخانه‌اي كه بيرون از شهر و در مسير تهران- كرج داريم، ديدم. آب‌ها بايد از طريق رود دره‌ها جذب و به بيرون شهر هدايت مي‌شد اما به دليل شدت دبي آب قسمتي از ديواره‌هاي اين مسير تخريب شد و درست در جايي كه ما مشغول احداث ايستگاه شهرك اكباتان بوديم، آب به ايستگاه اكباتان با شدت وارد تونل‌ها و جايي كه خط چهار قرار داشت شد. در اين خط ايستگاه‌هايي مانند آزادي، استاد معين و حبيب‌الله بيشتر از همه در مسير مواجهه آب بودند كه دچارآبگرفتگي هم شدند. از عصر روز بارندگي تاكنون تمامي معاونان شهردار از جمله حمل و نقل شهري، خدمات شهري و مناطق و در راس آنها آقاي قاليباف در ايستگاه‌هاي آب‌گرفته شده حضور داشتند و نسبت به تخليه آب از ايستگاه‌ها و ترميم بدنه مسير اقدام كردند.

* ‌‌خسارت وارد شده به تاسيسات مترو تا اين لحظه چقدر برآورد شده، مسوولان استانداري اعلام كرده‌اند صد‌ها ميليارد تومان به تاسيسات صدمه وارد شده است؟

برآورد قطعي‌اي تا اين لحظه نداشتيم و نمي‌دانيم دوستان اين صدها ميليارد تومان را چطور برآورد كرده‌اند. حتما به اندازه اين رقم و ميزاني كه اعلام شده، نيست.

‌‌كار تخليه آب در ايستگاه‌ها در چه وضعيتي است و چه زمان ايستگاه‌ها به شرايط عادي برمي‌گردند و شروع به سرويس‌دهي مي‌كنند.

در ايستگاه استاد معين آب تا 24 ساعت آينده تخليه مي‌شود و مابقي ايستگاه‌ها نيز در دست اقدام است و پس از تخليه نسبت به لايروبي و ترميم خسارت‌هاي وارده اقدام خواهد شد. اميدواريم تا چند روز آينده ايستگاه‌هاي متوقف شده خط چهار راه‌اندازي شوند. امروز در ميدان آزادي بودم جايي كه ايستگاه مترو در آن به دليل آب‌گرفتگي تعطيل شده است. مسوولان در اين ايستگاه اعلام كردند كه روزانه بين 55 تا 80 هزار نفر وارد و خارج مي‌شدند و حالا اين جمعيت با استفاده از بي‌آرتي‌هايي كه بيش از ظرفيت به ناوگان اضافه شده جابه‌جا مي‌شوند. در آزادي شخصا شاهد جابه‌جايي مردم بودم كه از اين بابت مشكل وجود ندارد. عده‌اي معتقد بودند با راه‌اندازي خط چهار ديگر احتياجي به بي‌آرتي نيست، درحالي‌كه به تجربه ثابت شده اين دو وسيله نقليه مكمل يكديگرند.

* ‌‌در شرايطي كه چنين اتفاقي براي خطوط مترو مي‌افتد و به يكباره درحالي‌كه مردم در حال جابه‌جايي در مسيرها و سوار بر واگن‌ها هستند، سيل وارد مترو مي‌شود، آيا جاي اين شبهه باقي نمي‌ماند كه به مترو چندان اطميناني نيست و مردم بايد هر لحظه منتظر يك اتفاق غيرقابل پيش‌بيني باشند؟

همان‌طور كه اعلام شد قبل از اينكه آب وارد واگن‌ها شود، ظرف 3 دقیقه مردم را تخليه كرديم و هيچ حادثه جاني هم نداشتيم. اين اتفاقي بود كه خارج از شهر افتاد و كانال‌هاي جريان آب و ديواره‌ها به دليل شدت بارش دچار تخريب شدند و به ايستگاه‌ها انتقال يافتند.

*‌ به نظر مي‌رسد اين موضوع قابل پيش‌بيني بود چون يكي از وظايف شهرداري اين است كه هر چند وقت يك‌بار رودخانه‌هاي حاشيه شهر را لايروبي كند تا در مواقع بحران سطح آب بالا نيايد و قابل انتقال باشد. كاري كه گفته مي‌شود اخيرا انجام نشده بود؟

اين اطمينان را مي‌دهم كه در تمام مسيرها لايروبي صورت مي‌گيرد اما همان‌طور كه گفته شد حجم دبي آب بالا و در 50 سال اخير هم بي‌سابقه بود.

*‌ اما مسوولان هواشناسي بي‌سابقه بودن اين بارش‌ها را در 50 سال اخير در گفت‌وگو با «شرق» رد كردند.

اين موضوع را شخصا شنيدم كه مسوولان هواشناسي اعلام كردند.

 *‌‌ گفته شده مردم در برخي از مسيرها از منازل تخليه شدند و در هتل اسكان داده شده‌اند؟

بله، در ضلع جنوبي خيابان استاد معين چند ساختمان چند طبقه وجود داشت كه براي حصول اطمينان لازم و رعايت مسايل ايمني شهروندان را به هتل هويزه انتقال داديم و پيش‌بيني مي‌كنيم با عادي شدن شرايط در 24 ساعت آينده مردم به خانه‌هايشان بازگردند.

 *‌‌به نظر شما در شأن مردم پايتخت بود كه در يك روز باراني دچار اين نوع آبگرفتگي و مشكلاتي كه در رسانه‌ها هم انعكاس داشت شوند؟

ترديد نكنيد كه اگر اين اتفاق در هر جاي ايران و دنيا مي‌افتاد همين مسايل براي مسوولان خدمات شهري و مردم پيش مي‌آمد و كما اينكه در بسياري از شهرهاي كشور هم شاهد بارندگي بوديم و همين حجم از مشكلات. اگر اين بارش در كشورهاي توسعه‌يافته هم اتفاق بيفتد همين مسايل به وجود مي‌آيد.
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1391/01/29
آقای سخنگوی شهرداری و بقیه مدیران شهری محترم حضراتعالی کجا تشریف داشتید که ببینید مردم دچار مشکل شدند یا نه؟؟؟!!!!!!!!
دیگه باید چه اتفاقی بیفته که شما اسمش رو بذارید مشکل؟ نکنه انتظار دارید ملت رو یکجا آب ببره بعد به فکر چاره بیفتید؟ نکنه فراموش کردید طفل معصومی رو که چند سال پیش با مادرش از روی پل رد می شدند آب برد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ملت که تو خیابون توی آب شناور بودند، مترو هم که رفت زیر آب، خونه زندگی یه تعدادی رو هم که آب برداشت و... بعد شما می فرمایید برخی پایشان خیس شد؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:51 - 1391/01/29
اى بابا !مردم تو آب كم مونده بود شنا كنن! نصف ملت كفش و جوراب رو درآورده بودن كه تو يخ و تگرگ معلق نشن،تا زانو تقريباً تو اب بودن همه!فقط پاهاشون خيس شد؟؟!!
همه خبر ها رو اين طورى به مردم ميدين؟
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1395/06/18
اتفاقا خیلی خوب شد به اسیب رسیدن مردم راضی نیستم ولی بیخ گوش مسولین همچین اتفاقی رخ بده حداقل درد نقاط دور دست رو درک میکنند مگر مردم پایتخت عزیزتر از بقیه ایران هستند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج