به ملين خوردن معتاديد؟
۲۲۸۱۹۸
۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱
۱۹۲۷۵
روي كاسه توالت عرق مي‌ريزيد، درد مي‌كشيد اما خبري از دفع نيست. ديدن لكه‌هاي خوني كه گاهي روي توالت مي‌چكد نگراني شما را نسبت به وضعيت سلامت‌تان چند برابر مي‌كند.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز: روي كاسه توالت عرق مي‌ريزيد، درد مي‌كشيد اما خبري از دفع نيست. ديدن لكه‌هاي خوني كه گاهي روي توالت مي‌چكد نگراني شما را نسبت به وضعيت سلامت‌تان چند برابر مي‌كند و وقتي ترس از سرطاني بودن روده‌هاي‌تان را با متخصصان در ميان مي‌گذاريد، مي‌گويند براي درمان جز به يك شياف ضد يبوست و رژيم غذايي سالم به چيزي نياز نداريد. اگر از آخرين باري كه روده‌هاي‌تان را خالي كرده‌ايد، مدت زيادي گذشته است، احتمالا به يكي از دلايلي كه در ادامه مي‌آيد شما هم به يبوست مبتلا شده‌ايد. محققان مي‌گويند اشتباهاتي كه شما در سبك زندگي‌تان انجام مي‌دهيد يا بيماري‌هاي ديگري كه به آنها مبتلا شده‌ايد، مي‌توانند دلایل كم‌كاري روده‌های‌ شما باشند.

خودتان را نگه مي‌داريد؟

اگر اهل توالت عمومي رفتن و خالي كردن معده‌تان در دستشويي‌هاي بين‌راهي نيستيد، بايد احتمال ابتلا به چنين مشكلي را هم بدهيد. كساني كه دستشويي‌شان را هر روز نگه مي‌دارند و تا به خانه خود‌شان وارد نشوند روده‌هاي‌شان را خالي نمي‌كنند، دچار يبوست مي‌شوند. وقتي مدفوع شما به آخرين قسمت روده مي‌رسد، اين پيام به مغز‌تان مي‌رسد كه بايد به دستشويي برويد؛ اما اگر در اين شرايط خودتان را نگه داريد، روده‌هاي‌تان آب مدفوع را جذب کرده آن را سخت‌تر و خشك‌تر مي‌كند؛ همين خشكي بيش از اندازه دليلي براي ابتلاي‌تان به يبوست مي‌شود.

هر چه صبر مي‌كنيد بيرون نمي‌آيد؟!

چه باید کرد؟ روده‌های‌تان را برای تخلیه شدن منتظر نگذارید. هرقدر زمان بیشتری مدفوع را در رود‌ه‌های خود نگه دارید، آنها را آسیب‌پذیرتر و بیشتر از قبل مستعد یبوست می‌کنید.

مكمل كلسيم مي‌خوريد؟

دريافت بيش از اندازه كلسيم مي‌تواند سرعت فعاليت روده يا حركت غذا در دستگاه گوارش شما را كاهش دهد. تغييراتي كه در روده‌ها و دستگاه گوارش شما به‌خاطر مصرف قرص‌هاي كلسيم اتفاق مي‌افتد، باعث مي‌شود مدفوع‌تان سخت و خشك شده و توان شما براي دفع آن پايين بيايد. شما بايد هر روز هزار ميلي‌گرم كلسيم را از طريق مواد غذايي مانند پنير، شير، ماست و ديگر مواد غذايي حاوي كلسيم به بدن‌تان وارد كنيد. اما وقتي دريافتي بدن‌تان از اين ميزان بالاتر مي‌رود، روده‌هاي‌تان به افزايش کلسیمی كه اتفاق افتاده واكنش نشان مي‌دهد و دفع را براي‌تان سخت مي‌كند.

چه بايد كرد؟ سعي كنيد كمبود كلسيم‌تان را با كمك مواد غذايي مناسب برطرف كنيد و با انجام ورزش هر روزه، به قوي‌تر شدن استخوان‌هاي‌تان كمك كنيد تا ديرتر پوك شوند.

مكمل آهن مي‌خوريد؟

مكمل‌هاي آهن هم درست مثل داروهاي حاوي كلسيم مي‌توانند دفع را براي‌تان دشوار كنند. وقتي ميزان آهن بدن‌تان بالا مي‌رود، سرعت فعاليت روده بزرگ شما كاهش مي‌يابد و دچار يبوست مي‌شويد. اگر نمي‌خواهيد به چنين مشكلي دچار شويد، هشت ميلي‌گرم آهني كه بايد در روز مصرف كنيد را از طريق مواد غذايي مانند گوشت بدون چربي، غذاهاي دريايي، اسفناج، لوبيا و. . . به دست بياوريد.

چه بايد كرد؟ كم‌خوني ناشي از فقر آهن، مشكل شايعي است و اگر شما هم يكي از مبتلايان به اين اختلال هستید، چاره‌اي جز مصرف مكمل‌ها نخواهيد داشت؛ اما در كنار مصرف آنها بايد با كمك سبزيجات برگ سبز حاوي فيبر و خوراكي‌هاي ملين ديگر مانع ابتلاي‌تان به يبوست شويد.

عضلات لگن‌تان ضعيف است؟

براي اينكه در تخليه روده‌تان موفق شويد، بايد بتوانيد عضلات شكم و لگن‌تان را منقبض كنيد، اما اگر ماهيچه‌هايي كه از لگن شما حمايت مي‌كنند ضعيف باشند، اين كار براي‌تان سخت مي‌شود. وقتي شما نمي‌توانيد بدون صرف انرژي زياد، نيروي كافي براي تخليه روده‌هاي‌تان از طريق ماهيچه‌هاي لگن وارد كنيد، در چنين حالتي شما نمي‌توانيد از عضلات اسفنكتر كه به شما در دفع كمك مي‌كنند به درستي استفاده كنيد و همين ناتواني در دفع، به مرور شما را به يبوست دچار مي‌كند.

چه بايد كرد؟ در طول روز چندين بار و در هر وعده 10 مرتبه، عضلات ناحيه مقعد خود را منبسط و منقبض كنيد. اين تمرين عضلات لگن شما را قوي‌تر مي‌كند و نه‌تنها مشكل يبوست امروز‌تان را حل مي‌كند، بلكه نمي‌گذارد در سالخوردگي دچار بي‌اختياري مدفوع شويد.

هر چه صبر مي‌كنيد بيرون نمي‌آيد؟!

ديابت داريد؟

از هر سه بيمار ديابتي، يكي‌شان از يبوست رنج مي‌برد. واقعيت اين است كه ديابتي‌ها دچار آسيب‌ديدگي عصبي در بخش‌هاي مختلف بدن‌شان مي‌شوند و زماني‌كه اين آسيب‌ديدگي‌هاي عصبي، روده را درگير مي‌كند، توان روده براي دفع به‌موقع كاهش پيدا مي‌كند. وقتي عصب‌هاي روده شما توانايي‌شان در كنترل فعاليت‌هاي اين ارگان از بدن‌ را از دست مي‌دهند، بدن‌تان به بهانه‌اي ديگر براي ابتلا به يبوست نياز نخواهد داشت.

چه بايد كرد؟ تنها راه براي پيشگيري از ديابت، كم كردن مصرف مواد غذايي شيرين نيست. يادتان نرود شكم بزرگ مي‌تواند خطر ابتلا به ديابت را بيشتر كند؛ پس با انجام ورزش‌هاي مناسب و رژيم غذايي سرشار از فيبر و اسيدهاي چرب غيراشباع به شكم‌تان اجازه بزرگ شدن ندهيد.

فيبر كم و چربي زياد مي‌خوريد؟

اينكه زمان كافي براي طبخ غذاي مناسب نداشته باشيد، مي‌تواند شما را فست‌فودخور كند و به‌مرور ذائقه‌تان را به غذاهاي چرب عادت دهد. در چنين شرايطي روده شما نمي‌تواند فعاليت‌هايش را به خوبي قبل ادامه دهد و به‌خاطر چربي‌هاي مازادي كه به بدن‌تان مي‌رسد، دفع مواد غذايي براي‌تان دشوار مي‌شود. حالا اگر چربي‌دوستي شما باعث شود كه خوراكي‌هاي فيبردار را هم از رژيم‌تان حذف كنيد، احتمال دچار شدن‌تان به يبوست چند برابر مي‌شود.

چه بايد كرد؟ قرار نيست براي حفظ سلامت روده‌هاي‌تان همه چربي‌ها را از رژيم خود حذف كنيد؛ شما بايد هر روز ميزان قابل توجهي از چربي‌هاي غيراشباع مثل روغن زيتون، آووكادو و. . . را مصرف كنيد و در كنار آن با مصرف سبزيجات برگ سبز مثل كاهو هم به ميزان كافي فيبر به بدن‌تان برسانيد.

به ملين خوردن معتاديد؟

شما مي‌توانيد مشكلات كوچكي كه در دفع غذا داريد را با مصرف ملين از بين ببريد اما اگر روده‌هاي‌تان را به دفع با ملين عادت بدهيد، به مرور دفع مواد غذايي را براي‌شان دشوار مي‌كنيد. گذشته از اينكه عادت روده‌هاي شما به ملين مي‌تواند تنبل و كم‌كارشان كند، مصرف اين داروها حالتي شبيه اعتياد را در روده‌هاي شما ايجاد مي‌كند و باعث مي‌شود هر بار به دوز بيشتري از دارو براي دفع مناسب نياز داشته باشيد.

چه بايد كرد؟ حتي مشكلات ساده دفع را هم با كمك متخصص و با كشف علت ايجاد شدن‌شان برطرف كنيد. اگر به مشكلات‌تان اجازه مزمن شدن بدهيد، با گذشت هر روز برطرف كردن‌ آنها براي شما دشوارتر مي‌شود.

افسرده‌ايد؟

مطالعاتي كه در كشور خودمان انجام شده، نشان مي‌دهد 33 درصد بيماراني كه از يبوست شكايت مي‌كردند، به افسردگي هم دچار بودند. افسردگي در فعاليت روده‌ها اختلال ايجاد کرده و دفع را براي‌شان سخت مي‌كند. گذشته از تاثيرات رواني افسردگي بر سلامت روده‌ها، مبتلايان اين اختلال ميانه چنداني با رژيم غذايي سالم ندارند، خواب‌شان نامنظم است و وقتي به دستشويي رفتن نياز دارند، از آن اجتناب مي‌كنند و همه اين دلايل كافي است تا افسردگي با يبوست همراه شود.

چه بايد كرد؟ تغييرات رواني‌تان را جدي بگيريد و نگذاريد بي‌حوصلگي و نااميدي كه سراغ‌تان آمده، با بدن شما در بيفتد و كاركرد‌هايش را دچار اختلال كند. از سوي ديگر، اگر مصرف برخي داروهاي ضدافسردگي اين مشكل را در روده‌هاي‌تان ايجاد كرده، با متخصص‌ خود براي تغيير دارو مشورت كنيد و گزينه‌اي كه براي وضعيت بدن‌تان مناسب‌تر است را انتخاب كنيد.

هر چه صبر مي‌كنيد بيرون نمي‌آيد؟!

بخندید تا راحت شوید

درحالی‌که پزشکان مدرن می‌گویند افسردگی و غمزدگی می‌تواند دلیل ابتلای شما به یبوست باشد، متخصصان طب سنتی هم تاکید می‌کنند با خندیدن می‌توانید به جنگ یبوست بروید. به گفته دکتر غلامرضا کردافشار، متخصص طب سنتی، شما می‌توانید با خندیدن،‌روده‌های خود را تحریک کنید و به این مشکل پایان دهید. البته این متخصص به لزوم ورزش کردن و تحرکات بدنی هم تاکید می‌کند، اما می‌گوید خنده براین درد هم دواست.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج