واکنش جدید به ادعای نفتی سعودی‌ها
۲۳۵۲۸۵
۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۹
۱۴۹۴۹
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با رد ادعای برخی شرکت‌های پتروشیمی عربستان، اعلام کرد: لغو تحریم‌های پتروشیمی منجر به شوک سقوط قیمت‌ها در بازار جهانی نخواهد شد.
خبرگزاری مهر: دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با رد ادعای برخی شرکت‌های پتروشیمی عربستان، اعلام کرد: لغو تحریم‌های پتروشیمی منجر به شوک سقوط قیمت‌ها در بازار جهانی نخواهد شد.

احمد مهدوی درباره ادعای جدید برخی از شرکت‌های پتروشیمی عربستان سعودی مبنی بر مقصر جلوه دادن ایران در کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی و پلیمری گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود ۶۰ میلیون تن در سال است که از این میزان تنها ۴۴ تا ۴۵ میلیون تن محصول پتروشیمی تولید و بخشی از آن به بازار جهانی عرضه می شود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه در شرایط فعلی اجرای ۷۰ طرح نیمه کاره صنعت پتروشیمی با پیشرفت بین ۵ تا ۶۰ درصد در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: پیش بینی می‌شود در صورت لغو تحریم‌ها، روند اجرای طرح‌های نیمه کاره پتروشیمی شتاب بگیرد و ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به بیش از ۱۲۰ میلیون تن افزایش یابد.

این مقام مسئول با اشاره به بازگشت فاینانسورها و تکنولوژی‌های پیشرفته جهانی به صنایع پتروشیمی ایران در دوران پساتحریم، اظهار داشت: اما افزایش تولید محصولات پتروشیمی ایران یک شبه اتفاق نمی‌افتد و در قالب یک برنامه زمان بندی اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش رو به رشد تقاضا برای مصرف انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری در بازارهای جهانی، بیان کرد: به عبارت دیگر، در حال حاضر در زندگی مردم استفاده از محصولات و کالاهای با پایه پلیمر و پتروشیمی افزایش یافته که این موضوع به افزایش تقاضای محصولات پتروشیمی منجر شده است.

مهدوی با رد ادعای برخی از شرکت‌های پتروشیمی سعودی مبنی بر مقصر جلوه دادن ایران در کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی و پلیمری، یادآور شد: حتی با وجود پابرجا بودن شرایط تحریم، ایران صادرات محصولات پتروشیمی خود را بدون هیچ گونه مشکلی انجام می‌دهد به طوری که هم‌اکنون حتی یک تن محصول فروخته نشده پتروشیمی در مجتمع‌های پتروشیمی ایران وجود ندارد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه با لغو تحریم‌ها قرار نیست که اتفاق تازه‌ای در صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران بیفتد، تاکید کرد: در صورتی که تمام تحریم‌های پیش روی صادرات پتروشیمی ایران لغو شود، حجم صادرات ایران با افزایش قابل توجهی روبرو نخواهد شد.

وی با بیان اینکه بهره برداری از واحدهای جدید پتروشیمی هم در قالب یک برنامه زمانبندی بلندمدت اتفاق می افتد، اظهارداشت: با تحلیل تمام شرایط به این نتیجه باید برسیم که لغو تحریم‌های پیش روی صادرات پتروشیمی هیچ گونه تاثیری در سقوط بیشتر قیمت‌ها در بازارهای جهانی و منطقه ندارد.

مهدوی با بیان اینکه هم اکنون تنوع در بازار محصولات پتروشیمی بسیار بالا است، گفت: ایران به دنبال رصد و شناسایی بازارهای جدید و بررسی میزان عرضه و تقاضا در بازارهای بزرگ مصرف همچون چین، هند و کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا است.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به تدوین یک استراتژی و برنامه بلندمدت به منظور متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی کشور به ویژه در دوران پساتحریم، تصریح کرد: لغو تحریم های ایران هیچ‌گونه تاثیری در کاهش بیشتر قیمت محصولات جهانی پتروشیمی ندارد.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه از ابتدای سال جاری میلادی قیمت برخی از محصولات پلیمری که با استفاده از خوراک نفتا و میعانات گازی تولید می‌شوند، بیشترین میزان کاهش را تجربه کرده است، تاکید کرد: البته کاهش قیمت جهانی گاز بر روی آن دسته از محصولات پتروشیمی که با استفاده از خوراک گاز طبیعی تولید می‌شوند، تاثیر چندانی نداشته است.

مهدوی در پایان با بیان اینکه لغو تحریم‌های پتروشیمی ایران شوک قیمتی به بازار جهانی وارد نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: ایران به روند فعلی صادرات پتروشیمی خود ادامه می دهد و راه‌اندازی واحدهای جدید هم به تدریج انجام می‌گیرد.

برخی از رسانه‌های بین‌المللی همچون آی. سی. آی. اس به نقل از منابع صنعتی در منطقه خاورمیانه اعلام کردند: پیش بینی می‌شود با لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و بازگشت این کشور به بازارهای جهانی، تولیدکنندگان پتروشیمی عربستان سعودی شاهد افت بیشتر سطح عمومی قیمت محصولات خود باشند.

این منابع همچنین ادعا کرده اند: اگر چه پتروشیمی‌های عربستان تا حدودی در مقابل شرایط جدید مقاومت می کنند اما در نهایت ناچار به واگذاری بخش‌هایی از بازار به ایران خواهند بود. پیش بینی می شود ایران از سال ۲۰۱۶ صادرات پتروشیمی به اروپا، خاورمیانه و آسیا را از سر گیرد.

یک منبع مطلع از بازار پلیمر در عربستان سعودی می گوید: انتظار داریم ایران از ژانویه سال آینده میلادی به بازار برگردد.

براساس گزارش این رسانه، تردیدهایی که درباره رفع تحریم‌‌های اقتصادی ایران وجود دارد، قدرت رقابت پذیری بالای محصولات این کشور از لحاظ قیمتی در بازارهای آسیا و اروپا، نگرانی تولیدکنندگان سعودی را به همراه داشته است.

از طرفی پتروشیمی‌های عربستان که طی ماه های اخیر سعی کرده اند با کاهش سطح قیمت‌ها، مشتریان خود را حفظ کنند، دیگر قادر به ادامه این سیاست نیستند. یک تولیدکننده پتروشیمی این کشور می گوید: ما قصد داریم رویکرد تازه ای به غیر از کاستن قیمت‌ها، برای حفظ بازارهای خود اتخاذ کنیم.

با این حال، سعودی ها امیدوارند با تکیه بر کیفیت محصولات و سیستم حمل و نقل دریایی کارآمد خود، همچنان از سهم قابل توجهی در بازار برخوردار باشند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج