راه‌هایی برای كنار آمدن با اخراج شدن احتمالی
۲۳۸۱۳
۲۲ تير ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۱
۳۷۴۷۸ 
با از دست دادن كار، دنیا به آخر نمی‌رسد شاید حتی از نو آغاز شود. در اینجا راهكارهایی به شما معرفی می‌كنیم تا با این اتفاق كنار بیایید.

برترین مجله اینترنتی ایران
برترین ها: از دست دادن كار، دنیا به آخر نمی‌رسد شاید حتی از نو آغاز شود. در اینجا راهكارهایی به شما معرفی می‌كنیم تا با این اتفاق كنار بیایید.پس واقع‌بین باشیم؛ می‌دانید كه قرار است به زودی شما را اخراج كنند؛ همه شواهد و قرائن گواهی می‌دهند. طبیعی است كه اعصاب‌تان بهم ریخته و شاید افسرده و ناامید شده باشید اما با كمی برنامه‌ریزی می‌توانید بر ناراحتی ناشی از این اتفاق غلبه كرده و حتی زندگی بهتری را آغاز كنید. در اینجا چند راهنمایی داریم برای شمایی كه ممكن است به زودی از كار بیكار شوید. غافلگیر نشوید

همان موقعی كه این فكر ناخوشایند از ذهن‌تان رد شد كه ممكن است از كار بیكار شوید باید آماده مقابله با آن شوید تا اگر احیانا چنین اتفاقی افتاد غافلگیر نشويد و اصطلاحا كاسه چه‌كنم چه‌كنم دست‌تان نگیرید.
 •  لیست آدرس‌ها و شماره تلفن‌هایی را كه روی كامپیوتر اداره‌تان هست كپی كنید. اگر بخواهید زمانی در همان زمینه كاری مشغول كار شوید ممكن است سروكارتان به همین آدرس‌ها و تلفن‌ها بیفتد.
 •  همان زمانی كه هنوز سركار هستید از تمام افرادی كه وقتی بیكار شوید ممكن است بتوانند برای شما كاری دست و پا كنند فهرستی تهیه كنید. گهگاه به این افراد زنگ بزنید و فقط احوالپرسی كنید.
 •  اگر مطمئن بودید دارید اخراج می‌شوید می‌توانید پیش‌دستی كرده و به یكی از این افراد زنگ بزنید و بگویید من دیگر نمی‌خواهم اینجا كار كنم و می‌خواهم استعفا بدهم، شما كاری سراغ دارید؟!
 •  وقتی حس كردید ممكن است اخراج شوید سعی كنید پس‌انداز كنید. هر چه بیشتر بهتر؛ در حدی كه شما را حدود 6 ماه اداره كند. یادتان باشد بانك یا موسسات مالی یا حتی دوست و آشنا به آدم بیكار كمك مالی نمی‌كنند. اگر این پول به صورت طلا یا ارز هم باشد همان كاركرد را خواهد داشت.
 •  اگر وبلاگ یا وب‌سایتی دارید رزومه كاری خود را در آن به‌روز كنید.
 •  درباره وضعیت شغلی خود با یكی از مسئولان رده بالای اداره‌ای كه در آن كار می‌كنید صحبت كنید. یادتان باشد این كار را قبل از این‌كه شایعات وضعیت شغلی شما را به خطر بیندازد یا مقامات بالا مطلع شوند انجام دهید. سعی كنید رو راست و صادقانه صحبت كنید چون اگر بتوانید با صداقت آن مقام مسئول را نسبت به كیفیت كاری خود قانع كنید، آن وقت احتمال این‌كه خطر اخراج شما را تهدید كند، كمتر می‌شود. با خطر روبه‌رو شوید

 •   اگر فكر می‌كنید شغل فعلی‌تان ارزشش را دارد(حتی اندك) برای حفظ آن بجنگید. نباید شكل و شمایل افراد شكست خورده و تسلیم شده را به‌خود بگیرید. نباید روسای شما فكر كنند شما به راحتی حاضر هستید كارتان را ول كنید. به آن‌ها نشان دهید كارتان برای‌تان ارزش دارد اما بی‌ادب و خشن نباشید.
 •  اگر تلاش‌تان شكست خورد برای خودتان راه فرار باقی بگذارید. وقتی مطمئن هستید از كار اخراج مي‌شويد، سعی كنید روشی را در پیش بگیرید كه بتوانید با سربلندی از همكاران خود خداحافظی كنید. شلوغ‌بازی فقط وجهه شما را خراب‌تر می‌كند.
 •  سعی كنید بعد از اخراج رابطه‌ای محترمانه با رئیس و كارمندان محل سابق كاری خود داشته باشید. بله، سعی كنید روزنه‌ای هر چند اندك را باز بگذارید چون ممكن است روزی دوباره به همان اداره برگردید بنابراین پشت سرشان چیزی نگویید كه بعدا نتوانید آن را رفع و رجوع كنید.
 •  برای ماه‌های آتی بودجه‌ای در نظر بگیرید. اگر این بودجه دقیق و مناسب تنظیم شده باشد می‌تواند به‌مدت طولانی شما را در شرایطی متعادل حفظ كند.احتیاط همیشه شرط عقل است.
 •  شما باید به شكل قابل‌ ملاحظه‌ای هزینه‌های شخصی خود را كاهش دهید. یادتان باشد همیشه می‌توان برخی هزینه‌ها را كاهش داد. نگاهی دقیق و ریز به هزینه‌های ماهانه و هفتگی خود داشته باشید. بهترین راه این است كه از چند وقت قبل آن‌ها را بنویسید تا بتوانید مقایسه كنید. این‌كه در چنین شرایطی بتوانید به‌خودتان سخت بگیرید حیاتی است، مثلا به‌جای استفاده از آژانس، تاكسی بگیرید یا اتوبوس سوار شوید، اگر مسافت خیلی دور نیست پیاده‌روی كرده و سعی كنید كمتر بیرون از منزل غذا بخورید یا این‌كه از رستوران‌های گران‌قیمت دوری كنید. فقط زمانی لباس بخرید كه واقعا به آن نیاز دارید، زیاد با تلفن همراه خود صحبت نكنید و بهداشت فردی را رعایت كنید تا كارتان به دكتر نكشد. به این سیاهه می‌توان ده‌ها مورد دیگر را هم افزود.برف نیامده را پارو نكنید

از دست دادن شغل به معنی غوطه‌ور شدن در احساس یاس و سرشكستگی نیست. احتمال افسردگی و داشتن احساس یاس و ناامیدی در افراد به ویژه آن‌هایی كه در رده سنی 25 تا 35 سال قرار دارند وقتی كارشان را از دست می‌دهند بسیار بالاست. نكته جالب و بد ماجرا این است كه این افراد لزوما برای فرو رفتن در وادی افسردگی صبر نمی‌كنند تا از كار اخراج شوند بلكه حتی وقتی بحث تعدیل نیرو در حد حرف و شایعه است هم دچار استرس و اضطراب می‌شوند با این حال گاهی این استرس از وقوع اتفاقات پیش‌بینی نشده باعث می‌شود فرد برنامه جدیدی برای خود تنظیم كرده و حركتی موثر و ارزشمند انجام دهد.
 •  یك رویكرد موثر در این زمینه این است كه اجازه ندهید احساسات منفی برای شما تعیین تكلیف كنند. برعكس همواره به‌خودتان روحیه بدهید؛ به‌خودتان بگویید تو آدمی نیستی كه بنشینی و غصه بخوری. به‌خودتان ایمان داشته باشید كه توان یافتن یك كار جدید را دارید و از این‌كه از كار بیكار شده‌اید احساس سرشكستگی و شرم نداشته باشید.
 •   واقع‌بین باشید و سعی كنید علت اخراج خود را به‌طور منطقی تحلیل كنید. اگر به این نتیجه رسیدید كه اخراج شما دلیل فنی داشته و در برخی زمینه‌ها دچار ضعف هستید همين حالا زمان مناسبی برای برطرف كردن آن‌هاست (مثلا اگر زبان انگلیسی‌تان ضعیف بوده آن را تقویت كنید یا اگر مهارتی را كه برای انجام كارتان ضروری است درست بلد نیستید آن را یاد بگیرید.)
  فاصله بین بیكار شدن و یافتن شغل جدید زمان مناسبی برای بازسازی یا نوسازی روابط با دوستان و خانواده است. قطعا به دليل وضعیت خاص جوامع امروز افراد شاغل موقعیت كمتری برای معاشرت با خانواده و دوستان خود دارند؛ حالا این فرصت برای شما فراهم شده؛ پس از آن به بهترین نحو استفاده كنید.رویای خود را دنبال كنید

فاصله بین اخراج و یافتن كار جدید می‌تواند زمان مناسبی برای احیای رویاهای فراموش شده باشد. از احساس و غریزه خود پیروی كنید تا انسانی شوید كه همیشه دوست داشتید. روان‌شناسان معتقدند، بررسی مجدد آرزوها و تلاش برای تحقق آن‌ها یكی از بهترین راه‌ها برای كاهش استرس و رهایی از فكر، خیال و اضطراب است. حالا شما وقت كافی دارید؛ می‌توانید داستان بنویسید، شعر بگویید، باشگاه بروید، ورزشی را یاد بگیرید كه هرگز آن را انجام نداده‌اید، گلكاری كنید و ده‌ها و صدها كار دیگر. به زبان ساده بروید سراغ هر فعالیتی كه باعث ایجاد شور و نشاط در شما می‌شود.

همیشه یادتان باشد برای شروع هرگز دیر نیست و ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. خدا را چه دیدید؛ شاید این فعالیت با نشاط در آینده به شغلی پردرآمد تبدیل شد؛ پس به قلب‌تان اعتماد كنید.