آیت‌الله مکارم: حمله به سفارت بریتانیا غلط بود
۲۳۸۶۸۶
۰۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۶
۱۶۶۱۷
آیت الله مکارم شیرازی در دیدار مجید تخت روانچی عضو ارشد تیم مذاکر کننده گفت: مادامی که ما با این کشورها رابطه سیاسی و سفارت داریم و تا مدامی که متعاهد هستند باید در امنیت باشند حفظ جان و مال آنها بر ما واجب است. من بر اساس این اصل بود که در قضیه حمله به سفارت انگلیس، پیام دادم و آن را اقدامی خلاف دانستم؛ زیرا دولت انگلیس متعاهد با ما بود و حفظ امنیت آنها در تعهد ما بود.
خبرگزاری حوزه: آیت الله مکارم شیرازی در خصوص مذاکرات ایران و 1+5 گفت: آنها بدون اینکه بخواهند ایران را تبدیل به یک قدرت جهانی کردند آن گونه که پس از ۲۲ ماه مذاکره که جزو طولانی ترین مذاکرات تاریخ است، نتیجه مذاکرات برای ما منفی نبود.

این مرجع تقلید در دیدار مجید تخت روانچی عضو ارشد تیم مذاکر کننده هسته ای و معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه، ضمن تشکر از زحمات تیم مذاکره کننده  گفتند:  ما اگر خیال کنیم که این توافق، یک توافق صد درصد به نفع ما باشد، ممکن نیست. چون در هر توافقی امتیازاتی هر یک از طرفین بدست می آورند به طوری که حساب  برد – برد برقرار می شود.

وی افزود: متن این قرارداد خوب است منتهی باید مترصد این امر مهم باشید که دشمن در جریان اجرای توافق، قرارداد را به نفع خود تفسیر نکند واز متن سوء استفاده نشود، در داخل کشور هم به هردلیل کسانی هستند که نغمه مخالفت می زنند، .با اینها باید مدارا کرد و با تبیین و روشنگری رفتار نمود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به دو مسئله مهم در جریان مذاکرات هسته ای گفت: اینکه یک طرف میز دولت ایران قرار داشت و طرف دیگر تمام قدرتهای بزرگ دنیا ، من در طول تاریخ چنین چیزی را سراغ ندارم و این واقعا یک پیروزی بزرگ است.

وی افزود: آنها بدون اینکه بخواهند ایران را تبدیل به یک قدرت جهانی کردند آن گونه که  پس از 22 ماه مذاکره که جزو طولانی ترین مذاکرات تاریخ است، نتیجه مذاکرات برای ما منفی نبود.

او ادامه داد: نکته دیگر اینکه در جریان این مذاکرات برای اولین بار بین  قدرتهای بزرگ  و متحدین نزدیک آنها در منطقه مانند عربستان و رژیم اسراییل اختلاف افتاد. این یک پیروزی مهم بود که میان خودشان اختلاف پیدا شود.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: گاهی حواشی یک متن از خود متن مهمتر می شود، باید رخدادها را با وجود همه حواشی تحلیل کرد.

وی گفت: من در ایامی که مذاکرات هسته ای جریان داشت مرتب برای موفقیت تیم مذاکره کننده کشور دعا می کردم، امیدوارم تحول خوبی ایجاد شود و مردم آثارش را در زندگی خود ببینند.

حمله به سفارت انگلیس خلاف بود


وی در بخش  دیگر سخنان خوددر خصوص رابطه با کشورهای اروپایی و غربی  افزود:  باید به این اصل اسلامی توجه داشت: مادامی که ما با این کشورها رابطه سیاسی و سفارت داریم، این دولتها از نظر اسلام جزو "دول متعاهد" تلقی می شوند ولو اینکه برخی رفتارهای سوء  با ما داشته باشند، تا مدامی که متعاهد هستند باید در امنیت باشند.

این مرجع تقلید بیان داشت: حفظ جان و مال آنها بر ما واجب است. من بر اساس این اصل  بود که در قضیه حمله به سفارت انگلیس، پیام دادم و آن را اقدامی خلاف دانستم؛ زیرا دولت انگلیس متعاهد با ما بود و حفظ امنیت آنها در تعهد  ما بود.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1394/06/08
با کمال احترام،
چطور ما باید متعهد به حفظ امنیت یک سفارت
میبودیم ولی همین سفارت یک سال تمام
امنیت و آرامش کشور را با سازماندهی همه ی
معاندان منافق و مزدوران تروریست،رسما
عهده داری میکرد؟!
قبل از این جریانات ،
سفارت مارو توی لندن چند بار ریختن
شیشه هاشو شکستن دیپلماتای مارم
ضرب و شتم کردن،چرا پس اونجا حفظ جان و مال
اونا واجب نبوده ؟!
آیا اون موقع دولت انگلیس بخاطر کوتاهیش
توی حفاظت از سفارت ما عذرخواهی کرد؟
مگه ما بقول شما :جزو "دول متعاهد" تلقی نمیشدیم؟!
برترین های عزیز،خواهش نظرو کامل منتشر کن
ممنون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج