با هزینه های زندگی دانشجویی چه کار کنیم؟
۲۵۰۹۶۰
۱۷ مهر ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۷
۹۴۱۰
بیشتر و بیشتر و بیشتر روی راه های عملی پایین آوردن هزینه های زندگی دانشجویی تمرکز کنید
مجله اینترنتی برترین هاهفته نام همشهری جوان: اگر شما از قبولی های امسال دانشگاه ها هستید، احتمالا هنوز از لذت قبول شدن سرخوش هستید و در رویای خانم دکتر و آقای مهندس شدن غرق هستید، اما بالاخره با واقعیت رو به رو می شوید. بهترین کار این است که اجازه ندهید واقعیت ها غافلگیرتان کنند. باید قبل از غافلگیری درباره هزینه های ترم اول دانشگاه و خوابگاهی بودن تحقیق و پرس و جو کنید. تا دلتان بخواهد هم در اطرافتان دانشجوهایی پیدا می شوند که دوست دارند در نقش یک انسان باتجربه به شما کمک کنند. طبیعی است که اول باید از مقدار هزینه های ضروری و غیرضروری خودتان در ترم اول باخبر باشید، بعد بتوانید آن هزینه ها را نسبت به درآمدی که دارید، بودجه بندی کنید.

کمربندها را شل نکنید

قدم بعد از بودجه بندی و طبقه بندی هزینه ها، کم کردن مخارج و صرفه جویی است. مواردی را که می تواند در کم کردن هزینه ها به شما کمک کند، یادداشت کنید تا از همان اول ترم و شروع سال تحصیلی آنها را عملی کنید. نه اینکه بگذارید از وسط هر ماه سیاست انقباضی و سفت کردن کمربند را با فشار انجام دهید و دوباره از ابتدای ماه آینده کمربندها را شل کنید. سوراخ کمربند را جوری تنظیم کنید که نیازی به شل و سفت کردن مدام آن نداشته باشید.

مادرخرج خوابگاهی

شما در خوابگاه برای زنده ماندن نیاز دارید چیزهایی بخرید و هزینه هایی انجام بدهید. بهتر است از همان روزهای اول ورود به خوابگاه حواستان به دخل و خرجتان باشد. یخچال اتاق یا راهروی خوابگاه را به خوبی مدیریت کنید و روی مواد خوراکیتان برچسب بزنید یا چیزی بنویسید که وجدان بقیه دانشجوها را نشانه بگیرد تا به مواد خوراکی شما دست نزنند. البته خیلی هم امیدوار نباشید و سخت نگیرید، چون بالاخره باید از ایام دوران دانشجویی و زندگی در خوابگاه خاطره هم داشته باشید.

به هم اتاقی های خودتان پیشنهاد بدهید که بهتر است هزینه های خورد و خوراک و اتاق را با هم شریک شوید تا میزان هزینه های فردی پایین تر بیاید؛ مثلا اگر شما در اتاق خوابگاه چهار نفر باشید و هرکدامتان هفته ای 50 هزار تومان خرج صبحانه و شام داشته باشید، جمعا می شود هفته ای 200 تومان، اما اگر در خرج صبحانه و شام با هم شریک شوید، ممکن است هزینه شما نصف شود. برای این کار لازم است یک نفر را به عنوان مادرخرج برای اتاقتان انتخاب کنید.

کمربندها را شل نکنید

رفت و آمدهای پرهزینه

از همین روزهای اول ترم نگاهی به تقویم بیندازید و فاصله زمانی عاقلانه ای را برای برگشتن به خانه انتخاب کنید. مشخص کنید که در طول ترم چند بار می خواهید به شهرتان بروید و به پدر و مادرتان سر بزنید. هزینه هر بار رفت و آمد را دقیق محاسبه و یادداشت کنید. یادتان برود که در بودجه بندی، این هزینه را از قلم نیندازید.

بعد از حساب هزینه های رفت و آمد به خانه و جمع کلی این هزینه ببینید که آیا با بودجه بندی شما حقیقت دارد یا نه؟ اگر برای رفت و آمدهای وسط ترم باید پول زیادی خرج کنید از چند مورد آنها فاکتور بگیرید. یادتان باشد که برای رفتن به شهرتان تعطیلی ها و مناسبت ها را در نظر بگیرید. چون معمولا در این شرایط و موقعیت ها هزینه ها واقعی نیستند و بالاتر از نرخ معمول روزهای عادی هستند.

دانشجوهای نونوار نشده

اگر بودجه بندی و طبقه بندی هزینه ای درستی انجام داده باشید، می دانید که چقدر هزینه های ضروری و اصلی دارید و چه اندازه از پولتان برای هزینه های غیرضروری می ماند. به هر حال بهتر است از لیست اولویت های ضروری و غیرضروری باز هم گزینش کنید و بعضی از هزینه ها را به لیست بودجه بندی ماه بعد ورد کنید. شما ترم اول هزینه هایی دارید که در ماه بعدی از لیستتان حذف می شوند. خرید لباس نو و کیف و کفش نو و عوض کردن موبایل و خرید تبلت و از این دست هزینه ها را به ماه های بعد موکول کنید. واقعا لازم نیست برای ورود به دانشگاه سر تا پا نونوار بشوید.

مثبت بازی

اگر قصد دارید دانشجوی نمونه و خوبی باشید، واقعا مستحق تشویق و تقدیر هستید، اما لازم نیست در روزهای اول ترم همه کتاب های مورد نیازتان را بخرید. احتمالا سنگین ترین هزینه شما در هر ترم تهیه کتاب ها و نوشت افزارهای مورد نیازتان هستند. برای خرید لوازم التحریر عجله نکنید. چند روزی که از شروع ترم بگذرد، قیمت ها از تب و تاب می افتند و شما هم نیازسنجی کرده اید. برای تهیه کتاب ها، اول به راههایی غیر از خریدن آن فکر کنید.

کمربندها را شل نکنید

اما نت گرفتن از سال بالایی ها، امانت گرفتن از کتابخانه دانشگاه، تهیه گتاب به صورت دست دوم و... از راه های صرفه جویی در هزینه خرید کتاب ها هستند. شما می توانید اقلا بخشی از کتاب ها را به این شیوه ها تهیه کنید. اگر چاره ای جز خرید کتاب مورد نظر ندارید، بهترین کار این است که به صورت مستقیم از ناشر همان کتاب، آن را تهیه کنید تا به قیمت مناسب تری خرید کرده باشد و پولی به واسطه ها نداده باشید.

کشف امور رفاهی دانشجویی

بیشتر دانشگاه ها سعی می کنند تا حدودی امور رفاهی را برای دانشجوها تامین کنند. سعی کنید این خدمات را زود بشناسید و از آنها استفاده کنید. خدماتی مثل رزرو غذای سلف، استفاده از سرویس رفت و آمد خوابگاه به محل کلاس ها، باشگاه، کلاس ها آموزشی متفرقه و فوق برنامه و... شاید به ظاهر و به چشم شما هزینه اندکی باشد، اما در طولانی مدت به صورت خیلی جدی می تواند در صرفه جویی و پایین آوردن هزینه ها به شما کمک کند.

راه های منحصر به فرد پس انداز را کشف کنید

بیداری اسکروچ های درون


آنهایی که می توانند پولی را پس انداز کنند، قطعا مهارت مدیریت پول هایشان را خوب یاد گرفته اند. شاید شما هم مثل خیلی های دیگر، این روزها با شنیدن اصطلاح پس اندازکردن می خندیدن، چون فکر می کنید درآمدتان آن قدر چشمگیر نیست که بتوانید مقداری از آن را کنار بگذارید و اصلا به آن میزان پول فکر نکنید یا اینکه گمان می کنید آنقدر خرج واجب و ضروری دارید که دیگر پولی برای کنار گذاشتن و پس اندازکردن نمی ماند.

کمربندها را شل نکنید

شاید کمی حق با شماب اشد، اما ممکن است تصور شما از پس اندازکردن تصور کامل و درستی نباشد. همین که بتوانید خودتان را به این کار عادت بدهید، خیلی ارزشمند است و انگار نصف راه را رفته اید، چون ذهن خودتان را با مساله درگیر  کرده اید. مهم ترین و بزرگ ترین عاملی که می تواند مقاومت شما را در برابر خرج نکردن پول از بین ببرد ،احساس نیاز به خرید یک کالاست، اما نکته اینجاست که این احساس نیاز بسیاری از اوقات واقعی نیست؛ یعنی شما به خاطر هجوم تبلیغات به این نتیجه می رسید که به یک کالایی نیاز دارید، اما در واقع ،حقیقت چیز دیگری است و احساس شما، احساس نیاز کاذب است؛ مثل همین ماجرای یکه در خریدن موبایل ها در اطراف ما اتفاق افتاده است.

همه افراد جامعه با هر سطح سواد و در هر شرایطی که باشند، احساس می کنند به یک تلفن همراه هوشمند فول آپشن نیاز دارند! پس در اولین قدم تصمیم گیری برای پس انداز مرزهای اریک نیاز واقعی را از نیاز کاذب بشناسید و توطئه های درونی خودتان را در نطفه خفه کنید.

نظریه پردازان اقتصادی برای پس انداز کردن راه های زیادی را پیشنهاد می کنند: روش هایی مثل کنار گذاشتن 20 درصد از اصل پولی که به دستتان می رسد، باز کردن یک حساب جداگانه برای پول های پس انداز شده و فراموش کردن این پول ها و به همراه نداشتن پول نقد و خرید با کارت های عابربانکی و... چند مورد از این پیشنهادات است، اما اگر از ما می شنوید، خودتان را به هیچ کدام از این راه ها محدود نکنید. شما از شرایط مالی و زندگی خودتان بیشتر می دانید.پس راه های پس انداز کردن منحصر به فرد خودتان را کشف کنید.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:18 - 1397/01/28
چه کنیم زمان زود بگذرد در خوابگاه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج