برآورد مجلسی‌ ها از حداقل دستمزد 94
۲۶۲۶۷۹
۱۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
۱۶۶۰۹
دو عضو فراکسیون کار و کارگری در مجلس درباره تعیین نرخ حداقل مزد کارگران در سال آینده اظهارات خود را بیان کردند.
اقتصادنیوز: دو عضو فراکسیون کار و کارگری در مجلس درباره تعیین نرخ حداقل مزد کارگران در سال آینده اظهارات خود را بیان کردند.

وزارت کار اخیرا نشست‌های شورای عالی کار درباره مباحث مربوط به حقوق و دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار را آغاز کرده است. اولین نشست‌ها و گفت‌وگوها با حضور نمایندگان کارگران،کارفرمایان و دولت انجام شد. قرار است در این شورا اسفند ماه امسال براساس ماده 41 قانون کار طبق دو مولفه نرخ تورم و سبد هزینه خانوار نرخ حداقل دستمزد سال آینده کارگران تعیین شود.

در همین مورد محمدحسن هفده‌تن، معاون روابط کار وزارت کار اعلام کرده است برای نشست‌های امسال تعیین بسته جدید حقوقی بیش از ۱۳ میلیون مشمول قانون کار، برنامه‌ریزی‌های خاصی صورت گرفته و به زودی نمایندگان گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت وارد گفت‌وگوهای جدی در این زمینه خواهند شد.

اما برآورد و پیشنهاد مجلسی‌ها درباره تعیین نرخ حداقل مزد کارگران در سال آینده چیست؟ در همین مورد رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو فراکسیون کارگری مجلس می‌گوید: تا پایان سال فاصله زیاد است و باید ببینیم نرخ تورم چگونه خواهد شد و از طرفی وضعیت رکودی که در بازار حکم فرماست به چه وضعیتی خواهد رسید تا بتوانیم ارزیابی درستی از بحث دستمزد کارگران داشته باشیم.

عضو فراکسیون کارگری مجلس خاطر نشان می‌کند: طبیعی است که شاخص اصلی برای تعیین دستمزد کارگران نرخ تورم و وضعیت رکودی بازار است.

سبحانی‌فر اظهار می‌کند: شاخص‌های مختلفی می‌تواند در تعیین نرخ دستمزد اثر بگذارد و باید این شاخص‌ها برآورد و ارزیابی شود. به عقیده من در حال حاضر زود است که بخواهیم برای دستمزد کارگران در سال 95 اقدامی کنیم باید شاخص‌های دیگر را زیر نظر بگیریم و پس از آن تعیین کننده دستمزد کارگران شویم.

نادر قاضی پور، نایب رئیس فراکسیون کار و کارگری در مجلس هم می‌گوید: در حال حاضر برآورد حداقل دستمزد کارگران در سال 95 را به کارشناسان دادیم. در سال گذشته بانک مرکزی برای سبد هزینه خانوار 2.5 میلیون تومان، مرکز آمار یک میلیون و 800 هزار تومان و فراکسیون نیز یک میلیون و 692 هزار تومان برآورد کرد.

او ادامه می‌دهد: به هرحال کارگران تولید خط ملی ما هستند و متاسفانه در ایران بهای کمی به کارگران داده می‌شود و آخرین وضعیت کارگران در سهام عدالت دیده می‌شود، بیمه کارگران ساختمان بیمه آخر از همه پرداخت می‌شود و بیمه کارگران قالیباف نیز قطع شده‌است.

قاضی پور در پایان بیان می‌کند: به هر شکل کارگران با مشکلات به سختی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. برای سال آینده اگر بخواهیم برآوردی کنیم احتمال دارد حداقل دستمزد کارگران به 2.200میلیون تومان برسد.

این سخنان قاضی‌پور در حالیست که حداقل مزد کارگران در امسال 712 هزار تومان است.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1394/08/15
نمی خواهد باز تصمیم بگیرید ، چیزی است که مشخص است مثل همیشه 15 تا 20 درصد اضافه می شود ، خیلی بشود می شود 850 تومان.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج