فاصله طبقاتی خانوارهای شهری در ایران
۲۷۳۳۷۰
۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۹
۸۹۷۳ 
متوسط هزینه پردرآمدترین خانوارهای ایران 14 برابر متوسط هزینه کم‌درآمدترین خانوارهای کشور است.
متوسط هزینه پردرآمدترین خانوارهای ایران 14 برابر متوسط هزینه کم‌درآمدترین خانوارهای کشور است.

 بررسی‌های صورت گرفته توسط بانک مرکزی نشان می دهد در حالی که متوسط هزینه ناخالص یک خانوار ایرانی در سال 1393 اندکی بیشتر از 32 میلیون و 800 هزار تومان بوده است، خانوارهایی که در دهک دهم قرار داشته اند، 104 میلیون تومان در طول سال 1393 هزینه داشته اند.

بر اساس این گزارش متوسط هزینه خانوارهایی که در دهک اول درآمدی قرار دارند، در این سال تنها 7 میلیون و 138 هزار تومان بوده است.

 این تفاوت قابل توجه به ساختارهای خانوارهایی که در دهک اول و دهم درآمدی قرار گرفته اند، بر می‌گردد . بر اساس این گزارش متوسط هزینه ناخالص خانوارهایی که در دهک دهم قرار دارند بیش از سه برابر متوسط هزینه متوسط خانوارهای ایرانی است با این حال خانوارهای دهک اول درآمدی یک چهارم متوسط هزینه خانوار شهری هزینه داشته‌اند .

متوسط افراد خانوار در خانواده‌هایی که در دهک اول یا ضعیف‌ترین دهک درآمدی خانواری ایران قرار دارند اندكي كمتر از سه نفر يعني برابر با 2.67 درصد برآورد شده است در حالی که متوسط افراد خانوار در دهک دهم درآمدی یا پردرآمد ترین خانوارهای ایران ، اندکی کمتر از 4 نفر اعلام شده است .  متوسط افراد خانوار دردهک های دهم 3.72 نفر گزارش شده است . به این ترتیب هر فرد در خانواده ای با دهک اول درآمدی در ایران ،هزینه ای برابر با دو میلیون و 673 هزار تومان در سال گذشته داشت این در حالی است که هزینه هر فرد در خانواری با دهک دهم درآمدی اندکی بیش از 28 میلیون تومان است .

وضعيت خانوارهايي كه رد دهك اول درآمدي زندگي مي كنند به صورتي است كه قادر به تامين هزينه هاي زندگيشان نبوده اند. بر اين سال افرادي كه در خانوارهايي با بالاترین دهک درآمدی زندگي مي كنند10 برابر هر فرد در پایین ترین دهک درآمدی هزینه دارد . برآوردها نشان می دهد خانوار ایرانی به طور متوسط با کسری بودجه روبروست . به این ترتیب هزینه خانوار در شرایطی 32 میلیون و 800 هزار تومان است که درآمد خانوارهای ایرانی به طور متوسط به 31 میلیون و 382 هزار تومان می‌رسد . هر چند طرح‌هایی چون هدفمندی یارانه‌ها و اعطای مسکن مهر با هدف خانه‌دار کردن تمامی ایرانیان اجرا شد اما فاصله طبقاتی کاهش چندانی نداشته است.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1394/09/15
این ها رو باید به روحانی گفت...که چه کار کرده برای مردم
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1394/09/15
کدوم درآمد ایران مال مردم ایرانه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج