چله نشینی با صدای طهرون قدیم
۲۷۷۱۱۳
۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۳
۷۳۶۶ 
سومین مجموعه از آلبوم «صدای طهرون قدیم»؛ در شب یلدا با صدای مرتضی احمدی، تار هرنگ بقایی و تمبک علی رحیمی منتشر می‌شود.
خبرگزاری ایلنا: سومین مجموعه از آلبوم «صدای طهرون قدیم»؛ در شب یلدا با صدای مرتضی احمدی، تار هرنگ بقایی و تمبک علی رحیمی منتشر می‌شود.

ولین مجموعه «صدای طهرون قدیم» فروردین ماه سال 89 توسط نشر آوای خورشید با گردآوری و اجرای مرتضی احمدی و با همراهی تنبک علی رحیمی در اختیار مخاطبان گرفت. در این اثر زندگی روزمره تهرانی‌های معمولی مثل شاطر علی ممد، فاطی جون، والده مش ماشاءالله و ... در سالیان دور روایت شده؛ از حمام رفتن و عروسی و عید نوروز با حاجی فیروز و مبارک گرفته تا رفتن به نانوایی و دعوا با مادرشوهر و هَوو و گرانی مواد غذایی و شرح عاشقی «ای حبیب من ای طبیب من، عشق روی تو شد نصیب من». بسیاری از کلمات، اصطلاحات و رسوم و عادات مهجور و فراموش شده تهران در «صدای طهرون قدیم» زنده شده است.

چله نشینی با صدای طهرون قدیم

شناخت مرتضی احمدی از فرهنگ تهران قدیم؛ موجب شده تا فرهنگ فراموش شده‌ی تهران بار دیگر شنیده شود. مرتضی احمدی در ۱۳۰۳ در جنوب تهران از خانواده‌ای با اصـالت تفرشی به دنیا آمد و زندگی او در آن فضا باعث شد تا خاطراتی متفاوت از آنچه نسل امروز درباره تهران می‌داند را با زبانی شیرین و معمولا طنزآلود بیان کند.

اما آلبوم صدای طهرون قدیم 3 آخرین اثر مرتضی احمدی است. او دوست داشت تا این اثر در روز تولدش منتشر شود اما هیچگاه فرصت آن پیش نیامد. یک قطعه از «صدای طهرون قدیم 3» در روز تولد مرتضی احمدی توسط نشر آوای خورشید منتشر شده است؛ قطعه «یک کلاغی» که به سبک مجموعه «صدای طهرون قدیم»، بازخوانی ترانه‌ای روحوضی از تهران قدیم است.

 گردآوری و اجرای این اثر توسط مرتضی احمدی صورت گرفته و بهرنگ بقایی با تار و علی رحیمی با تنبک، صدای او را همراهی می‌کنند. نشر آوای خورشید در نظر گرفته است به جای سالروز تولد این هنرمند؛ شب یلدا در اولین سالگرد درگذشت مرتضی احمدی سومین مجموعه طهرون قدیم را منتشر کند.

مرتضی احمدی در ساعت 11:00 صبح روز 30 آذر 1393 در 90 سالگی به دلیل مشکل ریوی و کهولت سن در منزلش در تهران در گذشت.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج