پیرترین پرنده دنیا +عکس
۲۷۷۶۶۲
۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳
۱۲۲۱۳
با ویزدم (Wisdom) پیر ترین پرنده ی شناخته شده در حیات وحش آشنا شوید. او 64 سال سن دارد. ویزدم یک مرغ دریایی است، گونه ای که اقیانوس آرام شمالی قلمرو آنهاست و عمری غیر معمول طولانی دارند، البته نه به طولانی ویزدم.
برترین ها: با ویزدم (Wisdom) پیر ترین پرنده ی شناخته شده در حیات وحش آشنا شوید. او 64 سال سن دارد. ویزدم یک مرغ دریایی است، گونه ای که اقیانوس آرام شمالی قلمرو آنهاست و عمری غیر معمول طولانی دارند، البته نه به طولانی ویزدم. پیرترین مرغان دریایی نهایتا 40 سال عمر می کنند.

ویزدم برای اولین بار در سال 1956 توسط نویسنده ی سرشناس، چندلر رابینز (Chandler Robbins) شناسایی و شماره گذاری شد. بسیاری از پرندگان قبل از اینکه شماره ی متصل به پایشان تعویض شود، شماره ی خود را از دست می دهند. با این حال شماره ی ویزدم مرتب تعویض شده و به خاطر دقت بالای این روش، پرنده شناسان حداقل عمر او را 64 سال می دانند. ماه پیش او دقیقا بعد از یک سال با مستر گوو (Mr.Goo) که از حداقل دسامبر 2012 جفتش به حساب می آید به میدوی اتول (Midway Atoll) در شمال غرب هاوایی بازگشت. جزیره ی میدوی خانه ی 99.7% از مرغان دریایی است. اندکی بعد از رسیدنش، ویزدم تخم گذاشت.

پیرترین پرنده ی دنیا

مرغان دریایی معمولا تا پایان عمر با جفت خود می مانند و ویزدم تا کنون بیشتر از یک جفت داشته است. محققان تخمین می زنند که ویزدم در طول عمر خود تا به حال 36 جوجه پرورش داده است. یک مرغ دریایی در سال یک مرتبه تخم می گذارد و حدود شش ماه را به همراه جفتش صرف تغذیه و نگهداری ازجوجه می کند. به غیر از این زمان، مرغان دریایی به طور مرتب هزاران مایل از دریا را برای وعده ای از ماهی مرکب و یا تخم های ماهی پرنده، جستجو می کنند. به نظر می رسد ویزدم بیش از شش میلیون مایل دریایی پرواز کرده است. این بیش از 15 برابر فاصله ی زمین تا ماه است.

"در حالی که ما شاهد افت هفتاد درصدی جمعیت پرندگان دریایی نسبت به دهه ی 50 میلادی هستیم، ویزدم یک نماد امید و انگیزه به حساب می آید" دن کلارک (Dan Clark) مدیر میدوی اتول هم چنین می افزاید:" ما بخشی از سرنوشت ویزدم هستیم و دیدن اینکه او بعد از دهه ها تلاش برای مدیریت و حفظ  زیستگاه مرغان دریایی به اینجا بازگشته مایه ی رضایت است."

"مایه ی فروتنی است که او حداقل برای 64 سال است که به میدوی می آید" برت ولف (Bret Wolfe) معاون منطقه می گوید "ملوانان نیروی دریایی لابد بارها از کنار این پرنده رد شدند، بدون اینکه بدانند او احتمالا پنجاه سال دیگر در حال نگهداری از جوجه ی جدیدش خواهد بود. او پل ارتباطی ما با گذشته و تجسم امید ما برای آینده است."

پیرترین پرنده ی دنیا
در 19 نوامبر 2015 ویزدم به میدوی اتول بازگشت و در 21 یک نوامبر با جفتش مشاهده شد.

پیرترین پرنده ی دنیا
مدت کوتاهی بعد از اینکه در 28 نوامبر 2015 تخم گذاشت، ویزدم (سمت راست) با جوجه ی خود "حرف" می زند. مرغان دریایی نر و ماده به نوبت از تخم نگهداری می کنند. اولین شیفت که تا سه هفته طول می کشد برای پرنده ی نر است تا پرنده ی ماده فرصت داشته باشد ذخیره ی چربی خود را دوباره به دست آورد. بعد از شکسته شدن تخم، باز هر دو مسئولیت نگهداری و تغذیه ی جوجه را به عهده می گیرند.

پیرترین پرنده ی دنیا
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج