احتمال افزایش وام مسکن تا 120 میلیون
۲۷۹۹۷۶
۰۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۳
۱۵۲۳۶ 
وزارت راه و شهرسازی قصد دارد تا برای سال آینده رقم وام مسکن را به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش دهد.
خبرگزاری مهر: طرح افزایش وام مسکن یکی از موضوعاتی است که از ابتدای آغاز به‌کار وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم پیگیری می‌شود تا با افزایش قدرت خرید مردم، رقم وام مسکن هم با قیمت واحدها همخوانی داشته باشد. در واقع یکی از ایراداتی که همواره به وام مسکن مطرح می‌شود، این است که مبلغ وام، کمتر از نرخ تورم مسکن است، بنابراین به عنوان یک قدرت خرید برای بخش مسکن نمی‌توان روی آن حساب کرد.

این در حالی است که وام مسکن باید ۸۰ درصد از قیمت را پوشش دهد تا قدرت خرید متقاضی را بالا برده و کمکی به رونق این بخش بکند، علاوه بر اینکه با این شیوه متقاضیان واقعی وارد بازار  شده و از این طریق می‌توانند خانه دار شوند، ضمن  آنکه استقبال از وام‌هایی که تاکنون از سوی دولت مطرح شده هم تمایل مردم را به وام‌هایی با نرخ بالا نشان می‌دهد.

براین اساس، وزارت راه و شهرسازی فعلا نرخ وام مسکن را تا ۸۰ میلیون تومان افزایش داده است و متقاضیان می‌توانند از طریق صندوق پس انداز مسکن و سپره گذاری یکساله مبلغ ۴۰ میلیون تومان، ۸۰ میلیون تومان از بانک مسکن وام بگیرند، البته دریافت این وام شرایط خاصی دارد از جمله اینکه باید حتما متقاضی خانه اولی باشد.

وام دیگری که مشمول همه متقاضیان می‌شود، حساب ممتاز بانک مسکن است که مبلغ وام این حساب به تازگی به ۶۰ میلیون تومان افزایش یافته که البته در کنار آن، می توان از وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله هم استفاده کرد، بنابراین وام ۷۰ میلیون تومانی قدرت خرید بهتری را نسبت به قبل در اختیار متقاضی قرار می‌دهد.

براین اساس، شنیده ها حاکی از آن است که وزارت راه و شهرسازی باز هم به دنبال افزایش قیمت این وام است و هنوز نرخ وام را برای بخش مسکن کافی نمی‌داند، بنابراین در جلسات، پیشنهاداتی را برای افزایش این نرخ در سال آینده مطرح کرده و در حال پیگیری است تا وام مسکن متناسب با نیاز متقاضیان باشد.

بر این مبنا، پیشنهادات در سال گذشته این بود که وام مسکن تا نرخ ۱۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند، در واقع رقم وام باید به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد و وام جعاله هم ۲۰ میلیون تومان شود که در نهایت وام مسکن بتواند تا رقم ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات را در اختیار متقاضی قرار دهد.

در واقع وزارت راه و شهرسازی می‌خواهد با استفاده از نظریات بخش خصوصی، رقم وام مسکن را برای سال آینده افزایش یابد تا علاوه بر افزایش قدرت خرید متقاضیان واقعی، بازار مسکن هم تکانی خورده و تغییراتی را در جهت مثبت داشته باشد؛ هرچند که بخش خصوصی معتقد است وام مسکن برای سال آینده باید تا رقم ۱۵۰ میلیون تومان هم افزایش پیدا کند.

بخش خصوصی در رابطه با افزایش وام مسکن معتقد است که مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان با توجه به اینکه متوسط قیمت هرمترمربع مسکن در کشور حدود ۲.۵ میلون تومان است، گره مسکن را باز کرده و مشکلات متقاضیان را حل می کند، بنابراین افزایش وام مسکن حتی اگر در کوتاه مدت تورم را هم به دنبال داشته باشد اما بخش زیادی از مشکلات حوزه مسکن را برطرف کرده و رشد اقتصادی ایجاد می کند.

در حاضر حاضر مردم پول خرید مسکن ندارند و سازندگان منابع مالی برای ساخت ندارند، به همین دلیل تزریق منابع به این بازار می تواند، مسکن را از رکود خارج کرده و به خانه دار شدن متقاضیان کمک زیادی کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1394/10/04
اگه وام به این مبلغ برسد رونق انچنانی هم ایجاد نمیکنه ولی مسکن و اقتصاد رو حداقل از رکود خارج میکند
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1394/10/04
هیچ فایده ای نداره!!

150 میلیون تومن هم کم است و هیچ آدم عاقلی زیر بارش نخواهد رفت!!!

اولا: حداقل 400 میلیون تومن وام مسکن باید برای خانه های معمولی در نظر گرفته شود.

ثانیا: خانه باید در نزدیک محل کار داده شود!!!!!!!!!!!!

باز هم تاکید می کنم:

خانه باید در نزدیک محل کار شخص باشد نه اینکه هرکس از شهرستان بلند شود بیاید و وام بگیرد و تهران جمعیتش چند برابر شود و خدای ناکرده کلا متلاشی و ویران شود!!! و یا اینکه طرف از جنوب شهر بلند شود برود بالای شهر و ....

اگر کسی محل کارش کرج است باید در کرج وام تعلق گیرد و اگر کسی در تهران است در تهران و در نزدیک محل کار در هر منطقه ای که هست. با این روش هم در مصرف سوخت صرفه جویی می شود و هم معضل ترافیک حل می شود و هم ساعت ها وقت در رسیدن به محل کار و برگشت تلف نمی شود!!! لطفا این نظر بنده را مد نظر داشته باشید

ثالثا: به هیچ عنوان به کسی که خودش یا همسرش قبلا وام مسکن گرفته اند وام ندهید!! این خیانت در حق بقیه ملت است!!!

رابعا: یک سری خانه های نوساز و خوب در همان محلی که شخص اجاره نشین است معرفی کنید تا از آنها انتخاب کند. اگر خانه ها به درد نخور باشد که هیچ فایده ای ندارد!!!

خامصا: سود وام نباید از چند صد هزار تمون بیشتر شود

اگر کارهای بالا رو انجام دادید مسکن رو هم نجات داده اید در غیر این صورت همینطور نابود و ساقط و راکد خواهد ماند الی الابد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج