شناسایی دقیق مشاغل سخت و زیان آور
۲۸۸۷۵۷
۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۷
۱۳۷۳۵ 
دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور بر لزوم شناسایی دقیق مشاغل سخت و زیان آور تاکید کرد و از وزارت کار خواست تا با توجه به حذف تبصره‌های ضد اشتغال از برنامه ششم، از نظرات تشکل‌های کارگری در خصوص مواد جایگزین آن استفاده کند.
خبرگزاری ایسنا: دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور بر لزوم شناسایی دقیق مشاغل سخت و زیان آور تاکید کرد و از وزارت کار خواست تا با توجه به حذف تبصره‌های ضد اشتغال از برنامه ششم، از نظرات تشکل‌های کارگری در خصوص مواد جایگزین آن استفاده کند.

رحمت الله پورموسی اظهار کرد: اکنون که تبصره‌های ضد اشتغال در برنامه ششم حذف شده است باید در قالب یک کارگروه سه جانبه مواد جایگزین تبصره‌ها مورد بحث و بررسی قرار گیرد و از نظرات و پیشنهادات تشکل‌های کارگری استفاده شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در برنامه‌های توسعه چهارم و پنجم این ماده گنجانده شده بود دولت می‌تواند در برنامه ششم ماده ۱۰ قانون نوسازی و بازسازی صنایع را در بحث بازنشستگی پیش از موعد لحاظ کند.

این مقام مسوول کارگری در ادامه به تبصره 24 برنامه ششم اشاره و اظهار کرد: پیشنهاد ما در خصوص تبصره مذکور این است که به جای کم کردن سنوات ارفاقی، همچون روال قبلی سخت و زیان آور بودن شغل را به درستی شناسایی کنند و هر شغلی را در زمره مشاغل سخت و زیان آور قرار ندهند.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور متذکر شد: بر اساس تبصره دو ماده 76 قانون تامین اجتماعی، افرادی‌ که‌ حداقل‌ 20 سال‌ متوالی‌ یا 25 سال‌ متناوب‌ در کارهای‌ سخت‌ و زیان‌آور و مخل‌ سلامتی‌ اشتغال‌ داشته‌ و در هر مورد حق‌ بیمه‌ مدت‌ مذکور را به‌ سازمان‌ پرداخت کرده باشند می توانند تقاضای‌ مستمری‌ بازنشستگی‌ کنند که هر سال‌ سابقه‌ پرداخت‌ حق‌بیمه‌ در کارهای‌ سخت‌ و زیان‌ آور 1.5 سال‌ محاسبه‌ می‌شود.

وی گفت: خواسته ما این است که قانون مشاغل سخت و زیان آور همچنان به قوت خود باقی بماند منتها شغل‌های سخت و زیان آور را واقعی کنند و هر شغلی را سخت و زیان آور تلقی نکنند.

پورموسی در پایان تاکید کرد: وزارت کار پیشنهادات تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی کارگری را در خصوص مواد جایگزین تبصره‌های حذف شده برنامه ششم بشنود و در خصوص تبصره‌های مربوط به حوزه کار و کارگری با آنها مشورت کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1394/10/29
اولا همان طور که گفته اید، مشاغل سخت و زیان آور باید مشاغل واقعا سخت و زیان آور را شامل گردد،نه مشاغل سخت و زیان آور اسمی
دوما افرادی هستند که حکمشان سخت و زیان آوره،ولی سالهاست تو مشاغل اداری و عادی و غیر از پست خود کار می کنند( حالا به دلایل مختلف !!!!!!)، و بیمه تنها از روی احکام اقدام می کند !، و بر عکسش هم صادق است.
سوما بهترین حالت در وضعیت فعلی و برای ساماندهی بی کاری و کم کردن آمال شاغلین فعلی که چندین ساله که با استرس و فشار های مختلف دارند کار می کنند،حذف مشاغل سخت و زیان آورهای کاذب و اسمی ، و برقراری 25 سال بازنشستگی در برنامه 5ساله ششم است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج