سوئیس حافظ منافع ایران در ریاض شد
۲۹۷۹۰۵
۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۷
۷۸۸۷
در پی گسست روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی، وزارت خارجه سوییس اعلام کرد، این کشور حافظ منافع عربستان سعودی در ایران و حافظ منافع ایران در عربستان خواهد بود.
خبرگزاری ایسنا: در پی گسست روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی، وزارت خارجه سوییس اعلام کرد، این کشور حافظ منافع عربستان سعودی در ایران و حافظ منافع ایران در عربستان خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری سوییس اینفو، این توافق با سفر دیدیر بورک هالتر به ریاض، پایتخت عربستان سعودی انجام شد.

وزیر خارجه سوییس به طور رسمی در خواست ایران مبنی بر این که سوییس حافظ منافع تهران در عربستان سعودی باشد را به اطلاع مقامات سعودی رساند.

با توجه به روابط خوب سوییس با هر دو کشور و نیز با توجه به منافع سوییس در تقویت ثبات سیاسی در این منطقه بورک هالتر پیشنهاد حفاظت از منافع ریاض در ایران را پیشنهاد کرد.

حفاظت از منافع اجازه می‌دهد تا خدمات اساسی ضروری از قبیل صدور ویزا انجام شود.

اگر این کشورها تمایل داشته باشند،‌ سوییس می‌تواند نقش ارتباطی ایفا کند و با وجود فقدان روابط دیپلماتیک می‌تواند تبادلاتی را بین ایران و عربستان سعودی انجام دهد. طبق اعلام وب سایت وزارت خارجه سوییس، این کشور حافظ منافع ایران در مصر از سال 1979، ایالات متحده در ایران از سال 1980، روسیه در گرجستان از 13 دسامبر 2008 و گرجستان در روسیه از 12 ژانویه 2009 بوده است.

به گزارش ایسنا، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی روز یک شنبه گفت که کشور سوییس حافظ منافع عربستان در ایران خواهد بود و سفر زایران ایرانی به این کشور را تسهیل خواهد کرد.

هم‌چنین حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال رسانه‌های گروهی درباره ایفای نقش حفاظت منافع از سوی سوییس در روابط ایران و عربستان اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در رایزنی‌های دیپلماتیک خود با دولت سوییس از این کشور خواسته بود حفاظت از منافع ایران در عربستان را برعهده گیرد.

او ادامه داد: دولت سوییس نیز ضمن اعلام آمادگی برای ایفای این نقش، نهایی شدن آن را منوط به رایزنی با عربستان کرده بود. اینک با درخواست مشابه عربستان از سوییس جهت ایفای این نقش، سوییس پس از انجام ترتیبات دیپلماتیک لازم؛ رسما حفاظت از منافع ایران در ریاض و حفاظت از منافع عربستان در تهران را بر عهده خواهد گرفت.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج