2 کوچه بالاتر، 2 میلیون گرانتر
۲۹۸۰
۳۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۸
۲۷۷۷۵ 
برای پیدا کردن خانه ای شیک و با تمام امکانات لازم نیست حتماً جردن و فرشته را زیرپا بگذارید، در همین پایین ترها خانه هایی زیبا و مدرن ساخته می شوند

همیشه اینطور نیست که تنها بالا و پایین شهر با هم تفاوت داشته باشند. گاهی این تفاوت در یک محله و حتی در یک خیابان رخ می دهد. پیش از این هر چه خانه های لوکس و چند طبقه بود را فقط باید در بهترین نقاط شهر پیدا می کردی و خانه های کوچک و ارزان را در پایین شهر، اما مدتی است این قانون به هم ریخته و قیمت خانه ها از سر خیابان تا ته یک خیابان اختلاف چشمگیری با هم پیدا کرده اند.

از دلایل این اختلاف قیمت ها باید به نوع ساخت، سال ساخت و موادی که برای دکوراسیون داخلی ساختمان به کار رفته اشاره کرد. دقیقاً هزینه هایی که برای یک خانه می شود به شدت در افزایش قیمت آن تأثیر دارند. خیلی هم فرق نمی کند که آن خانه زیبا و پرخرج در کدام منطقه و محله قرار گرفته باشد.

برای مثال خیابان شریعتی یکی از آن مناطقی است که در واقع حکم بالا و پایین شهر را دارد. خود مشاورین املاک هم به این مسأله معتقدند که اختلاف قیمت های چشمگیر در این منطقه بسیار دیده می شود. در یک خیابان آن، قیمت یک واحد آپارتمانی متری 2 میلیون تومان است و درست 2 کوچه بالاتر خانه ای با قیمت متری 4 میلیون تومان معامله می شود. این اتفاق هم خوب است و هم بد. این موضوع نشان می دهد که هر از طیف درآمدی می تواند ساکن خیابان شریعتی باشد.

خانه های مثل قصر

در خیابان شریعتی «باغ صبا» تقریباً نزدیک ملک، قیمت یک واحد آپارتمان 100 متری 4 میلیون تومان در هر متر است. شاید با خودتان فکر کنید اگر در منطقه شریعتی آن هم در پایین آن قیمت خانه متری 4 میلیون تومان باشد پس حتماً اگر به سمت سیدخندان و بالاتر برویم باید متری 7 تا 8 میلیون تومان باشد، البته اینطور نیست. چون واقعیت این است که هر منطقه براساس امکاناتی که دارد سقف خاصی برای خانه های آن منطقه در نظر گرفته شده است، اما بعضی از خانه ها استثنا هستند.

مثلاً خانه ای 100 متری که قیمت آن متری 4 میلیون تومان است در یکی از متوسط ترین مناطق خیابان شریعتی قرار گرفته است، اما به دلیل آنکه مالک این آپارتمان برای دکوراسیون داخل آن از کاغذ دیواری های خارجی و پارکت های مرغوب استفاده کرده و همچنین برای نمای ساختمان گچبری های مرغوب به کار برده، بی اعتنا به قیمت منطقه، ملکش را متری 4 میلیون تومان قیمت گذاری کرده است. از این دست استثناها در این محدوده زیاد است و همین مسأله باعث شده تا قیمت های منطقه بالانس خود را از دست بدهد.خانه های 50 متری ارزان

در کنار این خانه های گران خانه های 50 متری ارزان و البته با تمام امکانات هم در این منطقه موجود است. خیابان کلیم کاشانی در شریعتی بورس خانه های 50 متری است و قیمت این واحدها تقریباً از 2 میلیون تومان شروع می شود. البته یکی از مشاورین املاک در این منطقه می گفت که این 2 میلیون تومان در واقع زیر قیمت منطقه است و قیمت واقعی این واحدها چیزی حدود 2 میلیون و 100 تا 200 هزار تومان است، اما به هر حال به نظر می رسد که قیمت های مناسبی است.

براساس این گزارش یک واحد آپارتمان تک واحدی در کلیم کاشانی، نوساز و با فول امکانات 2 میلیون و 300 هزار تومان است. در خیابان کشواد هم (روبه روی سازمان آتش نشانی) آپارتمانی با همین متراژ و امکانات متری 2 میلیون و 100 هزار تومان است. جالب اینکه در خیابان کلیم کاشانی یک واحد آپارتمان نوساز که هنوز کسی در آن زندگی نکرده متری 2 میلیون و 200 هزار تومان قیمت گذاری شده که مشاور املاک می گفت می تواند این ملک را 100 تا 150 هزار تومان زیر قیمت هم معامله کند.

درهم است، سوا کردنی نیست

بعضی از این مشاورین املاک می گویند: «معمولاً قیمت ملک را خود مالک تعیین می کند و ما هم بیشتر می خواهیم مالک راضی باشد. البته با خریدار هم به نوعی کنار می آییم، اما وقتی یک فروشنده ملکی را با قیمتی مشخص برای فروش به ما می سپارد اگر او را تأمین نکنیم، خب به راحتی می تواند فروش را به آژانس دیگری بسپارد.» مالک اگر تنها 100 هزار تومان برای خانه اش خرج کرده باشد آن را روی قیمت ملکش می کشد و منطقی هم هست.

در خیابان شریعتی، سر معلم نزدیک شهر کتاب یک واحد آپارتمان 60 متری بدون پارکینگ متری 2 میلیون و 700 هزار تومان قیمت گذاری شده و ملکی دیگر با همین شرایط به اضافه یک خط تلفن اضافی دقیقاً در خود خیابان معلم متری 2 میلیون و 550 هزار تومان است. البته یکی دیگر از مشاوران املاک در این منطقه به «هفت صبح» گفت علت این اختلاف قیمت به دلیل نوع ساخت ین دو واحد آپارتمان است چرا که واحدی که سر خیابان معلم است پارکینگش ریموت دار است و آسانسور شیشه ای دارد.

خانه های ارزان کجای شریعتی پیدا می شود؟

اگر تنها می خواهید تا سقف 120 میلیون تومان حالا کمی کمتر یا بیشتر، برای خرید یک واحد مسکونی هزینه کنید باید از باغ صبا به پایین دنبال خانه بگردید. این نکته توصیه یکی از مشاوران املاک است. درست است که گفتیم در نقطه نقطه این خیابان قیمت ها متفاوت است، اما برای اینکه بتوانید مجموعه ای از خانه های ارزان با امکانات مشابه را برای خرید بررسی کنید باغ صبا به پایین، یعنی به سمت سه راه طالقانی و پیچ شمیران بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

مثلاً در خیابان میثاق اکثر واحدهای 50 متری تا دو میلیون و 100 هستند. امکاناتشان هم تقریباً شبیه به هم است و انباری و پارکینگ دارند. البته پارکینگشان شاید تنها برای دو دستگاه اتومبیل جای مانور داشته باشد. برای بسیاری از خانواده ها پارکینگ و انباری دو رکن مهم در انتخاب خانه ای دلخواه است که خانه های این منطقه اکثراً این ویژگی را دارا هستند. چند سال ساخت ها متری چند؟

خانه هایی با متراژهای بالا اما چند سال ساخت در این منطقه معمولاً 200 هزار تومان از دیگر واحدها ارزان تر هستند. خیلی فرق نمی کند متراژشان چقدر باشد. همه آژانس های املاک این نکته را به خریداران گوشزد می کنند که اگر سال ساخت خانه برایشان مهم نیست می توانند خانه ای بسیار ارزان تر برایشان پیدا کنند. یک واحد آپارتمان 60 متری 12 سال ساخت و بازسازی شده در ایثار غربی تقریباً متری یک میلیون و 900 هزار تومان است. البته با تمام این تفاصیل معمولاً تقاضا برای خرید خانه های نوساز بسیار بیشتر از خانه های چند سال ساخت است. به خصوص اینکه اگر متقاضی مسکن یک زوج جوان تازه ازدواج کرده باشد به هیچ عنوان دنبال خانه های چند سال ساخت نمی گردد. بنابراین خانه های قدیمی و بالای 10 سال ساخت روز به روز ارزان تر می شوند و درنهایت تنها مشتری شان بسازبفروش ها هستند.

جذابیت های خیابان شریعتی

خیابان شریعتی یکی از پرطرفدارترین مناطقی است که به دلیل امکاناتی که دارد اکثر متقاضیان مسکن را به سمت خود می کشاند. دقیقاً همین اختلاف قیمت ها جذابیت خاصی را برای متقاضیان ایجاد کرده است. برای بسیاری جالب است که بتوانند خانه ای بسیار شیک و مثل قصر را در این منطقه پیدا کنند و بخرند. چون ممکن است خانه ای حتی با حداقل این ویژگی ها در منطقه ای مثل پاسداران بسیار بیشتر از متری چهار میلیون تومان باشد و اگر امکانات بیشتری هم داشته باشد که باید روی متری پنج تا شش میلیون تومان حساب کرد. از طرف دیگر دسترسی های آسان به رستوران و فست فود گرفته تا لباس فروشی ها یکی دیگر از جذابیت های این منطقه به شمار می روند که در واقع از راحتی های آن است. هر چه که بخواهی در خانه ات هست و لازم نیست مسافتی طولانی را برای تأمین مایحتاج زندگی ات بروی. البته بالا و پایین قیمت ها هم مسأله دیگری است که خیلی ها آن را از نکات منفی این منطقه می دانند.

منبع: روزنامه هفت صبح

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:13 - 1397/09/30
این مقاله برای سال ۹۰ هست و بسیار باورنکردنی و جالب بود برام که تا همین ۷ سال پیش با متری ۴ میلیون تومان می شد در این منطقه بهترین خانه را خرید در حالی که در حال حاضر در سال ۹۷ باید برای همان خانه متری ۱۵ میلیون هزینه کرد !!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج