راهنمای خرید عید با 688 هزار تومان!
۳۰۷۵۱۴
۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۲
۲۰۸۹۰ 
همه از همدیگر یک سوال مشخص می پرسند و آن اینکه با عیدی تان چه کار می کنید. اشتباه نکنید! این سوال را بچه ها از هم نمی پرسند...
هفته نامه خرید خوب: همه از همدیگر یک سوال مشخص می پرسند و آن اینکه با عیدی تان چه کار می کنید. اشتباه نکنید! این سوال را بچه ها از هم نمی پرسند... هر سال همین موقع ها، دغدغه جدیدی از اداره به خانه کارمندان منتقل می شود؛ بحث مبلغ عیدی و اینکه چطور آن را خرج کنند؟ همانطور که بارها در اخبار آمده و طبق واریزی های صورت گرفته به حساب، مبلغ عیدی کارمندان دولت 688 هزار تومان است، ولی با این پول واقعا چه می توان خرید؟

آیا واقعا این عیدی می تواند برای یک خانواده مثلا چهار نفره کافی باشد؟ یعنی برای خرید لباس عید، خورد و خوراک و حتی رفتن به مسافرت! قطعا کارمندان محترم باید تصمیم بگیرندو این مبلغ عیدی را برای یکی از موارد یاد شده در نظر بگیرند چون 688 هزار تومان آنقدری نیست که تمام احتیاجات خانواده را برطرف کند.

راهنمای خرید عید با 688 هزار تومان!

خرید پوشاک

خبرنگار خرید خوب، سری به بازار زده تا ببیند یک کارمند دولت با 688 هزار تومان حقوق چه می تواند بخرد، فرض کنید که او و همر و دو فرزندش که یکی دو سلاه و دیگری 10 ساله است برای خرید لباس عید به بازار می روند. اگر قرار باشدبرای هر چهار نفر به یک میزان پول خرج کنند که نفری 172 هزار تومان بیشتر به هر کسی نمی رسد و در این جور مواقع پدر و مادر از حق خود می گذرند و خوشحالی فرزندان شان را به هر چیزی ترجیح می دهند.

خرید یک دست لباس کامل با یک کفش برای یک پسرل 10ساله با احتساب یک پیراهن 30 هزار تومانی، یک شلوار 80 هزار تومانی و یک جفت کفش که بین 60 تا 80 هزار تومان است مبلغی نزدیک به 200 هزار تومان می شود. این در حالی است که فرزند این کارمند لباس دیگری با قیمت بیشتر را پسند نکرده باشد و به سلیقه پدر و مادر رضایت بدهد اما فرزند دو ساله با توجه به این که لباس بچه قیمتش چندان فرقی با لباس بزرگسال ندارد و در برخی مواقع گران تر هم هست، ضمن این که به یک پیراهن و شلوار و کفش هم ختم نمی شود اما شما در نظر بگیرید این دختر خانم دو ساله هم لباس هایش 150 هزار تومان خرج برمی دارد اما می ماند 338 هزار تومان.

راهنمای خرید عید با 688 هزار تومان!

اگر قرار باشد خانم خانه مانتو بخرد که باید حداقل مبلغی بین 80 تا 180 هزار تومان هزینه کند. این در حالی است که یک مانتو مجلسی در میدان هفت تیر بالای 300 هزار تومان قیمت دارد. پدر خانواده هم حتما بیشتر از هر چیز به کفش احتیاج دارد تا سال جدید را با کفش نو برای دوندگی های بیشتر و کسب درآمد بیشتر برای خانواده آغاز کند. عیدی شما کارمند گرامی به پایان رسید.

آجیل، میوه و شیرینی

اما اگر قرار باشد این کارمند محترم مبلغ عیدی را برای خرید مایحتاج شب عید هزینه کند و میوه، شیرینی و آجیل بخرد والبته برنج، مرغ و گوشت، باز هم این مبلغ کفاف تمام خرج را نمی دهد، میوه ها از قیمتی بین 3 تا 6 هزار تومان دارند و قطعا با خرید یک کیلو از هر میوه ای کار میهمانی های عید راه نمی افتد و از هر کدام باید حداقل 2 تا 3 کیلو خریداری شود، البته کاری به گیلاس های کیلویی 100 هزار تومان و انگور کیلویی 30 هزار تومان نداریم. منظور خرید همان میوه های همیشگی مثل سیب، پرتغال، کیوی و موز است. خرید اینها هم دست کم 100 تومان خرج برمی دارد و اگر رفت و آمد زیاد باشد که قطعا به میوه بیشتری احتیاج است.

بالاخره وقتی میوه در خانه باشد، بچه ها هم می خواهند بخورند پس حداقل باید 200 هزار تومانی را برای خرید میوه کنار بگذارند. تکلیف آجیل هم که معلوم است، پسته کیلیوی 60 هزار تومان، بادام کیلویی 50 هزار تومان و فندق هم کیلویی 50 تا 60 هزار تومان است. تخمه هم با توجه به نوع و مرغوبیت آن از 20 هزار تومان شروع می شود و به 35 هزار تومان هم می رسد. به این ترتیب اگر قرار باشد از هر آجیلی هم نیم کیلو تهیه کنند و با هم مخلوط کنند، مبلغی بالای 200 هزار تومان میشود.

راهنمای خرید عید با 688 هزار تومان!

به این ترتیب 288 هزار تومان باقی می ماند برای خرید مایحتاج خانه مثل مرغ و گوشت، برنج، روغن و دیگر چیزها. قطعا این مبلغ کفاف نمی دهد، گوشت گوسفند کیلویی 38 هزار تومان است. قیمت مرغ در بازار روز کیلویی 7 تا 8 هزار تومان و قیمت ماهی هم بسته به نوع آن متغیر است. برنج ایرانی کیلویی 10 تا 12 هزار تومان است و روغن هم بستگی به مایع یا جامد بودن و مارک آن، قیمتش متغیر است و تمام اینها برای یک خانواده چهار نفره بدون در نظر گرفتن مهمان باز هم بیش از 288 هزار تومان می شود.

سفر

شاید به این فکر کنید که 9مبلغ عیدی را برای سفر کنار بگذارید، در صورتی که اقوامی در دیگر شهرها داشته باشید این کار معقولانه است. می توانید قیمت بنزین را در نظر بگیرید البته اگر خودرو شخصی دارید؛ در غیر این صورت با این مبلغ تنها می توانید با اتوبوس یا قطار مسافرت کنید ولی در هر صورت این پول به گرفتن هتل و هزینه های خورد و خوراک سفر نمی رسد و حتما باید به خانه اقوام و دوستان بروید. البته در نظر داشته باشید که آنها هم احیانا شرایطی مشابه شما دارند، پس خواهشا کنگر نخورید و لنگر بیندازید. سه روز مهمانی کافی است.

راهنمای خرید عید با 688 هزار تومان!

عیدی بچه ها

عیدی فرزندان تان را که باید کنار بگذارید، آنها از شما توقع دارند، خرید لباس عید و کفش عیدی به حساب نمی آید، آن وظیفه پدری شماست؛ نفری 10 هزار تومان برای بچه های خودتان لای قرآن بگذارید و اگر می خواهید سنت زیبای عیدی دادن به بچه های فامیل را حفظ کنید و در عین حال خرج تان کمرشکن نشود، چند تا دو هزار تومانی نو لای قرآن بگذارید و به بچه های زیر پنج سال عیدی بدهید چون بچه های بزرگتر با گرفتن 2 هزار تومان عیدی نه تنها خوشحال نمی شوند که اخم هم می کنند. از ما گفتن بود. خود دانید.

راهنمای خرید عید با 688 هزار تومان!
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1394/12/24
دلم گرفت .
ظلمه به خدا!
United States
10:53 - 1394/12/24
دستتون درد نکنه، البته این آرتیکل رو که قرار نیست مسئولین محترم بخوانن، کارمندان محترم و عزیز میخونن و داغ دلشون تازه میشه و آه میکشند
-
11:15 - 1394/12/24
بلدنیستین خریدکنین .من دوبرابرایناروبا688هزارتومن خریدم 500تومن هم مونده.حال همگی خوب است اماتوباورنکن!!!
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1394/12/24
واقعا متاسفم شب عیدی باید بریم قرض کنیم
کرایه خونه رو فراموش کردید
پول قبض و.........
پول مواد شوینده فرش شویی خشک شویی و........... رو فراموش کردید
بچه گیر داده براش تبلت هم بخریم اون یکی اسکیت و دوچرخه هم میخواد اونی که گیر داده تبلت بخریم گیر داده بریم کیش تا کرج هم نمیتونیم بریم چه برسه به کیش
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1394/12/24
همه مطالب درسته
ولي بنده عيدي امسال رو (٦٨٨)همشو عيدي به آرايشگر و كارگر و تعويض روغني،رفتگر محترم،،،،،،،تقديم كردم
از دولت ممنونم كه به ما عيدي ميدي كه دو دستي تقديم كنيم به ديگر اصناف
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1394/12/24
ما که بدهی یک میلیونی داشتیم یه چیزی هم گذاشتیم روش قرضمون رو دادیم.
Iran, Islamic Republic of
21:29 - 1394/12/24
حالا باز خوبه کارمندان یه چیزی میگیرن ، از مشاغلی بگید که نه اینده دارن و نه عیدی و بیمه
Iran, Islamic Republic of
22:22 - 1394/12/24
من اهواز زندگی میکنم، دو روز پیش سه تا کولر دادم سرویس و گاز گیری کنند مبلغش 610هزار تومان شد ، این یعنی عیدی پر .........
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1394/12/26
سلام
متن جالبی بود، نشان از ارزش کم پول کشور ما
نشان از زیر خط فقر بودن ما
خدا کنه درسال آینده وضع بهتر بشه
امسال من اندازه سه نفر کار کردم ، ولی اندازه یه نفر هم حقوق نگرفتم ،امیدوارم سال 95 لااقل اندازه یه نفر کار کنم
به امید خدا
United States
22:41 - 1394/12/26
خدا هيچ پدر و مادري رو شرمنده اولادش نكنه فقط همين
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1395/08/01
سلام دست درد نکنه که این پول خرج کردی د از بازنشستگان واجب تر هست که این پولها را ببرد بدهید بهمان افراد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج