موسویان: سال 94 خوب و مقبول بود
۳۰۸۷۷۲
۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲
۹۱۴۳ 
سید حسین موسویان گفت : با وجود تمام چالش‌ها و مسایلی که داشتیم و داریم؛ از هر زاویه که به کلیَت سال ۹۴ نگاه کنیم سالی «خوب» و «مقبول» بوده است.
خبرگزاری ایسنا: سید حسین موسویان گفت : با وجود تمام چالش‌ها و مسایلی که داشتیم و داریم؛ از هر زاویه که به کلیَت سال ۹۴ نگاه کنیم سالی «خوب» و «مقبول» بوده است.

وی در ادامه این مطلب در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: مشکلات کشور از بیماری‌های اجتماعی و اقتصادی گرفته تا چالش‌های سیاست خارجی بسیارند، با این حال ناشکری است اگر این همه تحول مثبت در سال ۹۴ را نبینیم و به مسیر واضح آرامش، بهروزی و پیشرفت کشورمان در دو سال اخیر امید نداشته باشیم.

در سال ۹۴ پس از دوازده سال درگیری و تنش گسترده که بار‌ها تا مرز تهدیدات نظامی پیش رفت، بالاخره بحران اتمی ایران با یک توافق آبرومندانه و مثبت خاتمه یافت. در پیامد برجام، تحریم‌های ظالمانه نفتی، بانکی و تجاری که طی سال‌های گذشته کمر اقتصاد ملی را خم کرده بود، لغو شد و تحریم‌های تحقیرآمیز و ناجوانمردانه‌ای مثل فروش هواپیمای مسافربری پس از ۳۵ سال به پایان رسید. شیرهای نفت مجددا باز شدند، بانک‌هایمان به روال معمول بازگشتند و آرامش نسبی دوباره در تالار اقتصاد نفتی ایران حاکم شد.

اما فقط برجام و لغو تحریم‌ها نبود. قفل روابط اقتصادی ایران و اروپا پس از یک دهه شکسته شد. رئیس جمهوری اسلامی ایران و همراهانش دو سفر واقعاً آبرومندانه به ایتالیا و فرانسه داشتند و قراردادهایی را امضا کردند که تا دو سال قبل قابل تصور نبودند. سرمایه گذاران خارجی آرام آرام راه خود را به سمت ایران باز کردند، صد‌ها مقام ارشد سیاسی و اقتصادی به تهران آمدند و کشورهایی مانند فرانسه، انگلستان، کانادا و استرالیا که در یک دهه گذشته لحنی غیردوستانه (و‌گاه حتی خصمانه) داشتند، هر کدام به دلیلی عملاً «توبه سیاسی» کردند.

وی خاطرنشان کرد: روابط مهم ایران و روسیه پس از دیدار بی‌سابقه ولادیمیر پوتین و رهبری معظم انقلاب وارد فاز تازه‌ای شد و هژمونی منطقه‌ای ایران از جمله منافعش در سوریه که پیش‌تر از سوی جهان غرب نادیده گرفته می‌شد، تا حدی به رسمیت شناخته شد و در کنار همه این اتفاقات مثبت که به بهبود وجهه نظام در جامعه جهانی انجامید، ایران یکپارچه انتخاباتی را برگزار کرد که فارغ از نتایجش به خودی خود یک گام بزرگ برای تقویت منافع ملی بود.

چالش‌های پیش رو همچنان مهم و پرشمارند. تلخی‌هایی مانند فاجعه منا یا شهادت مکرر مدافعان حرم در نبرد با اهریمن داعش در ذهنمان سنگینی می‌کند. بحران‌هایی مانند ماجرای حمله به سفارت عربستان در تهران نیز قابل انکار نیستند. طبیعتاً نگرانی‌هایی هم همچنان درباره مسیر آینده وجود دارند؛ از جمله درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر آن بر اجرای برجام یا بازتاب‌های بین‌المللی فعالیت‌های موشکی مشروع ایران. با این حال اخبار و تحولات خوب در سال ۹۴ آنقدر بوده‌اند که امسال، امیدوارانه و مومنانه خداوند را شکر بگوییم و از او بخواهیم: حول حالنا الی احسن الحال
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج