درد‌ و ورم معده را به روش بوعلی‌سینا آرام کنید!
۳۱۶۵۴۷
۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
۱۷۳۵۶۵
10 درمان خانگی برای درد معده
غذا خوردن یکی از بهترین نعمت‌های دنیایی است، اما گاهی اوقات غذا خوردن به کابوسی تبدیل می‌شود که خیلی‌ها را به پشیمانی می‌اندازد. معده‌درد، درد‌های معدوی، ورم معده، زخم معده و... ازجمله دلایل اصلی این کابوس است.
مجله سیب سبز - رزیتا اشتری: غذا خوردن یکی از بهترین نعمت‌های دنیایی است، اما گاهی اوقات غذا خوردن به کابوسی تبدیل می‌شود که خیلی‌ها را به پشیمانی می‌اندازد. معده‌درد، دردهای معدوی، ورم معده، زخم‌ معده و... ازجمله دلایل اصلی این کابوس است.

غذا خوردن وقتی بهترین نعمت می‌شود که همه اعضای بدن خوب کار کنند و بعد از آن درد، تهوع و سوزش فرد را به مشکل نیندازند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که عاشق غذا خوردن هستید اما به‌دلیل دردهای معده با ترس قاشق بر می‌دارید‌، حتما این مطلب را بخوانید. دکتر سعید صانعی مشاوره گیاه‌درمانی در این مطلب شما را با نکات تغذیه‌ای آشنا می‌کند که مثل آبی روی آتش درد شماست.

اول مزاج‌های معده را بشناسید

معده 12مزاج دارد، اما دو مورد از آنها جزء اصلی‌ترین مزاج‌های معده هستند؛ مزاج سرد و تر و مزاج خشک و گرم. وقتی مزاج سرد و تر باشد فرد دچار مشکلاتی از‌قبیل نفخ، ترش کردن معده، عدم هضم و‌... می‌شود. با این حال از روی علائمی مثل نفخ، گاز معده، بادگلو، قلنج (‌روده یا بعضی از قسمت‌های بدن)، تنگی‌نفس و‌... می‌توان متوجه شد که معده دچار مشکلاتی شده که از دسته سرد مزاج‌هاست.

درد‌ و ورم معده را به روش بوعلی‌سینا آرام کنید!

اما در دسته خشک و گرم می‌توان به بیماری‌های معدوی از‌جمله زخم معده، سوزش معده و بیماری‌های دیگر اشاره کرد که معمولا این مشکلات با علائمی مثل سوزش معده، دردهای خنجری (به‌خصوص هنگام شب)، مدفوع سیاه و... همراه هستند. با این حال بهتر است بدانید که فرد ممکن است دچار هر دو مشکل در مزاج‌ها شود، مثلا هم معده‌اش ترش کند و هم زخم اثنی‌عشر داشته باشد. با این حال با رعایت برخی نکات تغذیه‌ای می‌توان این مشکل را تاحدودی درمان کرد.

سر وقت غذا بخورید

نکته مهمی که باید رعایت کنید زمان خوردن وعده‌های غذایی است. صبحانه باید اول صبح خورده شود و برای خوردن ناهار باید یک ساعت مشخصی را مدنظر قرار دهید. همچنین برای صرف شام باید اول شب غذا بخورید. خیلی از افرادی که مشکل معدوی دارند توجه زیادی به زمان خوردن  غذا ندارند و اغلب وعده‌های غذایی به‌خصوص شام را دیروقت می‌خورند و بلافاصله بعد از غذا دراز می‌کشند. درصورتی که توصیه می‌شود از این کار خودداری کنند و بعد از غذا حتی کمی راه بروند و فعالیت داشته باشند تا غذا راحت‌تر هضم شود.

صبحانه سنگک  و مربا بخورید

کسانی که از اختلالات معده به‌خصوص ورم معده رنج می‌برند بهتر است در وعده صبحانه از نان سنگک استفاده کنند و به‌همراه آن، مربای هویج یا به یا شقاقل بخورند. اما لازم به ذکر است که شهد مربا نباید خورده شود و باید گوشت مربا را بخورند (حتی توصیه می‌شود با آب ولرم شهد را از روی گوشت مربا پاک کنید) چراکه شهد مربا اسید معده را تحریک می‌کند. افرادی که مشکل معدوی دارند باید از نوشیدن چای تا جایی که امکان‌پذیر است خودداری کنند.

درمورد وعده‌های غذایی دیگر باید گفت برای تقویت معده توصیه می‌شود مرغ یا ماهیچه را کاملا بپزند و آب پخته شده را از گوشت جدا کنند. سپس برنج را به‌همراه آب گوشت کته کرده و در وعده‌های غذایی به‌خصوص ناهار میل کنند. همچنین پوره سیب‌زمینی به‌همراه گلپر می‌تواند یک غذای خوب برای این دسته از اشخاص باشد. غذای دیگری که توصیه می‌شود کباب گوشت گوسفندی بدون چربی است. به این صورت که گوشت گوسفندی چرخ‌ کرده را به مدت یک یا دو روز در یخچال نگه دارید؛ بعد از  مدت تعیین شده گوشت را بدون هیچ مواد دیگری (پیاز، سیر و...) به‌صورت کبابی بپزید و به‌همراه سماق میل کنید.

به هضم غذا کمک کنید!

 زنجبیل پرورده یکی دیگر از خوراکی‌هایی است که به درمان زخم معده کمک می‌کند. حتی می‌توانید از مربای زنجبیل استفاده کنید، البته به شرط آنکه مربا با عسل درست شود. برای تهیه مربای زنجبیل توصیه می‌شود زنجبیل را به‌صورت خلالی در یک ظرف غیرفلزی قرار دهید و سپس به آن آب و یک قاشق چای‌خوری آهک اضافه کنید. بعد از دو ساعت آب اضافه را خالی کنید. سپس مجدد پنج بار آب روی زنجبیل بریزید و خالی کنید.

البته لازم به ذکر است که فقط در نوبت اول یک قاشق چای‌خوری آهک اضافه می‌شود و در نوبت‌های دیگر نیازی به اضافه کردن آهک زنده نیست. آهک باعث می‌شود که تندی زنجبیل تاحدودی از بین برود. بعد از این مراحل سه برابر زنجبیل، عسل اضافه کنید و حدود 4 الی 5ساعت بگذارید این مواد خوب باهم پخته شوند. زنجبیل پرورده در عسل برای کسانی که ضعف معده دارند یا غذای‌شان به‌راحتی هضم نمی‌شود می‌تواند بسیار مفید باشد. توصیه می‌شود این مربا به مقدار یک قاشق مرباخوری بعد از غذا خورده شود.

برای اینکه شیره معده به‌درستی و خوب ترشح شود، افراد به‌خصوص کسانی که معده‌درد دارند، نمک را با پودر آویشن مخلوط کنند و به اندازه نوک قاشق چای‌خوری قبل از صرف غذا میل کنند.
 
 در طب سنتی توصیه می‌شود افرادی که زخم معده یا ورم معده دارند بعد از صرف غذا 5دقیقه راه بروند و سپس موم لایی شیرین‌بیان را به مقدار یک قاشق چای‌خوری خالی بخورند و سپس دوباره راه بروند. حتی می‌توانند ریشه شیرین‌بیان را به‌طور مساوی با برگ خشک شده بارهنگ آسیب کنند. سپس یک قاشق چای‌خوری از این مواد را به‌همراه یک استکان عرق بومادران بنوشند.
 
از عفونت معده یا هلیکوباکتری رنج می‌برید؟

مقداری تخم بارهنگ تهیه کنید و آن را بو دهید. تخم بارهنگ را در یک ماهی‌تابه بریزید و روی حرارت قرار دهید؛ هر وقت موقع حرارت دادن بویی از این گیاه خارج شد و رنگ آن تغییر پیدا کرد، می‌توان گفت تخم بو داده شده است. البته هیچ ماده‌ای را نباید به آن اضافه کنید. بعد از این مرحله تخم بو داده شده را پودر کنید و در عرق نعناع بریزید (البته توصیه می‌شود عرق نعناع گرم باشد). به مدت 14روز قبل از خورن غذا یک لیوان از این شربت را بنوشید.

برای خوش‌طعم‌تر کردن آن می‌توانید عسل یا نبات هم به آن اضافه کنید. این دارو برای افرادی که دچار اسهال مزمن شدند هم مفید است. غیر از تخم بارهنگ، برگ بارهنگ حتی برای کسانی که زخم معده دارند یا دچار حرارت معده هستند بسیار مفید است. توصیه می‌شود این برگ را بپزند و به‌همراه ماست شیرین کم‌چرب میل کنند (مثل بورانی اسفناج).

میوه‌درمانی کنید

سیب رسیده شیرین یک میوه بسیار مفید برای افرادی است که مشکل معدوی دارند. بعد از وعده غذایی توصیه می‌شود سیب میل کنید. یکی دیگر از میوه‌هایی که برای این مشکل مفید است میوه به است. البته توصیه می‌شود میوه به را به 4 قسمت تقسیم کنید و روی حرارت قرار دهید تا به‌صورت کبابی شود؛ بعد از اینکه غذای‌تان را میل کردید یک تکه از این میوه را هم بخورید. انار هم جزء میوه‌های مفیدی است که توصیه می‌شود کسانی که از این مشکل رنج می‌برند، میل کنند. میوه زالزالک هم برای افرادی که مشکل هضم دارند، بسیار مفید است.
 
با دمنوش دردها را تسکین دهید

بابونه شیرازی یکی از موثرترین دمنوش‌های گیاهی است که برای دردهای عصبی معده می‌تواند مفید باشد. فقط کافی است 4قاشق مرباخوری بابونه شیرازی را با یک لیوان آب دم کنید. این دمنوش را باید صبح‌ها ناشتا بنوشید. نیم ساعت بعد از نوشیدن این دمنوش توصیه می‌شود حتما صبحانه بخورید.

درد‌ و ورم معده را به روش بوعلی‌سینا آرام کنید!

دم‌کرده‌ای برای ریفلاکسی‌ها

کسانی که مشکل ریفلاکس دارند یا معده‌شان ترش می‌کند، می‌توانند گیاه نعناع فلفلی را از عطاری‌ها تهیه کنند. یک قاشق غذاخوری از این گیاه را با یک لیوان آب به مدت 10‌دقیقه دم کنید. توصیه می‌شود این دم‌کرده را به مقدار نصف لیوان قبل از وعده ناهار و شام بنوشید. به‌جای گیاه نعناع فلفلی می‌توان از گیاه سوسن عنبر هم استفاده کرد. 

خوراکی‌های ممنوع‌!

- سرخ‌کردنی‌ها

- غذاهای چرب (مثل ته‌دیگ، کوکو و کتلت‌هایی که با روغن فراوان پخته می‌شوند)

- گوشت قرمز مثل گوشت گاو

- شیرینی خامه‌ای

- قهوه، نوشابه، چای، نسکافه

- شکلات

زیاد به‌دنبال خوراکی‌های مایع نباشید

در پایان چند نوع دمنوش توصیه می‌شود برای افرادی که مشکل معدوی دارند قبل یا بعد از غذا بخورند. غیر از چند موردی که ذکر می‌شود دمنوش‌های دیگر برای این دسته از افراد مناسب نیستند. به‌طور کلی کسانی که از مشکل معدوی رنج می‌برند باید از خوردن غذاهای آبکی مثل سوپ، آش یا دمنوش‌ها (غیر از چند مورد ذکر شده) پرهیز کنند، چراکه دمنوش‌های دیگر ممکن است به مشکلات اسیدی شدت ببخشند.
انتشار یافته: 38
در انتظار بررسی:10
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1395/07/03
اخه زمان بوعلی سینا میکروب هلی باکتری هنوز کشف نشده بود که به درمانش پرداختیم که بوعلی سینا راجع بهش گفته میکروب فوق 25 سال پیش توسط دکتری در استرالیا کشف شد
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1396/07/10
با تشکر از مطالب خوبتون من برای سوزش معده ام از قرص اولتاپ استفاده کردم و هیج گونه عوارضی برای من نداشت و خیلی راضی هستم
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1396/12/06
من معده درد عجیبی داشتم از صبح شروع میشد همراه با حالت تهوع درد شدید معده بعضی اوقات اسهال در حالت عصبی تشدید میشد همه نوع قرص معده رو امتحان کردم اما تاثیری نداشت الان دوکسپین ۱۰ مصرف میکنم و رو به بهبودی هستم
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1397/06/19
ندیدم ازاین درمان برای زخم معده ودرمان آن بهتر..تخم بارهنگ یک قاشق مربا خوری..یک لیوان عرق نعنای طبیعی ده دقیقه ملایم بجوشدوبایک قاشق عسل طبیعی آخرشب قبل ازخواب وصبح ناشتا یک لیوان بخورید..درمان قطعی شماست التماس دعا
پاسخ ها
سمانه
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
سلام. عرق نعنا طبیعی چطور درست کنم.
چون اینای بازار همش اسانسه
Iran, Islamic Republic of
23:13 - 1397/06/23
وقتی معده درد میگیرم همراش تپش قلب هم دارم ،که البته قبلا فک میکردم قلبم درد میکنه ،و جالب اینع که فقط وقتی قورمه سبزی میخورم این حالت برام اتفاق میفته ، قبلا هیچ حساسیتیݥنداشتم نمیدونم دلیلش چیه ؟؟؟؟؟!!!
پاسخ ها
پرویز
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
سلام دوست عزیز حتما پیش یه متخصص داخلی برید وآندوسکپی بدید تا باخیال راحت دارو براتون تجویز بشه ..درپناه خدا باشید
رامین عابدزاده
-
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
سلام.
درد من هم دقیقا مثل شماست
من چه کنم
الان نه ماه میشه
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1397/06/25
سلام عرق نعناطبیعی رو چطور خودمون درست کنیم
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1397/07/02
من قبلا هنگامی که ایستاده باشم خوب نفس میکشم تاوقتی که سرسفره میشینم چندلقمه بردارم احساس نفخ وپری شکم وبادگلوم زیاد میشه تاکه زود برم دراز بکشم حالم جامیاد چرا به نظرتون نفخ معده یا روده دارم یاروده هام پیچ میخورن هنگام نشتن باتشکر
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1397/09/25
سلام من یک ساله که ورم معده و رفلاکس دارم تا بحال هم هیچ دارویی بهترم نکرده و هر چه میگذره به جای اینکه حالم با دارو ها بهتر شه بد تر شده و اینکه 12 ماهه دارم با حالت تهوع زندگی میکنم و هنوز به این شرایط عادت نکردم. به دلیل طولانی بودن بیماریم احتمال سرطان معده وجود داره؟؟؟؟
پاسخ ها
نفس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
سلام منم حدود سه ماه است حالت تهوع و استفراغ دارم اینقدر دکتر رفتم خوب نشدم و دکتر اعصابم رفتم بازم خوب نشدم اگر شما خوب شدید به من بگید لطفا
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1397/10/17
زنجبیل خیلی مفیده امتحانش کنید حتما
United States
23:55 - 1397/10/28
من كاهى بعد إز خوردن بعظى غذاها دجار دل درد شدىد همراه با بالا اوردن مىشدم با ازماىش معلوم شدفتق معده دارم با رزىم غزاىى خوب شدم سعى كنىد بر نخورىد ادوىه نوشابه و مىوه خام نخورىد
Iran, Islamic Republic of
02:01 - 1397/11/01
سلام معده ورم داره هر کاری کردم دکتر رفتم فایده نکرد کمک کو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
فقط عطاری برین همین
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1397/11/11
سلام من چند ساله مشکل معده دارم حتی دیگه همه ی اعضای بدنم درد میکنه مخصوصا سرخ کردنی بخورم دیگه میمیرم ازدرد زیادی دیگه خودم موندم که چی بخورم لطفا راهنماییم کنید
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1397/11/13
سلام وتشکر فراوان از شما عزيزان
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1397/11/13
سلام دردمعده دارم همراه باتهوع که میل به غذا ندارم،راهکار درمان طبیعیش چیه،لطفأراهنماییم کنین
Iran, Islamic Republic of
00:44 - 1397/11/19
حدود چهار ماه درد معده دارم تا یک ماه پیش غذا میخوردم اینقدر نفخ میکردم فشارخون م تا بیست میرفت از قرص پنتوپرازول چهل مصرف مکنم کنی خوبم ولی به محض اینکه یک روز نخوردم دوبار مثل روز اول معده م آتیش میگیره و نفخ مکنم خواهش مکنم راهنمای م کنید تا کی بیا قرص بخورم
مرشدلو لطغا راهنمایی کنین واسه ورم دردمعده وتهوع
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1397/11/30
سلام منم چندسال است ازورم معده دردوتهوع رنج میبرم دکتر رفتم بهتر نشودم هرچی میخورم بالا میارم فشارم پایین میفته حتا نان هم نمیتونم بخورم میخورم تو معدم بوی بدی میده خیلی چاق بودم الآن زیاد لاغر شدم دعا کنین برام خیلی درد دارمالبته دوتا بچه هم سقط کردم دعاکنین ممنون
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1397/12/06
سلام.همسر منم 6 ماهه دقیقا حالت تهوع شکم درد معده درد گرفته رفتیم پیش دکتر بابایی همون دکتر که تو برنامه طبیب میاد جوری مارو ترسوند که مطمعن شدیم شوهرم خدای نکرده سرطان داره ولی هردکتر دیگه رفتیم هم چین نظری نداره حتی اندوسکوپی هم کرده گفتن زخم خفیف داره ولی بعضی دکترا واقعا دکون باز کردن نه مطب ادمو فقط میترسونن همسرم قرص بهش نمیسازه ولی شیرین بیان براش عالی توصیه میکنم امتحان کنید
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
سلام من نص ی هستم معده در و میکرب معده دارم زخم هست نمی دانم جه کار کنم
United States
17:43 - 1397/12/14
سلام. من چندساله که ازکپسول امپرازول استفاده میکنم. معده درد شدید دارم چیکارکنم که خوب بشم ممنون
United States
20:56 - 1398/01/14
من ورم معده دارم خیلی ازیتم چند وقت میشه
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1398/02/27
من دو روزہ معدہ ام درد و سوزش میکینہ ھر چٸ خوردم خوب نمیشہ
پاسخ ها
ادم خوب
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
فک کنم از استرس هستش
البته بیشتر معده درد های الان ار اصطراب و فشار های روانیه
Germany
22:55 - 1398/07/09
واسه کسی که اشتهاش کمه چه راهکاری دارین
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
ورزش بهترین راه برای افزایش اشتهاست. مخصوصا شنا
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1398/09/09
سلام دوستان منم معدم قبلا خیلی خراب بود نفخ سوزش امروز میخوام یه روش بدون استفاده از دارو براتون بگم که دیگه مشکل معده نداشته باشید ما سخنان ائمه و چهارده معصوم را دست کم گرفتیم در مورد طب که این روش ساده همه مشکلات معده را حل میکند خوردن آرد بو داده 20دقیقه قبل از غذا علتشم اینه که تمام اخلاط معده را بعلت خشک بودن جذب میکنه ومانند اسفنج معده را پاک میکنه .آرد بو داده آرد گندم دیمی باشه با سبوس آدرس کتاب حلیه المتقین یا حق
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
دمت گرم حتما امتحان میکنم میگم
نازی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
کسی این روش رو امتحان کرده؟ نتیجه گرفته؟
-
09:03 - 1398/11/13
سلام
وقتی معده درد دارم ،قلبم شروع به تپش میکنه ،معمولا هم معده درد همه میزنه به قسمت چپ سینه ام
بارها دکتر رفته ام و حتی اندوسکپی هم رفته ام
دکتر گفت که عفونت و التهاب معده داری،میترسم تبدیل به سرطان بشه،الان نه ماه است که بهبود نیافته ام
کمکم کنید
ممنونم
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1398/12/12
سلام دو سه روزی بود آنفلوآنزای شدید داشتم که خوب شدم امروز صبحانه دیر خوردم از ظهر دل پیچه دارم
United Arab Emirates
22:10 - 1399/01/24
سلام برای مشکل معده و ورم معده چه غذاهای باید خورد
Iraq
14:41 - 1399/02/12
من هم الان 8 سال هست درد معده دارم دکتر زیاد رفتم وانواع داروها استفاده کردم هنوز هم ورم دارم هم باد گلو خیلی شدید والا دیگر دارم دیوانه میشم اگر کسی راهی هست بگه استفاده کنیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج